Haberler

Haberler

Toplam 135 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
İzmir sorunlarının çözümünü Başbakan''da arayacak (3 Şubat 2006)Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği''nin (TOBB)"Türkiye Bölgesel Sorunlar Şurası" İzmir toplantısında, kentin öncelikli 5 sorunu ortaya saptandı.
Gecekondudan Ucuz Konut Yapıyoruz (3 Şubat 2006)İstanbul Sefaköy’de Kiptaş tarafından inşa edilecek olan 860 konutun tanıtımı için düzenlenen törene katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Esenler, Mimarsinan ve Tuzla’da 2 bin 500 adet ucuz konut projesi için düğmeye basmaya hazırlandıklarını söyledi. Topbaş 4 bin YTL peşinatla satılacak olan ucuz konut projesiyle İstanbul’da yaşayan gelir düzeyi düşük vatandaşlarında ayda 300 YTL öreyerek daha çağdaş yaşama kavuşacağını belirtti. 26 bin 845 konutun yapımına devam ettiğini ve 2009 yılına kadar 30 bin 849 konutun daha inşasına başlanacağını belirten Kadir Topbaş "Artık kimse gecekondu yapmaya çalışmayacak. Çünkü ucuz konut projelerimizdeki evler gecekondu yapımından bile daha ucuz" dedi.
Tarih: 3 Şubat 2006 Kaynak: Hürriyet
Baykal: Şener Galataport’ta ’Çılgın Türklük’ yaptı (3 Şubat 2006)Devlet Planlama Teşkilatı tarafından Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararını gerekçe göstererek Galataport İhalesi’ni Özelleştirme İdaresi’ne iade etmesi sürecinin başaktörü konumundaki Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’e CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’dan "Çılgın Türk" desteği geldi.
Kiptaş, toplu konut atağına Sefaköy Evleri’yle hız veriyor (3 Şubat 2006)İstanbulluları ev sahibi yapmak için 11 yıldır faaliyet gösteren Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Kiptaş), konut atağına Sefaköy Evleri’yle hız veriyor.
Galataport’ta İptal Yolunu Açan Davayı Geri Çekiyoruz ()Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Galataport ihalesine imza atmamam hukuki gereklilik" diyor, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sinirleniyor: "Galataport’ta son onay makamı benim..."
Marmaray’da ilk tünel kazısı nisanda başlayacak (3 Şubat 2006)İstanbul Boğazı’nın iki yakasını deniz altından birbirine bağlayacak olan Marmaray Tüp Geçiş projesinde çalışmalar dört koldan devam ediyor. Yenikapı ve Üsküdar’daki kazılarda sona yaklaşılırken, tüp tünellerin inşasına da başlandı. İlk tüp tünel Mart 2007’de Boğaz’ın dibine yerleştirilecek.
Ankara Çağdaş Sanatlar Müzesi Kültür Adası İçinde Yer Alacak (3 Şubat 2006)Ressam dostum Turan Erol''un verdiği bilgiler doğrultusunda yazdığım, "Ankara Çağdaş Sanatlar Müzesi Tamamlanmalı" başlıklı yazımdan (Hürriyet, 25 Ocak 2006) sonra müzenin durumu, belediyenin, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın konuya yaklaşımı, Adalet Sarayı inşaatı için Adalet Bakanlığı''nın araziden bir bölümünü binasına katma girişimi, Cer Atölyeleri''nin başka amaçla kullanılması konularında bir araştırma yaptım.
Villalara Yıkım Kararı (3 Şubat 2006)Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın, Üsküdar Bulgurlu Mahallesi’ndeki 3 katlı, biri kaçak olan 2 villası için 18 Ekim 2005 tarihinde yıkım istemiyle Üsküdar Belediyesi’ne başvurusu sonuçlandı.
Çamlıca yolunda (3 Şubat 2006)Bizim çocukluğumuz Çamlıca''da geçti... Ümraniye''de, Kısıklı''da, Bulgurlu''da oturduk... Çardaklı yeşil bahçelerde, ahşap evlerde büyüdük. Hafta sonları Çamlıca tepesinde piknik yaptık, kekik topladık, uçurtma uçurduk.
