Haberler

Haberler

Toplam 128 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Her Şey Yıkılıyor... (27 Kasım 2006)New Orleans’ın harap olmuş yan mahalleleri Amerika şehirlerinin geleceğini tahmin etmemiz için olanak sağlıyor. Bu bölgedeki suç oranının yüksek olmasına rağmen bölge için düşünülen yeniden yapılandırmalar Amerika’da 1950’lerdeki savaş sonrası dönemden beri yapılan en agresif sosyal dönüşüm projelerinden biri. Mimari ve kentsel tasarım bu yeni düzen kurma çabasında en önemli araç.
Sınırdaki Projeler (27 Kasım 2006)İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Domus Academy işbirliği ile yürüttüğü Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı, yeni dönemde de salı atölyelerine devam ediyor. 28 Kasım 2006 günü gerçekleşecek ilk etkinlik “Sınırdaki Projeler” temasıyla düzenlenecek.
Kent Gündemindeki İki Temel Tartışma: Haydarpaşa ve Galataport (27 Kasım 2006)Arkitera Mimarlık Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP)’nin ortaklaşa düzenlediği “İstanbul Metropoliten Planlama Toplantıları” kapsamında, 24 Kasım’da, “Galataport ve Haydarpaşa” başlığı altında, İstanbul Metropolü için çok önemli iki kentsel alan ve bu alanlar için öngörülen projeler tartışma gündemine alındı.
Yapı Sektörüne Yönelik Sistemli Çözümler “www.vitrafix.com.tr” ile Artık İnternette (27 Kasım 2006)Eczacıbaşı Koramic Yapı Kimyasalları, yapı sektörüne sunduğu sistemli çözümleri şimdi de internete taşıyor. “www.vitrafix.com.tr” sektör profesyonellerinden ustalara, bayilerden son kullanıcılara kadar her kesime hitap etmek için hazırlanan bir site. Sitede bulunan farklı modüllerle EKY ürün portföyü ve yeniliklerle ilgili bilgi sahibi olmak mümkün.
Lush Hip Hotel’in İçinden İstanbul Çıktı (27 Kasım 2006)Beyoğlu Sıraselviler’de bulunan 103 yıllık eski bir binanın ön cephesi dışında tümüyle yenilenmesi ile oluşan Lush Hip Hotel ve Lush Cafe “Şehrin nefesini içine çek, ışıltısını takip et …” sloganıyla açıldı. Projenin tasarımı ve uygulaması PLAN A Mimarlık Elif Özdemir’e ait.
“Archiprix-Türkiye 2006 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Ulusal Yarışması Ödülleri” Sahiplerini Buldu (27 Kasım 2006)ARCHIPRIX Türkiye Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Ulusal Yarışması, Doğan Hasol, Şevki Vanlı, Hülya Yürekli ve Ferhan Yürekli''nin kuruculuğunda, 11. kez gerçekleştirildi. 23 Kasım 2006 akşamı Bahçeşehir Üniversitesi Fazıl Say Sahnesi’nde düzenlenen törende ödüller sahiplerini buldu.
Konut satışına Maliye’den çelme (27 Kasım 2006)Maliye gayrimenkul satışlarında vergiden istisna süresini 4 yıldan 5 yıla uzatıyor. 2002’de aldığı evi bu yıl vergisiz satmayı planlayan tüketiciler 7.570 YTL’lik sürpriz maliyetle karşı karşıya kaldı.
Kayıp kent Koraia bulundu (27 Kasım 2006)Muğla’nın Bozarmut beldesi’nde, yörede bulunan 6 antik kent arasında yer alan ve bugüne kadar izine rastlanamayan Koraia Antik Kenti, Prof. Dr. M. Çetin Şahin’in araştırmaları sonucu bulundu. Yaklaşık 8 ay kadar önce kaçak kazı yaparken yakalanan kişilerin bulduğu 4 kitabeyi tesadüfen görüp inceleyen Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Şahin, Koraia Antik Kenti’ne ait olduğunu belirledi. Şahin, Yatağan Bölgesi’nde 6 antik kentin varlığından haberdar olduklarını söyledi.
Tarih: 27 Kasım 2006 Kaynak: Vatan
İstersem bütün ağaçları keserim (27 Kasım 2006)Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe''nin, denetim memurlarının silahlı tehdit nedeniyle giremediğini açıkladığı Acaristanbul''u yapan Acar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar, "Tüm ağaçları kesme iznim var" dedi.
AKP''de ''yakınlara'' imar kıyağı (27 Kasım 2006)Eyüp Sultan Türbesi''nin yanındaki alanı belediye imkanlarıyla kamulaştırdıktan sonra satın alarak aile mezarlığı yapan Belediye Başkanı''nın yeni icraatı da yine bir kamulaştırma skandalıyla ortaya çıktı.
Kadın dediğin aile içinde sosyalleşir (27 Kasım 2006)Parklarının sayısı ve temizliğiyle övünen Bağcılar Belediyesi, yine de parkları güvenli bulmayan kadınları sosyalleştirmek uğruna, ''hanım ve aileye mahsus'' parkını törenle hizmete açtı.
