Haberler

Haberler

Toplam 206 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 181. haberden 200. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Metro kargo taşıyacak (15 Haziran 2007)Bağcılar-İkitelli-Başakşehir-Olimpiyat Köyü metro hattı şantiyesinde incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, hattın Esenler’de inşası devam eden hafif metroyla entegre olacağını belirterek...
Uzungöl kurtuluyor (15 Haziran 2007)Türkiye’nin ve Doğu Karadeniz’in en önemli turizm merkezlerinden olan Uzungöl’ün planlı yapılaşması için büyük önem taşıyan imar planı onaylandı. Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl beldesi Belediye Başkanı Mehmet Nuri Alibeyoğlu’nun verdiği bilgiye göre, bundan böyle Uzungöl’de yapılaşma planlı olacak. Alibeyoğlu, kaçak yapılar için tadilat ruhsatı verileceğini, verilen sürede tadilat yapmayanlara yasa hükümleri uygulanacağını belirtti. Türkiye’nin ve Doğu Karadeniz’in önemli turizm merkezlerinden olan Uzungöl, deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte bulunuyor. Heyelan nedeniyle Haldizen deresinin önünün kapanması sonucu oluşan Uzungöl’ün kenarındaki dik yamaçlarda yer alan muhteşem orman görüntüsü, gölün yakınında kurulu köyle birlikte binlerce turistin ilgisini çekiyor.
Tarih: 15 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye
Yatağan 10 yıl sonra arıtmaya kavuştu (15 Haziran 2007)Muğla’nın Yatağan ilçesindeki termik santralde, temeli 1997 yılında atılan baca gazı arıtma sistemi, 10 yıl sonra tamamlanabildi. Son ünitedeki sistemin devreye girmesiyle birlikte, bacalardan artık kükürt dioksit yerine, su buharı çıkmaya başladı.
“Şehir ve Kültür Endüstrileri Konferansı” İstanbul’da başladı (15 Haziran 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “21. Yüzyılda Şehir ve Kültür Endüstrileri Sempozyumu” başladı. Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul’un kültürel değerlerini gündeme taşımak suretiyle ciddi bir ekonomik girdi sağlamak niyetindeyiz” dedi.
İstanbul raylı sistemlere gerekli ağırlığı koydu (15 Haziran 2007)Basın mensuplarıyla raylı sistem çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Kadir Topbaş, Kabataş’tan Bağcılar’a kadar uzanan tramvay ile Aksaray-Otogar-Havaalanı Hafif Metrosu’nun, 2008 yılı sonunda tamamlanacak metro ağıyla İkitelli, Olimpiyat Köyü ve Başakşehir ile bağlanacağını müjdeledi.
Bu kirliliği önleyin!.. (15 Haziran 2007)Siyasetin hız kazandığı bugünlerde bazı konular varki gözardı edilmemesi, unutulmaması gerekiyor. Bu tür konular sürekli öne çıkarılmali gölgede kalmamalı, görmezden gelinmemeli.
Büyükşehir Belediyesi Marmara Üniversitesi’nin bahçesini düzenledi (15 Haziran 2007)Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenlendi. Açılışı kendisi de eski bir Marmara Üniversitesi öğrencisi olan Başkan Kadir Topbaş yaptı.
İki genel merkez arasındaki 7 fark (15 Haziran 2007)Bir AKP Genel Merkezi, "Türk işi yöresel kıyafetler giymiş Rus mankenler" çağrışımı yaparak, kültürel kaos yaratırken... CHP Genel Merkezi "Olgunlaşma enstitüsü mezuniyet defilesinde kendi hazırladıkları giysileri tanıtan öğrenci kızlar" çağrışımı yaparak "İlk dönem cumhuriyet etkisi" yaratmaktadır.
TOKİ, Cimbom ile takastan 150 milyon dolar kârlı çıkacak (15 Haziran 2007)TOKİ, Sami Yen''e yapılacak proje ve Seyrantepe''ye yapılacak stat dışı inşaatla 560 milyon dolar elde edecek. Maliyet düşüldüğünde, TOKİ ve ihaleyi kazanacak olan müteahhit firmaya 150''şer milyon dolar kalacak.
