Haberler

Haberler

Toplam 127 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Rüzgar enerjisi önem kazanıyor (2 Mayıs 2007)Elektrik enerjisi ihtiyacı her geçen gün artan Türkiye''de enerjide dışa bağımlılık azaltılmaya çalışılırken, bu kapsamda önem kazanan yenilenebilir enerji kaynakları arasında sayılan rüzgar enerjisine ilgi hızla artıyor.
Olimpiyat Stadı enerjisini üretecek (2 Mayıs 2007)Türkiye''nin olimpiyat oyunlarını düzenleme arzusu kapsamında, bir kompleks halinde düşünülen ve bu amaçla 116 milyon 460 bin dolar harcanarak yapılan Olimpiyat Stadı''nın, ay şeklindeki tribünün üzerine yerleştirilmesi planlanan güneş panelleri aracılığıyla kendi enerjisini üretmesi hedefleniyor.
Liman''da ihale yarın (2 Mayıs 2007)Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından ihale süreci geçen yıl başlatılan ancak bir türlü tamamlanamayan İzmir Limanı ihalesinde Danıştay düğümü çözülünce dün ilk pazarlık yapıldı. Yarın da sürecek görüşmelerin ardından ihalenin 3 Mayıs Perşembe günü (yarın) yapılması bekleniyor.
Sabiha Gökçen ihalesi 2 Temmuz''da (2 Mayıs 2007)Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Sabiha Gökçen Havaalanı’nın yıllık 3 milyon 500 bin kişi olan yolcu kapasitesini, 10 milyon yolcuya çıkartmak üzere ihaleye çıktı.
Sabiha Gökçen''e dev şirketler talip (2 Mayıs 2007)Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Sabiha Gökçen Havaalanı yeni dış hatlar terminal binası ve mütemmimlerini, yap-işlet-devret modeli kapsamında ihaleye çıkardı.
İzmir, “Sağlıklı Kentler”i ağırlayacak (2 Mayıs 2007)Sağlıklı Kentler Birliği üyesi olan İzmir, Birlik üyelerini Eylül ayında ağırlamaya hazırlanıyor.
Tarihe ışık tutan kareler (2 Mayıs 2007)Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, İstanbul''un kültür tarihine ışık tutan iki sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor: "Bir Anıt, İki Anıtsal Kişilik Theodoros Methokites''den Thomas Whittemore''a Kariye" ve "Sur, Kemer, Kubbe-Osmanlı Fotoğrafçılarının Gözüyle Bizans İstanbulu" . Her iki sergi 1 Temmuz''a dek açık kalacak.
Gül''ün Gecekondu Önlemi(!) (2) (2 Mayıs 2007)Abdullah Gül ''ün 1995''teki "Cumhuriyetin sonu gelmiştir; laik sistemin başarısız olduğu kanıtlanmıştır" sözüne "kaçak yapılaşma" yı gerekçe göstermesini geçen yazıda irdelemiştik.
Buzul görmek hayal olacak (2 Mayıs 2007)ABD''li bilim adamları, buzulların sanılandan 3 kat hızlı eridiğini, erime hızının yüzde 2.5 değil, 7.8 olduğunu açıkladı. Uzmanlara göre, 2050''de buzul görmek hayal olacak.
Ayasofya sanal ortamda gezilebilecek (2 Mayıs 2007)Kültür ve Turizm Bakanlığı, web portalı üzerinde bulunan "Sanal Gezinti" bölümüyle Ayasofya Müzesi’nin internet ortamında ziyaret edilmesine olanak sağlıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu hizmet ile "Sanal Gezinti" bölümünde yer alan müzeler, saraylar, camiler, kiliseler, manastırlar ve bazı özel mekanların görüntülerinin sergilenerek internet olanağına sahip herkesin, bu mekanları görmesini amaçlıyor.
Tarih: 2 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet
Belediye’den Boğaz’da yürüyüş yasağı (2 Mayıs 2007)İstanbul Belediyesi için her iş bitmiş, şimdi Bebek’e yüzer marina yapacakmış.
Havadan yekpare İstanbul (2 Mayıs 2007)İstanbul''u havadan çektiği panoramik fotoğraflarıyla tanınan Orhan Durgut''un bu fotoğrafları, dev bir kitapta toplandı. ''Sınırsız İstanbul'' adlı kitabın bir sayfası, 3 metre 40 santimi buluyor.
