Haberler

Haberler

Toplam 127 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Bolu Tüneli kapanıyor (1 Mayıs 2007)Bolu Dağı Tüneli bugün saat 07.00''den itibaren dört gün boyunca kapalı. Karayolları Genel Müdürlüğü''nün Valiliğe gönderdiği yazıya göre tünel, güvenlik sistemlerinin test edilmesi amacıyla ulaşıma kapatılacak. Ulaşım, D-100 Karayolu Bolu Dağı Geçişi''nden sağlanacak. Böylece tünelin açılmasından bu yana iş yapamamaktan yakınan Bolu Dağı esnafının yüzü dört günlüğüne gülecek. Tünel 23 Ocak ''ta Türk ve İtalyan başbakanlarının katıldığı törenle açılmıştı.
Tarih: 1 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
İzmir''de eski fabrika kültür merkezi olacak (1 Mayıs 2007)Fransızlar tarafından 150 yıl önce inşa edilen İzmir Alsancak''taki Havagazı Fabrikası restore edilerek kültür merkezine dönüştürülecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarihi fabrikanın restorasyonu için açtığı ihaleyi sonuçlandırdı. Aslına uygun olarak restore edilecek yapılar Gençlik Merkezi olarak kullanılacak. Dökümhane binası kafeterya olarak planlanırken, depo binaları da sergi salonu ve sanat atölyeleri şeklinde düzenlenecek. Restorasyon çalışmalarını 250 gün içinde tamamlanması öngörülüyor.
Tarih: 1 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
Havagazı Fabrikası müjdesi (1 Mayıs 2007)Fransızların inşa ettiği Alsancak’taki Havagazı Fabrikası’nın restorasyon ihalesi tamamlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 9 ay içinde bu tarihi mekanda yeni bir kültür-sanat merkezi oluşturmayı hedefliyor.
Yüzyıllık yalnızlık: Haydarpaşa (1 Mayıs 2007)Yola düşünce insan, ya denizi hareket zemini olarak kullanır ya da kara toprağı ve artık sıklıkla havayı. Hava taşımacılığı kısa, pragmatiktir. Masmavi enginlerde ise alternatifiniz çok değildir. Gemi, tekne, belki de mütevazı bir kayık. Nihayetinde herhangi bir ''ıslanmamayı sağlayıcı'' deniz vasıtası. Kavisli abanozların birbirine sıkıca rabtedilmiş versiyonudur sizi ve hislerinizi sırtlayan.
İsthanbul Evleri’nde Örnek Daireler Bitti (1 Mayıs 2007)Deprem güvenliği alanında olmak üzere pek çok ilki gayrimenkul sektörünün gündemine sokan Han Yapı, çok kısa bir süre içinde İsthanbul Evleri-Beylikdüzü projesinde örnek daireleri tamamladı. Han Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Satıcı, yönetim kurulu üyeleri, İsthanbul Evleri’nden daire alanlar ile potansiyel müşteriler örnek daireleri gezdi. Han Yapı Genel Müdür Yardımcısı Leyla Üstel Çağatay, geleceğin tarihi eserlerini yaratmak ve sanatsal değer taşıyan ürünler ortaya koymak misyonuyla yola çıktıklarını vurgulayarak örnek dairelerin, bu inancın izlerini taşıdığını söyledi. Leyla Üstel Çağatay, İsthanbul Evleri’nin Han Yapı Yönetim Kurulu Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın kontrolünde, dünyanın en iyi 150 inşaat firması arasında yer alan Hazinedaroğlu tarafından büyük bir hızla inşa edildiğini vurgulayarak, üç etaptan oluşan projenin tamamının 2009 Mayıs ayında bitirileceğini bildirdi.
Tarih: 1 Mayıs 2007 Kaynak: Akşam
İstanbul 2010 için iletişimci aranıyor (1 Mayıs 2007)2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul Yürütme Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu, projenin tanıtım ve halkla ilişkiler çalışmalarını üstlenecek iletişimci arayışlarının sürdüğünü, konuyla ilgili başvuruların 24 Nisan''dan 7 Mayıs''a uzatıldığını söyledi. Çolakoğlu, şunları dile getirdi: ''İletişim Komitesi''nce belirlenen takvim uyarınca 24 Nisan 2007 saat 17.00''ye kadar İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti iletişim danışmanlık hizmetleri için nitelik ve nicelik olarak sevindirici düzeyde başvuru yapılmıştır. Gerek reklam ajanslarının gerekse PR kuruluşlarının projeye gösterdikleri ilgi, çalışmaların iletişim ayağında da başarılı bir süreç yaşayacağımızın göstergesidir. Gerek İstanbul 2010 yönetim merkezine, gerekse İletişim Komitesi''ne ulaşan soru ve haberler, reklam ajansları ile PR kuruluşlarına yapılan çağrının yeterli yaygınlıkta duyulmadığını ortaya koymuştur."
