Haberler

Haberler

Toplam 203 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Kuruçeşme Arena gidecek yerine lüks otel gelecek (16 Temmuz 2007)İki yıldır İstanbul''un Boğaz''a nazır konser alanı olan Kuruçeşme Arena''nın üzerinde bulunduğu arazi, sahibi Tahsin Kaya tarafından satışa çıkarıldı. Kaya, otel imarlı arazi için 140 milyon dolar istiyor.
Tarihi binaya tedavi (16 Temmuz 2007)Büyükşehir Belediyesi tarihi binalar için bir laboratuar kurdu. Tarihi binalardan alınan numunelerin incelendiği laboratuar Türkiye''nin en büyük bina hastanesi olacak.
Çevre bilincinin kaçınılmazlığı... (16 Temmuz 2007)Hiç yaşamadığınız kentleri düşündüğünüz oldu mu? Peki ya düşlerine yattığınız, haritada yerini arayıp bulduktan sonra fotoğraflarıyla bakışlarınızı avuttuğunuz kentlerinize doğru içsel yolculuklara da çıktığınız oldu mu?
Küresel ısınma ''afet'' kapsamına alınıyor sıcaklık 4 derece artıyor (16 Temmuz 2007)Afet İşleri Genel Müdürlüğü iklim değişimlerini afet kapsamına alıyor. Avrupa Doğal Afetler Eğitim Merkezi Müdürü Varol, "Küresel ısınma hayatı etkileyecek ve ölümlere neden olacak. Bu nedenle bir afettir" diyor.
AKP’nin çevrede sicili kabarık (16 Temmuz 2007)AKP’nin çevre politikalarını anlattığı broşürde son beş yılda yaşanan çevre katliamlarına hiç değinilmiyor. Yaklaşan seçimlerle birlikte diğer partiler gibi AKP de propaganda çalışmalarına hız verdi.
Şanlıurfa’da tarihî eserler korunacak (16 Temmuz 2007)Çeşitli uygulamalarla koruma altına alınmış tarihî ve kültürel mirasın yanı sıra; Şanlıurfa’da hâlâ korumayı bekleyen yapı ve dokuların mevcut olduğu bildirildi. 29 Haziran’da Şanlıurfa’ya gelen ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve ekibi, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba’yı ziyaret ederek kentin tarihî dokusu konusundaki problemleri gözden geçirdiler. Yapılan görüşmeler neticesinde uygulanması gereken koruma çalışmalarının bir an önce planlanarak hayata geçirilmesinin kararlaştırıldığı ifade edildi.
Tarih: 16 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: İnan Arvas
Santralistanbul’a ilgi büyük (16 Temmuz 2007)Türkiye’de kültür, sanat ve eğitimin bugüne kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı projelerinden biri olan ‘santralistanbul’ ziyaretçi akınına uğruyor. Ön açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan sergilerde; Avrupa’nın önde gelen sanat kurumları Fransa’dan Centre Pompidou (Ulusal Sanat ve Kültür Merkezi), Almanya’dan ZKM (Sanat ve Medya Merkezi) ve İspanya’dan MUSAC (Çağdaş Sanat Müzesi) sanat birikimlerini Silahtarağa Santrali’nde bir araya getirdiler. ‘Santralistanbul’un ilk uluslararası projesi olma özelliğini taşıyan sergi, 26 Temmuz’a kadar 19.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.
Tarih: 16 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Tuncay Önür
Allianoi''ye mektuplar (16 Temmuz 2007)"Ben Allianoi...Bekleme başkasının çağırmasını. Onlar sevmemekte inatçı, okumamakta isim yazılanı. Sokaklarımda dolaşan zümrüt yeşili gözlü Romalı kızın nefesidir..."
