Haberler

Haberler

Toplam 195 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
TEPTA Aydınlatma Levent’te Yeni Bir Showroom Açtı (13 Haziran 2007)TEPTA Aydınlatma, İtalyan Firme di Vetro grubu firmaları ALT Lucialternative, Aureliano Toso, Gallery, ITre ve Murano Due aydınlatma ürünlerinin yer aldığı Levent showroomunu Mayıs ayı sonunda açtı. Tepta’nın ürünlerini 15 yıldır ithal ettiği ve Cihangir’deki showroomunda sergilediği Venedik bölgesinin önemli Murano camı üreticisi Firme di Vetro grubu, yeni showroomda çok daha fazla ürünle sergileniyor.
Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 3 (15 Haziran 2007)Farklı üniversitelerde eğitim görmüş, üç Arkitera editörü tarafından hazırlanan diploma projeleri konulu haberlerin sonuncu durağını, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Diploma Jürileri oluşturuyor. Bu geziler sayesinde İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenli olarak gerçekleştirilen diploma jürilerini, projeleri ve bunlara bağlı olarak bu okullarda verilen mimarlık eğitimini incelemeyi ve karşılaştırmayı amaçladık. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde 2007 Bahar Yarıyılı’nda Bomonti, Cibali ve Bozcaada bölgelerinin ele alındığı üç diploma jürisi oluşturulmuştu. Farklı sayıda üyelerden oluşan jüri gruplarının dönem içerisindeki çalışma düzenleri ve değerlendirme sistemleri de birbirinden farklıydı.
Kültürel Mirasın Korunması Yolunda Bir Adım da Akut''tan (15 Haziran 2007)Dünya’daki ve Türkiye’deki doğal felaketlerde arama – kurtarma hizmetleri ile dikkat çeken bağımsız sivil toplum kuruluşu Akut, birbiri ile etkileşim içinde olan “kültürel mirasın korunması“ ile “iklim değişiklikleri” konularında toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini düşününüyor.
Mardin Evleri Rölöve Tespit Çalışmaları için Öğrencileri Bekliyor (15 Haziran 2007)Mardin Belediyesi, Mardin’in UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alması amacıyla bir dizi çalışma gerçekleştirecek. Bunların arasında yer alan ve bölgede sit alanı içindeki tescilli yapıların rölövelerinin tespitine yönelik çalışma için mimarlık ve restorasyon meslek yüksek okulu öğrencileri aranıyor.
Will Alsop’un Kensington Market’i Kaybolma Tehlikesi Altında (15 Haziran 2007)Alsop eğer Toronto’da OCAD (Ontorio Sanat ve Tasarım Okulu) için tasarladığı “flying tabletop” sonrası hiçbir şey yapmamış olsaydı, katkısı sonsuza dek kutsallaştırılmış olacaktı. Fakat Londra kökenli mimar/sanatçı kendini şehre adamaya devam etti.
Foster Moskova’da Yenileme Çalışmalarına Başladı (15 Haziran 2007)Foster & Partners’ın Moskova’daki 2 projesinin sembolik önemi gayet açık olmasaydı, yeni yapılan duyurularda şehre katkıları da ek olarak belirtilirdi. Büyüyen iş bölgesinin tam merkezinde bulunan 118 katlı bir gökdelen projesi olan Rossiya Kulesi’nin “Rusya Günü” olan 12 Haziran’da temel atma töreni yapıldı.
Steven Holl’den İki Yeni Kitap (15 Haziran 2007)Bugüne dek birçok önemli ödül kazanan, çalışmaları çeşitli sergilerle sunulan, çeşitli üniversitelerde dersler veren Amerikalı mimar Steven Holl’ün iki yeni kitabı yayınlandı. Halen Colombia Üniversitesi Mimarlık ve Planlama Bölümü’nde profesör olarak dersler veren Steven Holl’ün yeni yayınlanan kitapları; House – Black Swan Theory (Ev – “Black Swan” Teorisi) ve Architecture Spoken (Konuşulan Mimari).
Zorlu’ya heykel otel önerisi (15 Haziran 2007)Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Karayolları arazisiyle ilgili proje çalışmalarını başlattıklarını, projeyi 2010 yılına yetiştireceklerini söyledi.
Metro kargo taşıyacak (15 Haziran 2007)Bağcılar-İkitelli-Başakşehir-Olimpiyat Köyü metro hattı şantiyesinde incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, hattın Esenler’de inşası devam eden hafif metroyla entegre olacağını belirterek...
Uzungöl kurtuluyor (15 Haziran 2007)Türkiye’nin ve Doğu Karadeniz’in en önemli turizm merkezlerinden olan Uzungöl’ün planlı yapılaşması için büyük önem taşıyan imar planı onaylandı. Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl beldesi Belediye Başkanı Mehmet Nuri Alibeyoğlu’nun verdiği bilgiye göre, bundan böyle Uzungöl’de yapılaşma planlı olacak. Alibeyoğlu, kaçak yapılar için tadilat ruhsatı verileceğini, verilen sürede tadilat yapmayanlara yasa hükümleri uygulanacağını belirtti. Türkiye’nin ve Doğu Karadeniz’in önemli turizm merkezlerinden olan Uzungöl, deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte bulunuyor. Heyelan nedeniyle Haldizen deresinin önünün kapanması sonucu oluşan Uzungöl’ün kenarındaki dik yamaçlarda yer alan muhteşem orman görüntüsü, gölün yakınında kurulu köyle birlikte binlerce turistin ilgisini çekiyor.
