Haberler

Haberler

Toplam 104 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
İlk İMP Toplantısı'nda Bölgesel Planlama Tartışıldı (10 Kasım 2006)Arkitera Mimarlık Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropolitan Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP)’nin ortaklaşa düzenlediği “İMP Toplantıları”nın, “Bölgesel Yaklaşım” konulu ilk paneli 09 Kasım 2006 Perşembe günü İMP Konferans Salonu’nda düzenlendi. Marmara ve Boğazlar Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Halil Ünlü’nün yürütücülüğünü yaptığı toplantıya, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof.Dr.Emre Aysu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Dr.Polat Sökmen, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Gülden Erkut, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden emekli Prof.Dr.Mehmet Çubuk ve İMP Bölge Planlama Grubu Yöneticisi Dr.Taylan Dericioğlu konuşmacı olarak katıldı.
Fotoğraf-sever bir mimarî (10 Kasım 2006)Gittiğimiz, o akşam açılışı yapılan yeni ve büyük bir çokkatlı çarşıydı. Maslak'ta, Boğaz'a doğru giderken sol yakaya geçince bir an durup, «Yahu biz neredeyiz?» diye sorduk birbirimize. Sahiden başka bir dünya burası artık...
Tarihî köprünün taşları düşmeye başladı (10 Kasım 2006)Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde 17. yüzyılda yapılan ve İpek Yolu üzerinde bulunan tarihi Valide Sultan Köprüsü'nün bakımsızlıktan 'kilit' taşlarının düşmeye başladığı bildirildi.
İnşaatlara Sigorta Şartı (10 Kasım 2006)Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın ilgili kurum ve kuruluşların görüşüne sunduğu Yapı Denetimi Kanunu Taslağı ile, yapı müteahhitlerinin sorumluluklarını yerine getirmemesi durumunda meslekten mene varan ağır müeyyideler yer alıyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın hazırladığı taslak ile yapı sektörüne AB standardı getiriliyor.
Eczacıbaşı: İstanbul kaba şehir (10 Kasım 2006)İKSV Başkanı Şakir Eczacıbaşı göçlerle büyüyen İstanbul'un inceliğini yitirip kırıcı ve kaba bir bir kente dönüştüğünü söyledi. İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nca (İKSV) düzenlenen 'İstanbul'da Yaşam Kültürü Sempozyumu'nda konuşan Eczacıbaşı kentin dört yanında köfteciler, dönerciler, dürümcüler, lahmacuncular, kokoreççiler, hamburgerciler, pizzacılar bulunduğunu, geleneksel yemeklerin ise sadece kitaplarda yer aldığını ifade etti. Eczacıbaşı, "Bu kentte doğup büyüyenler, eski İstanbul özlemini duyarlar, nostaljisini yaşar... Gerçekten öyle mi? diye de sordu.
Tarih: 10 Kasım 2006 Kaynak: Radikal
İstanbul'dan Ankara'ya gidenler bu kış Bolu Dağı'nı tırmanmayacak (10 Kasım 2006)İstanbul-Ankara yolunu en az 1 saat kısaltacak Bolu Dağı Tüneli, 16 yıllık bir çalışmanın sonunda açılıyor.
Gençlere 57 Yılda Ödemeli Mortgage (10 Kasım 2006)İngiltere’de gençlere, üzerine yüklenen faiz artışlarıyla birlikte ancak 57 yılda ödeyebilecekleri mortgage önerildi. Mutlaka bir ev sahibi olmak isteyen gençlere İngiltere’nin en büyük mortgage firmaları tarafından önerilen bu krediler, uzmanlar tarafından “çılgınlık” olarak niteleniyor. Bu tür kredileri alan kişilerin, sonuçta en az 100 bin sterlin ekstra faiz ödeme tehlikesiyle yüzyüze kalacaklarına dikkat çeken uzmanlar, artan ev fiyatlarının kredi alan kişileri neredeyse yıllık gelirlerinin beş katı borç aramak durumunda bıraktığını bildirdiler. İngiltere’deki uygulamalar, kişilere ancak yıllık gelirlerinin iki buçuk katı kadar mortgage verilebilmesine imkan tanıyor.
Tarih: 10 Kasım 2006 Kaynak: Türkiye
Avrupa’yı şaşırtan Arkitera 6 yaşında (10 Kasım 2006)Kurulduğu günden bu yana mimarlık alanında pek çok ilki gerçekleştiren Arkitera Mimarlık Merkezi 6. yaşını kutluyor. Kuruluş yıldönümü olarak merkezin yayın organı niteliğindeki Arkitera.com İnternet sitesinin yayına geçtiği 9 Ekim 2000 tarihini doğum günü ilan eden kurum, çoğunluğu genç mimarlardan oluşan 25 kişilik kadrosuyla pek çok alanda faaliyet gösteriyor.
Tatbikatı Bile 2 Milyon YTL Tuttu (10 Kasım 2006)İstanbul'da dün sona eren depreme hazırlık tatbikatı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne 1 milyon 862 bin YTL'ye mal oldu. Tatbikatta dün son olarak senaryo gereği Pendik'te bulunan Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı'na ulaşan yardımlar afet bölgesine gönderildi. Yapılan harcamada Sosyal İdari İşler Müdürlüğü 603 bin 795 YTL'lik maliyetle ilk sırada yer alırken, Yol Bakım Müdürlüğü 584 bin 205 YTL ile ikinci, İSKİ de 248 bin 838 YTL ile üçüncü sırada yer aldı.
