Haberler

Haberler

Toplam 142 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Sevda Tepesi ya da kutsanan mülkiyet (11 Ekim 2006)Sevda Tepesi, Suudi Kralı''nın geçtiğimiz aylarda Türkiye''ye gelmesiyle gündemin önemli maddelerinde biri haline geldi. Boğazın en güzel yerlerinden biri olan Anadolu Hisan''nın sırt-larındaki bu tepenin imara açılması tartışması da eş zamanlı olarak kent gündemini meşgul etmeye başladı.
9. Uluslararası DOCOMOMO Konferansı’nın Ardından (11 Ekim 2006)Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı, 9.Uluslararası DOCOMOMO Konferansı 1 Ekim’de sona erdi. Temelleri 1980’lerde atılan, Hollanda Koruma Departmanı’nın modern mimarlık yapıtlarının korunmasına yönelik çalışmalarıyla başlayan ve bu çalışmaların tek bir ülkeye özgü olmadığının farkedilmesiyle 1988 yılında serbest bir platform olarak kurulan DOCOMOMO, ortak sorunların büyüklüğünün ve önemimin anlaşılmasıyla hızla genişleyerek bugünlere geldi.
Soyak’tan 600 milyon $’lık konut atağı (11 Ekim 2006)İzmir’de Soyak Mavişehir konutlarını satışa çıkaran Soyak, yeni proje için kolları sıvadı. Şirket, 3 bin aileyi 600 milyon $ yatırımla ev sahibi yapacak.
‘Duvar engelini aşıp Haliç Köprüsü inşaatına 1 senedir başlayamadık’ (11 Ekim 2006)Basın mensuplarına iftar veren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, trafikten üçüncü köprüye, Boğaziçi İmar Kanununu tasarısından BİT’lerin özelleştirilmesine kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu.
Hasta ranta kurban (11 Ekim 2006)AKP iktidarı, kent merkezindeki rantı yüksek hastane ve okulları boşaltarak kentin dışına taşıyor.
re:droog (11 Ekim 2006)Droog Design''da ilginç bir şekilde insana tanıdık gelen bir şeyler var. 10 yıldan bu yana, koleksiyon için seçilen objeler şaşırtmaya, hayranlık uyandırmaya, kafa karıştırmaya devam ediyor olsa da, aynı zamanda bu objeler içten içe, belirsiz bir "ben bunu daha önce de görmüştüm" hissi uyandırıyor.
Bir Trilyon Dolarınız Var mı? (11 Ekim 2006)Dünyanın en büyük muhasebecilik şirketlerinden PricewaterhouseCoopers ''in hazırladığı bir rapora göre gittikçe ağırlaşan küresel ısınmanın yaratacağı zararları önleyebilmek için alınması gerekecek tedbirlerin maliyeti yaklaşık 1 trilyon dolar.
Stratejik planda müzeler niye yok? (11 Ekim 2006)Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın hazırladığı ''Türkiye Turizm Stratejisi 2023'' taslak çalışmasına ilişkin görüşlerimizi sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.
Soyak''tan İzmir''e 300 milyon dolarlık konut projesi (11 Ekim 2006)Soyak İnşaat, Soyak Mavişehir''den sonra İzmir''deki ikinci konut projesi olan bin 500 konutluk Soyak Mavişehir Panorama''yı hayata geçiriyor.
Yusufeli dağa taşınacak! (11 Ekim 2006)Başbakanlık, baraj suları altında kalacak olan Artvin''in Yusufeli ilçesi için belirlenen yeni yerleşim yeriyle ilgili hazırlanan yasa tasarısını, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı''nın olumsuz raporuna ve halen devam eden yargı sürecine rağmen TBMM''ye sundu.
Ilısu Barajı''na kredi vermeyin (11 Ekim 2006)Batmanlı mühendisler, Avrupalı firmalara, Hasankeyf''in sular altında kalmasına neden olacak Ilısu Barajı''nın yapımı için kredi vermemeleri uyarısında bulundu.
''En İyi 100 Otel'' listesinde 11 Türk otel (11 Ekim 2006)Otellerde kalan müşterilerinin oyları ile belirlenen TUI''nin geleneksel ''En İyi 100 Otel'' listesine İspanya''dan 22, Türkiye''den ise 11 otel girdi. Listeye geçen yıl İspanya''dan 30 otel, Türkiye''den ise 16 tesis girmişti. Ödül kazanan otellerin plaketleri bu yıl 13''ncüsü düzenlenen törenle sahiplerine verildi. TUI Holly''nin en iyi 100 otel listesinde ilk sırayı Almanya''daki kıyı oteli Travel Charme Strandhotel Bansin aldı. Türkiye''deki otellerin tümü ise Akdeniz bölgesinden. TUI''nin geleneksel "En İyi 100 Otel" listesine giren tesisler içinde; Alanya''daki Delphin Deluxe Resort ve Sarıgerme''deki Iberotel Sarigerme Park 4 yıldır aralıksız olarak yer alırken, Hotel Cornelia De Luxe Resort ve Club Lykia World Village de son 3 yıldır listeye giriyor. Diğer yandan Robinson ve Rixos Otelleri gibi önemli gruplar 2006 listesine giremedi.
