Haberler

Haberler

Toplam 127 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
İstanbul film yıldızı gibi bir dünya kenti (3 Mayıs 2007)Almanya''nın başkenti Berlin’de yayınlanan en yüksek tirajlı yerel gazetelerden B.Z. turizm bölümünde, İstanbul’a iki sayfa ayırdı ve "Film yıldızı gibi bir dünya kenti" diye yazdı.
Emlak sektörü ekimde Münih''te olacak (3 Mayıs 2007)Avrupa''nın ve dünyanın en büyük emlak, finans ve inşaat fuarı Expo Real, 810 Ekim 2007 tarihlerinde Almanya''nın Münih şehrinde düzenlenecek. Bu yıl 10''uncusu yapılacak fuara dünyanın çeşitli ülkelerinden katılımcı ve ziyaretçiler katılacak. Expo Real, proje ve ürün sergileyicileri dışında aralarında dünyanın önemli gayrimenkul yatırımcısı ve finans kuruluşu yöneticilerinin de konuşmacı olarak katıldığı 400''e yakın seminer ve konferanslardan oluşuyor. Messe Münih Fuarları Türkiye Temsilcisi Real Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Celal Dilek, Expo Real Fuarı''nın "Türk Gayrimenkul Sektörünün AB ve Tüm Dünyaya Tanıtımı açısından büyük bir fırsat olduğunu belirtti." Geçen yılki konferansta gayrimenkulde ön plana çıkan şehirler arasında İstanbul''un da olduğunu dile getiren Dilek, pek çok firmanın bu fuarlarla yurtdışına açılarak büyük mesafeler kat ettiğini söyledi.
Tarih: 3 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah
800 yeni ürün Yapı Fuarı''nda buluştu (3 Mayıs 2007)YEM''in düzenlediği ve çimentodan boyaya, panjurdan yüzme havuzuna kadar inşaatla ilgili her malzemenin sergilendiği Yapı Fuarı''nın 30''uncusu dün kapılarını açtı. Fuar bu yıl tam 800 yeni ürüne ev sahipliği yapacak.
Hızlı tren Eskişehir Garı''nda (3 Mayıs 2007)Ankara - Eskişehir arasında deneme sererlerine başlayan hızlı tren, Eskişehir Garı''na geldi. Test treninin, Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin alt ve üstyapı çalışmaları biten Esenkent-Eskişehir kesiminde 23 Nisan''da başlanan test sürüşleri kapsamında Eskişehir Garı''na geldiği bildirildi. Her türlü donanıma ve ölçüm cihazlarına sahip test treniyle, hızlı tren hattının dinamik ve statik değerlerinin ölçümünün yapıldığı belirtildi. Test sürüşlerinin, yol standardına ve 250 kilometre hıza ulaşana dek sürdürüleceği kaydedildi.
Tarih: 3 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün
Türk âşığı Loti''nin evi zar zor ayakta duruyor (3 Mayıs 2007)Ünlü Fransız yazarın bir dönem Çemberlitaş''ta oturduğu apartman kaderine terk edilmiş halde. Binaya kaçak kat bile çıkılmış.
Hasköy''de 15 gün önce mühürlenen bina çöktü (3 Mayıs 2007)Beyoğlu Hasköy''de iki hafta önce belediye tarafından boşaltılarak mühürlenen 2 katlı bina dün kısmen çöktü, 1 kişi hafif yaralandı.
Yatağan''ın arıtması ''hikâye''ymiş! (3 Mayıs 2007)Yatağan Termik Santralı''nın baca gazı arıtma tesislerinin, 5 Nisan''dan beri yetkililerin söylediği gibi 24 saat değil, günde 8-10 saat çalıştırıldığı anlaşıldı. Santraldaki son durumu Bilgi Edindirme Yasası ortaya çıkardı.
''Kör olası çöpçüler''in İznik çıkarması (3 Mayıs 2007)Tarihte dört imparatorluğun başkenti olan İznik, bugün sahipsiz ve cılız bir ilçe. İznik Gölü ve çevresiyse evsel ve zirai atıklar yüzünden bataklığa dönüşmüş. Gönüllüler de olmasa durum vahim!
