Haberler

Haberler

Toplam 203 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Gelecek kararıyor (17 Temmuz 2007)Hafta sonu özellikle Bodrum, Manavgat, Çeşme''de turistik bölgelere ve arazi değeri yüksek alanlara yakın bölgelerde çıkan orman yangınları, "kasıt" olasılığını güçlendirirken Antalya''nın Alanya ilçesine bağlı Demirtaş beldesi İspatlı köyünde başlayan ve İshaklı ve Seki köylerine de sıçrayan orman yangını hâlâ kontrol altına alınamadı.
Türk ''Yunak Evleri'' Hollywood''u solladı! (17 Temmuz 2007)CNN International''daki ''The Art Of Life'' programında ''Yunak Evleri'' detaylarıyla incelendi. Kapadokya''daki ''Yunak Evleri'' 5. ve 6. yüzyıldan kalan 6 mağara evden oluşuyor ve 17 odası bulunuyor. Odalarda antika eşyalar yer alıyor.
Mimarlık ve kent filmleri (17 Temmuz 2007)urulduğu 1954 yılından günümüze, mimarlık kültürünün gelişmesi ve tarihi mirasın korunması amacıyla çalışan Mimarlar Odası, bu çalışmalara yeni bir boyut kazandırmak amacıyla, "İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali" ni düzenliyor. Hedef, etkinliğe, başta mimarlar olmak üzere, bu alana ilgi duyan herkesin etkin olarak katılımını sağlamak; mimarlık ve kent konularında üretilmiş filmleri desteklemek, yeni yapımları özendirmek, başarılı filmleri izleyiciyle buluşturmak. Ayrıca, konuyla ilgili mimar, yönetmen ve uzmanların etkinlik kapsamında İstanbul''da bir araya gelmelerini sağlayarak ülkemizi ve mimarlık ortamımızı geniş kesimlere tanıtmak. Festival kapsamında, yurtiçinden ve yurtdışından yarışmaya katılarak ön elemeyi geçmiş belgesel ve canlandırma türünde filmler gösterilecek ve bu filmler arasında bir yarışma yapılacak. Ayrıca konuyla ilgili olarak, çeşitli söyleşi ve etkinlikler de düzenlenecek. Yarışmaya belgesel ve canlandırma türünde, mimarlık ve kent konularını işleyen, son 2 yıl içinde üretilmiş filmler başvurabilir. (www.archfilmfest.org/  - 0 212 227 69 10)
Tarih: 17 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Kartal''dan Adalar''a teleferikle geçilecek (17 Temmuz 2007)Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar, kiralık bir binada hizmet veren belediyenin, yapımı süren ve gökyüzünden bakıldığında Kartal görüntüsündeki yeni belediye binasına taşınacağını söyledi.
Şaban Ormanlar uğurlanıyor (17 Temmuz 2007)Demokrasi, bağımsızlık ve sosyalizm mücadelesinin önderlerinden TMMOB Mimarlar Odası''nın 18-19 ve 20. dönem genel başkanı Şaban Ormanlar, bugün Bostancı Kuloğlu Camii''nde kılınacak öğle namazının ardından Kurtköy Mezarlığı''nda toprağa verilecek. 1927''de doğan Ormanlar, İstanbul Erkek Lisesi''ni bitirdi. Ormanlar, "Dernek ve Hür Gençlik" dergisinin faaliyetlerine katıldı. 1951 TKP tevkifatında tutuklanan Ormanlar, Mimarlar Odası''nın etkin bir hale gelmesi çalışmalarında aktif rol oynadı. 1972-75 arasında odanın genel başkanlık görevini yürüten Ormanlar, 15 Temmuz Pazar günü evinde kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmişti.
Tarih: 17 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Kuğulu projesine bilirkişi itirazı (17 Temmuz 2007)Kuğulu Kavşağı ile ilgili tartışmalar hala gündemdeki ağırlığını korurken bir gelişme de mahkemede bilirkişi heyetinin verdiği raporda yaşandı.
Alanya''daki yangın kontrol altında (17 Temmuz 2007)Orman yangınları hız kesmiyor. Antalya, Çanakkale, Muğla ve Mersin''den orman yangını haberleri geliyor. 300 hektarda etkili olan Alanya''daki yangında birkaç ev yanarken, 180 hektarda etkili olan Bodrum''daki yangında bir kişi ağır yaralandı.