Tarih: 11 Ekim 2006 Kaynak: Milliyet
Toprak rantı (11 Ekim 2006)Kadıköy''deki Kenan Evren Lisesi''nin üzerinde bulunduğu arsayla ilgili olarak imar planında bir değişiklik yapıldığı, "alışveriş merkezi ve otopark" alanı haline dönüştürülen arsanın yakında birilerine tahsis edileceği, üzerindeki okulun ve tarihi binaların yıkılacağı haberi olağan bir haber olarak ilgi görmedi.
Salı Pazarı esnafı ihale iptali istedi (10 Ekim 2006)İstanbul Anadolu Yakası Umum Pazarcı ve Seyyar Esnaflar Odası, Kadıköy Salı Pazarı İhalesi''nin iptali için İstanbul İdare Mahkemesi''ne dava açtı. Anadolu yakasındaki 2 bin 500 pazarcıyı ilgilendiren projenin ihalesinin yapıldığını SABAH''tan öğrenen İstanbul Anadolu Yakası Umum Pazarcı ve Seyyar Esnaflar Odası, soluğu mahkemede aldı. İstanbul Anadolu Yakası Umum Pazarcı ve Seyyar Esnaflar Odası, Taşyapı''nın sahibi Emrullah Turanlı''nın kazandığı Kadıköy Salı Pazarı İhalesi''nin iptali ve yürütmenin durdurlması için İstanbul İdare Mahkemesi''ne dava açtı. Oda adına avukat Murat Erdoğan İstanbul Bölge İdare Mahkemesi''ne sunduğu dava dilekçesinde ihaleden pazarcıların haberi olmadığını, ihale komisyonunda oda temsilcisinin olmadığını bu nedenle de hukukun ihlal edildiğini ileri sürdü.
Tarih: 10 Ekim 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Ercan Sarıkaya
Çevreciler Cargill''in kapısına dayanacak (10 Ekim 2006)Çevreciler ve bazı siyasi parti temsilcileri Bursa''daki Cargill fabrikası ile ilgili kapatma kararının uygulanıp uygulanmayacağını yerinde görmek için yarın fabrikanın önünde toplanacak.
''Kanser Ovası''na dönüşen Dilovası''na 500 milyon dolarlık çevre yatırımı (10 Ekim 2006)Her üç ölümden birinin kanserden kaynaklandığı Kocaeli Gebze''ye bağlı Dilovası beldesinde sanayiciler çevre sorunlarını azaltmak için 500 milyon dolarlık yatırım yapıyor.
Karabük’te panter ve grifon izleri (10 Ekim 2006)Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki antik kent Hadrianopolis’te kazı çalışmaları sürüyor. Kazılarda at, fil, panter, geyik ve grifon gibi birçok varlığın tasvir edildiği eşsiz eserler ortaya çıkarıldı.
Anadolu''nun ''başsız insanları'' (10 Ekim 2006)Çatalhöyük''ten 2 bin yıl daha ''yaşlı'' olan Göbeklitepe''de, Çatalhöyük''teki gibi, başsız insan figürleri bulunması heyecan yarattı.
Kıyılarımız, kentlerimiz (10 Ekim 2006)Senelerdir yaz tatillerinde Datça''nın bir köyüne gideriz. Doğal sit alanı, dünyanın en güzel köşelerinden birisi. Ve her sene biraz daha yapılaştığına, betonlaştığına tanık oluruz. İşi kitabına uydurmak için tekerlekler üzerinde ev bile yapılıyor.
Buzdan sonra şarap oteli (10 Ekim 2006)İspanya''nın şarabıyla ünlü Rioja''da, üzüm bağları ortasında bir otel hizmete girdi. Şarap oteli... İlginç yapısıyla dikkati çeken otelin mimarıysa, dünyaca üne sahip Frank Gehry. Bilbao''daki ünlü Guggenheim Müzesi, Valencia''daki Santiago Calatrava Opera Evi, Madrid''deki Sir Richard Rogers Havaalanı hep Frank Gehry''nin imzasını taşıyor. Ünlü mimarın son şahaseri olan otel, 150 yıllık bir içki dükkanının yerine inşa edildi. Birbirine asma köprüyle bağlanan iki binadan oluşan otelde 43 oda ve suit bulunuyor.
Tarih: 10 Ekim 2006 Kaynak: Birgün
Toplam 142 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.