Haberler

Haberler

Toplam 135 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Tarihi Taşhan Restorasyon Projesine Kuruldan Onay Çıktı (2 Şubat 2006)Afyonkarahİsar’da tarihi Taşhan’ın restorasyon projesi, Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylandı.
Galataport ihalesi yenilenecek (2 Şubat 2006)Maliye Bakanı Unakıtan, Galataport’ta ihale sürecinin yeniden başlayacağını söyledi. Başbakan Erdoğan ise onay makamının kendisi olduğunu belirtti.
Avcılar''da da engeller kalkıyor (2 Şubat 2006)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Eminönü''den sonra Avcılar kavşağı projesinde yer alan 6 üst geçide 12 adet asansör ilave etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, engellilerin sorunlarına karşı duyarlılığını sürdürüyor. Son olarak engellilerin şehir içerisinde rahatça dolaşabilmesine yönelik çalışmalara bir yenisi daha eklenerek Sirkeci''den sonra Avcılar kavşağında yaya üst geçidine asansör yaptırıldı. Üstgeçidin her iki ayağına inşa edilen asansörlere engelliler tekerlekli sandalye veya refakatçileriyle rahatça inip binebilecek. Estetik görünüm dikkate alınarak projelendirilen asansörün, sadece özürlüler tarafından kullanılması için tedbirler alınarak özürlülere kart verilecek. 4''ü tamamlanan asansörlerin en çok İstanbul Üniversitesi''nin Avcılar Kampusu''nda okuyan iki engelli öğrenciye fayda sağlayacağı ifade edildi.
Tarih: 2 Şubat 2006 Kaynak: Sabah
Galataport ''imar''sız kaldı (2 Şubat 2006)Dayandığı ''imar planı'' , yüksek yargı tarafından durdurulan Galataport ihalesinin, yasalar değiştirilmezse yeniden aynı koşullarda açılması artık mümkün değil. Danıştay ''ın hukuka aykırı bulduğu plandaki imar koşullarına göre tasarlanan ''mimari projeler'' de yasal dayanağını yitirdiğinden, ''ruhsat'' verme olanağı da kalmıyor...
''Sefaköy Evleri'' satışa sunuluyor (2 Şubat 2006)KİPTAŞ tarafından yapılan, her gelir grubuna hitap edecek, altyapısı çözülmüş, çevresi ve doğasıyla bütünleşmiş, zevkli ve yaşanabilir yaşam alanları sunması planlayan "Sefaköy Evleri" bugünden itibaren satışa sunuluyor. Safir, Zümrüt, Yakut ve Elmas adları ve 100 ile 200 bin YTL arasında fiyatlarla satışa sunulacak evler için, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş''ın da katılacağı satış töreni düzenlenecek. Kampanya 17 Şubat tarihine kadar devam edecek.
Tarih: 2 Şubat 2006 Kaynak: Sabah
Galataport’ta Karar Benim Gerekirse İhaleyi Yenileriz (2 Şubat 2006)Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Galataport ile ilgili ihaleyi şu anda iptal etsek bile ihaleden biz vazgeçmeyiz. Yeni bir şekliyle bunu ihale ederiz. Yani bu yeniden ihale edilecektir" dedi. Erdoğan, iade kararının ’kişiye özel bir karar’ olmadığını da vurguladı.
İstanbul Satılıyor, Uyanalım (2 Şubat 2006)Birkaç uyanık milletvekili (!), 2004 yılının bir eylül gece yarısı oturumunda, birçok milletvekili uykudayken bir kanun çıkardı (1). İşte bu kanunun geçici 5. maddesi ile İstanbul''un satış süreci başlatılmış oldu.
Kiracıların umut kapısı Kiptaş 2006’da 25 bin konut üretecek (2 Şubat 2006)Kiraya mahkum İstanbulluların umut kapısı Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Kiptaş), bu yıl 25 bin konut üretecek.
Dünyanın En İyi 12 Yeni Binası (1 Şubat 2006)Mimarlık eleştirmenlerinden C. C. Sullivan, birikimini kullanarak belirlediği dünyanın en iyi 12 binasını Arcinfo’da mimarlarla paylaşıyor. Yazar olan Sullivan, mimarlık, tasarım ve bina teknolojisi konularında bilirkişilik yapan bir uzman. Bu yapılar arasında İskoçya Parlamento Binası, De Young Müzesi, Agbar Kulesi, BMW Merkez Binası, Caltrans District 7 Headquarters, Berlin''deki Soykırıma Uğrayan Yahudiler Anıtı, Shaw Sanat Merkezi, Ciudad Real Hastanesi ve Milano Ticaret Fuarı Merkezi gibi ünlü binalar da yer alıyor.
