Haberler

Haberler

Toplam 122 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Mavi/Yeşil Şehrin Yoğunluğu (23 Ocak 2007)Oslo melez bir mekandır - kavramsal kimliklerin yarıştığı dengesiz bir yolda devrilmeden durarak gelişim için algısal bir yol arayışını yakalamıştır. Hükümete ev sahipliği yapan, ulusal bir düzeyde çalışan ve sanatların odağı bir başkenttir. Aynı zamanda da samimi, küçük fakat rahat kalmıştır. Büyüklüğü Avrupa şehirleri büyüklük sıralamasında 97.’dir ve Dünya’da Oslo’dan büyük en azından 500 şehir daha bulunmaktadır. Her nasılsa kentsel gelişimin geleneksel anlamları bu küçük şehir için birçok açıdan hesap dışıdır.
Middlebrough Işıldıyor (23 Ocak 2007)Middlesbrough sanat koleksiyonuna önceden eski bir doktorun muayenehanesi ev sahipliği yapıyordu. Ancak artık bu durum değişti. Steve Rose anlatıyor
Kapadokya tarih zengini (23 Ocak 2007)Kapadokya bölgesi, tarihi peri bacaları, mağara evleri, tarihi eserleri ve ilginç coğrafik yapısı ile, her yıl yerli ve yabancı turistlerin yoğun ziyaretçi akınına uğruyor. Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesindeki tarihi eserlerin sergilendiği Nevşehir Arkeoloji ve Etnografya Müzesinde 18 bin 256 tarihi eserin bulunduğu bildirildi. Nevşehir Müze Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde çeşitli dönemlere ait eserler sergileniyor. Eserlerin 4 bin 53’ünün, bölgede yapılan kazı çalışmalarından ve bağışlardan elde edildiği belirtiliyor. Müzedeki eserler arasında saç iğnesi, bronz yüzükler, bronz bilezik, bronz heykel, toprak kap ve figürler ile toprak mühürler dikkati çekiyor. Müzede sergilenen eserlerin 10 bin 731’ini Roma ve İslami dönemlere ait bronz, gümüş ve altın sikkeler, 128’ini toprak ve bronz mühürler oluşturuyor. 93 el yazması eserin yer aldığı müzede, 3 bin 251 de son Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemine ait kadın, çocuk, erkek, giyim ve mutfak eşyaları bulunuyor.
Tarih: 23 Ocak 2007 Kaynak: Türkiye
Bolu Dağı Tüneli bugün açılıyor (23 Ocak 2007)Bolu Dağı Geçişi''nin en önemli kesimini oluşturan Bolu Dağı Tüneli’nin İstanbul-Ankara istikameti, saat 09.30''da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Romano Prodi''nin katılımlarıyla hizmete açılacak.
Ödüllü Müze ilgi odağı (23 Ocak 2007)Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektörü Prof. Dr. Enver Duran, Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’ni tanıtım çalışmalarında başarılı olduklarını vurgulayarak, “Müzeyi ilk açıldığı 1997 yılında 3 bin 200 kişi ziyaret ederken, 2006 yılında 122 bin 691 kişi gezdi” dedi.
Belediye Acarİstanbul''u görüşecek (23 Ocak 2007)Beykoz Belediyesinin bugün gerçekleştirilecek encümen toplantısında, yasal hale getirilmesi için tanınan süre 18 Ocak 2007 tarihinde dolan Acarİstanbul''daki 138 villanın durumu görüşülecek.
Birgi dünya mirası oluyor (23 Ocak 2007) Birgi Belediyesi, ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma, Tanıtma) Vakfı ile Mimar Sinan Üniversitesi’nin, M.Ö. 2000 yılında Lidyalıların yerleştiği bilinen, antik dönemde ve orta çağda kutsal alan olarak misyon yüklenmesinin yanında 14. yüzyılda Aydınoğlu Beyliğine de başkentlik eden Birgi’nin bir dünya kenti haline gelmesi amacıyla ortaklaşa yürüttüğü çalışmaları hızla sürüyor.
Lille İstanbul için bir örnek olabilir mi? (23 Ocak 2007)2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti olan Lille, yaratıcı enerjinin bir kenti nasıl dönüştüreceğinin iyi bir örneğini oluşturuyor.
Yapı Merkezi’nin yapacağı metroya startı Şeyh verdi (23 Ocak 2007)Yapı Merkezi, Obayaşi, Kajima ve Mitsubishi Konsorsiyumu’nun kazandığı 4 milyar dolarlık Dubai Metrosu’nda tünel kazısı başladı. Metronun ilk fazı 2009, ikinci fazı 2010 yılında teslim edilecek.