Konut finansmanı için hizmet verecek şirketlerde ''aranacak şartlar'' artırıldı (15 Haziran 2007)Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurul (BDDK), konut finansmanı alanında finansal kiralama veya finansman şirketi olarak faaliyet göstermeyi planlayan ve bu çerçevede BDDK''ya başvuran şirketlerde aranacak şartları artırdı.
Ankara''da su alarmı İstanbul bu yıl rahat (15 Haziran 2007)Yağışların mevsim normallerinin altında kalması ve hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi nedeniyle, Türkiye''de büyük şehirlerin içme suyu barajlarında, kapasitenin yaklaşık 5''te 1''i düzeyinde su bulunuyor. Devlet Su İşleri (DSİ) verilerinden yapılan derlemeye göre, 13 Haziran 2007 tarihi itibariyle, 4 büyük şehir İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa''daki içme suyu barajlarının aktif doluluk oranı ortalaması yüzde 19.9 düzeyinde. 13 Haziran 2007 itibariyle İstanbul''a içme suyu sağlayan barajlardaki doluluk oranı, ortalama yüzde 41.2 seviyesinde bulunuyor. DSİ uzmanları, İstanbul, Bursa ve İzmir''de bu yıl su sıkıntısı yaşanmayacağını belirtiyor. Başkentte ise 7 barajın şu andaki doluluk oranı ortalaması yüzde 7.7. DSİ Ankara''daki barajların doluluk oranının son 30 yılın en alt düzeyinde olduğunu ve yazın Ankara''da içme suyu sıkıntısı yaşanabileceğine dikkat çektiler.
Tarih: 15 Haziran 2007 Kaynak: Sabah
Ali Sami Yen''e turizm kompleksi (15 Haziran 2007)Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar , Seyrantepe spor kompleksinin yapımı karşılığında gelir paylaşımı yöntemi ile ihale edilen Ali Sami Yen Stadı arsasında, kazanan firmanın, 102 bin metrekare turizm ve ticari nitelikte inşaat yapabileceğini söyledi. Bayraktar, "Ali Sami Yen Stadı için en uygun teklifi veren, Seyrantepe spor kompleksini de yapacak. Bu yap-yap modeli olacak'''' dedi. Ali Sami Yen''de 34.6 bin metrekare alan bulunduğunu hatırlatan Bayraktar, '' ''Belediyeden 3 emsal inşaat izni almaya çalışıyoruz. Yani arsanın metrekaresinin 3 katı inşaat yapılacak. 34 bin metrekare ise 102 bin metrekare satılabilir alan çıkacak'''' diye konuştu. Bayraktar, proje konusunda 8-10 firma ile öngörüşme yapılarak bilgi verildiğini kaydetti.
Tarih: 15 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Carettalar, küresel ısınma yüzünden Alanya sahillerine bir ay önce geldi (15 Haziran 2007)Dünyayı etkisi altına alan küresel ısınma, caretta carettaları da etkiledi. Her yıl turistlerin plajlardaki ilgi odağı olan Caretta Carettalar bu yıl Antalya''nın Alanya ilçesi sahillerine her zamankinden 1 ay önce gelmeye başladı.
Su basan üstgeçide imar izni (15 Haziran 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin (İBB) geçen ay hizmete soktuğu ve ilk yağmurda sular altında kalan yaklaşık 5 milyon dolarlık üstgeçitin yapılması için gerekli imar planı değişikliği dün İBB meclisinde kabul edildi. Bostancı''da Bağdat Caddesi ile sahil yolunu birbirine bağlayan lunapark kavşağındaki üstgeçit için gerekli imar değişikliğinin üstgeçit yapıldıktan sonra alınmasını eleştiren CHP Grup sözcüsü Can Özyedierler, "Bu, meclis iradesinin ipotek altına alınmasıdır. Meclis üyeleri baskı altında alınmıştır. Bu kararı reddedersek kamu kaynakları boşa harcanmış olacak. Kabul edersek hatalı yapılmış, daha ilk yağmurda sular altına kalmış yanlış bir uygulamayı kabul etmiş olacağız." dedi.
Tarih: 15 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Marmara''nın dibi hareketli (15 Haziran 2007)Türk ve Fransız bilim adamlarının "Le''Atalante" gemisi ile 12 Mayıs''ta Marmara Denizi''nde başlattığı, "Nautile" denizaltısı ile de deniz dibinde yapılan incelemeler 12 Haziran''da sona erdi.