Marmara ''Oh'' demek için Bakan''ı bekliyor (3 Şubat 2006)Milyonlarca kişinin korkulu rüyası olan büyük deprem, belki de hiç olmayacak. Bunu söyleyen Prof. Dr. Naci Görür. Bakanlık, bu ihtimali araştıracak projeyi iki aydır ''inceliyor''.
Wallpaper’dan “Birth”e En İyi Yemek Masası Tasarımı Ödülü (3 Şubat 2006)Aziz Sarıyer tasarımı Derin Design’ın yeni koleksiyonu Birth Wallpaper tarafından 2006 yılının en iyi yemek masası tasarımı seçildi.
İşlevini Yitirmiş Bir Piramit: Ryugyong Oteli (2 Şubat 2006)Domus dergisi Milan Politeknik Mimarlık Bölümü’yle yaptığı işbirliği sonucunda Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’daki Ryugyong Oteli’nin fonksiyonel olarak yeniden tanımlanması ve tamamlanması için bir fikir konsültasyonu gerçekleştirdi. Hedef, bu yapının yoğun bir heykel mi ya da yeni servisler verebilecek bir altyapı elemanı olarak mı görülmesi gerekliliğiydi. Ya da hepsinin yerine yepyeni bir rol mü önerilecekti: Fantastik hayali senaryolar müzesi, yeni bir Babil kulesi veya muhteşem bir kültür sarayı...
GYODER’in 2006 Yılı Başkanı Haluk Sur Seçildi (2 Şubat 2006)31 Ocak 2006 Salı günü yapılan GYODER Genel Kurul Toplantısı’nda bu yıl başkanlık yapması için yine Haluk Sur seçildi. Yapılan toplantıda belirlenen GYODER''in 2006 için bir yıllık yönetimi...
NAI’de New Orleans Sergisi (3 Şubat 2006)Katrina kasırgasını izleyen dönemde New Orleans’ta yeni okullar, şehir merkezleri ve yeni yeşil alanlar nehre bağlanacak şekilde kurgulanıyor. Kasırganın yarattığı tahribattan sonra New Orleans’ta herşey yeniden inşa edilmeli. Ama nasıl?
Manavgat projesi iptal (2 Şubat 2006)Manavgat Suyu''nun tankerlerle İsrail''e taşınması için yıllardır süren görüşmeler başarısızlıkla sonuçlandı.
Unakıtan: Villalar Zaten Yıkılacak (2 Şubat 2006)Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul Küçükçamlıca''da, 3 No''lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Koruma Kurulu''nun onayıyla kaçak olmaktan kurtulan villalarını yıkacağını açıkladı.
''Villaları yıkacağım'' (2 Şubat 2006)Maliye Bakanı Unakıtan, kendisine ait hasar gören eski villası ile birlikte, kaçak olduğu ve imar planı değişikliği ile kurtarıldığı iddialarıyla gündeme gelen ikinci villayı da yıkacağını açıkladı.
Yoksulun kondusu yıkılıyor! Bakanın villası kılıflanıyor! (2 Şubat 2006)Dört gündür döne döne; "Yoksulun 2 göz sıva-sız briket kondusunu yıkmak için dozerler, kepçeler, panzer destekli çevik kuvvetler bulabiliyorlar fakat Maliye Bakanı Kemal Unakıtan''ın kaçak yaptığı 2 villayı yıkmak için 2 amele bulamıyorlar..." diye yazıyorum.
Söke ''tarihi''yle yüzleşiyor (2 Şubat 2006)Vaktiyle Rumların yaşadığı Kemal Paşa Mahallesi yeniden kentin kimlikli yaşam merkezi olacak. Anadolu ''nun kültür ve uygarlık birikimlerini göz ardı edenler, ''''tarihle yüzleşmek'''' denince, geçmişin hep etnik çatışmalarla ve dinsel düşmanlıklarla yaşandığı kanısını yaratan ''''siyasal tarih'''' i anlıyorlar.
Mimarlık olmadan kent planlama... (2 Şubat 2006)Yıllar önce de mimarlık eğitiminde giderilmesi hiç de zor olmayan aksamaları yazmıştım (İTÜ, Yapıt, 1963). Aradan kırk üç yıl geçmiş; aynı aksamalar katlanarak büyüdü.
Toplam 135 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.