Tarih: 15 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye
Yatağan 10 yıl sonra arıtmaya kavuştu (15 Haziran 2007)Muğla’nın Yatağan ilçesindeki termik santralde, temeli 1997 yılında atılan baca gazı arıtma sistemi, 10 yıl sonra tamamlanabildi. Son ünitedeki sistemin devreye girmesiyle birlikte, bacalardan artık kükürt dioksit yerine, su buharı çıkmaya başladı.
“Şehir ve Kültür Endüstrileri Konferansı” İstanbul’da başladı (15 Haziran 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “21. Yüzyılda Şehir ve Kültür Endüstrileri Sempozyumu” başladı. Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul’un kültürel değerlerini gündeme taşımak suretiyle ciddi bir ekonomik girdi sağlamak niyetindeyiz” dedi.
İstanbul raylı sistemlere gerekli ağırlığı koydu (15 Haziran 2007)Basın mensuplarıyla raylı sistem çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Kadir Topbaş, Kabataş’tan Bağcılar’a kadar uzanan tramvay ile Aksaray-Otogar-Havaalanı Hafif Metrosu’nun, 2008 yılı sonunda tamamlanacak metro ağıyla İkitelli, Olimpiyat Köyü ve Başakşehir ile bağlanacağını müjdeledi.
Bu kirliliği önleyin!.. (15 Haziran 2007)Siyasetin hız kazandığı bugünlerde bazı konular varki gözardı edilmemesi, unutulmaması gerekiyor. Bu tür konular sürekli öne çıkarılmali gölgede kalmamalı, görmezden gelinmemeli.
Büyükşehir Belediyesi Marmara Üniversitesi’nin bahçesini düzenledi (15 Haziran 2007)Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenlendi. Açılışı kendisi de eski bir Marmara Üniversitesi öğrencisi olan Başkan Kadir Topbaş yaptı.
İki genel merkez arasındaki 7 fark (15 Haziran 2007)Bir AKP Genel Merkezi, "Türk işi yöresel kıyafetler giymiş Rus mankenler" çağrışımı yaparak, kültürel kaos yaratırken... CHP Genel Merkezi "Olgunlaşma enstitüsü mezuniyet defilesinde kendi hazırladıkları giysileri tanıtan öğrenci kızlar" çağrışımı yaparak "İlk dönem cumhuriyet etkisi" yaratmaktadır.
TOKİ, Cimbom ile takastan 150 milyon dolar kârlı çıkacak (15 Haziran 2007)TOKİ, Sami Yen''e yapılacak proje ve Seyrantepe''ye yapılacak stat dışı inşaatla 560 milyon dolar elde edecek. Maliyet düşüldüğünde, TOKİ ve ihaleyi kazanacak olan müteahhit firmaya 150''şer milyon dolar kalacak.
Konut finansmanı için hizmet verecek şirketlerde ''aranacak şartlar'' artırıldı (15 Haziran 2007)Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurul (BDDK), konut finansmanı alanında finansal kiralama veya finansman şirketi olarak faaliyet göstermeyi planlayan ve bu çerçevede BDDK''ya başvuran şirketlerde aranacak şartları artırdı.
Ankara''da su alarmı İstanbul bu yıl rahat (15 Haziran 2007)Yağışların mevsim normallerinin altında kalması ve hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi nedeniyle, Türkiye''de büyük şehirlerin içme suyu barajlarında, kapasitenin yaklaşık 5''te 1''i düzeyinde su bulunuyor. Devlet Su İşleri (DSİ) verilerinden yapılan derlemeye göre, 13 Haziran 2007 tarihi itibariyle, 4 büyük şehir İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa''daki içme suyu barajlarının aktif doluluk oranı ortalaması yüzde 19.9 düzeyinde. 13 Haziran 2007 itibariyle İstanbul''a içme suyu sağlayan barajlardaki doluluk oranı, ortalama yüzde 41.2 seviyesinde bulunuyor. DSİ uzmanları, İstanbul, Bursa ve İzmir''de bu yıl su sıkıntısı yaşanmayacağını belirtiyor. Başkentte ise 7 barajın şu andaki doluluk oranı ortalaması yüzde 7.7. DSİ Ankara''daki barajların doluluk oranının son 30 yılın en alt düzeyinde olduğunu ve yazın Ankara''da içme suyu sıkıntısı yaşanabileceğine dikkat çektiler.
Tarih: 15 Haziran 2007 Kaynak: Sabah
Ali Sami Yen''e turizm kompleksi (15 Haziran 2007)Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar , Seyrantepe spor kompleksinin yapımı karşılığında gelir paylaşımı yöntemi ile ihale edilen Ali Sami Yen Stadı arsasında, kazanan firmanın, 102 bin metrekare turizm ve ticari nitelikte inşaat yapabileceğini söyledi. Bayraktar, "Ali Sami Yen Stadı için en uygun teklifi veren, Seyrantepe spor kompleksini de yapacak. Bu yap-yap modeli olacak'''' dedi. Ali Sami Yen''de 34.6 bin metrekare alan bulunduğunu hatırlatan Bayraktar, '' ''Belediyeden 3 emsal inşaat izni almaya çalışıyoruz. Yani arsanın metrekaresinin 3 katı inşaat yapılacak. 34 bin metrekare ise 102 bin metrekare satılabilir alan çıkacak'''' diye konuştu. Bayraktar, proje konusunda 8-10 firma ile öngörüşme yapılarak bilgi verildiğini kaydetti.
Tarih: 15 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Toplam 195 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.