Gökyüzü delik deşik (3 Mayıs 2007)Dünyada birçok kent, imajlarını iyileştirmek ve yabancı sermaye çekmek için gökdelen inşa etme yarışı yapıyor. ABD''de yayımlanan ekonomi dergisi BusinessWeek''in haberinde, özellikle dünyanın en yüksek 10 gökdeleninden 8''ini barındıran Doğu Asya ve petrol zengini Ortadoğu ülkelerinde bu yarışın takıntı haline geldiği belirtildi. Bu yarış sayesinde en yüksek bina unvanı projeler tamamlanmadan el değiştiriyor. Projeler arasında, özellikle Dubai''de inşa edilen ve yüksekliği 800 metreyi bulacak Burj Dubai Kulesi''nin dikkat çektiği, kulenin 2008''de, 509 metre yüksekliğinde olan Tayvan''daki "Taipei 101"in elinden dünyanın en uzun yapısı unvanını alacağı vurgulandı.
Tarih: 3 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Teknik Yapı Asya yakasındaki eski binaları yeniliyor (3 Mayıs 2007)İnşaat sektöründe 33 yıldır faaliyet gösteren Teknik Yapı şirketi, İstanbul''un Asya yakasında eski binaları yenilemeye başladı. Mülk sahiplerinin oy birliği ile karar vermesi halinde küçük-büyük proje ayrımı yapmayan şirket, halen Şaşkınbakkal, Göztepe ve Caddebostan''da en küçüğü 10 daireli, en büyüğü 30 daireli üç ayrı binanın yenileme projesini gerçekleştiriyor, Suadiye ve Caddebostan''da da iki ayrı projeye başlamaya hazırlanıyor. Her bir projenin büyüklüğü ortalama 2,5-3 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.
5 aylık su kaldı (3 Mayıs 2007)İstanbul''a kötü haber... Son 50 yılın en kurak dönemini yaşayan kentteki barajlar kuruyor. Mevcut su, en iyi ihtimalle kasım ayında bitecek. Sonbahar da kurak geçerse barajlarda damla su kalmayacak.
Karadeniz''e otel ihalesi iptal (3 Mayıs 2007)Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Karadeniz''deki turizm potansiyelinin değerlendirilmesi, bölgeye turizm yatırımcısı çekilmesi amacıyla bölgede yaptıracağı 3 otelin ihalesini iptal etti. 20 Nisan''da yapılması öngörülen ihalede sadece bir yatırımcı şartname alınca, yeterli talep olmadığı için ihale iptal edildi. Öte yandan TOKİ, borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyenler için başlattığı “erken ödeme indirimi” uygulamasına vatandaşlar ilgi göstermeyince, kaynak ihtiyacını karşılamak için yurtdışından borçlandı. TOKİ, 14 bankadan, toplam 300 milyon dolar kredi aldı.
Tarih: 3 Mayıs 2007 Kaynak: Referans
Depremde hasar gören hastane, 8 yıl sonra prefabriklerden kurtuldu (3 Mayıs 2007)Depremde binası hasar gördüğü için prefabriklerde hizmet veren Derince Devlet Hastanesi, aradan geçen 8 yıldan sonra binasına taşındı. Yeni yapılan bina, özel hastaneleri aratmıyor. Konforu ile dikkat çeken hastanede hastaları 20 kişilik genç kızlardan oluşan ekip yönlendiriyor.
Öğretmenevinin temel kazısında tarihî eser çıktı (3 Mayıs 2007)Zonguldak''ın Ereğli ilçesinde, yapımına başlanan öğretmenevinin temel kazısı sırasında Bizans ve Osmanlı dönemine ait tarihî eser kalıntıları bulundu. Tarihî taşların eski okulun kalıntıları olduğu tahmin ediliyor.
Soyak''tan 10 bin konutluk proje (3 Mayıs 2007)Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel, özellikle büyük şehirlerdeki konut ihtiyacının orta gelir grubunda yoğunlaştığını belirterek bu ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıkan ilk Soyak projesinin Kartal''daki Soyak Evreka olduğunu söyledi.
