Haberler

Haberler

Toplam 135 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Genç Girişimciler Klubü''nün Konuğu Necip Dinç (1 Şubat 2006)Genç Girişimciler Klubü Mimarlar Komisyonu’nun 4 Şubat Cumartesi saat 16:30’daki konuğu Necip Dinç olacak. Seminerde Dinç, İstanbul’un kültür başkenti olma yolunda ciddi atımlar attığı şu günlerde İstanbul’un mimari yapısını ve mimari mirasını anlatacak.
Uydu Görüntüleri İle Kentin Geleceği Planlanıyor (1 Şubat 2006)İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 50 kilometrelik belediye sınırlarını kapsayan bölgenin alınan uydu görüntülerinin; planlama, mühendislik, mimarlık, haritacılık, coğrafi bilgi sistemleri ve daha pek çok projeye altlık oluşturacağını söyledi.
''İşlem kesilmiştir, iade ediyorum'' (1 Şubat 2006)Başbakan Yardımcısı Şener, Maliye Bakanı Unakıtan''ın kararını beklemedi, Galataport ihalesinde işlemleri durdurdu. İhalenin yeniden yapılması gündemde...
Zeyrek Evleri Hayata Dönüyor (1 Şubat 2006)Osmanlı kent dokusunu günümüze taşıyan, bir zamanlar İstanbul’un en önemli mahallesi olan Zeyrek’te tarihi evler restore ediliyor. “Zeyrek Evleri Projesi” kapsamında AB fonlarından faydalanılarak restore edilen 2 evin anahtarı, sahiplerine verildi. Anahtar teslim töreninde konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, UNESCO’nun “Dünya Mirası” listesinde bulunan bölgenin, yeterince korunamadığı için “Tehlikede Olan Dünya Mirası” listesine alınmak istendiğini hatırlattı. Bu nedenle bu tür ahşap evlerin korunmasının çok önemli olduğuna işaret eden Taşbaşı, sivil toplum örgütleri ve iş adamlarına seslenerek, “Zeyrek’te tescilli 50 ev var. Gelin, hepiniz birer ev restore edin. Dünya Mirası listesinden düşmeyelim. Biz her türlü desteği vermeye hazırız. Eğer ‘Tehlikede Olan Dünya Mirası’ listesine inersek, buradan çıkmak 9-10 yılımızı alır. Böyle bir durum İstanbul’un da prestijini sarsar” dedi. Taşbaşı, İstanbul Valiliği’nin de Zeyrek’te 10 evin onarımını gerçekleştireceğini söyledi.
Tarih: 1 Şubat 2006 Kaynak: Türkiye Yazan: Ziya Sandıkçıoğlu
Galatamort (1 Şubat 2006)Galaport ihalesi için Devlet Planlama "olmaz" dedi, iptal süreci başladı.
Deprem çalışmaları bundan böyle tek elden yürütülecek (1 Şubat 2006)İstanbul Valiliği''nce yürütülen Dünya Bankası kredisi destekli İstanbul Sismik Riski Azaltma ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında oluşturulan İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) Personel Sözleşmesi dün törenle imzalandı.
İstanbul, dünyanın en pahalı 48. şehri (1 Şubat 2006)Dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında Oslo, Tokyo''yu tahtından indirdi.
Galataport DPT’den döndü (1 Şubat 2006)Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), tartışmalarla gündemden düşmeyen Salıpazarı-Karaköy Kruvaziyer Liman Kompleksi (Galataport) ihalesine onay vermedi.
Galataport''a Şener vetosu (1 Şubat 2006)Devlet Bakanı Şener''e bağlı DPT''nin, İsrailli işadamı Ofer ile Global Menkul Kıymetler''in sahibi Kutman''ın ortaklığındaki Royal Caribbean konsorsiyumuna 49 yıllığına ihale edilen Galataport''a ilişkin dosyayı ÖİB''ye iade edeceği öğrenildi...
