Haberler

Haberler

Toplam 197 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Can-Can taşınıyor (15 Mart 2007)Topkapı Sarayı Müzesi içindeki binaları kullanan kurumlar "Sur-u Sultani Projesi" kapsamında taşınıyor. Bunlardan biri de 1930’larda kurulan ve halk arasında "Can-Can" diye bilinen Deri ve Tenasül Hastalıklar Hastanesi.Çoğunlukla hayat kadınlarının muayeneleri için kullanılan saray bahçesindeki hastanenin taşınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla Sağlık Bakanlığı anlaştı. Proje kapsamında, 100 yılı aşkın süredir saray bahçesinde yer alan Milli Eğitim Basımevi sarayı terk ederken, Eski Teşvikiye ve Gülhane Hastaneleri binaları da müze olarak düzenleniyor.
Tarih: 15 Mart 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Serkan Akkoç
TBMM ''iklim''e çare arıyor (15 Mart 2007)Küresel iklim değişikliğinin etkilerini incelemek üzere TBMM''de oluşturulan Araştırma Komisyonu dün Enerji ve Ulaştırma bakanlıklarını dinledi. Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürü Kemal Büyükmıhçı, Türkiye''nin 2002 yılı itibarıyla 193 milyon tonluk karbondioksit emisyonuyla OECD ülkeleri arasında 13''üncü sırada yer aldığını söyledi. Büyükmıhçı, 2015 yılında devreye girmek üzere 5 bin megavatlık nükleer santral hedeflendiğini belirterek, bu sayede yılda en az 40 milyon ton karbondioksit emisyonunun engelleneceğini söyledi. CHP''den nükleer atık itirazı üzerine Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen "Doğalgaz bağımlılığını azaltmak için nükleer enerjiyi bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz" diye konuştu. Ulaştırma Bakanlığı yetkilileriyse Türkiye''de 20 yaşın üzerindeki yaklaşık 250 bin motorlu taşıt bulunduğunu, bunların 50 binini yıl sonuna kadar trafikten çekmeyi düşündüklerini söyledi.
Tarih: 15 Mart 2007 Kaynak: Radikal
Yeni ürünler fuarda (15 Mart 2007)Yapı-inşaat, dekorasyon ve ev teknolojisindeki en son yeniliklerin sergileneceği "Yapıda Yeni Ürünler Fuarı" bugün açılıyor. Küre Fuarcılık tarafından bu yıl 4. kez gerçekleştirilecek olan fuar 18 Mart''a kadar İstanbul Expo Center Yeşilköy''de kapılarını açmaya hazırlanıyor. Parmak iziyle açılan kapıların ilk kez görücüye çıkacağı fuarda Boing serisi lavabolar, özellikle banyo kazalarında en çok zarar gören yaşlılar ve çocuklar düşünülerek esnek poliüretandan tasarlandı ve içeriğinde kanserojen bileşenleri bulunmuyor.
Tarih: 15 Mart 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Zorlu Piyasayı Kıpırdatamadı (15 Mart 2007)İhalenin ardından bölgede fiyat artışı beklentileri dile getirildi. Ancak emlakçılar, bölgeye talepte ve fiyatlarda değişiklik gözlenmediğini söylediler. stanbul''un en değerli arazisi olarak değerlendirilen Karayolları arazisinin 800 milyon dolara satışının ardından bölgede fiyatlarda artış beklenirken emlakçiler henüz herhangi bir değişiklik olmadığını belirttiler. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , ihaleden sonra yaptığı değerlendirmede, buradaki fiyatların artabileceğine dikkat çekmişti. Gayrettepe Emlak ve Gülbağ''da olan Sağlam Emlak yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde iyice durgunluğa giren piyasada yaprak kıpırdamıyor. Emlakçiler, ihaleden sonra da herhangi bir değişiklik olmadığına, dolayısıyla fiyatlarda da artış yaşanmadığına dikkat çektiler.
