Haberler

Haberler

Toplam 153 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Dünya’dan Konservasyon Örnekleri (8 Mayıs 2007)Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve İtalyan Kültür Merkezi 7 Mayıs 2007 Pazartesi günü saat 10:00 – 17:30 saatleri arasında “İtalyan Mimarisinde Konservasyon Örnekleri” başlıklı bir konferans düzenledi. ICOMOS İtalya Genel Başkanı Marco Dezzi Bardeschi ve ICOMOS Uluslararası Ahşap Komitesi Genel Sekreteri Gennaro Tampone’nin konuşmacı olarak yer aldıkları konferans Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Oditoryumu’nda gerçekleştirildi.
Herzog & de Meuron’un Stadyum Projesi Portsmouth FC Görücüye Çıktı (8 Mayıs 2007)Portsmouth Futbol Kulübü ve Sellar Gayrimenkul, İngiltere Portsmouth’da yapılması planlanan iddialı stadyum projesini görücüye çıkardılar. Pekin Olimpiyat Stadyumu’nun mimarları olan Herzog & de Meuron’un yapacakları bu yeni stadyum 36.000 kişilik olacak.
Her Şeyi Gören Göz (8 Mayıs 2007)Fotoğrafçı Iwan Baan’ın son yıllarda, balıkgözü lenslerle ve odak noktasının daima aynı noktada kalmasını sağlayan tripodlarla fotoğraf çekiyor. Elbette seyahatleri sırasında. Altı haftada bir Amsterdam’dan Pekin’e uçan Baan, aynı zamanda sürekli New York, Los Angeles ve diğer şehirlere uçuyor. Yani mimarların bir fotoğrafçıya ihtiyaç duyduğu her yere. Iwan’ı bu yolculuklarından boş kalan bir zamanında Amsterdam’ın batısında, endüstri bölgesinde yer alan ofisinde yakaladım. Eski bir depo binasında yer alan stüdyonun asma katını başka bir fotoğrafçıyla paylaşıyor. Stüdyoda bir film yapımcısı, bir fotoğrafçı, bir Fiat 500, 3 adet eski kanepe ve minik bir bilgisayar parkı yer alıyor.
25. Türk Evleri Haftası (8 Mayıs 2007)Türkiye Tarihi Evleri Koruma Derneği, 03 Mayıs 2007 Perşembe günü İMP İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi''nde, 25. Türk Evleri Haftası olan 3 - 15 Mayıs 2007 kapsamında bir sempozyum düzenledi.
İnşaat Sektöründe Fırsatlar ve Tehditler (8 Mayıs 2007)Mimar ve Mühendisler Grubu, 03 Mayıs 2007 Perşembe günü, İstanbul Dedeman Oteli’nde inşaat sektöründeki gelişmeleri değerlendirmek amacıyla, “İnşaat Sektöründe Fırsatlar ve Tehditler” konulu bir toplantı düzenledi.
Betonart’ın 2007 İlkbahar Sayısı Çıktı (8 Mayıs 2007)Mimarlık ve inşaat sektörünün önemli yayınları arasında yer alan Betonart, ilkbahar sayısında Türkiye’den ve Dünya''dan önemli projeleri sunarak; ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Betonart’ın 14. sayısının kapağında Finli mimar Juha Leiviskä''ya ait "Myyrmäki Kilisesi"nin fotoğrafı yer alırken; dergi içeriğinde ayrıca Juha Leiviskä''nın diğer projeleri sunuluyor.
Büyükşehir, atık suyu tarımda kullanacak (8 Mayıs 2007)Küresel ısınma tehdidi nedeniyle “su” kaynaklarını korumak ve geliştirmek için projeler üreten İzmir Büyükşehir Belediyesi, atık suyun tarımda kullanılmasını sağlayacak çalışmalara hız verdi.
Başkan Kadir Topbaş; “Seçimlerde kaçak yapıya müsamaha yok!...” (8 Mayıs 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, seçim dolayısıyla kaçak yapılaşmaya asla müsamaha göstermeyeceklerini açıkladı ve su konusunda İstanbulluları tasarrufa çağırdı.
New York Times’tan “İstanbul’da 36 saat” (8 Mayıs 2007)ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times, İstanbul’u bir de çok uzun zamanı olmayan ve keşfedilmemiş yerler arayan seyyahlar için anlattı.
Bolu Tüneli’nde ikinci tüp hizmete açılıyor (8 Mayıs 2007)Bolu Dağı Tüneli’nin Ankara-İstanbul istikameti yarın hizmete girecek. Tünel 2 bin 954 metre uzunluğunda bulunuyor. Bolu Tüneli''nin İstanbul-Ankara istikameti 23 Ocak''ta hizmete açılmıştı.
Bolu Dağı Geçişi’nin ikinci tüneli tamam (8 Mayıs 2007)Bolu Dağı Geçişi’nin en önemli kesimini oluşturan Bolu Tüneli’nin Ankara-İstanbul güzergahındaki ikinci tüp bugün açılıyor. Bayındırlık Bakanlığı’nın yazılı açıklamasına göre, Gümüşova-Gerede Otoyolu kapsamındaki Bolu Dağı Geçişi’nin en önemli kesimini oluşturan Bolu Tüneli’nin Ankara-İstanbul istikametindeki ikinci tüp 8 Mayıs’ta açılacak. Ankara-İstanbul yönündeki tünelden geçen araçlara Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan tarafından armağanlar verilecek. Açıklamada, geçiş ile ilgili bu bilgiler verildi: "Bolu Dağı Geçişi Projesi içerisinde önemli bir yeri olan Bolu Dağı Tüneli çift tüp olarak inşa edilmiş olup, Ankara yönüne doğru sağ tüp 2 bin 788 metre, İstanbul yönüne doğru olan sol tüp ise 2 bin 954 metre uzunluğundadır. Bu tünelle Ankara-İstanbul arası 3.5 saatte aşılacak."
