Haberler

Haberler

Toplam 128 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
'Yurtdışındaki toplam inşaat hedefi 15 milyar $' (4 Aralık 2006)Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB)Başkanı Erdal Eren, bu yıl yurtdışındaki iş hacminin 12 milyar dolara yaklaştığını belirterek bu rakamın 2007'de 15 milyar dolara ulaşmasının hedeflendiğini söyledi. TMB, yurtdışında yeni görevlerine atanan büyükelçiler onuruna Ankara Hilton'da resepsiyon düzenledi. Resepsiyonda konuşma yapan Eren, son dört yıllık dönemde Türk müteahhitlerinin yurt dışı iş hacminde olağanüstü gelişmeler olduğunu söyledi. 2002'de müteahhitlerin yurtdışındaki iş hacminin 1.5 milyar dolar olduğunu ifade eden Eren, "Bu rakam geçtiğimiz yıl 9.3 milyar dolar oldu. Bu yıl 12 milyar dolara yaklaşıyoruz" dedi. 2006'da dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması sıralamasında 20 Türk firmasının yer aldığını söyleyen Eren, "Türkiye bu sayı ile ABD ve Çin'den sonra üçüncü sıraya yükseldi. Geçen yıl dördüncüydük" dedi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın yabancıların Türkiye'den aldıkları evlerin fatura edilmesinde bazı müteahhitlerin yanlış beyanda bulunduğu yönündeki sözleri hatırlatılan Eren, "Devletimiz bu müteahhitleri tespit ederse bizim için de çok iyi olur. Vergisini düzgün veren müteahhitler için bunlar karşısında rekabet şansı azalıyor. Umarım Bakanlık bu müteahhitleri tespit edebilir" dedi.
Tarih: 4 Aralık 2006 Kaynak: Sabah
Türkiye'nin gölleri kuruyor (4 Aralık 2006)Konya'da Beyşehir ve Çavuşcu göllerinin su seviyesinin azalması, Akşehir Gölü'nün kuruması ve bunların yanı sıra sürdürülen bilinçsiz avcılık, Konya'da göl balıkçılığının sonunu getirdi.
Rusya’nın Batıya Açılan Penceresi Gökyüzüne Uzanıyor (30 Kasım 2006)Gazprom City, diğer pek çoklarıyla birlikte, gazla ateşlenmiş bir alev, bir DNA ipciği ve yüksek ökçeli bir kadın ayakkabısını anımsatan stilistik modern binalar kompleksi önerisi, Neva Nehri’nin tarihi alanında Barok Smoly Katedrali’nin karşısında yer alacak.
Köy meydanındaki taş 3 bin yıllık tarihî esermiş (4 Aralık 2006)İzmir'in Torbalı ilçesine bağlı Karakuyu beldesinde 13 yıldır köy meydanında duran bir tonluk taşın, Hitit döneminden kalma önemli bir heykelin parçası olduğu belirlendi.
Orhan Pamuk'un Gözünden İstanbul (1 Aralık 2006)Domus dergisi Aralık sayısında, Hans Ulrich Obrist’in Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk ile bir söyleşisine yer veriyor. Söyleşinin konusu “Orhan Pamuk’un Gözünden İstanbul”. Obrist, Pamuk’a yazarlığıyla ve tarzıyla ilgili sorular yöneltiyor ardından kitapları; Yeni Hayat, Hatıralar ve Şehir, Kara Kitap, Benim Adım Kırmızı, Beyaz Kale ve Kar hakkında konuşuyor. Kitaplarındaki İstanbul’u, zaman zaman okuyuculara hissettirdiği karamsarlıkları, kitaplarında gazetelerin sıklıkla yer alışının nedenlerini soruyor.
Deprem Bölgesinde Çelikten Bir Okul (1 Aralık 2006)1992 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi Çelik Yapılar Çalışma Grubu’nun öncülüğünde, Prof. Dr. Tevfik Seno Arda’nın başkanlığında 12 girişimci kurucu üye ve sektör kuruluşlarının katılımıyla kurulan Türk Yapısal Çelik Derneği, Türkiye’de çelik yapıların tanınması ve yaygınlaşması amacıyla faaliyetlerde bulunan bir sivil toplum kuruluşu.
Kamu Projelerinin “Yarışmalar” Yoluyla Üretimi (1 Aralık 2006)Arkitera Mimarlık Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP) işbirliği ile gerçekleştirilen “İstanbul Metropoliten Planlama Toplantıları”nın bu haftaki konusu “Kamusal Projelerin Üretimi ve Yarışmalar” idi.
Tehdit ve telkin çok, yargı engel (1 Aralık 2006)"Acarkent için araya giren milletvekilleri, 'Bakan bu işin üzerine gitmese' diyen köşe yazarları var. 'Adnan Kahveci'yi unutma' telefonu aldım. Ama o Acarkent'le ilgili değildi."
Odunpazarı Evlerini Yaşatma Projesi ödüllendirildi (1 Aralık 2006)Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi, Ulusal Mimarlık Koruma Ödülü'nü kazandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl ilki düzenlenen Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri, Ankara Milli Kütüphane Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.
