Haberler

Haberler

Toplam 206 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Cengiz Bektaş Kuzguncuk semtini anlatacak... (21 Haziran 2007)İnsan sevdiği yazar ve sanatçıyı görünce sevinmez mi? Mimar, şair, yazar Cengiz Bektaş’ı Basmane’de görünce sevindim. Sedef-Muzafer Tunçağ’ların misafiri Cengiz Bektaş’la Altınpark’tan havralara uzanan aksta kısa bir tarih yolculuğu yaptık. Yolda insanlar bana, birlikte yürüdüğümüz sanki tarihin içinden çıkıp günümüze gelmiş aksakallı bilge görünümlü kişinin kim olduğunu sık, sık sordular. Cengiz Bektaş’la günümüzde yapılan kötü onarımları konuştuk, “İsabey Camii’nin” taş duvarlarındaki doğal koruyucu tabakanın nasıl tahrip edildiğini anlatıp bize Mimar Sinan’nın yaptığı eserlerden örnekler verdi. Ben de, özellikle vakıf eserlerinde yapılan hatalı onarımları dile getirip, kesin kabulleri yapılmadan sıvaların çatladığını, yeni kaplanan kurşun kubbelerin su geçirdiğini, taş pencere sövelerinin çimento harcıyla sıvandığını, bilinçsiz onarımlarımlar la tarihi binaları nasıl melezleştirildiğini anlattım. Cengiz Bektaş eski İzmir sokaklarında gördüğü harabelerden etkilenmiş olacak ki “Size Kuzguncuk semtini anlatayım” dedi. Eski ve yeni halini bildiğim Kuzguncuk semti eski İzmir semtlerine örnek olabilirdi. Başta Kemeraltı olmak üzere kültür varlıklarına unutulamayacak hizmetler yapan Başkan Muzaffer Tunçağ, önümüzdeki aylarda Cengiz Bektaş’ı Kuzguncuk gerçeğini anlatması için İzmir’e davet edecek. Başta mimarlar ve mimarlık öğrencileri olmak üzere herkes bu söyleşiye katılmalı.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Orhan Beşikçi
Efsane olmuş bir otelin yeniden doğuş öyküsü (21 Haziran 2007)Yıl 1958... Aylardan ağustos... Türkiye''nin ilk beş yıldızlı özel sektör oteli Çınar Hotel kapılarını açar... O günden sonra da birçok tarihsel ana ve anıya evsahipliği yapar. İşte 49 yıllık geçmişi olan bu otel; 50''nci yılına yenilenerek girmeye hazırlanıyor.
Bodrum''da 1 hektarlık orman yandı (21 Haziran 2007)Bodrum''un Konacık beldesindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine Konacık ve çevre beldelerden gelen itfaiye ekipleri ile yangın söndürme helikopterleri yangına müdahale etti. Yangın sırasında alevler, Ferhat Sağır''a ait 7 kişinin yaşadığı evin deposuna kadar geldi. Depoda bulunan çeşitli eşyalar yanarak kullanılamaz hale geldi. Evin bahçesinde bulunan kulübede yaşayan köpek de yangın sırasında telef oldu. Kontrol altına alınan yangında yaklaşık 1 hektarlık ormanlık alan tahrip oldu. Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan ve Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun da yangın bölgesine gelerek incelemelerde bulundu.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: CNN Türk
Ahmet Nazif Zorlu, belediye başkanı olur mu? (21 Haziran 2007)Başlığı böyle atmama, Zorlu Holding''in patronu Ahmet Nazif Zorlu neden oldu. 250 dönüm yeşil alan üzerine kurduğu Vestel City''yi gezen bir arkadaşı, "Niçin belediye başkanı olmayı düşünmüyorsun?" diye sormuş.
''Çıkmaz bulvar'' açılmayı bekliyor (21 Haziran 2007)Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından temeli 2003 yılında atılan, ancak önüne yapılan otoyol şehiriçi çıkışı nedeniyle ''çıkmaz bulvar'' halini alan yolun açılması için, mahalleli tarafından büyükşehir belediyesine karşı açılan dava kazanıldı.
Yabancıya mülk satışı iptal gerekçesi bekliyor (21 Haziran 2007)Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Anayasa Mahkemesinin, Tapu Kanunu’nun yabancılara gayrimenkul satışıyla ilgili Bakanlar Kuruluna yetki veren hükümlerinin iptaline ilişkin gerekçeli kararını bekliyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı, Mahkemenin, Bakanlar Kurulunun "bir yabancının, ülke genelinde edinebileceği toplam 2.5 hektar taşınmaz tutarını 30 hektara kadar çıkarma" ve "illerdeki satış sınırını il yüzölçümünün binde 5’ini aşmamak üzere belirleme" yetkilerini iptal kararının ardından, yayımlayacağı gerekçeye göre, nasıl bir yol izleneceğine karar vereceklerini söyledi. Bir komisyon kurulacağını ve yürütülecek çalışmalar ekseninde yeni bir yasal düzenlemeye gidileceğini belirten Adlı, geçen sürede satışların etkilenmeyeceğine inandığını kaydetti. Adlı, yasanın yürürlüğe girdiği 2006 yılı başından bu yana 2,5 hektarı aşan gayrimenkul talebi bulunmadığını ifade etti.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet
Bodrumlu çevre düzeni planına tepkili (21 Haziran 2007)Muğla''nın Bodrum ilçesi Yalı beldesine bağlı Kızılağaç köyünde bir grup köylü, Bodrum Yarımadası''nın Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişme Bölgesi ilan edilmesinin ardından hazırlanan 1/25 bin ölçekli çevre düzeni planına tepki gösterdi.
