Haberler

Haberler

Toplam 135 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Unakıtan''ın kuruldaki ''özel görevlisi'' kim? (31 Ocak 2006)Önceki gün bu köşede İstanbul''daki Anıtlar Kurulu''nda yaşanan değişimi ve değişimin gerekçelerini anlatan bir yazı yazdım.
Okul binaları temelsiz çıktı (31 Ocak 2006)Gaziantep''te depreme dayanıklılığı test edilen okullardan üçünün hiç temelininolmadığı anlaşıldı. Star TV''de, Mehmet Ali Önel''in hazırladığı "Deşifre" programında bu akşam, Gaziantep''te okulların yapımında ve sonrasında yaşanan skandallar ele alınacak.
Balat restorasyonunda ilk etap bitti (31 Ocak 2006)Fener-Balat projesinin ilk etabında bulunan 26 evin restorasyonu tamamlandı. Restorasyon yaklaşık 377 bin Euro’ya mal oldu. Yapılar özgün mimari değeri korunarak fiziksel açıdan iyileştirildi. Evlerin çatı ve cephe onarımları yapıldı. Dış kapı ve pencereler yenilendi.
Çelik devi Mittal, Paris’te Arcelor lobisi yapıyor (31 Ocak 2006)Dünyanın en büyük çelik şirketi Mittal Steel’in başkanı Lakshmi Mittal, sektörde Avrupa’nın en büyüğü olan Fransız Arcelor için yaptıkları 23 milyar dolarlık teklifle ilgili siyasetçilerin ve çalışanların kaygılarını gidermeye çalışıyor.
Tarihî eser zengini müzeler ulusal oldu (31 Ocak 2006)Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin ulusal müzelerini ilan ediyor. Bakanlık, 23 ilden 41 ulusal müze belirledi. Ulusal müzeler, bulundurdukları eser sayısı, eserlerin değeri ve ziyaretçi sayısı gibi kriterler göz önünde bulundurularak seçildi.
Depreme 1.1 milyar dolarlık dev bütçe (31 Ocak 2006)Valİ Muammer Güler, İstanbul İl Özel İdaresi''nin 2003 - 2005 yılları arasında yaptığı yatırımlarla ilgili CRR Konser Salonu''nda bir basın toplantısı düzenledi.
Mittal''in lobi çabası yine sonucsuz kaldı (31 Ocak 2006)Mittal Steel''in satın alma teklifine ağır bir şekilde karşılık veren Arcelor, arkasına Fransız ve Lüksemburg hükümetlerinin desteğini aldı. Mittal Steel, geçen hafta cuma günü Hollanda''daki merkezinden süpriz bir hamle yaparak, Arcelor Grubu için 18.6 milyar euro teklif etmişti.
Zorlu''dan Rusya''ya 400 milyon dolarlık santral (31 Ocak 2006)Zorlu, Rusya''da her biri 200 milyon dolar değerindeki iki elektrik santralinin müteahhitlik işini üstlendi. Yapılan açıklamada, Rusya''da Enerji santralleri projelerine yatırım ve ortak olmak amacıyla ABD''nin Virginia eyaletinde kurulan ICFS International şirketine 300 bin dolar ödenerek yüzde 51 oranında ortak olunmasına karar alındığı anımsatıldı.
Diyarbakır''a yeni havaalanı için teknik çalışmalar sürüyor (31 Ocak 2006)Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Diyarbakır ve yöresinin ulaşım ihtiyacını karşılamak üzere Diyarbakır''da bölgesel bir havaalanı yapımı planlandığını belirterek, bu çerçevede teknik çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi.
Borusan liderliğindeki konsorsiyum, Cezayir''in en büyük ihalesini kazandı (31 Ocak 2006)Borusan Mannesmann Boru (BMB) liderliğindeki BMB, Noksel ve Ümran konsorsiyumu, Cezayir devletine ait Sonatrach TRC tarafından bugüne kadar açılan en büyük boru tedarik ihalesini kazandı. 115 milyon dolar tutarındaki ihale, bugüne kadar Türkiye ve Cezayir arasında imzalanan en büyük ticaret anlaşması olma özelliği taşıyor.
Restorasyon Değil Kastrasyon (31 Ocak 2006)İstanbul''un sembollerinden biri olan Galata Kulesi''nin duvarında, koca bir tabela çakılıdır ve üstünde, 1453''te Fatih Sultan Mehmet''in kule anahtarını teslim aldığı kişi, gün falan yazılıdır. Ancak tabelada kulenin ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığına dair en küçük bir bilgi yer almaz. Sanki Galata Kulesi''nin tarihi Fatih''e teslimiyetiyle başlamıştır, geçmişi yoktur!
Avrupa Konutları erken teslim edilecek (31 Ocak 2006)Özsaya ve Gün-Er inşaatın TOKİ ile ortaklaşa gerçekleştirdiği Avrupa Konutları, teslim tarihini bir yıl öne alarak Aralık 2006 teslim edecek. Olimpiyat Stadı yakınında 20 blokta bin 368 konutluk proje, 1+1, 2+1, 3+1, 1+4 odadan oluşan yapıya sahip bulunuyor.