Doğuş-GE, Bursa''da yatırıma gidiyor (15 Haziran 2007)Doğuş Holding ile General Electric''in ortak şirketi Doğuş-GE Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Doğuş-GE GYO), Bursa Nilüfer''de alışveriş merkezi ve konuttan oluşan bir yatırıma hazırlanıyor. Durmazlar Makine ile Paratoner Turizm''e ait brüt 45 bin 857 metrekarelik arsalar üzerinde alışveriş merkezi ve konut yapmak için niyet mektubuna imza atan Doğuş-GE GYO, imar durumunun kesinleşmesinin ardından, hasılat paylaşımı yöntemiyle projeyi başlatacak. Nilüfer''de Ataevler metro istasyonunun yanında inşa edilecek alışveriş merkezi 58 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olacak. Projenin 38 bin metrekaresine ise konut yapılacak. Doğuş-GE GYO''nun portföyünde, Yapı Kredi Koray GYO''yla birlikte Çekmeköy''de geliştirdiği Evidea projesi ve Maslak''taki Doğuş Power Center bulunuyor. Doğuş-GE GYO, Yapı Kredi Koray GYO ile birlite konut inşa etmek amacıyla Bükreş''te 35 bin metrekare arsa satın almıştı.
Tarih: 15 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Fehim Genç
Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 2 (14 Haziran 2007)Üç farklı okulun diploma jürilerinin her biri farklı okullardan mezun üç Arkitera editörü tarafından izlendi. Bu yazı dizisinin ikinci bölümünü 14 Haziran 2007 tarihinde gerçekleştirilen Mimar Sinan Üniversitesi, Mimarlık Bölümü, B Sınıfı oluşturuyor. Mimar Sinan Üniversitesi’nde öğrenciler 5 aşamalı bir sistemden geçerek mezun oluyorlar. Bu sistem, 4 jüri değerlendirmesi ve bir eskiz sınavından oluşuyor. Prof. Dr. Halit Yaşa Ersoy’un başkanlığını yaptığı jüri, Prof.Dr. Murat Eriç, Doç.Dr. Güzin Kaya, Prof. Nursel Onat, Yard.Doç.Dr. Fevzi Dansık, Yrd.Doç.Dr. Hale Tokay, Yrd.Doç.Dr. Ahmet Tercan’dan oluşuyordu. İstanbul ve Yıldız Teknik Üniversitelerinin birden fazla jüri seçenekli sisteminin aksine Mimar Sinan Üniversitesi’nde tüm mimar adayları aynı kurulun değerlendirmesine tabi tutuluyorlar.
İstanbul’u Tabeladan Okumak (14 Haziran 2007)Sergi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin talebi üzerine Bülent Erkmen ve Aykut Köksal’ın tasarımıyla yeniden biçimlendirilen, cadde ve sokakların isim ve kapı numarası tabelalarına yer verecek. Proje bu sergiyle ilk kez kamuya aktarılacak.
Häfele, “İşlevsellikte Öncü” Konseptiyle Katıldığı Interzum 2007 Fuarı’ndan Yine Ödülle Döndü (15 Haziran 2007)Mobilya ve mimari donanım sektöründe geniş ürün yelpazesine sahip olan Häfele, 9 - 12 Mayıs 2007 tarihleri arasında Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen Interzum 2007 Fuarı’nda Red Dot “Yüksek Kalite Ödülü”nü aldı. “İşlevsellikte Öncü” konseptiyle estetiğin ve işlevselliğin uyumunu birlikte sunarak fark yaratan Häfele, sergilediği Maxifix 35 HC ürünü ile ödüle layık görüldü.
Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Halka Arz Ediliyor (14 Haziran 2007)Sinpaş Grubu, 1974 yılında kurulan Sinpaş Yapı Endüstrisi AŞ ile bugüne dek binlerce konuta, pek çok özgün projeye imza atmıştı. Şimdi de, gayrimenkul sektöründe, iki büyük kuruluş ile yoluna devam edecek. Konut ekseninde gayrimenkul geliştirme ve pazarlamasındaki uzmanlığını Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nda, yapı üretimi ve ticari gayrimenkul alanındaki uzmanlığını ise Sinpaş Yapı Endüstrisi AŞ’de yoğunlaştırarak büyümeyi sürdürecek.
Toplam 206 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 181. haberden 200. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.