Ciğerimiz sökülüyor (27 Kasım 2006)Çevre Bakanı Pepe''nin Acarlar İnşaat''ı suçlaması orman talanını gündeme getirdi. Boğaziçi''nde tespit edilen binlerce kaçak yapıdan 20 yılda sadece 300''ü yıkıldı. Çevreciler: İnşaatçılar korundu.
TMMOB''den Tepki: ''Dönüşüm değil, rant yasası'' (27 Kasım 2006)TMMOB Şehir Plancıları Odası, "kentsel dönüşüm değil, rant amaçlı tasfiye yasası" olarak ilan ettiği Dönüşüm Alanları Hakkındaki Yasa Tasarısı''na karşı imza kampanyası başlattı.
253 müteahhitten sadece 30''u çok iyi (27 Kasım 2006)Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) Başkanvekili Erdoğan Bayraktar, TOKİ''nin, müteahhit firmaları sürekli denetim altında tutarak faaliyet raporları oluşturduğunu, firmalara bir çeşit ''karne'' düzenleyerek ''kategorize ettiklerini'' anlattı.
1 milyon ağaç gitti (27 Kasım 2006)Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe''nin, "Orman Bölge Müdürü ile muhafaza memurlarının silahlı adamlar yüzünden korkudan giremediğini" söylediği Beykoz''daki Acaristanbul, yemyeşil ormanın içinde beton mezarlığı gibi beklemede.
Observer: Türkiye’de emlak patlayacak (27 Kasım 2006)The Observer gazetesi, emlak alımları açısından seçtiği en çekici 5 ülke arasına Türkiye’yi de dahil etti. The Observer gazetesi, Türkiye için “Uzmanlar, AB üyeliği adaylığı sayesinde bir emlak patlamasını öngörüyorlar” diye yazdı. Pazar günleri İngiltere’de yayınlanan The Observer gazetesi, emlak alımları açısından dünyanın “en çekici” beş ülkesini seçti. Gazete, “en çekici” beş ülkeyi Bulgaristan, Cape Verde, Estonya, Türkiye ve Brezilya olarak sıraladı. The Observer Türkiye için şunları yazdı: “Uzmanlar, Türkiye’nin AB üyeliği adaylığı sayesinde bir emlak patlamasını öngörüyor. Akdeniz bölgesinde Dalaman en dikkat edilmesi gereken yer. Dalaman Havaalanı’nın genişletilmesi, üç marinanın inşaatı ve bölgenin ilk golf alanı dahil olmak üzere, planlanan altyapı projeleri bu bölgeyi alıcılar için çok çekici hale getirdi. Dikkatle izlenmesi gereken diğer bölgeler ise İstanbul ve Antalya.”
Tarih: 27 Kasım 2006 Kaynak: Vatan
Tehlikeli atık için beş proje (27 Kasım 2006)Türkiye''de tehlikeli endüstriyel atıkların nihai bertarafının sağlanması amacıyla, sanayinin yoğunlaştığı Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Marmara''ya hizmet vermek üzere beş tesis kurulacak. Doğu Akdeniz bölgesi için Adana-Tarsus arasında kurulacak tesisin çevresel etki değerlendirme aşaması tamamlandı. Trakya''da İstanbul, Ege bölgesindeyse İzmir büyükşehir belediyelerince Alman kredi kuruluşu KfW desteğiyle fizibilite çalışmaları başlatıldı. İç Anadolu Bölgesi için Ankara-Eskişehir arasında kurulacak tesisle ilgili çalışmalar da gelecek yıl başlayacak. Marmara''da İstanbul''dan sonra kurulacak ikinci tesisse proje aşamasında bulunuyor.
Tarih: 27 Kasım 2006 Kaynak: Radikal
Yanan ormanlık alanlar ağaçlandırılıyor (27 Kasım 2006)Muğla''nın Datça ilçesinde yangında zarar gören 95 hektarlık alanda ağaçlandırma çalışması başladı. Datça''daki 95 hektarlık alana 100 bin fidan dikilecek ve 12 milyon tohum ekilecek.
Ceza müteahhite vız gelip tırıs gitti (26 Kasım 2006)Kurallara uymadıkları, gece mesai yapmadıkları, yavaş çalıştıkları ve trafiği aksattıkları için İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin kestiği 2 milyon 91 bin 851 YTL ceza müteahhitleri korkutmadı. Önceki gece, ceza kesilen şantiyelerin çoğunda çalışma yoktu.
Boğaziçi betonu (27 Kasım 2006)Orman Bakanı Osman Pepe''nin gazetelere yansıyan söylemi önemli: "Yüzde 6 inşaat izni almışlar, yüzde 92 inşaat yapmışlar. Görevlilerim mühürlemeye gidiyor, silahlı adamlar içeri sokmuyorlar."
Toplam 128 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.