Ördekli Hamamı''nın muhteşem silüeti restorasyonla ortaya çıkarıldı (17 Temmuz 2007)Bursa merkez Osmangazi Belediyesi, Ördekli Hamamı''nın muhteşem silüetini ortaya çıkardı. Göz kamaştıran Ördekli Hamamı''nın restorasyonu tamamen bittiğinde Bursa, Ulucami, Yeşil Türbe gibi simgesel yapılarından birine daha kavuşacak.
Yol çalışmaları, okullar açılmadan tamamlanacak (17 Temmuz 2007)İstanbul''un en önemli sorunlarının başında gelen ulaşım problemi, yapılan yol çalışmalarının eklenmesiyle içinden çıkılmaz bir hal alıyor. İstanbul''da devam eden yol inşaatlarının okullar açılmadan tamamlanması için asflatlama çalışmalarına hız verildi.
Karayolları, bin 700 kilometre daha uzadı (17 Temmuz 2007)Karayolları Genel Müdürlüğü, 2006 yılında 1.240 kilometre bölünmüş yol ile 459 kilometre tek yolu tamamlayarak hizmete açarken, 2007 yılı içinde 500 kilometre duble yol yapmayı planlıyor.
Rüzgara göre yangın ayarlaması (17 Temmuz 2007)Rüzgar raporları yayınlanıyor. Rüzgar hangi saatte, hangi hızda esecek, bunu gösteren raporlar. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün internette yayınlanan normal rüzgar raporları.
Neden Bizden Daha Yeşiller? (17 Temmuz 2007)Merkez ofisi Dessau, Almanya’da bulunan Federal Çevre Ajansı, çalışmalarına terkedilmiş havagazı fabrikalarının kıyısında az katlı – yatay bir binada devam ediyor. Savaş yıllarında mühimmat üretim merkezi konumundaki Dessau, müttefiklerin bombalarıyla görünür biçimde zarar gördü. Bu sebeple hem acenta binası hem de bulunduğu yer ekolojik açıdan duyarlı, yeni bir Avrupa’yı şekillendirmeliydi denilebilir. Berlin kökenli genç firma Sauerbruch Hutton tarafından tasarlanan bina için dünyadaki en verimli örneklerden biri olacağı söylendi, ancak sürdürülebilirlik iddiasını kendi içerisinde gerçekleştiremedi. Dört katlı bina, zemin altı borularından oluşan bir sistem tarafından ısıtılıp soğutulan, haddinden büyük bir iç avlu etrafında dönüyor.
Alacahöyük kazıları 100 yaşında (16 Temmuz 2007)Çorum’a bağlı Alaca ilçesinin 15 kilometre kuzeybatısında yer alan ve önemli arkeolojik ören yerlerinden biri olan Alacahöyük’teki kazılar 100. yılına ulaştı. Kalkolitik Çağ’dan (MÖ 4 bin) günümüze kadar sürekli bir iskana sahne olan Alacahöyük, Hititlerin önemli merkezlerinden biri.
Turgut Cansever sergisi uzatıldı (16 Temmuz 2007)Osmanlı Bankası Müzesi (OBM) ve Garanti Galeri’nin (GG) ortak projesi olan “Turgut Cansever: Düşünce Adamı ve Mimar” başlıklı ikiz sergilerin OBM’deki bölümü, yoğun ilgi üzerine 26 Ağustos’a kadar uzatıldı. Retrospektif sergi, 26 Ağustos’a kadar OBM’de ziyaret edilebilir.
Tarih: 16 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Küçükçekmece Ayazma - Tepeüstü Mevkileri Kentsel Dönüşüm Projesi (16 Temmuz 2007)Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Küçükçekmece Ayazma - Tepeüstü Mevkileri Kentsel Dönüşüm Projesi’nin bölge halkına etkilerini anlatan ve sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama ve barınma hakkının temel bir insanlık hakkı olduğunu hatırlatan bir basın açıklaması yayınladı. Basın açıklamasının tamamını aşağıda yayınlıyoruz.