Tarih: 1 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah
Bangkok''ta küresel çalışma (1 Mayıs 2007)Uzmanların, dünyanın ısınmasının korkunç sonuçları için alınacak önlemleri tartışacakları Hükümetler Arası İklim Değişikliği Konferansı Tayland''ın başkenti Bangkok''ta başladı. Bangkok''ta 1 hafta sürecek konferansa katılacak bilim adamları ve diplomatlar, dünyanın karbondioksit, metan ve diğer ısı tutan gazların artan seviyelerinin nasıl azaltılacağına dair hazırlanan rapor taslağına son şeklini verecek. Rapor taslağında, ülkelerin, 2030''a kadar dünya genelinde emisyonları azaltacak siyasetler benimsedikleri takdirde iklimi koruyabilecekleri belirtiliyor. Konferansta yayımlanacak rapor, sanayileşmiş ülkelerin oluşturduğu G8''in haziranda yapacağı toplantıda ele alınacak.
Tarih: 1 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün
Ekonomiye lokomotif: Konut Sektörü! (1 Mayıs 2007)Geçen hafta sonu yapılan gayrimenkul zirvesinde konut sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olabileceği öne sürüldü.
İstanbul''un tarihî surları mercek altında (1 Mayıs 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Şaban Erden, sadece 2005 ve 2006 yıllarında restorasyona 150 milyon dolar ayrıldığını belirterek rakamın daha da artırılacağını kaydetti.
Türk inşaatçılar dünya üçüncüsü (1 Mayıs 2007)Dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhitlik şirketi arasında, şirket sayısı 20''ye varan Türk inşaat sektörü, dünyada ABD ve Çin''den sonra 3. sıraya yükseldi.
Uzmanlardan küresel ısınmaya çözüm toplantısı (1 Mayıs 2007)Küresel ısınmanın kötü sonuçlarını önlemek amacıyla alınacak önlemlerin tartışılacağı Hükümetler Arası İklim Değişikliği Konferansı, Tayland''ın başkenti Bangkok''ta başladı.
Küçükçekmece yenileniyor (1 Mayıs 2007)Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında baştan aşağı yenilenmesi planlanan İstanbul''un en kalabalık ilçesi Küçükçekmece, bu değişimden en büyük payı alıyor.
Turgut Cansever’le Mimari ve Kültürel Bir Deneyim (30 Nisan 2007)Garanti Galeri ve Osmanlı Bankası Müzesi, 04 Nisan - 26 Mayıs 2007 tarihleri arasında, küratörlüğünü Uğur Tanyeli ile Atilla Yücel''in yaptığı, Turgut Cansever: Düşünce Adamı ve Mimar başlıklı "İkiz Arşiv - Sergi"ye ev sahipliği yapıyor. Sergi kapsamında düzenlenen etkinlikler kapsamında 29 Nisan 2007 Pazar günü Büyükada Anadolu Kulübü önünde bir buluşma gerçekleştirildi. 1951 yılında Turgut Cansever ve Abdurrahman Hancı tarafından projelendirilen Anadolu Kulübü Otel Binası mimarisi ve Turgut Cansever’in mimariye ve hayata bakış açısı Atilla Yücel’in sorularıyla da şekillenerek katılımcılara aktarıldı. Atilla Yücel “Nerdeyiz” sorusu ile başladığı konuşmasına Anadolu Kulübü’nün tarih içindeki gelişimini anlatarak devam etti.
İZSU, 6 dereden 30 bin ton atık çıkardı (30 Nisan 2007)İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, kent merkezindeki 6 dereyi ilk kez uygulanan bir yöntemle temizledi. Bu yıl derelere 10 milyon YTL harcanacak.