Pendik''te ölüm alanı yaşam alanına dönüştü (21 Haziran 2007)Pendik''te önce taş ocağı, kapatılmasının ardından da gölet haline dönüşen ve 2 kişinin ölümüne yol açan 221 bin metre karelik alana, 550 yataklı hastane ile spor kompleksi yapılıyor. Fevzi Çakmak Mahallesi''nde 1980''lerde taş ocağı olarak kullanılan, taş ocağının kapatılmasından sonra da gölete dönüşen 221 bin metre karelik alan, Pendik Be-lediyesi''nce yapılan çalışmayla ıslah edildi. Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, taş ocağı ve gölet halindeyken 2 vatandaşın ölümüne yol açtığı gerekçesiyle bölgedeki vatandaşlarca "Ölüm Alanı" olarak bilinen yerin, ıslah çalışmalarına 1994 yılında başlandığını söyledi. Kaya, şunları kaydetti: "Göleti hafriyada doldurduk. Girişimlerimizle alanın 119 bin 27 metre karelik kısmında Anadolu Yakası''nın en büyük hastanesi olan 550 yataklı bir hastane inşa ediliyor."
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Birgün
Kızılırmak Deltası, 2008''de doğa harikası ve kuş cennetine dönüşecek (21 Haziran 2007)Samsun''da, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ihale edilen ve Doğa Derneği İktisadi İşletmesi''nin yürütmekte olduğu Kızılırmak Deltası Yönetim Palı Alt Projesi kapsamında düzenlenen 2. İlgi Grubu toplantısının ardından, Kızıl Irmak Deltasında somut adımlar atılacağı açıklandı.
İş sağlığı ve güvenliği Başkent’te tartışılacak (21 Haziran 2007)İnşaatlarda yaşanan kazaların önüne geçmek geçmek, iş güvenliği konusunda bilgi ve duyarlılığı artırmak amacıyla Ekim ayında İnşaat Mühendisleri Odası tarafından bir sempozyum düzenleniyor.
Bayburt Kültür Merkezi 16 yıl sonra açıldı (21 Haziran 2007)Yapımına 1991 yılında başlanan ve 16 yıl sonra tamamlanan Kültür Merkezi, Turizm ve Kültür Bakanı Atilla Koç''un katılımıyla hizmete açıldı. Açılış törenine; Bayburt Valisi Musa Küçükkurt, Belediye Başkanı Bekir Çetin, AK Parti Bayburt Milletvekili Fetani Battal, İçişleri eski Bakanı ve Ak Parti milletvekili adayı Ülkü Güney ve vatandaşlar katıldı.
Koçaklar Muğla''ya da sevdalandı (21 Haziran 2007)Tarihin başkentlerinden Mardin 3. bin yılı karşılarken, tarihin valisi Temel Koçaklar da geçmiş binyılları yaşatmaya karar vermişti.
Kızılırmak suyu Başkent’e olmaz (21 Haziran 2007)Ankara’nın su sıkıntısını Kızılırmak’tan Başkent’e su getirerek aşmayı umut eden BüyükşehirBelediyesi’ne DSİ’den kötü haber geldi. DSİ yetkilileri, Başkan Melih Gökçek’in de bulunduğu bir toplantıda "Kızılırmak, Ankara’nın içme ve kullanma suyu kaynağı olamaz" uyarısında bulundular.
Nysa Antik Kenti''nde kazı çalışmasına başlanamadı (21 Haziran 2007)Aydın''ın Sultanhisar ilçesinde bulunan Nysa Antik kentte kazı çalışmalarına, sponsor bulunamadığı için başlanamadı. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi ve kazı sorumlusu Doç. Dr. Musa Kadıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, kazıların daha geniş kapsamlı yapılabilmesi için güçlü sponsorlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Geniş bir alana sahip Nysa ve bağlantısı olan Akharaka''da gün ışığına yüzde 10''luk bir bölümün çıkarıldığını, bu bölümün ilçe turizmine büyük fayda sağladığını gördüklerini belirten Doç. Dr. Kadıoğlu, ancak bu yıl sponsor konusunda sıkıntı yaşadıklarını bildirdi. Doç. Dr. Kadıoğlu, kazıların Temmuz ayında başlamasının da zorlaştığını belirterek, şöyle konuştu: "Restorasyon çalışmaları için para yok. Bulursak hemen başlayacağız. Nysa''nın dünya turizminde önemli yeri var. Ne yazık ki ihmallerle kaderine bırakılmış. Böyle devam edilirse kazılar yüzyıl sürer."