Acaristanbul villalarının durumu bugün görüşülecek (23 Ocak 2007)Beykoz Belediyesi''nin bugünkü Encümen toplantısında, yasal hale getirilmesi için tanınan süre 18 Ocak 2007 tarihinde dolan Acaristanbul''daki 138 villanın durumu görüşülecek. Beykoz Belediyesi yetkilileri, toplantıda Acaristanbul villalarıyla ilgili yıkım kararı verilebileceği gibi, dosyanın incelenmesi için süre de istenebileceğini ifade etti. Yetkililer, Encümenin, İstanbul 3. Bölge İdare Mahkemesi''nin ruhsatların iptali kararını onayan Danıştay 6. Dairesi''nin gerekçeli kararının açıklanmasını bekleyebileceğini de bildirdi. Acaristanbul''daki 138 yapının yasal hale getirilmesi için Acarlar İnşaat A.Ş''ye tanınan süre sona ermiş, Belediye Başkanı Muharrem Ergül, Acaristanbul dosyasını Encümene göndermişti.
Tarih: 23 Ocak 2007 Kaynak: Sabah
''21. Yüzyılın Sanat Müzesi'' Tokyo''da açıldı (23 Ocak 2007)Japonya''nın en büyük sanat müzesi başkent Tokyo''da açıldı. Yüksek teknoloji ürünü camdan dev cephesiyle, 14 bin metre karelik sergi alanına sahip Tokyo Ulusal Sanat Merkezi, başkentin merkezindeki Roppongi semtinde kuruldu. Müzede hiçbir daimi koleksiyonun sergilenmeyeceğini, bu bakımdan da dünyanın en büyük geçici sanat sergisi merkezi olacağını belirten mimar Kisho Kurokawa, "Ne zaman olursa olsun, Japon ya da yabancı bir sergiyi kabul etme durumunda olacağız, bu da müzenin başlıca özgünlüğü. Mesela Louvre Müzesi için imkansız olan bu görev bizim Ulusal Sanat Merkezimiz için gerçekleştirilebilir olacak. Bunun 21. yüzyılın yeni zihniyet tarzı olduğunu düşünüyorum" dedi. Sanat Merkezi ilk sergisini Paris''teki George Pompidou Merkezi tarafından verilen koleksiyonla düzenleyecek. Sergide, 20. yüzyıl başlarında Paris''te yaşamış yabancı sanatçıların yapıtları yer alacak. Yaklaşık 35 milyar yene (yaklaşık 400 milyon YTL) mal olan müzede büyük bir kütüphene, kafeler ve Fransız şef Paul Bocuse gözetimindeki bir restoran da hizmet verecek.
Tarih: 23 Ocak 2007 Kaynak: Birgün
Sanat tarihine biçim veren Uffizi''ye makyaj (23 Ocak 2007)Sanat tarihini şekillendiren nice yapıta ev sahipliği yapması ile öne çıkan galeriler arasındaki yerini koruyan, İtalya''nın Floransa kentindeki Uffizi Galerileri, ''Nuovi Uffizi'' başlığı altında yenileniyor. Çalışmalarına 18 Ocak''ta başlanan restorasyon hakkında konuşan bölge yetkilileri, restorasyonun 2013 yılına kadar uzayabileceğini ifade ediyor.
Tarih: 23 Ocak 2007 Kaynak: Birgün
Büyükşehir, 5 tünel yolu daha ihaleye çıkardı (23 Ocak 2007)İstanbul’un ulaşım problemini çözmek için 5 ayrı tünel yol projesi daha ihaleye çıkarıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bu adımların trafikte düğümleri çözme adına attıklarını belirterek “Bunu yapmaya mecburuz “ şeklinde konuştu.
Ciddi tehlike var Bolu Tüneli açılmamalı (23 Ocak 2007)Başbakan Erdoğan, İtalya Başbakanı Romano Prodi ile Bolu Dağı Tü-neli''nin İstanbul- Ankara istikametini, bugün yapılacak törenle açmaya hazırlanırken, KESK''e bağlı Yapı Yol Sen Genel Başkanı Bedri Tekin, tünelin önemli eksiklikler taşıdığını, açılmasının büyük facialara yol açabileceğini belirtti.
