Haberler

Haberler

Toplam 206 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 161. haberden 180. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Karayolları arazisine ''Zorlu Center'' (18 Haziran 2007)Karayolları arazisini satın alan Zorlu Holding, burada yapımı planlanan projeye ''Zorlu Center İstanbul'' adını verdi. Proje konut, otel, alışveriş ve kongre merkezinden meydana gelecek.
Bursa''daki Gökdere Medresesi harabeye dönüşmeden kurtarıldı (18 Haziran 2007)Yaklaşık beş asırlık bir geçmişe sahip Gökdere Medresesi, Bursa''nın Osmangazi Belediyesi tarafından restore ettirilerek kültür merkezine dönüştürüldü. Tarihi yapıda söyleşi ve dinletilerin yanı sıra, Türk sanat müziği alanında çalışmalar yapılacak. Yıllarca kadın hapishanesi, marangozhane, demirci dükkanı ve depo olarak kullanılan tarihi yapı, artık kültüre hizmet verecek.
Fırtına Vadisi (18 Haziran 2007)İsveç''ten dostumuz Sait Eryılmaz, memleketi Rize''de birinci derece sit alanı Fırtına Deresi''nden geçerken tanık olduğu olayı anlatıyor: "Çamlıhemşin''e çok yaklaşmıştım ki, bu belediyeye ait bir kamyonun çöplerini dereye dökmekte olduğunu dehşetle gördüm. Hemen Belediye''ye giderek durumu Başkan Yardımcısı''na şikâyet ettim. Bana, yaptıkları sanki çok doğal bir şeymiş gibi, başka seçenekleri olmadığını anlatmaya başladı. Bu yetmezmiş gibi, ilçenin atık sularını da aynı dereye vermekte olduklarını söyledi. UNESCO''nun da koruma listesinde yer alan Fırtına Vadisi bilindiği gibi bir dünya harikası. Deresinde balık tutmak bile yasak..."
Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Melih Aşık
Rize’deki naylayı söküp taşıdı İstanbul’da kendine layla yaptı (18 Haziran 2007)Hasan Yazıcı (40), İstanbul Habipler’de oturuyor. Benzin istasyonu sahibi. Evli, bir yaşında bir çocuk babası. Yazıcı’nın babası 32 yıl önce Rize’nin Kömürcüler Köyü’nü bırakıp ailesiyle İstanbul’a yerleşmiş. Habipler’de gecekondu yapmış. Ama beş çocuklu Yazıcı ailesinin aklı hep köylerinde kalmış.
500 bin konut yapacağız hedefimiz alt gelir grubu (18 Haziran 2007)2007''de hedeflenen 250 bin konutu sekiz ay önceden tamamlayan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, önümüzdeki 3,5-4 yıl içinde 500 bin konut yapmayı planladıklarını açıkladı. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye''nin kalkınmasını tamamlamak için konut inşaat sektörüne ve müteahhitlere ihtiyacı olduğunu söyledi.
Burhaniye arsasına 21 günlük şirketten 300 milyon YTL''lik teklif (18 Haziran 2007)Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından satışa çıkarılan ve Anadolu yakasının Karayolları arazisi olarak bilinen Burhaniye arsasına 300 milyon YTL ile en yüksek teklifi veren Erke İnşaat''ın, 21 gün önce kurulduğu ortaya çıktı.
Türkiye''nin ilk kongre vadisi seneye hazır (18 Haziran 2007)Bir süredir yapımına ara verilen Kuşadası''ndaki Türkiye''nin ilk ve tek Kongre Merkezi''ndeki (KOMER) inşaat çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın 2 milyon YTL ile projeye ortak (yüzde 5) olmasıyla kaldığı yerden yeniden başladı.
Otellerin yıkımına başlandı, Ataköy sahili 2009''da halka açılacak (18 Haziran 2007)Ataköy sahil şeridini kapatan Ataköy C Motelleri''nin yıkımına başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bölgedeki 266 bin metrekarelik arazinin üçte ikisini park haline getirecek.
Avrupa''nın en uzun teleferiği Antalya''da turizmin hizmetinde (18 Haziran 2007)Toros Dağları''nın uzantısı olan Tahtalı Dağı''na kurulan Avrupa''nın tek parçalı en büyük teleferiği hizmete girdi. Teleferikle, denizden 726 metre mesafedeki alt istasyondan harekete geçen kabinle 10 dakikada bin 637 metre yükseklikteki üst istasyona ulaşılıyor. Üst istasyonun deniz seviyesinden yüksekliği 2 bin 365 metre. Turizme yönelik hizmete başlayan teleferik ile Kemer bölgesine yeni ve alternatif bir turizm hareketi oluşturulması hedefleniyor. Böylece aşağıda denize giren tatilciler zirveye çıkıp kayak da yapabilecek. İsviçre ve Türk ortaklığı ile uzun süren çalışmalar neticesinde kurulan teleferik, basın toplantısı ile açıldı. Teleferik hakkında bilgi veren Fajos AŞ, Yönetim Kurulu Üyesi Ömerül Faruk Eryılmaz, "4,5 kilometrelik tırmanma parkuru ile teleferiğimiz 10 dakikada zirveye ulaşıyor." dedi. Şirketin genel müdürü Tahsin Kangeldi de Avrupa''nın en uzun teleferiğini kurduklarını vurgulayarak, böylece deniz ile Tahtalı Dağı''nı birleştirdiklerini söyledi.
Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Bilal Öğütcü
2040''ta Türkiye çöl olacak (18 Haziran 2007)Yuvacık Barajı''nın işletmecisi Thames Water''ın Türkiye Direktörü Evren Köprülü, 17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü nedeniyle yaptığı açıklamada etkili tedbirler alınmaması halinde Türkiye''nin büyük bölümünün 2040''ta çöl olacağını bildirdi.
Çölleşmeye karşı ’çöl çadırı’ (18 Haziran 2007)TEMA Vakfı tarafından Avrupa Birliği destekli ’DRYNET Projesi’nin tanıtımı, Konya’nın Karapınar İlçesi’nde düzenlenen programla yapıldı.
Kartal''da 11 hektar ormanlık alan yandı (18 Haziran 2007)İstanbul Kartal''da çıkan orman yangınında 11 hektar alan zarar gördü. Kartal''daki General Nurettin Baransel Kışlası içerisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangına, Kartal, Sultanbeyli, Pendik itfaiye ekipleri ile kışlada görevli askerler ve yangın söndürme uçaklarıyla müdahale edildi. Yapılan çalışmalar sonucu yangın söndürüldü.
Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet
Alanya''da 600 kişilik mescitli, 5 yıldızlı otel (18 Haziran 2007)Kombassan Holding''in 40 milyon euro''ya yaptırdığı 5 yıldızlı Bera Alanya Oteli''nin içinde halka açık 600 kişilik mescit bulunuyor.
Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 3 (15 Haziran 2007)Farklı üniversitelerde eğitim görmüş, üç Arkitera editörü tarafından hazırlanan diploma projeleri konulu haberlerin sonuncu durağını, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Diploma Jürileri oluşturuyor. Bu geziler sayesinde İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenli olarak gerçekleştirilen diploma jürilerini, projeleri ve bunlara bağlı olarak bu okullarda verilen mimarlık eğitimini incelemeyi ve karşılaştırmayı amaçladık. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde 2007 Bahar Yarıyılı’nda Bomonti, Cibali ve Bozcaada bölgelerinin ele alındığı üç diploma jürisi oluşturulmuştu. Farklı sayıda üyelerden oluşan jüri gruplarının dönem içerisindeki çalışma düzenleri ve değerlendirme sistemleri de birbirinden farklıydı.
Kültürel Mirasın Korunması Yolunda Bir Adım da Akut''tan (15 Haziran 2007)Dünya’daki ve Türkiye’deki doğal felaketlerde arama – kurtarma hizmetleri ile dikkat çeken bağımsız sivil toplum kuruluşu Akut, birbiri ile etkileşim içinde olan “kültürel mirasın korunması“ ile “iklim değişiklikleri” konularında toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini düşününüyor.
Mardin Evleri Rölöve Tespit Çalışmaları için Öğrencileri Bekliyor (15 Haziran 2007)Mardin Belediyesi, Mardin’in UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alması amacıyla bir dizi çalışma gerçekleştirecek. Bunların arasında yer alan ve bölgede sit alanı içindeki tescilli yapıların rölövelerinin tespitine yönelik çalışma için mimarlık ve restorasyon meslek yüksek okulu öğrencileri aranıyor.
Will Alsop’un Kensington Market’i Kaybolma Tehlikesi Altında (15 Haziran 2007)Alsop eğer Toronto’da OCAD (Ontorio Sanat ve Tasarım Okulu) için tasarladığı “flying tabletop” sonrası hiçbir şey yapmamış olsaydı, katkısı sonsuza dek kutsallaştırılmış olacaktı. Fakat Londra kökenli mimar/sanatçı kendini şehre adamaya devam etti.
Foster Moskova’da Yenileme Çalışmalarına Başladı (15 Haziran 2007)Foster & Partners’ın Moskova’daki 2 projesinin sembolik önemi gayet açık olmasaydı, yeni yapılan duyurularda şehre katkıları da ek olarak belirtilirdi. Büyüyen iş bölgesinin tam merkezinde bulunan 118 katlı bir gökdelen projesi olan Rossiya Kulesi’nin “Rusya Günü” olan 12 Haziran’da temel atma töreni yapıldı.
Steven Holl’den İki Yeni Kitap (15 Haziran 2007)Bugüne dek birçok önemli ödül kazanan, çalışmaları çeşitli sergilerle sunulan, çeşitli üniversitelerde dersler veren Amerikalı mimar Steven Holl’ün iki yeni kitabı yayınlandı. Halen Colombia Üniversitesi Mimarlık ve Planlama Bölümü’nde profesör olarak dersler veren Steven Holl’ün yeni yayınlanan kitapları; House – Black Swan Theory (Ev – “Black Swan” Teorisi) ve Architecture Spoken (Konuşulan Mimari).
Zorlu’ya heykel otel önerisi (15 Haziran 2007)Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Karayolları arazisiyle ilgili proje çalışmalarını başlattıklarını, projeyi 2010 yılına yetiştireceklerini söyledi.
Toplam 206 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 161. haberden 180. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.