Sabitleştiriciyle Tanışın! (2 Şubat 2006)Simon Harris, kent gelişiminin iç içe geçmiş, yoğun dünyasında, en iyi mimarları en iyi proje geliştiricilerle bir araya getiren kişi. Ellen Bennet, az bilinen gücünün ardında nelerin yattığını keşfetmek için Harris’le üstü açık spor arabasında bir tur attı.
Vasıf Kortun’a dünya çapında onur (25 Ocak 2006)Platform Yöneticisi Vasıf Kortun, dünyaca ünlü sanat dergileri ‘Art Review’ (The Power 100) ve ‘Art + Auction’ın (Power 2005) ayrı ayrı seçtiği, “2005’in En Başarılı 100 Kişisi” arasına girdi.
Geçmişten Günümüze Mimari ve Heykel Diyalogları: Archisculpture (2 Şubat 2006)18.yy’dan günümüze mimari ve heykel arasındaki ilişkiyi anlatan Archisculpture Sergisi, 26 Şubat 2006’ya kadar Bilbao Guggenheim’da ziyaretçilere açık olacak.
2005 Droog T-shirt Yarışması: ve kazanan.... (1 Şubat 2006)Kanadalı Sarah Dorkenwald ve Ruth Spitzer 2005 Droog T-shirt Yarışması''nı kazanan tasarımcılar oldular. Amerikalı Arlene Birt tasarımı olan "Bir T-shirt Kendi Hikayesini Anlatır" isimli tişört ikincilik ödülünü alırken, üçüncülük ödülü Yeni Zelandalı Drus Dryden’ın oldu.
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Genel Kurul Programı (2 Şubat 2006)Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 39. Dönem Genel Kurul programı belli oldu. 11-12 Şubat tarihlerinde çoğunluk aranmadan gerçekleşecek genel kurul ilk gün DSİ Konferans Salonu’nda, ikinci gün Mimar Kemal İlköğretim Okulu’nda gerçekleşecek.
Franco Bianchini’den Kent ve Kültür Planlaması Hakkında Seminer (1 Şubat 2006)Kültür Planlaması konusunda en yetkin uzmanlardan biri olan ve “Yaratıcı Kent” kavramını geliştiren Dr. Franco Bianchini, CPEG Üniversitelerarası Değişim Programı ile Avrupa Kültür Derneği ve Yeditepe Üniversitesi’nin konuğu olarak, Borusan Kültür ve Sanat'' ta 3-4 Şubat tarihlerinde aşağıda belirtilen konular çerçevesinde dört seminer gerçekleştirecek.
İkiz kuleler TOBB''un (1 Şubat 2006)Tekel Genel Müdürlüğü''ne ait ikiz kulelerin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği''ne (TOBB) devri gerçekleştirildi. Özelleştirme İdaresi''nden yapılan açıklamaya göre, ikiz kulelerin devrine ilişkin sözleşme imzalanırken, 100 milyon dolar da peşin olarak alındı. İkiz kuleler için geçtiğimiz yıl temmuzda yapılan ihalede en yüksek teklifi 100 milyon dolarla TOBB vermiş, Özelleştirme Yüksek Kurulu''ndan da eylülde satışa onay çıkmıştı. TOBB ikiz kuleleri genel merkez yapacak.
Tarih: 1 Şubat 2006 Kaynak: Radikal
Oslo dünyanın en pahalı şehri oldu (1 Şubat 2006)Norveç''in başkenti Oslo, dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında Tokyo''yu tahtından indirdi. İstanbul ise pahalılık sıralamasında 48. oldu.
Lafarge Aslan Çimento Yeni Ürünü Cementum’u Piyasaya Sundu (1 Şubat 2006)İki yılı aşkın bir AR-GE faaliyeti sonucunda, Mart 2005’te piyasaya sunduğu Karat MC 12.5X ile sektörde ilk defa “uygulamaya yönelik markalı çimento” anlayışını getiren Lafarge Aslan Çimento, Cementum adlı ikinci yeni ürünü ile farklı bir uygulama segmentinin ihtiyaçlarına cevap veriyor.
Tarabya Oteli satışa çıktı (1 Şubat 2006)İstanbul ''cemiyet'' hayatının önemli mekânı, Yeşilçam filmlerinin vazgeçilmez dekoru Büyük Tarabya Oteli satışa çıkarıldı. Emekli Sandığı''nın elinde bulunan otelin renkli bir geçmişi var.
Unakıtan’dan ‘kaçak villa’ savunması (1 Şubat 2006)Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, “Kaçak villasına af çıkarttığı” iddialarını reddetti. Unakıtan, Koruma Kurulu’nun kararının, genel nitelikli olduğuna dikkat çekerek, “Şahsıma özel bir imar affı söz konusu değildir” dedi.
Toplam 135 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.