Mimarlar ve Plancılar: Ortaklık Nerede? (1 Şubat 2006)Eğer bir ortaklıktan sözetmek gerekirse, bu mimarlığın ve planlamanın malzeme depolarında ışık görmeden korunmaya çalışılan ideolojik yüklerden kurtarılmaya ihtiyaçlarının olmasıdır.
İstanbul Surları’ndaki Restorasyon Çalışmaları Üzerine... (31 Ocak 2006)İstanbul’un tarihsel kimliğini oluşturan eserlerin başında gelen İstanbul Kara Surları üzerine, 31 Ekim 2005 – 02 Kasım 2005 tarihleri arasında gerçekleştirilen “İstanbul Theodosius II Surları: Restorasyonun Anlamı ve Uygulamalar” başlıklı uluslararası toplantıda buluşan mimar, arkeolog ve koruma uzmanları ortak bir bildiri yayınladı...
Betonun “plastic-OPACITY” Özelliklerini Keşfe Davet (31 Ocak 2006)Belçika, Almanya, İrlanda, İtalya, Hollanda, İsveç, Türkiye ve Birleşik Krallık’ta okuyan mimarlık, mühendislik, tasarım veya ilgili disiplinlerdeki öğrencilerin katılımına açık olan “2005-2006 plastic-OPACITY Beton Tasarım Yarışması”na son başvuru tarihi 15 Mayıs 2006.
Osmangazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğrencileri imm-cologne Mobilya Fuarı’na Katıldı (31 Ocak 2006)Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü; Köln’de düzenlenen “imm-cologne” Uluslararası Mobilya Fuarı kapsamında “futurepoint 06” konulu mimarlık-iç mimarlık ve endüstriyel tasarım okulları stand yarışmasında yer aldı.
Ayasofya finale kaldı (31 Ocak 2006)Ayasofya Müzesi, dünyanın 7 yeni harikasını belirlemek amacıyla 2000 yılında internette başlatılan bir yarışmada, bu yıl finale kalan 21 seçenek arasına girdi.
Cezayir’de boru hattına Türk imzası (31 Ocak 2006)Borusan Mannesmann Boru (BMB) liderliğindeki konsorsiyum, Cezayir devletine ait Sonatrach TRC tarafından bugüne kadar açılan en büyük boru tedarik ihalesini kazandı.
Arkeoloji Müzesi - Louvre işbirliği (31 Ocak 2006)Dünyanın en saygın müzelerinden biri olan Paris Louvre Müzesi ile İstanbul Arkeoloji Müzesi, ortak projeler için bir araya geliyor.
Halkın sağduyusu Dim çayını kurtardı (31 Ocak 2006)Ekim 2005''te ''Yaban Hayatı Koruma ve Geliştirme Alanı'' ilan edilen Alanya''daki Dim çayının kıyısına beton santrali kurulması için başlayan çalışmalar, halkın tepkisi nedeniyle son buldu.
Anıtlar Kurulu''nun yeni üyeleri (28 Ocak 2006)Şimdi hangi kurula kimlerin atandığı ve kimlerin görevden alınıp başka kurullara gönderildiği belirlendi.
Zeyrek evleri sahiplerine teslim ediliyor (31 Ocak 2006)Tarihi Zeyrek evleri, restore edilerek sahiplerine teslim ediliyor. İstanbul Valiliği, Fatih Belediyesi ve Avrupa Birliği''nin ortaklaşa yürüttüğü projede bugüne kadar üç ev restore edildi. Bugün de iki ahşap binanın anahtarları sahiplerine verildi.
Yeni dekoratif ısıtma sistemleri (31 Ocak 2006)Eski döküm radyatörlerin yerini, gelişmiş teknolojik özellikleri ve tasarımlarıyla yeni nesil ısıtma sistemleri aldı. Şömine ve radyatör gibi ısıtma sistemleri, farklı tasarımlarıyla mekan dekorasyonunu tamamlarken çeşitli fonksiyonlarıyla da hayatı kolaylaştırıyor.
Toplam 135 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.