Haberler

Haberler

Toplam 168 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Binalar yıkıldı, tarih ortaya cıktı (24 Nisan 2007)Tarihi yarımada Eminönü’nün Küçükayasofya semtindeki 510 yıllık Küçükayasofya Camii, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin caminin etrafını çeviren binaları yıkmasıyla yeniden ortaya çıktı. On gün önce başlayan çalışmalar sonucunda binalardan üçü yıkılırken, bir binanın daha yıkılmasıyla caminin çevresi tamamen açılmış olacak. Hafriyat çalışmalarının ardından da Büyükşehir Belediyesi caminin etrafını yeşil alan olarak düzenleyecek. Daha önce çevresini saran yüksek binaların arasında kaldığı için görünüm açısından sorunlar yaşayan Küçükayasofya Camii çevre düzenlemesi tamamlandıktan sonra turistlerin de yoğun olarak ziyaret ettiği mekanlardan biri haline gelecek. İstanbul’un en eski camilerinden olan Küçükayasofya Camii 6. yüzyılda kilise olarak inşaa edilmişti. Osmanlı Sultanı 2. Beyazıt’ın emriyle Hadım Hüseyin Ağa isimli mimar tarafından camiye çevrilen yapının özellikleri 16 metrelik kubbe yüksekliği 8 köşeli ana gövde olarak dikkat çekiyor.
Tarih: 24 Nisan 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Erdinç Akkoyunlu
Bu müzeden nağmeler yükselecek (24 Nisan 2007)Musiki geçmişi bir hayli zengin olmasına rağmen bu görkemli mirası bir arada tutamayan ülkemiz nihayet ilk ‘Müzik Müzesi’ne kavuşuyor. Yıllardır sürüncemede bırakılan “Türk Müzik Müzesi” projesinde son noktaya gelindi.
Hasankeyf''in İran''daki kardeşi (24 Nisan 2007)İran''da, Dünya Mirası Listesi''ndeki Kral Yolu ve 130 ören yerinin sulara gömülmesine yol açacak olan Sivand Barajı''nda su tutulmaya başlandı.
İzmir''de 20 bin bina yıkılacak (24 Nisan 2007)İzmir''de belediye mücavir alanları dışında ''kadastrosu ve imar planı yapılmamış yerler''de inşa edildiği için ''kaçak yapı'' sınıfına giren yaklaşık 20 bin binanın yıkımı için düğmeye basıldı. İzmir''de şimdiye kadar bu süreç yıkıma kadar varmayıp, kâğıt üzerinde kalıyordu. Ancak Yerel Yönetimler Yasası uyarınca yıkım işlemini yapmakla görevli olan İzmir İl Encümeni, yıkım kararlarını gündemine almaya başladı.
İstanbul''un geçmişine açılan yeni pencere (24 Nisan 2007)Bazı arkeolojik kazılar hakkında daha önceden ne kadar bilgilenseniz de öyle bir an gelir ki işin gerçek boyutlarını kavrarsınız ve nefesiniz kesilir, bu çok sık karşılaştığımız bir durum değildir ama gene de ara sıra olabilmektedir.
Küresel ısınmaya karşı damla sulama sistemi geliştirilmeli (24 Nisan 2007)Küresel ısınma nedeniyle sulak alanların azalması sulama sorununun damla sulama sistemi ile çözülebileceği bildirildi. Osmaniye''nin Toprakkale İlçesi Ziraat Odası Başkanı Bülent Uluğ, son yıllarda mevsimlerdeki değişiklik ve küresel ısınmanın etkileri nedeniyle damla sulama suyu sistemlerinin ülkede geliştirilmesi gerektiğini söyledi.
Türk tasarımcıların İtalya çıkarması (24 Nisan 2007)Tasarım konusunda dünyanın öncü şehirlerinden Milano''da bir ilk gerçekleşiyor: Türkiye''nin en önemli tasarımcıları birlikten kuvvet doğar anlayışıyla bir grup sergisiyle Milano''da tasarımlarını dünyaya tanıtıyor.
Trabzonspor tesisleri için dolgu yapılmasına çevreci tepkisi (24 Nisan 2007)Trabzon''un Akyazı Beldesi sahilinin doldurularak üzerinde Trabzonspor''un stadyum, oteller, spor tesisleri gibi projelerin yapılmasına Trabzonlu çevrecilerden tepki geldi.
''Yatay'' konutların üçte birini satışlar başlamadan önce sattım (24 Nisan 2007)Dumankaya İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.''nin Kurtköy''de ''Yatay Yaşam Konsepti'' sloganıyla satışına bu hafta başlayacağı 325 konutluk Konsept İstanbul Projesi''ndeki 101 konut yoğun talep üzerine satışa çıkmadan önce satıldı. Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyeleri Ali ve Uğur Dumankaya, son dönemde konuta talebin yeniden canlandığını belirttiler. Ali Dumankaya, ilk etabı 325 konutluk olan Konsept İstanbul Projesi''nin, modern kent hayatından bunalan insanlar için tüm çevre şartlarına sahip olduğunu belirtti ve "Bu pojemiz üç etaptan oluşuyor ve toplamda 800 konutluk. İlk etap için satışa başlamadan 101 konut ön satışla satıldı bile" dedi. Uğur Dumankaya ise projede araç trafiğinin ve parkının tamamen yer altına alındığını belirterek, "Yüksek konutlar yerine doğaya daha yakın yatay konutlar yapıyoruz. Teras bahçeleri, villa üzeri yeşil alanlar, göl, yüzde 80''in üzerinde yeşil alan gibi çok özel niteliklere sahip bir proje yapıyoruz" diye konuştu.