Mimarlık Eğitiminin Haritası "Arkitera Kampüste" ile Çıkıyor (16 Temmuz 2007)Arkitera Mimarlık Merkezi, Türkiye ve KKTC’de mimarlık eğitimi veren tüm üniversitelere “Arkitera Kampüste” projesi ile ulaşacak. Türkiye’de ve KKTC’de kaç üniversitede mimarlık eğitimi veriliyor biliyor musunuz? Arkitera Mimarlık Merkezi, bir ilki gerçekleştirerek "Arkitera Kampüste" etkinliği ile mimarlık alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi veren üniversiteler hakkında bilgi toplayacak, okulları ziyaret edecek, belgeleyecek ve aktaracak. Türkiye’deki mimarlık kültürünün gelişmesi amacıyla birçok yayın ve etkinlik gerçekleştiren Arkitera Mimarlık Merkezi, mimarlık okulları, öğrencileri, mezunları ve akademisyenleri ile çeşitli platformlarda sürdürdüğü bilgi paylaşımını 29 Ekim - 10 Kasım 2007 tarihleri arasında "Arkitera Kampüste" buluşması ile destekleyerek Türkiye ve KKTC’de mimarlık bölümü bulunan 37 üniversitede birer sunum yapacak.
Merkezi İş Alanları Projesi (MİA) hayata geçiyor… (16 Temmuz 2007)Ankara Büyükşehir Belediyesi uygulamaya koyduğu kentsel dönüşüm projelerine bir yenisini daha ekleyerek, Ulus ta Merkezi İş Alanları ( MİA) projesini hayata geçiriyor.
İklim değişikliği afet sayılacak (16 Temmuz 2007)İklim değişimlerinden kaynaklanan meteorolojik afetlerin, Afet Kanunu kapsamına alınması için çalışma yürütülüyor.
TOKİ, 189 bin dar gelirliyi evsahibi yaptı (16 Temmuz 2007)Başbakanlık Toplu Konut İdaresi TOKİ Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, 58. ve 59. hükümetin acil eylem planı ve programları doğrultusunda başlatılan "Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği" kapsamında TOKİ''nin, 1 Ocak 2003-06 Temmuz 2007 tarihleri arasında, 81 il ve 357 ilçede, 774 şantiyede 274 bin 329 konuta ulaştığını belirtti. Bu rakamın 100 bini aşkın nüfuslu 12 adet yeni şehir anlamına geldiğini ifade eden Bayraktar, "Ürettiğimiz konutların 222 bin 455''i sosyal konut niteliğindedir. 140 bin konut sosyal donatıları ve çevre düzenlemeleri ile birlikte bitirilme aşamasındadır. Yoksullara 55-65 metrekare büyüklüğündeki konutları peşinatsız, konut tesliminden sonra, 150 YTL''den başlayan taksitlerle 20 yıl vadeli olarak, alt gelir grubuna 65-87 metrekarelik konutları, 4 bin YTL peşin, konut tesliminden sonra 250 YTL''den başlayan taksitlerle 15 yıl vadeli olarak satışa sunuyoruz" dedi.
Tarih: 16 Temmuz 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Osmanlı Kışlası kültür merkezi oluyor (16 Temmuz 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beykoz''daki Osmanlı Kışlası''nı restore ederek kültür merkezi haline getirecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Osmanlı Kışlası''nı restore ediyor. 5 milyon YTL''ye mal olacak proje 2008''in Nisan ayında tamamlanacak. Mülkiyeti Beykoz Belediyesi''ne ait yaklaşık 20 bin metrekarelik alana sahip tarihi kışla, İstanbul 3 No''lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan projeye göre restore edilecek. Yapı İşleri Müdürlüğü, projesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Projeler Müdürlüğü tarafından hazırlanan tarihi kışlanın restorasyonuna başladı. Proje tamamlandığında tarihi kışla, ana işlevi ''sanat ve halk eğitim merkezi'' olan bir kültür ve kongre merkezine dönüşecek. Kültür merkezi içinde 3 adet 125 kişilik çok amaçlı salon, kütüphane, sergi ve atölyeler ile avluda 220 kişilik gösteri alanı bulunuyor.
Tarih: 16 Temmuz 2007 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Toplam 203 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.