Tarih: 8 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet
İSKİ: Doluluk yüzde 45’e inerse kesinti olabilir (8 Mayıs 2007)Kurak bir kış geçiren İstanbul’da barajların doluluk oranı yüzde 49 seviyesine indi. İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, “Bu oran yüzde 45’lere düşerse, su kesintisini düşünebiliriz” dedi.
Ucuz konutta 7 bin YTL''lik peşinat kavga çıkardı (8 Mayıs 2007)TOKİ''nin alt gelir grubuna yönelik konut projesine başvurmak isteyen yaklaşık bin vatandaş, ''başvuru adresinde değişiklik'' ve ''7 bin YTL''lik peşinat''la karşılaşınca Halkalı''daki TOKİ binasının camlarını kırdı.
Muhsin Ertuğrul''u anarken (8 Mayıs 2007)Tiyatroya adanmış bir yaşam... Ödün vermeyen bir sanatçı... Mücadeleden yılmayan bir yönetici... Modern Türk tiyatrosunun öncü isimlerinden biri, birincisi olan Muhsin Ertuğrul 29 Nisan 1979''da öldü.
Topbaş tasarruf için ’kurna’yı örnek verdi (8 Mayıs 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un barajlarındaki su miktarının, hiç yağmur yağmasa da yaz sonuna kadar yetebileceğini belirterek "Şimdiki armatürler dokunduğunuzda bir kova suyu boşaltıyor. Eskiden bizim ecdadımız, Osmanlılar, Selçuklular kurna yapmıştı. Vatandaşlarımızın su kullanımında tasarruflu olması, hassas davranması, buna her zaman riayet etmesi gerekiyor" dedi. Kadir Topbaş, dün TOKİ satış kampanyasının tanıtım toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. "İstanbul’un susuz bir yaz geçirmemesi için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?" sorusuna Topbaş, "İstanbul’a su taşıyacak Melen Çayı Projesi’ni hızlandırdık. Istrancalar’da yarım kalan yerleri tamamlayıp katmak istiyoruz. Yeşilçay üzerinden gelen suyu artırmaya çalışıyoruz" diye yanıt verdi.
Tarih: 8 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Mortgage için farklı faiz olanağı (8 Mayıs 2007)Merkez Bankası, ipotekli konut finansmanı (mortgage-tutsat) piyasasının gelişmesi ve işlerlik kazanmasına paralel olarak, zaman içinde konut finansmanı kuruluşları ile kredi kullanacaklara farklı alternatifler sağlanabilmesine olanak sağlayacak. Buna göre, değişken faizli konut finansmanı sözleşmeleri düzenlenirken veya sözleşmede belirtilen dönemlerde faiz oranı ayarlaması yapılırken, içinde bulunulan aydan iki önceki ayda TÜFE yıllık yüzde değişim oranı esas alınacak. Kredinin vadesi boyunca uygulanacak faiz oranında yukarı veya aşağı yönlü değişimler olabilecek, dolayısıyla taksitler değişiklik gösterebilecek.
Tarih: 8 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Bir sokak tabelası çakmayı beceremedik (8 Mayıs 2007)İstanbul’da sokak tabelalarının modern görünümlü, standart hale getirilmesinin iyi bir uygulama olduğunu yazmıştım.
CHP, İstanbul''un 13 yılını kitap yaptı (8 Mayıs 2007)CHP İstanbul İl Başkanlığı, Başbakan Tayyip Erdoğan ''ın belediye başkanlığı döneminden bu yana geçen 13 yılda benzer gerici zihniyetlerce yönetilen İstanbul''da yaşananları bir kitapta topladı.
Yabancılar, 3 ayda 1 milyar dolar gayrimenkul satın aldı (8 Mayıs 2007)Merkez Bankası, mart ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Buna göre, mart ayında cari açık, bir önceki yılın aynı ayıyla karşılaştırıldığında yüzde 7,3 azalarak 2,944 milyon dolara düştü.
İstanbul''da ağaç katliamı (8 Mayıs 2007)İstanbul Halkalı Yüksek Ziraat Okulu karşısındaki Atatürk Ormanı Piknik alanı içindeki onlarca çam ağacı, yol inşaatı için katledildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Gap inşaat Şirketi''ne ihale edilen yolun inşaatı sırasında çam ağaçları, kesildikten sonra kökleri söküldü. "Ağaç mezarlığını" andıran alandaki çam ağaçları ve kökleri yürek sızlattı. Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Eylem Tuncaelli, "su havzalarını ve orman alanlarını iyi yönetemeyen bir idareyle karşı karşıyayız. İstanbul''un 5 aylık suyu kaldı. Su havzaları yerleşime açılıyor, kirletiliyor, bir de üzerindeki ağaçlar yok ediliyor."
Tarih: 8 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Cem Tursun
Toplam 153 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.