Haberler

Haberler

Toplam 142 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
''Prof. Dr. Aykut Barka Deklarasyonu'': Asıl tehdit fay değil binalar (10 Ekim 2006)Marmara Denizi''ndeki olası depremle ilgili araştırmalar yürüten yerli ve yabancı bilim insanları, gazeteci Ali Er ile merhum Prof. Dr. Aykut Barka tarafından yazılan ve ikinci baskısı yapılan "Depremi Bekleyen Şehir İstanbul" kitabında yayınlanmak üzere bir deklarasyon hazırladı.
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (10 Ekim 2006)Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara İl Koordinasyon Kurulu bileşenleri, Başkent Ankara''nın ''Beton-kent''e dönüştüğünü ifade ederek, ''her kavşağa üstgeçit yapılarak ülke kaynakları müteahhitlere peşkeş çekilmekte, kültürel ve tarihsel değerler yok edilerek yeni rant kapıları açılmaya çalışılmakta, Ankara talan edilmektedir'' açıklamasında bulundu.
Tarih sulama kurbanı (10 Ekim 2006)Mersin''in Erdemli ve Silifke ilçelerine bağlı köylere tarımsal sulama yatırımlarının yapılması, yöredeki arkeolojik eserler için yeni bir tehdit oluşturdu.
Metin Sözen’e Koruma Onur Ödülü (10 Ekim 2006)Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca bu yıl ilk kez düzenlenen 1. Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri sahiplerini buldu. Koruma Onur Ödülü Prof. Dr. Metin Sözen’e değer bulundu.
Doxa’nın beklenen sayısı çıktı (10 Ekim 2006)Norgunk Yayıncılık tarafından hazırlanan dört aylık mekan, tasarım ve eleştiri dergisi Doxa’nın üçüncü sayısı çıktı.
Altyapısız Mimarlık Sempozyumu (10 Ekim 2006)I. Altyapısız Mimarlık Sempozyumu, mimarlık ve uzay bilimlerinde birçok ünlü ismi biraraya getiriyor.
''Deprem savaş etkisi yaratacak'' (10 Ekim 2006)Bilim adamları, yakın gelecekte Marmara Denizi içerisinde 7 veya üzeri büyüklükte meydana gelecek depremin Türkiye''de bir savaş kadar yıkıma yol açacağını vurguladı.
"Forum Bornova Alışveriş ve Yaşam Merkezi" 12 Ekim''de açılıyor (10 Ekim 2006)Multi Turkmall''ın (MTM) İzmir''de 120 milyon Euro harcayarak yaptığı Türkiye''deki ilk "forum" projesi Forum Bornova Alışveriş ve Yaşam Merkezi, 12 Ekim Perşembe günü kapılarını açacak.
Uzungöl’de ‘imar’ tartışması (10 Ekim 2006)Trabzon’un Uzungöl beldesindeki yeni imar planının konut yapımına engel olduğunu söyleyen yöre halkı, planda değişiklik istiyor. Halkın plansız yaşamaya alıştığını söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Alibeyoğlu ise imar planını savundu.
Yağma yasallaşır (10 Ekim 2006)Kamuoyunda Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı olarak bilinen Dönüşüm Alanları Yasa Tasarısı, bugün Meclis''te görüşülmeye başlanacak. Şehir plancıları, ''yağmaya yol açar'' iddiasıyla yasaya karşı çıkıyor.