Bakırköy''e yeni çehre (31 Ocak 2006)Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, ilçedeki kaymakamlık, belediye ve emniyeti Osmaniye''ye taşıyarak Bakırköy Özgürlük Meydanı''nı İstanbul''un en büyük meydanlarından biri yapmayı planladıklarını açıkladı.
Teknopark’ın Yeri Tespit Edildi, Başbakan Tayyip Erdoğan Açıklayacak... (31 Ocak 2006)İstanbul’da yapılması planlanan ‘teknopark’ için çalışmaların başladığını belirten Başkan Kadir Topbaş, projenin yerinin tespit edildiğini ve açıklamanın önümüzdeki günlerde Başbakan Erdoğan tarafından yapılacağını söyledi.
840 kamu binası güçlendirilecek (31 Ocak 2006)İstanbul Valisi Muammer Güler , kentte olası depreme karşı sürdürülen ''''İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi'''' nin (İSMEP) 2006 bütçesinin 1.1 milyar dolar olacağını belirterek...
''Gökova Körfezi sahipsiz bırakıldı'' (31 Ocak 2006)Bodrum''da yaşayan ünlü Türk denizcisi Sadun Boro , Gökova''nın son çeyrek asırda sahipsiz bırakıldığını söyledi. Son dönemlerdeki hükümetlerin, ''''Gökova''nın güzelliklerini nasıl ranta çevirebiliriz?''''...
Depreme 1.1 Milyar Dolarlık Dev Bütçe (31 Ocak 2006)Valİ Muammer Güler, İstanbul İl Özel İdaresi''nin 2003 - 2005 yılları arasında yaptığı yatırımlarla ilgili CRR Konser Salonu''nda bir basın toplantısı düzenledi. Sismik riskin azaltılması, halkın deprem konusunda bilinçlendirilmesini hedefleyen İSMEP Projesi''nin hayata geçirildiğini vurgulayan Güler, şunları söyledi: ''İSMEP Projesi''nin 400 milyon dolarlık kredisi Dünya Bankası tarafından karşılanıyor. 2006 yılında diğer kaynaklar eklenerek deprem hazırlıklarına ilişkin kredi portföyümüz 1.1 milyar dolar büyüklüğe erişecek. Bazı binaları ise yıkıp yeniden yapma yoluna gideceğiz. Acil durum haberleşme hattını kuracağız.'' Bütçelerinin yüzde 90''ına yakın bölümünün yatırımlara tahsis edildiğini söyleyen Güler, ''2006 yılında 72 okulun yapımına başlayacağız. Hedefimiz sınıf mevcutlarını 40''ın altına indirmek'' dedi. Yıllardır bitirilememiş altı hastaneyi tamamlayarak hizmete soktuklarını anlatan Güler, 12 yeni hastanenin yatırım programı içinde yer aldığını ve bunlara 2 yanık tedavi merkezinin ekleneceğini söyledi. Ardından otomasyon sistemiyle hastaların daha ambülansa binerken hangi hastaneye gideceğinin belli olacağını kaydetti. İstanbul için önümüzdeki dönem 10 milyon turistin hedeflendiğini söyleyen Güler, vatandaşlara Sultanahmet Yerebatan Sarayı üzerindeki İstanbul İl Özel İdare Binasının yıkılarak yerine turistik park yapılacağı müjdesini de verdi.
Tarih: 31 Ocak 2006 Kaynak: Akşam Yazan: Zana Yavuz
Galataport’ta Biz de Karar Aşamasındayız (31 Ocak 2006)Galataport ihalesini kazanan Ofer’li konsorsiyumun 5 ortağından biri olan Global Menkul Değerler’in patronu Mehmet Kutman, kendilerinin de karar aşamasında olduklarını açıkladı. Kutman, "Konsorsiyumun 5 ortağı olarak İstanbul’da biraraya gelip, 4.5 ay önce kazandığımız ihalede ’devam ya da tamam’ kararı alacağız. İhale yenilenirse kimse bu teklifleri vermez" dedi.
Politik Kamusal Alanlar (30 Ocak 2006)Totaliter rejimlerde mimari ürünlerin, rejimin gücünü artıracak araçlar olarak kullanılmasından, fiziki çevrelerde şeffaflık ve eşitlik yaratarak demokratik bir topluma gidişi hızlandırma çalışmalarına değin pek çok durumda, mimarlık ve politika birbirine oldukça yakın durmuştur. Benzer durum Tony Blair''in 2006''nın Ocak ayı içerisinde “Give Respect Get Respect” altbaşlıklı Respect projesini açıklamasında da görülebilir. Kanunlara saygılı vatandaşların haklarının korunmasının öncelikli olduğunu savunan Blair’in bu projesi, toplum huzurunu bozanlara daha yüksek para cezalarını uygulamaya sokarken yerel örgütlere ve polise bu tip durumlar için daha fazla yetki veriyor.
Louvre Müzesi müdürü, çalınan çinilerin yerini görmek istemedi (30 Ocak 2006)Ayasofya Müzesi’ni dün ziyaret eden Louvre Müzesi Müdürü Henri Loyrette, Sultan II. Selim Türbesi’nden 110 yıl önce kaçırılan çini panonun yerini görmek istemedi.
Toplam 135 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.