Tarih: 24 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
İstanbul bütçesinin yüzde 34''ü ulaşıma (24 Nisan 2007)İatanbul Valiliği 2007 yılı 1''nci Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı''nda ildeki yatırımlar ele alındı. İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Üzeyir Yılmaz, yatırım harcamalarında ulaştırmanın yüzde 33,8, içme suyunun yüzde 9,6, enerjinin 2,2, eğitimin 6, sağlığın 5,8, tarımın 0,1 ve diğer kamu hizmetlerinin de yüzde 41,8 oranında pay aldığını söyledi. İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Seyman başkanlığında İl Genel Meclisi Salonu''nda gerçekleştirilen toplantıda, Üzeyir Yılmaz, İstanbul''daki yatırımların durumu hakkında 2007 yılı Mart ayı sonu itibariyle bilgi verdi. İstanbul''da toplam bedeli 25 milyar 237 milyon YTL olan 940 projenin yatırım planında olduğunu söyleyen Üzeyir Yılmaz, bu projelere toplam 4 milyar 782 milyon YTL ayrıldığını belirtti. Yılmaz, söz konusu projelere, 2007 Mart ayı sonu itibariyle 710 milyon YTL harcandığını da sözlerine ekledi.
Tarih: 24 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Tarihî yapılar, restorasyon çalışmaları ile ayağa kalkıyor (24 Nisan 2007)Bursa medreseleri, medeniyetin şekillenmesinde büyük paya sahip irfan yuvaları olarak geçmişte elde ettiği saygıyı, günümüzde Osmangazi Yerel Gündem (OSYEG) 21 etkinlikleri ile tekrar kazanıyor.
Güngören''e 80 milyon dolarlık alışveriş merkezi (24 Nisan 2007)Kale Endüstri Holding tarafından Güngören''de 80 milyon dolara yaptırılan ''Kale Center Alışveriş Merkezi'', Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.
Turgut Cansever Sergisi ve Platform''da Açık Kütüphane (24 Nisan 2007)İstiklal Caddesi''nden Karaköy''e uzanan aks üzerinde Garanti Bankası''nın kuruculuğunu üstlendiği; sanatın farklı alanlarını temsil etmeyi amaçlayan üç mekan bulunuyor.
Anıtsal kültür merkezi için İstanbul''da yer çok (24 Nisan 2007)Atatürk Kültür Merkezi''nin yıkılarak yerine bir yenisinin yapılması tartışmalarında en çok yadırgadığım konulardan biri de "binanın zaten çirkin olduğu" iddiaları.
Devlet gayrimenkul zengini (24 Nisan 2007)Türkiye''de Hazine adına kayıtlı 117 milyar 708 milyon metrekare büyüklüğünde 2 milyon 182 bin 436 adet taşınmaz bulunuyor. Devletin en fazla mülk sahibi olduğu il Balıkesir.
3. köprü seçim sonrası ihaleye açılacak (24 Nisan 2007)Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafız Özak, üçüncü boğaz köprüsü için cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası ihale açılacağını söyledi.
Bodrum''un 4 aylık suyu kaldı (24 Nisan 2007)Bodrum''da ilçeye su sağlayan Mumcular Barajı ile kuyularda, ağustos ayının sonuna kadar yetecek su kaldı. İlçede mevcut su stokunu daha uzun süreli kullanabilmek için kontrollü su kesintisi uygulanıyor. Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, ilçenin su sorununu çözmek için Devlet Su İşleri (DSİ) ile ortak çalışma yaptıklarını söyledi. Ağan, su sorunu çözülene kadar kesintilerin devam edeceğini bildirdi. Bodrum''a içme suyu sağlayan Mumcular Barajı''nda doluluk oranının yüzde 30''lara indiğini ifade ediliyor.
Tarih: 24 Nisan 2007 Kaynak: CNN Türk
Küresel ısınma öldürecek (24 Nisan 2007)Uzmanlar, çevre felaketlerinin göz göre göre geldiğini, ısınma ve susuzluğun artmaya devam edeceğini söylerken sanayi, yeni iklim koşullarına göre üretime hazırlanıyor.
Boğaziçi Köprüsü bu gece parlayacak (24 Nisan 2007)İki kıtayı buluşturan İstanbul Boğaziçi Köprüsü''ndeki ışıklandırma çalışmaları tamamlandı. Karayolları Genel Müdürlüğü''nün 5 milyon YTL''lik yatırımla hayata geçirdiği ''Boğaziçi Köprüsü Aydınlatma Projesi''nde değişik evsafta 60 binin üzerinde ampul kullanıldı.
Tramvay yolcuları tıka basa yolculuktan yakında kurtuluyor (24 Nisan 2007)Kabataş-Zeytinburnu Tramvayı''nı kullanan yolcular, tıka basa yolculuk yapmaktan kurtuluyor. Günden güne artan talebi karşılamakta güçlük çeken İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Köln Belediyesi''nden 8 adet kullanılmış tramvay aracı alıyor.
Toplam 168 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.