Yaylalar kaçak konut işgalinde (1 Aralık 2006)Adana Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasındaki 27 yaylada yapılan kadastro çalışmalarında kaçak olduğu tespit edilen 8 bin 692 konut için dava açıldı.
Eurohypo gayrimenkule 1.5milyar euro yatıracak (1 Aralık 2006)Eurohypo Yönetim Kurulu Başkanı Bernd Knobloch, İstanbul'un en önemli Avrupa pazarlarından biri olduğunu vurgulayarak, 'Her hafta yeni bir kontrat imzalıyoruz. 2007 sonuna kadar 1.5 milyar euroluk yeni işlem gerçekleştireceğiz' dedi.
Eski Meclis lojmanları 1800 konut olacak (1 Aralık 2006)Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından, eski TBMM lojmanları alanında gelir paylaşımı yöntemine göre uygulanacak proje için yapılan ihaleyi Mesa Mesken-Aktürk Yapı-Emlak Pazarlama'dan oluşan konsorsiyum kazandı. Geçen hafta yapılan ihalede üç firma teklif verirken, dünkü nihai pazarlık görüşmelerinde, Mesa Mesken San. A.Ş-Aktürk Yapı End. Ve Tic. A.Ş.-Emlak Paz. İnş. Prj. Yön. Ve Tic. A.Ş. ortak girişimi, 580 milyon YTL'lik (394.5 milyon dolar) proje tutarını 638 milyon YTL'ye (431 milyon dolara) çıkardı. TOKİ için 14 bin metrekarelik iş merkezi Konsorsiyum, daha önce yüzde 42'den 243 milyon YTL olan gelir payını 304.5 milyon YTL'ye yükseltti. Konsorsiyum arazi üzerine 1800 konut yapacak. Ayrıca, arsa Maliye'deyken ticaret merkezi olarak satılan villalara istinaden, 14 bin metrekarelik iş merkezi yaparak, bunları ücretsiz TOKİ'ye verecek. Böylece, hasılat paylaşımından TOKİ'nin payı yüzde 55'e çıkacak. Projenin dört yılda tamamlanması planlanıyor.
Tarih: 1 Aralık 2006 Kaynak: Radikal
Körfezbank otel oluyor (1 Aralık 2006)Beş yıl önce Osmanlı Bankası ile birleştirilen daha sonra Garanti Bankası bünyesine geçen eski Körfezbank Genel Müdürlüğü otel oluyor.
Modern mimarinin yeni merkezi: İspanya (1 Aralık 2006)İspanya, modern mimari tarzının merkezi oldu. Bilbao'daki Guggenheim Müzesi'nin yaratıcısı Kanadalı mimar Frank O. Gehry, şimdi de Rioja'da inşa ettiği otelle dikkat çekiyor.
Sulak Alanda Yapılaşma; Çevre Bakanlığı Nihayet Uyandı (1 Aralık 2006)Sulak alanların doldurularak ya da çevresinde kuyular açılarak yol edilmesi ve bu şekilde ekolojik dengenin bozulmasına karşı Çevre ve Orman Bakanlığı nihayet harekete geçti.
Yayla mı şehir mi? (1 Aralık 2006)Adana Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasındaki 27 yaylada yapılan kadastro çalışmalarında kaçak olduğu tespit edilen 8 bin 692 konut için dava açıldığı bildirildi.
Kaza tüp geçidi durdurdu (1 Aralık 2006)Marmaray projesinin en önemli bölümü olan tüp geçit çalışması, önceki gün meydana gelen kazadan sonra durdu.
Ankara Hızlı Tren Terminali (30 Kasım 2006)Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülen ve Ankara – İstanbul arasını 3 saate indirecek olan hızlı tren projesi devam ediyor. 2007 yılında bitirilmesi hedeflenen projenin ilk etabını Ankara – Eskişehir hattı oluşturuyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan bir açıklamada, bu hattın Nisan ayında deneme sürüşlerine açılacağı belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde Zaman Gazetesi’nde yayınlanan ve bizim de haberler bölümümüzde yer verdiğimiz bir habere göre, Ankara’da hızlı tren için inşa edilecek olan terminal binasının ön projesi tamamlanmış.
Lisans Bitti! "Okula Devam" (30 Kasım 2006)Yeni mezun olmuş mimarların aklında hep aynı soru vardır. Peki ya şimdi ne olacak? Günümüz eğitim sisteminde ilk kez liseden mezun oldukları sırada geleceklerine dair ciddi bir yol ayrımı ile karşılaşmış ve mimarlığı meslek olarak seçmiş gençler kendilerini bir anda geleceklerine dair ikinci bir seçim yapmak zorunda oldukları bir dönemin içinde bulurlar.
Whitney Müzesi’nin Piano’nun Projesini Engelleme Çabası (30 Kasım 2006)Whitney’in sözcüsü Jan Rothschild, müzenin genişleme için yeni bir yer arayışında olduğunu onayladı ve sonuçların bu hafta içinde duyurulacağını bildirdi.
Toplam 128 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.