Sorgun ormanının imar planı değişmeyecek (16 Temmuz 2007)Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, turizm yatırımına açılan Manavgat Sorgun Ormanı imar planı revizyonunun yürütmesinin durdurulmasına Kültür Ve Turizm Bakanlığının yaptığı itirazı reddetti. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turizmi Teşvik Kanunu uyarınca Manavgat Sorgun Mahallesi''ni kapsayan çevre düzeni planı ile nazım imar planı revizyonlarını 2005 yılında 3 ayrı kararla onaylamıştı. Bakanlığın onay işlemine karşı Salih Meşhur adlı vatandaş tarafından Danıştayda dava açılmıştı. Danıştay 6. Dairesi, ilk inceleme sonunda bakanlığın çevre düzeni planı revizyonunun yürütmesinin durdurulması istemini reddederken, 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planı revizyonlarının yürütmesini durdurmuştu. Alınan bilgiye göre Kültür ve Turizm Bakanlığı, dairenin kararına itiraz etti.
Tarih: 16 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Tarihî ‘Tosya Evleri’ onarılıyor (16 Temmuz 2007)ÇEKÜL Vakfı’nın girişimi ve Tosya Belediyesi’nin desteğiyle, Kastamonu’nun Tosya ilçesinde bulunan tarihî evler onarılıyor. ÇEKÜL Vakfı Ankara Temsilcileri Faruk Soydemir, Vedat Ağca ve mimarlık öğrenci grubu; geçtiğimiz hafta, zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahip olan Kastamonu’nun Tosya ilçesini ziyaret etti. Ekip, ziyaretinde koruma çalışmalarını planladı. Buna göre; ilk olarak tarihi Tosya evlerinin yaşatılması için dört evde onarım çalışması yapılacak. Aynı zamanda iki sokakta da sağlıklaştırma çalışması yürütülecek. Tosya’da, Abdurrahman Camii, Dere Çeşmesi, Halim Baba Çeşmesi, Ali Osman Ağa Çeşmesi, Büyük Hamam, Tekke Hamamı ve Çifte Hamam gibi önemli tarihi eserlerle birlikte 180 civarında sivil mimarlık örneği hâlâ varlığını koruyor. Ancak bu eserlerden sadece 47’si Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilmiş durumda.
Tarih: 16 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye
Kentsel dönüşümün son hedefi Rüzgarlıbahçe (16 Temmuz 2007)Derbent, Ayazma ve Gülsuyu gibi yerleşim yerlerinden sonra Beykoz’a bağlı Kavacık’taki Rüzgarlıbahçe Mahallesi’ni de “Kentsel Dönüşüm” vurdu.
Allianoi heyetinden suç duyurusu (16 Temmuz 2007)İzmir’in Bergama ilçesinde yapımı tamamlanan, ancak su tutma havzası içinde Allianoi Antik Kenti’nin yer alması nedeniyle durumu tartışmalı olan Yortanlı Barajı’nda gerçekleştirilen eylem, antik kentin kazı heyetinin tepkisine yol açtı.
Kocaçay kurudu! (16 Temmuz 2007)Balıkesir in İvrindi ilçesindeki Madra Dağları''ndan doğan ve çevredeki derelerle birleşerek Manyas Gölü''ne dökülen Kocaçay, küresel ısınma ve aşırı sıcaklar nedeniyle kurudu. Suların neredeyse tamamen çekildiği ve sadece su birikintilerinin kaldığı Kocaçay''da, oksijen yetersizliğinden ölen yüzlerce balık karaya vurdu.
Tarih: 16 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün
Hükümet''ten ''pes'' dedirten uygulama (16 Temmuz 2007)Bakanlar Kurulu, daha önce Danıştay tarafından iptal edilen bir kararı yeniden imzalayıp yürürlüğe koydu. Sakarya Nehri''nin Karadeniz''e döküldüğü alan ile çevresindeki ormanlık ve tarımsal alanları serbest bölge ilan eden Bakanlar Kurulu kararı, 2005 yılında TMMOB''nin başvurusu üzerine Danıştay kararıyla iptal edilmişti.