Koca arazi boş duruyor! (2 Mayıs 2007)İki gündür Londra’dayım ve kent merkezinde tur attıkça bu İngilizlerin artık adam olamayacağını düşünüyorum. Çünkü kentin orta yerinde kocaman arazi boş duruyor! Oysa satsalar, Dubaililerden dünyanın parasını alabilirler. Bizim milyar dolar eden arazilerimizle kıyaslanırsa burası su içinde 10 milyar pound eder. Üstelik oradaki ağaçlar da kesileceği için polen alerjisi sorununa da kesin bir çözüm getirilmiş olur. Ayrıca koca kent merkezinde bir tane bile alışveriş merkezi yok. Oysa bizim İstanbul’da Nişantaşı’ndan, İstinye’ye kadar tam 12 tane alışveriş merkezimiz var. En iyisi Recep Tayyip Erdoğan ile Kadir Topbaş’ı İngiltere’ye pazarlamak. Böylece onlar da kazanır, biz de kazanırız!
Tarih: 2 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mehmet Y. Yılmaz
MİMED 2007 Ödülleri Sonuçlandı (1 Mayıs 2007)MİMED 2007 Ödülleri’nin sonuçları İTÜ Mimarlık Fakültesi 217 No’lu Salon’da yapılan bir ödül töreni ile açıklandı. İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden öğretim üyelerinin, kazananların ve öğrencilerin katıldığı ödül töreninde sırayla Prof.Dr. Gülsün Sağlamer, ödülün sponsoru Hafele şirketinden Eda Başar Uytun, jüri başkanı Prof.Dr. Uğur Erkman söz aldı.
CEN TC 128 Toplantısı Onduline Avrasya Sponsorluğunda Gerçekleştirilecek (1 Mayıs 2007)Her yıl Avrupa’nın bir ülkesinde ve sonuncusu geçtiğimiz yıl Budapeşte’de yapılan CEN TC 128 toplantısı bu yıl 9 -10 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da, Onduline Avrasya’nın sponsorluğunda gerçekleştirilecek.
Türk ve Alman İç Mimarlar İstanbul’da Buluşuyor (1 Mayıs 2007)Alman İç Mimarlar Birliği BDIA (Bund Deutscher Innen Architekten) ve TMMOB İç Mimarlar Odası tarafından organize edilecek olan “Türk İç Mimarisinin Avrupa Birliği Sürecine Girerken Katacağı Değerler ve İç Mimaride Tasarımın Geleceği” başlıklı workshoplar 30 Nisan - 4 Mayıs 2007 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek.
Arkitera Mimarlık Merkezi Mimarlık Öğrencileriyle Buluşuyor (1 Mayıs 2007)Arkitera Mimarlık Merkezi, Türkiye genelinde 14 üniversitenin mimarlık fakültelerinden gelen öğrenci temsilcileriyle 28 Nisan’da Arkitera Mimarlık Merkezi’nde buluştu. Arkitera Mimarlık Merkezi çatısı altında gerçekleşen çeşitli etkinliklerin, projelerin detaylı olarak anlatıldığı ve “Eğitim” bölümüyle ilgili bilginin verildiği toplantıda, öğrencilerin Arkitera Mimarlık Merkezi hakkındaki görüşleri de alındı. Öğrencilerin birçoğunun mimarlık eğitimi almaya başladıklarından beri Arkitera.com''u ve Arkitera Mimarlık Merkezi’nin etkinliklerini düzenli olarak takip ettiği ortaya çıktı.
Zaha Hadid Güney Londra’da Bir Akademi Tasarladı (1 Mayıs 2007)Zaha Hadid Mimarlık, güney Londra’daki “City Academy”nin açık alanlarının tasarımını yapıyor. Spor ve matematik eğitiminde uzmanlaşan okul, Lambeth bölgesinde, eğitim görmek için Westminster’a gitmek zorunda kalan 1200 öğrenciye eğitim verebilecek.
İkea''dan aldım bir tane (1 Mayıs 2007)İkea, Türkiye''ye geldi geleli nerede olduğumuzu karıştırıyoruz. Herkesin evi, ofisi birbirine benziyor. İkea hayatımıza işlevi bol, ucuz tasarım ürünleriyle çok ''şık'' bir giriş yaptı. Şimdi de bir tasarım sergisine malzeme oldu. Piramid Sanat Galerisi''nde açılan serginin başlığı ''Notikea''. Ama yanlış anlaşılmasın ''No İkea'' değil. Yani serginin içeriğinde İkea''ya karşıt tavır yok.
Dünya haline son dokunuş (1 Mayıs 2007)Uzmanların Dünya''nın ısınmasının korkunç sonuçlarını önlemek amacıyla alınacak önlemleri tartışacağı Hükümetlerarası İklim Değişikliği Konferansı, Tayland''ın başkenti Bangkok''ta başladı. Bir hafta sürecek konferansa 120 ülkeden katılan 400 bilim insanı ve diplomat, Dünya''nın karbondioksit, metan ve diğer ısı tutan gazların artan seviyelerinin nasıl azaltılacağına dair hazırlanan rapor taslağına son şeklini verecek.
Toplam 127 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.