Space Syntax Yöntemini Öğrenmek İsteyenler 6. Uluslararası Space Syntax Sempozyumu''ndaki Çalıştayları Kaçırmamalı! (30 Nisan 2007)Farklı disiplinlerdeki akademisyenleri ve bu metodu meslek pratiğine uygulayan profesyonelleri bir araya getiren ve her iki yılda bir düzenlenen Uluslararası Space Syntax sempozyumlarının altıncısı 2007 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleşecek.
İzmir Büyükşehir Belediyesi: "Su değerlidir" (30 Nisan 2007)İzmir Büyükşehir Belediyesi, su kaynaklarının etkin kullanımı için “Su değerlidir, akıp gitmesin” ve “Su hayattır, boşa harcamayın” sloganlarıyla öne çıkan yeni bir kampanya başlattı.
Çimentonun devleri Türkiye’de buluşacak (30 Nisan 2007)Türkiye, mayıs ayında çimento sektöründe önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yapacak. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliğinin, kuruluşunun 50. yıldönümü nedeniyle 21-23 Mayıs 2007 tarihlerinde İstanbul’da yapmayı planladığı “3. Uluslararası çimento ve betonda süreklilik” konulu sempozyumda, dünyanın önde gelen çimento sektörü yetkilileri bir araya gelecek. Sempozyumda; çevre teknolojileri ve çimento üretimi, alternatif yakıtlar, alternatif hammaddeler, çimento üretiminde enerji tasarrufu için önlemler ele alınacak. Japonya, İsviçre, ABD, Almanya, Belçika ve İsrail’den sektör yetkililerinin katılacağı toplantıya, Türkiye’deki özel sektöre ait çimento fabrikalarının üst düzey yöneticileri de katılacak.
Tarih: 30 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
Emirgan''daki tarihi çay bahçesi mahkemelik (30 Nisan 2007)Emirgan sahilindeki tarihi Mehtap Çay Bahçesi, arazi sahibi ve işletmecisi arasındaki anlaşmazlık nedeniyle mahkemelik oldu. Arazinin sahibi DYP Giresun İl Başkanı Yavuz Selim Başar''ın açtığı dava sonucunda 5 milyon YTL değer biçilen 54 yıllık çay bahçesinin tahliyesine karar verildi. Ancak ünlülerin uğrak yeri olan çay bahçesini kendi elleriyle kurduğunu ve bugünlere getirdiği belirten 78 yaşındaki işletmeci Mehmet Ulusay ise çıkmak istemiyor. Tarihi çay bahçesinin akıbeti Ulusay''ın temyiz başvurusunun sonuçlanmasıyla belli olacak.
Tarih: 30 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
Çocuk gözüyle sokak resimleri (30 Nisan 2007)TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nin düzenlediği Senen Özler mimarlık ve çocuk resim yarışması sonuçlandı. Yıldız Sarayı Dış Karakol binasında yapılan yapılan ödül töreninde ödülller sahiplerini buldu. İlköğretim 1. sınıftan 8. sınıfa kadar yapılan değerlendinmede seçici kurul üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucu har sınıftan 10 resim ödüle layık görülürken yine her sınıftan 10 resim de sergilenmeye uygun bulundu. Çocuk gözüyle sokaklarımız konulu resim yarışmasında çocuklar kendi hayallerini ve yaratımlarını çocuk gözüyle resmettiler. Ödül töreninde bir konuşmaya yapan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkan Yardımcısı Günhan Danışman, mimarlık ve çocuk ilişkisi üzerine yaptığı konuşmada, "Sokaklar kentle ilk buluştuğumuz yaşam alanlarımızdır. Sokaklar toplumsallaşmaya başladığımız kendimizi evimizin dışında ilk defa ifada etmeye çalıştığımız kent yaşamı ile buluştuğumuz alanlardır" dedi. Sergi bir ay boyunca ziyaretçilere açık olacak.
Tarih: 30 Nisan 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Bülent Zeytin
Türkiye''de İngiliz''e 5 yılda 1 milyar Euro''luk ev satarız (30 Nisan 2007)İngiltere''nin en büyük emlak kuruluşlarından Parador Properties Genel Müdürü Jack Hamilton, Türkiye''de İngiliz vatandaşlarına 5 yıl içinde toplam 1 milyar Euro''luk ev satabileceklerini söyledi. Hamilton, halen 1 milyon İngiliz''in İngiltere dışında yaşadığını hatırlattı.
Toplam 127 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.