Tarih: 15 Mart 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Beykoz''da garip atama (15 Mart 2007)Beykoz Belediyesi encümen toplantısında " Acaristanbul'''' villalarının yıkımına karşı oy kullanan Fen İşleri Müdürü Safa Tüzemen görevden alınarak müdür yardımcılığına atandı. Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül , atamanın sağlık sorunları dolayısıyla yapıldığı iddiasında bulundu. Beykoz Belediyesi Fen İşleri Müdürü Tüzemen, Ergül tarafından görevden alındı. Ergül, Tüzemen''in daha önce de ayrılmak istediğini, ancak yanlış anlamalara neden olmamak için "Acaristanbul'''' konusunun görüşüldüğü encümen toplantısından önce bunu gerçekleştirmediklerini söyledi. Tüzemen''in sağlık sorunları bulunduğunu ifade eden Ergül, "Toplantıda evet dese de hayır dese de bu değişiklik olacaktı. Sağlık sorunları nedeniyle performansı düşüyordu '''' dedi. Ancak "sağlık sorunları '''' bulunan Tüzemen''in aynı kurumda müdür yardıcımığına atanması dikkat çekti. Fen İşleri Müdürlüğü''ne kurumda müdür yardımcılığı yapan Cengiz Gür atandı. Öte yandan, Beykoz Belediye Encümeni''nin, "Acaristanbul" villalarıyla ilgili yıkım ve para cezası kararının, bugün Acarlar İnşaat''a gönderileceği öğrenildi.
Tarih: 15 Mart 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Las Vegas''ın Stardust gazinosu yıkıldı (15 Mart 2007)ABD''nin Las Vegas kentindeki ünlü Stardust gazino-oteli, Boyd Gaming firmasının 4.4 milyar dolarlık mega projesi ''Echelon'' için dinamitlerle yıkıldı.
Bu yoğunlukla İstanbul Bombay''a dönüşecektir (15 Mart 2007)"İstanbul''daki Karayolları arsasının 800 milyon YTL''ye satılmasını, Başbakan TV''lerden ballandırarak anlatıyor: ''İşte gördünüz, İstanbul''da arazi fiyatları arttıkça, bundan herkes kazanıyor... Siz de kazanmış oluyorsunuz.''
İETT arazisi ihalesi 21 Mart''ta (15 Mart 2007)Karayolarının İstanbul Zincirlikuyu''daki arazisinin 800 milyon dolara satılmasının ardından şimdi gözler Levent''teki eski İETT 4''üncü Levent arazisinin satışına çevrildi.
’Nükleer’ için uyarı (15 Mart 2007)Her yıl enerji ihtiyacı artan ABD, elektrik ihtiyacını karşılamak için termik, hidrolik ve yenilenebilir enerji santralları kurmakta, kendi ülkesi için nükleer enerji santralı planlamamaktadır. Buna karşın, Türkiye’ye nükleer santral konusunda her türlü desteği vereceğini ve ileri teknoloji ile çalışan santral kurmaya hazır olduğunu ifade etmektedir
Yıkım kararı tebliğ edilecek (15 Mart 2007)Beykoz Belediyesi Fen İşleri Müdürü Safa Tüzemen görevden alındı. Tüzemen, Acarİstanbul ile ilgili yıkım kararı alan belediye encümeninde karşı oy kullanan üyelerden biriydi.
Yıkılacak denilen bina kullanılıyor (15 Mart 2007)Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü''ne ait Devlet Güzel Sanatlar Galerisi''nde, ''oturulamaz'' raporuna rağmen sergiler düzenlenmeye devam ediliyor.
Mimar Sinan''ın doğduğu ev turizme açılıyor (15 Mart 2007)Kayseri''nin Ağırnas beldesindeki Mimar Sinan''ın doğduğu ev, gelecek ay turizme açılıyor. Restorasyonu tamamlanan ev, müze olarak hizmet verecek.
Belediyelerin taşeron merakı ölüm getiriyor (15 Mart 2007)Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), İstanbul’da 5 yaşındaki Dilara Dumrul ile Adana’da 6 yaşındaki Tayfun Kuzu’nun kanalizasyon çukuruna düşerek ölmeleri ve Muş’ta içme suyu şebekesine sızıntı olması nedeniyle görülen tifo vakalarında, asıl suçun sorumluluklarını taşeron firmalara bırakan belediyeler olduğunu savundu.ÇMO tarafından yapılan açıklamada, belediyelerin yeterli önlem almadığı belirtilerek "Hizmetler, taşeronların ya da uluslararası tekellerin insafına bırakılmıştır" denildi. Altyapı hizmetlerinin önemli bir rant alanı olduğunun vurgulandığı açıklamada "İstanbul’da yaşanan ’cinayet’ ne ilk ne de son olacaktır" dendi. Açıklamada, Dilara olayından sorumlu olan İSKİ’nin taşeron firması MVM’ye de değinilerek şunlar söylendi: "MVM isimli şirket, bir başka noktada, örneğin Ambarlı Atıksu İhalesi’ni alan konsorsiyumun ortakları arasında da olabilmektedir. Bu karışık ’iş’ ve ’ihale’ süreçlerinin Alman ve Suudi bağlantılarının, maddi ve siyasi çıkar ilişkilerinin geldiği boyut, kentsel altyapı hizmetlerinin yeni ve önemli bir rant alanı olduğunu ortaya koymaktadır."