Devlet Desteği Olmaksızın Varlığını Sürdürerek AB’deki Benzerlerini Şaşırtan Arkitera 6 Yaşında (9 Ekim 2006)Kurulduğu günden bu yana mimarlık alanında pek çok ilki gerçekleştiren Arkitera Mimarlık Merkezi, 6. yaşını kutluyor. Merkezin yayın organı niteliğindeki Arkitera.com web sitesi 9 Ekim 2000 tarihinde yayına başladığı için her yıl bu tarihte kuruluş yıldönümü kutlayan Türkiye’nin tek mimarlık merkezi durumundaki kurum, çoğunluğu genç mimarlardan oluşan 25 kişilik kadrosu ile mimarlık kültürü ile ilgili pek çok alanda faaliyet gösteriyor. Arkitera Mimarlık Merkezi yayın ve etkinlik projeleri ile geçtiğimiz altı yılda mimarlık alanında pek çok tabuyu yıktı; yeni tartışmalar ve gündemler yarattı; Türkiye’deki mimarlık kültürünün, dolayısıyla yaşadığımız fiziksel çevrenin mimarlık alanında öncü ülkeler düzeyine erişebilmesi için çeşitli adımlar attı.
İç Mimarlar Çanakcılar Üretim Tesislerini Ziyaret Ettiler (9 Ekim 2006)Çanakcılar Şirketler Grubu ve İç Mimarlar Odası tarafından Birikim Medya işbirliği ile düzenlenen Çanakcılar üretim tesisleri gezisi 16-17 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi.
Geberit Türkiye Yeni Yerine Taşındı (9 Ekim 2006)“Geberit Türkiye” geçtiğimiz günlerde, kuruluşunun 4. yılında İstanbul’da bulunan yeni genel müdürlük binasına taşındı. 5 kat ve 450 m² alana sahip yeni binanın en önemli yanı seminer salonu ve atölye çalışması yaılabilecek olan bir pratik salonuna sahip olması. Burada amaç Türkiye’de üzerine çok fazla düşülmemiş olan sıhhi tesisat konusunda kişi ve kuruluşlara belirli aralıklarla seminerler düzenleyerek, onlara bu konuda yeni gelişmeleri yaşatarak anlatmak.
I. Uluslararası Altyapısız Mimarlık Sempozyumu (9 Ekim 2006)Çanakkale Seramik & Kalebodur’un sponsorluğunu üstlendiği I. Altyapısız Mimarlık Sempozyumu mimarlık ve uzay bilimlerinde bir çok ünlü ismi bir araya getiriyor.
Belediyelere ''süper'' yetkiler (9 Ekim 2006)Belediyelerin yetkileri artırılıyor. Meclis Bayındırlık ve İmar Komisyonu''nda yarın görüşülecek Dönüşüm Alanları Hakkında Kanun Tasarısı ile belediyelere geniş yetkiler tanınıyor.
Büyükşehir’den Çubuk Ve Kazan’a Park… (9 Ekim 2006)Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’in mücavir alan sınırlarında içerisinde bulunan ilçe, mahalle ve köylerini; yeşil alanlar, parklar ve yürüyüş yolları ile donatıyor.
Bu fabrika artık sanat dokuyacak! (9 Ekim 2006)Özelleştirme İdaresi tarafından üretimi 2004''te durdurulan Antalya Dokuma Fabrikası, sanat müzesine dönüşüyor. 15 bin metrekare kapalı alana kurulacak ''Dokuma Modern''in ilk eserlerini 10 uluslararası heykeltıraş yaptı
Harabe lojmanın yıkılmak üzere olan duvarları kazalara davetiye çıkartıyor (9 Ekim 2006)Zonguldak şehir merkezinde harabe haldeki lojmanlar tehlike oluşturmaya devam ediyor.
Yüzey çalışmalarında 14 yapı saptandı (9 Ekim 2006)Karabük''ün Eskipazar ilçesindeki antik kent kazı çalışmalarında 14 adet yapı saptandı. Alınan bilgiye göre, Eskipazar ilçesindeki antik kent Hadrianoupolis ''te kazı çalışmaları sürdürülüyor.
Rumkale çevre düzenleme projesi onaylandı (9 Ekim 2006)Gaziantep’in Yavuzeli ilçesinde bulunan ve turizme açılması hedeflenen tarihi Rumkale çevre düzenlemesi, doğu-batı röleve restütasyon ve restorasyon çalışması projesinin onaylandığı bildirildi.
Toplam 142 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.