Erzurum kolları sıvadı (23 Ocak 2007)Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na (UNIVERSIADE) hazırlıkların başladığını, gerekli bütün tesislerin 2011’e kadar yapılacağını belirtti. Küçükler, havaların ısınmasıyla buz hokeyi salonunun inşasına başlayacaklarını söyledi.
Metaş yaşayamadı, Çimentaş''ı İtalyanlar aldı (23 Ocak 2007)Raşit Özsaruhan öldü. Raşit Özsaruhan, İzmir''de 1951 yılında Çimentaş''ı, 1952 yılında Betontaş''ı, 1956 yılında Metaş''ı kuran işadamıdır...
İstanbul trafiğine çözüm için 5 tünel daha geliyor (23 Ocak 2007)İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin kentin trafik sorununu çözmek için gündeme getirdiği tünel yol projelerinden 5’inin daha ihalesine çıkılıyor. Buna göre, Dolmabahçe-Fulya arasındaki 2027 metrelik tünel inşaatının 510 günde tamamlanması öngörüldü. Fulya-Levazım arasındaki 4450 metrelik tünel 540 günde, Levazım-Akatlar arasındaki 3360 metrelik tünel 540 günde, Sarıyer-Çayırbaşı arasında 4100 metre uzunluğundaki tünel 540 günde, Eyüp Silahtarağa Caddesi-Gaziosmanpaşa Caddesi arasındaki 200 metrelik tünel ise 180 günde tamamlanacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Hedeflediğimiz 156 kilometre tünel yolun, kent trafiğine ciddi bir çözüm getireceğine inanıyoruz” dedi.
Tarih: 23 Ocak 2007 Kaynak: Akşam
Gölcük’ü kurtarma projesi (23 Ocak 2007)Ege’nin Abant’ı olarak bilinen Ödemiş’teki Gölcük Gölü’nün gün geçtikçe kirlenmesi, su seviyesinin düşmesi ve dibinde çamur birikmesi üzerine İzmir İl Genel Meclisi Çevre Komisyonu, gölün ekolojik dengesinin yeniden kurulması amacıyla bir proje hazırladı. İl Genel Meclisi Çevre Komisyonu Başkanı Serdar Değirmenci, ilk olarak kirlilik nedenlerinin ortadan kaldırılmasına çalışılacağını söyleyerek, 1 milyon 164 bin YTL tutacak proje için 2007 yılı bütçesinden de 550 bin YTL ödenek ayrıldığını belirtti. Değirmenci, önce göle gelen suyun eski seviyesine çıkartılması gerektiğini belirterek "Bunun için de çevrede bulunan ve gölü besleyebilecek su kaynaklarını göle yönlendireceğiz. Ardından tabanda biriken çamurlar temizlenecek. Göl çevresindeki konutların yarattığı kirlilik için de bir arıtma tesisi kurulacak" dedi.
Tarih: 23 Ocak 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Turan Gültekin
2007 AIA Onur Ödülleri Dağıtıldı (22 Ocak 2007)Amerikan Mimarlık Enstitüsü (AIA), mimarlık, iç mimarlık ve kentsel tasarım alanlarında, 2007 Onur Ödülleri’nin kazananlarını açıkladı. Yaklaşık 700 aday arasından seçilen 29 kişinin ödülleri Mayıs’ta San Antonio’da düzenlenecek AIA 2007 Ulusal Kongre ve Tasarım Fuarı’nda verilecek. Mimarlık adayları arasından 11 proje 2007 Enstitü Onur Ödülü’ne layık görüldü. 11 ödülden 8’i okullara ve eğitim kurumlarına verildi. Jüri Başkanı Richard Logan, bu yıl seçilen projelerin; fonksiyonel, toplumsal ve çevresel faktörler eşit düzeyde ele alındığında, yapıda rasyonal ve zarif çözümlerin ne kadar çarpıcı olabileceğini kanıtladığını ve kazanan projelerin; mimarinin çeşitliliğini ve gücünü ortaya koyduğunu belirtti.
Tayland Expo''su, belediye başkanlarına ilham kaynağı oldu (22 Ocak 2007)Tayland’daki Uluslararası Bahçecilik Sergi ve Fuarı organizasyonuna katılan 37 belediye başkanı, Türkiye’ye dönüşte birbirinden ilginç projelere girişmeye hazırlanıyor. Bu başkanlardan biri olan Nurgül Uçar, Seyrek’te 81 il adına özel bahçelerin kurulacağı EXPO benzeri bir bölge oluşturacağını söyledi.
Toplam 122 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.