Tarih: 10 Kasım 2006 Kaynak: Akşam
Türkiye'nin ilk Power Center'ı Doğuş'tan (10 Kasım 2006)Garanti Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (GYO) ilk alışveriş merkezi projesi 'Doğuş Power Center'' (DPC), Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Garanti GYO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Memiş ve Şişli Belediye Başkanı Sarıgül'ün katılımıyla Maslak'ta açıldı.
Doğuş Power Center açıldı (10 Kasım 2006)Garanti Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (GYO) ilk alışveriş merkezi projesi "Doğuş Power Center'' (DPC), Maslak'ta açıldı. Toplam yatırım değeri 61.5 milyon dolar olan merkezde, 42 bin metrekarenin üzerinde kiralanabilir alan bulunuyor. Açılış töreninde konuşan Garanti GYO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Memiş , DPC'nin, Garanti GYO'nun ilk alışveriş merkezi projesi olduğunu belirterek aynı zamanda Power center konseptinin ilk kez bu projede uygulandığını anlattı. Merkezin, İstanbul'un en güçlü iş bölgesinde "Yaşam Gücü'' nü vurgulayan bir sistemde inşa edildiğini kaydeden Memiş, DPC'yi inşa ederken en büyük amaçlarından birinin ise merkezde yer alan bütün mağazaların kendine has çekim güçlerini modern mimariyle birleştirmek olduğunu söyledi.
Tarih: 10 Kasım 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Spectacular City (9 Kasım 2006)23 Eylül’de NAi’de açılan ‘Spectacular City’ adlı sergi, son on yıl içerisinde çekilmiş, konusu şehir / mimari / insan yapımı çevreler olan fotoğraflardan oluşuyor.
Kirliliğin küreselleşmesi (9 Kasım 2006)'Küreselleşme' olur mu, olmaz mı, var mıdır, yok mudur... Biz tartışaduralım, 'kirli küreselleşme', adım adım ilerliyor.
Yükselen denizler antik kentleri yutacak (9 Kasım 2006)Dünyadaki birçok antik kent yıllarca savaşlara, doğal afetlere karşı ayakta dimdik durdular. Ancak son yıllarda ortaya çıkan bir felaket, yüzyıllara direnen insanlık hazinelerini tehdit ediyor: Küresel ısınma.
Ankara'da makyaj mı aktı yoksa Gökçek mi haklı? (9 Kasım 2006)Ankara'da birkaç hafta önce epey şaşaalı bir açılış töreni vardı. "Başkentin, hatta Türkiye'nin giriş kapısı olarak" tanımlanan Esenboğa Havaalanı yolu Başbakan'ın da katıldığı bir törenle kullanıma açıldı.
Tatbikat eksik ama yararlı (9 Kasım 2006)Deprem hocaları İstanbul’da yapılan en büyük deprem tatbikatını genel olarak olumlu değerlendirdi. Tatbikatın eksiklikleri olduğunu ve Türkiye’nin “afet kültürü” olmadığının ortaya çıktığını söyleyen hocaların görüşleri şöyle...
Tarihi Köprü Kaderi ile Baş Başa Kaldı (9 Kasım 2006)Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde 17. yüzyılda yapılan ve İpek Yolu üzerindeki tarihi Valide Sultan Köprüsü'nün "kilit" taşları bakımsızlıktan düşmeye başladı. Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, mülkiyeti Karayolları'na ait köprünün onarılması gerektiğini söyledi.
Uzun Mehmet Anıtı yıkımla karşı karşıya (9 Kasım 2006)Kozlu karayolunun kenarında, denize hâkim bir tepede kurulu Zonguldak'ın simgelerinden "Uzun Mehmet Anıtı", çevresinde başlatılan otel inşaatı nedeniyle yıkım tehlikesiyle karşı karşıya. 1829'da kömürü bulan Uzun Mehmet'in anısına 1973'te mimar Yılmaz Soylu tarafından projelendirilen anıtın yapımı, o yıllarda kentin başka bir bölgesindeki ve bir madenci fenerinden ibaret anıt-parkın kaldırılmasıyla gündeme geldi.
'İktidarlarını korumak isteyenler kente yöneldi' (9 Kasım 2006)Türkiye Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası, Dünya Şehircilik Günü dolayısıyla bir bildirge yayınladı. Bildirgede, devleti yönetenlerin, kaynak yaratmak ve iktidarlarını korumanın maddi temellerini sağlamak için kentlere yöneldikleri öne sürüldü.
Üç senedir mahkemelik olan Akter Tersanesi inşaatı çıkmazda (9 Kasım 2006)Taşucu SEKA alanında kurulması planlanan Akter Gemi İnşa Tersanesi yatırımı, kaplumbağa ve hassas hayvan türlerinin ürkerek yumurtlayamaması ve şirketin denize atıklarını basması olasılığı ileri sürülerek durduruldu.
Toplam 104 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.