Tarih: 15 Mart 2007 Kaynak: Hürriyet
Levent''teki İETT arazisine 10 talip (15 Mart 2007)İstanbul''un en değerli arazilerinden biri olan İETT Levent Garajı arazisi 21 Mart''ta ihale yoluyla satışa çıkarılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nden (İBB) yapılan yazılı açıklamada, KDV hariç 265.9 milyon YTL muhammen bedel biçilen Levent''teki İETT Garaj arazisinin kapalı teklif usulüyle ihaleye çıkarılacağı bildirildi. İhaleye katılmak isteyen 10 katılımcının şartname aldığı belirtilen açıklamada ihalenin 21 Mart''ta gerçekleştirilmesinin planlandığı kaydedildi. İBB''den yapılan açıklamaya göre, İstanbul Milletvekili Emin Şirin ve ATO Başkanı Sinan Aygün''ün de davet edildiği ihalede en yüksek teklifi veren üç istekli açık artırmaya katılarak araziyi alabilecek. İhale, televizyonlardan canlı olarak yayımlanacak. İETT Levent arazisi toplam 46 bin 241 metrekare ticaret+konut olmak üzere 3 emsal imara sahip bulunuyor.
Tarih: 15 Mart 2007 Kaynak: Milliyet
UNESCO''nun Haremüşşerif raporu: İsrail, kazılara derhal son vermeli (15 Mart 2007)Haremüşşerif''te incelemelerde bulunan UNESCO heyeti, İsrail''in kazıları durdurmasını istedi. Zaman''ın ulaştığı raporda çalışmanın sınıra dayandığı ve geçidi onarmak için ''yeterli'' olduğuna dikkat çekiliyor.
Angora’ya 1 milyon YTL’lik çok özel cami (15 Mart 2007)Ankara’da zenginlerin sitesi olarak bilinen Angora Evleri’ne ilginç mimari özelikleri olan bir cami yapılmasına karar verildi ve "cami yaptırma ve yaşatma derneği" kuruldu.
Özak: Kaçak binalar normal hale gelecek (15 Mart 2007)Bayındırlık Bakanı Faruk Özak, depreme karşı kentsel dönüşüm yasaları çıkarılacağını, bu kapsamda kaçak binaların da ''normal duruma getirileceğini'' söyledi. Bakan Özak, "Bu katiyen bir imar affı değil" dedi.
İstanbul’un Bu Plana İhtiyacı Var (14 Mart 2007)Binlerce yıllık bir tarih birikimine sahip olan İstanbul, bu mirasın "üstün evrensel değeri" nedeniyle 1985''ten beri UNESCO''nun Dünya Mirası Listesi''nde yer alıyor. İstanbul, aynı zamanda, nüfusu, yerleşim alanı ve karmaşası her geçen gün büyüyen bir dünya kenti.
Kyoto''yu imzalayamayız (14 Mart 2007)Çevre ve Orman Bakanlığı, Kyoto Protokolü''ne bugün itibariyle direkt taraf olmanın Türkiye ekonomisi açısından çok ciddi finansman ihtiyacı doğuracağının görüldüğünü belirtti.
Küresel Isınmaya Karşı Doğal Enerjiyle Savaş (14 Mart 2007)Şehir Plancıları Odası, küresel ısınmaya karşı alınması gereken önlemler konusunda rapor hazırladı. Türkiye''de metrekareye düşen güneş enerjisi miktarının Avrupa ortalamasının iki katı olduğunun belirtildiği raporda, güneş enerjili mimari uygulamalar başlatılması, yeni yapılan binalarda güneş ısı sistemleri kurulmasının zorunlu kılınması gerektiği kaydedildi.
Toplam 197 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.