Haberler

Haberler

Toplam 128 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
“Dönertaş” Yeniden Hayat Buldu (30 Kasım 2006)İzmir’in yaklaşık 2 yüzyılına tanıklık eden Dönertaş Sebili, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi. İlk kez böyle geniş kapsamlı bir restorasyonla kente kazandırılan Dönertaş Sebili’nin çeşmesinden artık hayat akacak.
Kaçak Kazı Yaparken Antik Kent Buldular (30 Kasım 2006)Muğla''nın Yatağan ilçesinde kaçak kazı yapıldıktan sonra incelemeye alınan yerin, Koraya antik şehri olduğu belirlendi. Stratonikeia Kazı Başkanı Prof. Dr. Çetin Şahin, "Karia bölgesinde, yazıtlarda adı geçen Koraya antik şehrinin, Bozarmut beldesi Çatlı mevkiindeki alan olduğunu, buradan çıkan yazıtlardan ve eserlerden anladım. Yazıtlardan bu alanın MÖ 500. yıllara ait yerleşim yeri olduğu anlaşılıyor. Stratonikeia, Lagina, Panarama, bilinen antik şehirler. Şimdi Koraya antik şehrini de bulduk. Labolda ve Kolayorga şehirlerinin de adları yazıtlarda yer alıyor. İnşallah oraları da yakında bulacağız." dedi. Antik şehrin bulunduğu bölge olan Bozarmut''un Belediye Başkanı Nazif Uysal da Koraya''da bir an önce kazı çalışmalarının başlamasını ve buradaki tarihin gün yüzüne çıkarılmasını istiyor.
Tarih: 30 Kasım 2006 Kaynak: Zaman
Suç tutanakları yargıdan döndü (30 Kasım 2006)Çevre ve Orman Bakanlığı, yasalara aykırı süren Acaristanbul projesiyle ilgili olarak yaptığı birçok hukuki girişimin yargıdan döndüğünü, işletme aleyhine tanzim edilen üç suç tutanağı hakkında da Beykoz Başsavcılığı''nın takipsizlik kararı verdiğini açıkladı.
Genç Mimarların Avrupa''daki Başarısı (29 Kasım 2006)Arman Akdoğan, Emin Balkış ve çalışma arkadaşları, İspanya konut bakanlığının açtığı İspanya’nın 7 ayrı bölgesinde, o bölgeye uygun konut tasarlanması yarışmasına, seçimlerini kent dokusu ile daha iç içe olan bir bölge olan Ceuta’dan yana kullandıkları tasarımları ile birincilik elde ettiler.
Doktora veya Doktora Sonrası Araştırma Yapan Araştırma Görevlileri için Burs İmkanı (29 Kasım 2006)Amerika Birleşik Devletleri üniversitelerinden birinin mimarlık bölümünde araştırma yapmak üzere, halen Türk Devlet Üniversitelerinin Mimarlık Bölümlerinde Mimari Tasarım (Bina Bilgisi) Ana Bilim Dalında doktora veya doktora sonrası araştırma yapmakta olan araştırma görevlilerinden, her yıl bir kişiye Hülya Yürekli Bursu verilecektir.
Türkiye''nin İlk Sayısal Kent Rehberi Güncellendi (29 Kasım 2006)İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Türkiye’nin ilk Sayısal Kent Rehberi’nin güncellenmiş sürümü, Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Toplantı Salonu’nda yapılan bir sunumla tanıtıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilk Sayısal Kent Rehberi’nin 2003 yılında hazırlandığını hatırlatarak, yeni sürümde eskisine oranla büyük değişiklikler bulunduğunu belirtti.
Bolu Tüneli''nde sona yaklaşıldı (29 Kasım 2006)Bolu Dağı Tüneli''nde açılışa dönük son hazırlıklar sürerken, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, ''Bolu Dağı Tüneli''nin İstanbul-Ankara yönünü 15 Aralık 2006 tarihinde ulaşıma açabileceğiz'' dedi. Karayolları Genel Müdürü Turhan, Bolu Dağı Tüneli''ne gelerek, yetkililerden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, havaların güzel olmasını en iyi şekilde değerlendirip, imalatları tamamlamak ve Bolu Dağı geçişini trafiğe açmak arzusunda olduklarını belirtti. Bolu Dağı geçişinin İstanbul-Ankara yönünü 15 Aralık 2006 tarihinde açabileceklerini ifade eden Turhan, açılan yolun devamlı ve düzgün bir işlevi olmayacağını belirtti.
Tarih: 29 Kasım 2006 Kaynak: Akşam
Çimentoda yeni bir yatırım daha (29 Kasım 2006)Türkiye çimento kapasitesinin yüksek seyrinin tartışıldığı bir ortamda As Çimento''dan 110 milyon dolarlık yeni bir çimento yatırımı daha geliyor.
Bağdat Köşkü restore ediliyor (29 Kasım 2006)Topkapı Sarayı''nda bulunan Bağdat Köşkü''nde restorasyon çalışmaları başladı. İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü denetiminde gerçekleştirilen çalışmanın masrafı İstanbul İl Özel İdaresi''nin idare bütçesinden karşılanıyor.
Hızlı trene ''uzay istasyonu'' gibi terminal binası inşa edilecek (29 Kasım 2006)Ankara-İstanbul arası seyahat süresini 3 saate indirecek hızlı tren projesine yönelik çalışmalar devam ediyor.