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Zaman
Çilek Mobilya, tasarım ödülüne aday (21 Haziran 2007)Çocuk ve gençlerin odalarını süsleyen İnegöl merkezli Çilek Mobilya, Avrupa Tasarım Yönetimi Ödülleri''ne (DMEA) aday gösterildi. AB üyesi ülkelerden Avrupalı işletmelerin ve kurumların aday gösterildiği ödüllere, AB İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) tarafından Türkiye''de kendi alanında aday gösterilen sadece Çilek oldu. Çilek Genel Müdürü Muzaffer Çilek, "Dünya markaları ile aynı yarışmada olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz." dedi.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Zaman
Göknel su paniğinde (21 Haziran 2007)İSKİ’nin eski Genel Müdürü Ergun Göknel ’su paniği’ yaşıyor: "Çırpınıyorum. İstanbul kritik noktaya geliyor. Bizim idareler işin farkında değiller. 1990’da ben bu sıkıntıyı dehşetle yaşadım; hem o zaman İstanbul’un nüfusu daha azdı." İSKİ’nin bir kriz yönetimi bulunmadığını, çalışmaların yetersiz kaldığını iddia ediyor. "İstanbul temmuz, ağustos ve eylülden sonra asıl felaketi 2008’de yaşayacak" diyor. Büyükşehir ve İSKİ’nin açıklamalarının aksine İstanbul’a günde 2.5 milyon metreküp su verilmediğini öne sürerek şöyle konuşuyor: "Ne yazık ki, İstanbul’da hiçbir şekilde su tasarrufu yapılmamaktadır. Öyle söylendiği gibi Melen’den Ömerli’ye su aktarılması, İstanbul’un su sıkıntısına çare olmaz. Çünkü İstanbul nüfusunun üçte ikisi Avrupa yakasında bulunmaktadır... Ömerli’den Avrupa yakasına su bugünkü 1000 mm çapında boru ile verilmektedir. Bu borunun kapasitesi bellidir, daha fazla su nakletme olanağı da yoktur." Çözüm; "Hálá acil bir kriz yönetimi kuramadılar. İnsanlar birbirini su için boğazlayacak... Uyarıyorum, lütfen ne yaptıklarını açıklasınlar." (İSKİ Genel Müdürü Mevlut Vural’ın açıklamaları yarın...)
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
TOKİ Eskişehir''de yeni bir kasaba kuruyor (21 Haziran 2007)Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Eskişehir''de planlanmış tek toplu konut alanı olan Ihlamurkent''in aynı zamanda kent tarihinde üretilen en büyük konut projesi olduğunu söyledi.
Balık çiftlikleri hálá yerinde (21 Haziran 2007)Çevere ve Orman Bakanı Osman Pepe bu yılın başında halka söz veriyor. Yazılı ve sözlü açıklamalarında şunu söylüyor: "Balık çiftlikleri 13 Mayıs’ta kaldırılacak, başka yerlere taşınacaktır". Söz veriyor, çünkü balık çiftlikleri turizme en büyük darbeyi vuruyor, çevreyi müthiş kirletiyor, köpek balıklarının çekim merkezi oluyor. Dünyada pek çok yerde var, ama açık denizlerde. Bizde, turizmin merkezinde, koku ve pislik eşliğinde. O nedenle, balık çiftliklerinin kaldırılma kararı alınıyor. Bakan Pepe, 13 Mayıs’ı son gün olarak ilan ediyor. Bugün 21 Haziran. Aradan bir ayı aşkın süre geçiyor. Çiftlikler hala yerinde. Bakan Pepe’nin sözü yerlerde.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Doğan
TOKİ Romanlara site yapacak (21 Haziran 2007)Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Bekirpaşa Belediyesi, gecekonduda yaşayan Romanlar için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile birlikte bir toplu konut projesi inşa edecek.
Kayseri terminali pazarlıkla satılacak (21 Haziran 2007)Kayseri Büyükşehir Belediyesi''nin satışa çıkardığı terminal yeri arsasının satışı pazarlığa kaldı. Hacısaki Mahallesi''nde bulunan 40 bin metrekarelik merkezi iş alanı arsasının satışı için ihale düzenlendi. 22 milyon YTL tahmini bedelli ihaleye katılan firmalardan Eskihisar Yatırım 22.5 milyon YTL, Truva Gayrimenkul 27.25 milyon YTL, Tesco Kipa Yatırım da 23 milyon YTL teklif verdi. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve ihale komisyonu başkanı Mehmet Büyükbaş, tekliflerin yeterli olmadığını belirterek ihalenin 27 Haziran''da pazarlık usulüyle yeniden gerçekleştirileceğini kaydetti. Büyükşehir Belediyesi''nin Osman Kavuncu Bulvarı Şeker Fabrikası yanında yaptırdığı yeni terminal binasının inşaatı halen sürüyor.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet
Toplam 206 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.