Marmaray''da bu kez toplu mezar (16 Temmuz 2007)İstanbul Yenikapı''daki Marmaray kazılarında ortaya çıkan Antik Thedossius limanında 11''inci yüzyıla ait toplu mezar bulundu. Bizans dönemine ait bir şapelin (küçük kilisenin) içinde öldürülmüş ya da ölümü kabullenmiş 45 insana ait kafatasları üç gün önce Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından da ziyaret edildi. Kazı başkanı ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü İsmail Karamut toplu mezar için şimdilik açıklama yapmanın bilimsel olmayacağını belirterek incelemenin sürdüğünü söyledi. Şapeldeki iskeletleri antropolojik açıdan inceleyen Dr. Murat Görgülü''nün verdiği bilgilere göre, kafatasları 40 yaşlarındaki bir kadın iskeletinin baş ve ayak uçlarında toplanmış. Dikkat çekici nokta ortadaki kadın iskeletinin başının Kudüs''e dönük olması ve sağ kaval kemiğinde 10 santim uzunluğunda, dört buçuk santimetre genişliğinde tömoral bir büyümenin tespit edilmesi. Bu tümoral büyüme, kadının bir hastalık nedeniyle öldüğünü ortaya çıkarabilir. Ahşap bir yatak üzerindeki ve bütünüyle korunmuş bu tek iskelet, büyük ihtimalle üst mertebeli bir rahibeye aitti. Ayak ve başucundaki bebek, erkek ve çoğunlukla kadın kafatasları ise onun yanında çalışan ruhani kişilikler olabilir. Patrikhane Basın Sözcüsü Dositeos, "Eğer hangi kilise olduğu tespit edilirse o zaman konuşmak daha doğru olacak, ancak bizim burayı almak ya da yeniden kilise haline getirmek gibi bir düşüncemiz yok" dedi.
Tarih: 16 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Bedia Ceylan Güzelce
Gecekondu camisine Selçuklu tarzı yenileme (16 Temmuz 2007)Çankaya Belediyesi ibadethanelerde uzun süredir devam ettiği temizlik, bakım gibi hizmetlere bir yenisini ekledi. Gecekonduda hizmet veren Hacılar Camii, Selçuklu tarzı bir mimari ile yeniden hayat buluyor.
Ataköy’de ‘kira’ kavgası (16 Temmuz 2007)Ataköy Turizm Kompleksi’nde ihale iptalinden sonra kira krizi çıktı. ‘3 milyar dolarlık kompleks denizcilere peşkeş çekilecek’ diye Başbakan’a şikayete giden Dünya Göz Hastanesi’nin sahibi Eray Kapıcıoğlu, “İhale iptal olunca denizciler 1.500 kiracıyı korkutup çıkarmaya çalışıyor” dedi.
Sheraton arazisine İngiliz Fordgate talip (16 Temmuz 2007)Sudi Özkan’ın 4 oteline İngiliz gayrimenkul yatırım şirketi Fordgate talip. Kumarhaneler kralı Sudi Özkan’ın Türkiye’deki otellerine İngiliz yatırım şirketi Fordgate talip oldu.
Billboard kavgası (16 Temmuz 2007)İstanbul''da, %50 Alman ve Türk sermayeli Ströer-İlbak şirketinin 2300 billboard üretimini Gül''ün baba şirketi Asteksan''a üretilmesinin yankıları sürerken, Büyükşehir Belediyesi''nin 1994''ten beri bu ihalelerde ''kayırmacılık'' yaptığı belirtiliyor.
Görükle beldesi, yeni park ve bahçelerle cazibe alanı oluyor (16 Temmuz 2007)Yapımına yeni başladıkları üç yeni parkın dışında mevcut parkları da yenileme yoluna gittiklerini söyleyen Bursa''nın Görükle Beldesi Belediye Başkanı Mustafa Biltekin, "Modern kentleşmenin bütün gereklerini Görükle''de yerine getirmek hedefiyle hizmetlerimize devam ediyoruz." dedi.
Toplam 203 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.