Bursa''yı gezen Alman akademisyen grubu Ulucami''ye hayran kaldı (3 Mayıs 2007)Almanya''dan Türkiye''ye gelen 150 kişilik mimarlık bölümü profesör ve öğrencilerinden oluşan grup, İstanbul''un ardından uğradıkları Bursa''da Ulucami''ye hayran kaldı. 150 kişilik Alman grup, Cumalıkızık köyü ile İnkaya''daki çınarı da gezdi.
Konut sektörü bahar sezonunu erken açtı (3 Mayıs 2007)Cumhurbaşkanlığı seçimi konut sektörüne sezonu erken açtırdı. Bu yıl bahar sezonuna şubatta giren inşaat firmaları yeni projelerini birbiri ardına görücüye çıkardı.
Gayrimenkul sektörü Forum İstanbul''da (3 Mayıs 2007)''Yarının Kurulması-Hedef 2023'' başlığı altında altıncısı gerçekleştirilecek olan Forum İstanbul, bu yıl ilk kez gayrimenkul konulu bir oturuma ev sahipliği yapacak. 10 - 11 Mayıs tarihleri arasında Swissotel''de gerçekleştirilecek olan Forum İstanbul 2007, Türkiye''nin ve dünyanın önde gelen siyaset adamları, bilim adamları, bürokratları, iş ve kültür dünyasının liderlerini aynı çatı altında buluşturacak. 11 Mayıs''ta 14.00 ile 15.45 saatleri arasında yapılacak olan ''Gelişme Stratejilerinde Altyapı - Gayrimenkul Yatırımları ve Finansman Sorunu'' konulu oturumun açılış konuşmasını Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar yapacak. Forum İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur''un moderatörlüğünde devam edecek olan oturuma sekiz inşaat şirketinin üst düzey yöneticisi konuşmacı olarak katılacak.
Tarih: 3 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
İzmir Limanı''nın ihalesi bugün (3 Mayıs 2007)Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), İzmir Limanı''nın özelleştirme ihalesini bugün gerçekleştirecek. İzmir Limanı''na Alsancak Ortak Girişim Grubu, Babcock and Brown-PSA-Akfen Ortak Girişim Grubu, Çelebi Holding A.Ş ve Global-Hutchison-EİB teklif vermişti. ÖİB''den yapılan açıklamada, "İhalenin nihai pazarlık görüşmesi, 3 Mayıs Perşembe saat 15.00''te yapılacaktır" denildi. İhale için son teklifler 30 Mart''ta alınmış ancak Rekabet Kurulu''nun, "Mersin Limanı''nı alan İzmir Limanı''nı alamaz" yönündeki görüşü, Mersin ihalesini kazanan Akfen grubunu etkilediği için ihale yapılamamıştı. Danıştay 1. Dairesi''nin, Mersin Limanı''nın Akfen''e devrinin önünü açmasının ardından İzmir Limanı ihalesinin gerçekleştirilmesi kararı alındı.
Tarih: 3 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Öğrencilerin Hayalini Kurduğu Yerler ve Sayılarla Mimarlık Okulları (2 Mayıs 2007)Eğitim gelecek için altın bir anahtar. Ancak Dünya’da tam olarak kaç mimarlık okulu bulunuyor Mimarlığın küreselleşen meslek alanında kariyeriniz için yaptığınız hazırlıklar, seçtiğiniz eğitim kurumuyla başlar. Ancak görüyoruz ki çoğu mimarlık öğrencisi kendisine bir kaç saatlik uzaklıkta bulunan üniversiteyi gözden kaçırıyor ve uzak dünya ülkelerine adım atma hevesi taşıyor. Halbuki doğru kararı verebilmek için birçok seçenek bulunuyor. Genelde okul seçiminde yönelim İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki okullara. Ancak bu iş için neden Japonya’yı - başka hiçbir ülke 195 mimarlık okulu sayısına ulaşamadı - veya Almanya’yı - 82 okulla Avrupa’daki en iyi tercih olabilir - hiç hesaba katmıyorsunuz?
Toplam 127 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.