Bolu Dağı tünelinde ilk açılış 15 Aralık''ta (29 Kasım 2006)Bolu Dağı tüneli için son hazırlıklar sürüyor. Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, ''''Bolu Dağı tünelinin İstanbul-Ankara yönünü 15 Aralık 2006 tarihinde ulaşıma açabileceğiz'''' dedi.
Yunan mitolojisinin Spil Dağı, turizm bölgesi oluyor (29 Kasım 2006)Temiz havasıyla şifa arayanlara mesken olan Manisa''daki Spil Dağı''nın turizm bölgesi ilan edilmesi için çalışmalar hızlandırıldı. 70''in üzerinde şifalı bitkinin yetiştiği, Yunan mitolojisinin merkezlerinden biri olan Spil''de teleferik, beş yıldızlı otel ve restoran yapılmasını kapsayan projeye izin verecek yasal düzenlemenin tamamlanması bekleniyor.
Pepe''den Acaristanbul savunması (29 Kasım 2006)Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Acaristanbul villalarıyla ilgili olarak, ormanlık alanda yüzde 6 olan yapılaşma izni yüzde 96''ya çıkartılırken bakan olmadığını belirterek, ''''Benim siyaset anlayışımda seyirci olmak yok. Bizden önceki olaylar. Herhalde birileri seyirci kalmış'''' dedi.
Pamukkale''ye özel yasa girişimi (29 Kasım 2006) Dünya kültür mirası listesinde yer alan "beyaz cennet" Pamukkale''de, yönetim boşluğunun giderilmesi ve gelirlerinin artırılarak değerlendirilmesini amaçlayan özel yasa girişimi başlatıldı. AKP Denizli Milletvekili Mehmet Yüksektepe tarafından ilk kez dillendirilmeye başlanan Pamukkale Özel Yasası için hazırlıklara başlandı. Yüksektepe, Pamukkale''nin korunmasını sağlayacak özel yasa için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Mimarlar Odası, Pamukkale ve Karahayıt belediyeleri, çevre kuruluşları ve konuyla ilgili araştırma yapmış akademisyenlerin görüşlerine başvuracak. Bu kuruluşlardan gelecek öneriler doğrultusunda yasa tasarısına şekil verilecek. Bu yasa öncelikle Kültür ve Turizm Bakanlığı''yla yapılan ve kişilerin inisiyatifleriyle sürdürülen protokolleri ortadan kaldıracak. Pamukkale ile bakanlık arasındaki sorunu hukuki bir zemine oturtarak yanlışlıkların önüne geçecek. Yasa 1990 yılından bu yana Denizli''nin gündeminde olan Pamukkale Koruma Amaçlı İmar Planı''nın tam anlamıyla uygulanmasını da sağlayacak.
Tarih: 29 Kasım 2006 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Sedat Kurt
Anadolu Hisarı içinden geçen yol kaldırılıyor (29 Kasım 2006)İSTANBUL Büyükşehir Belediye Meclisi, Anadoluhisarı ve Rumelihisarı ile çevresinde yapılacak planlama, projelendirme ve altyapı protokolünü kabul etti. Protokol çerçevesinde, 1451 tarihli mezar taşlarının bulunduğu ve İstanbul''daki ilk Osmanlı-Türk şehitliği olarak bilinen Nafi Baba ile Fatih Sultan Mehmet''in namaz kıldığı yer olarak bilinen "Dua Tepesi" yeniden düzenlenecek. 1390 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılan Anadoluhisarı''nın içinden geçen yol iptal edilecek. Yine Protokol kapsamında "İstanbul Sur-u Sultani" içerisinde yer alan "Has Ahırlar"da "İslam, Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi" olacak.
Tarih: 29 Kasım 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Serdar Canıpek
Ayasofya artık sarıya boyanacak (29 Kasım 2006)Kültür Bakanı Atilla Koç Ayasofya''nın rengi tartışmasına son noktayı koydu ve ''renk sarı'' dedi.
Türkiye''nin en yüksek binasını Kiler yapacak (29 Kasım 2006)AKP Milletvekili Vahit Kiler''in şirketi Biskon Yapı tarafından 4. Levent''te inşa edilen Sapphire İstanbul adlı gökdelen tamamlandığında, Türkiye''nin en yüksek binası olacak.
Bir Mühendislik Sihirbazı, Bir Mimar... (29 Kasım 2006)Bu haftasonu kurdele kesildi ve Cecil Balmond, “bilinmeyene uzanan köprü” olarak tanıtılan Portekiz, Coimbra’da yapımını yeni tamamladığı köprüye ilk adımı attı. Bu proje, uzun yıllar dünyanın en önemli mimarlarının yanında çalışan Balmond’un tamamen kendisine ait ilk projesi.
SANAA ve Herzog & de Meuron’dan Weil am Rhein’da İki Yeni Bina (28 Kasım 2006)Herzog & de Meuron und SANAA, Weil am Rhein’daki Vitra Yerleşkesi’ni planlıyorlar
Bir Dünya Mirası: Pamukkale / Hierapolis (28 Kasım 2006)25 - 26 Kasım 2006 tarihlerinde , Denizli - Pamukkale ‘de toplanan, Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği, Mimarlar Odası 40. Dönem, 1. Merkez Danışma Kurulu, Pamukkale / Hierapolis’e ilişkin gözlemlerde bulundu, Mimarlar Odası Denizli Şubesi tarafından verilen bilgileri değerlendirdi ve bir sonuca vardı.
Toplam 128 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.