Haberler

Haberler

Toplam 203 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Yesârizâde''den Ali Emîrî''ye herkes burada (16 Temmuz 2007)İstanbul''un fethinden sonra yapılmış ilk sultan camii olan Fatih Camii, tarihi, mimarisi ve haziresi ile üç ciltlik bir kitaba konu oldu. Kitabın sayfalarını çevirirken caminin haziresinde medfun pek çok tanınmış isimle karşılaşıyorsunuz. ''Fatih Külliyesi''ni Kültür AŞ yayımladı.
Kuraklık Söke''yi de esir aldı (16 Temmuz 2007)Kurak ve susuz yazın, sadece Söke Ovası''nda binlerce dönüm pamuk tarlasının yanmasına neden olduğu bildirildi. Hububat ürününde kuraklık dolayısıyla verimin yüzde 50 düştüğünü söyleyen çiftçi temsilcileri, şimdi de pamuk ürününde aynı sıkıntıyla karşı karşıya kaldıklarını söylediler. Söke Ovası''nda susuzluk nedeniyle pamuk ürününün solup yandığına dikkat çekilirken il ve ilçe tarım müdürlüklerinin arazilere inip yaşanan kuraklığı yerinde tespit etmeleri istendi. Söke Ziraat Odası Başkanı Muhsin Örnek , Aydın İl Tarım Müdürlüğü''ne bir dilekçe verip Söke Ovası''nda keşif yapılmasını istediklerini vurguladı. Hububatta yaşanan verim düşüklüğünün şimdi de başta pamuk olmak üzere mısır, ayçiçeği, sebze ve meyvede yaşanmakta olduğunu söyleyen Örnek, "Tüm Aydın genelinde üretici perişan olmuştur" dedi.
Tarih: 16 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Tevfik Akbaş
İstanbul için özgün bir tasarım (16 Temmuz 2007)İstanbul''un tüm sokak tabelaları Bülent Erkmen ve Aykut Köksal tarafından tasarlanan standart biçimiyle duvarlarda yerini almaya başladı.
Hastane değil, tıp sarayı (16 Temmuz 2007)Hastaneler kralı olarak bilinen Dr. Azmi Ofluoğlu, Çamlıca''daki 30 bin metrekarelik alana, 70 milyon dolarlık yatırımla kurduğu yeni hastanesinin kapılarını ilk kez Hürriyet''e açtı. İnşaatı 4.5 yıl süren hastane, zeminden tavana beyaz renklerle dekore edildi. Versace mobilyalar kullanıldı.
Santralistanbul''un ''Işığı'' (16 Temmuz 2007)Santralistanbul''u ilk kez üç yıl önce; "Bilgi Üniversitesi" , bu benzersiz serüvene el atma kararı aldığında gezmiştim... Ortada henüz yalnız eski Silahtarağa Elektrik Santralı''ndan geride kalanlar ve iddialı bir proje vardı...
Türkiye''nin ilacı güneş kentler (16 Temmuz 2007)Dünyada 100''den fazla örneği bulunan güneş kentlerle küresel ısınmanın önlenebileceğini savunan ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çetin Göksu, Antalya''nın bu konuda pilot il olmasını istedi.
Antandros''ta kazı çalışmaları başladı (16 Temmuz 2007) Balıkesir''in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk beldesinde bulunan Antandros antik kentinde kazı çalışmaları başladı. Bu yıl Antandros-Gargara (Küçükkuyu-Edremit) antik yolunun geçtiği kentin "Nekropol" bölgesinde yapılacak kazı çalışmaları Ege Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gürcan Polat başkanlığındaki 35 kişilik ekip tarafından yürütülüyor. Çalışmaların 15 Eylül''e dek devam edeceği bildirildi.
Tarih: 16 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Kervansaray Türk-Kırgız işbirliğiyle restore edildi (16 Temmuz 2007)Hatay''ın Belen ilçesinde Kanuni Sultan Süleyman zamanında yaptırılan ve günümüze dek ayakta kalmayı başaran tarihi kervansaray, Türkiye-Kırgızistan işbirliğiyle restore edilerek yeniden hizmete girdi.
"Büyük Melen Nehri, en kurak durumda bile İstanbul''a yeter" (16 Temmuz 2007)Devlet Su İşleri (DSİ) 14. Bölge Müdürü Cüneyt Gerek, İstanbul''un ''orta vadede'' içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla yürütülen Büyük İstanbul İçmesuyu Projesi''nin İstanbul''a çare olacağını belirterek, "Büyük Melen Nehri, en kurak durumda bile İstanbul''a yeter." dedi.
İlk çevrecimiz yoksa Sultan Abdülhamid mi? (16 Temmuz 2007)Yılların gazetecisi, Monako Konsolosu Tuna Köprülü bugünlerde Al Gore’a kızgın. Nedenine gelince şöyle izah edebilirim: Monako Prensi II. Albert’in Al Gore’dan çok daha önce çevrecilik meselesine el attığını, uğraştığını ancak eski ABD Başkan Yardımcısı’nın bu konuda çok daha fazla gürültü kopartarak dikkat çekmeyi başardığını düşünüyor.
Erdoğan temel attı belediye kapattı (16 Temmuz 2007) Başbakan Tayyip Erdoğan ''ın temelini attığı hafif raylı sistem projesi için açılan çukur, ertesi gün belediye işçileri tarafından kapatıldı. Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu''nun açtığı davaya, belediye meclisindeki kavgalara ve yurttaşların tepkisine karşın Antalya Büyükşehir Belediyesi''nin hafif raylı projesinin temeli geçen hafta sonu Erdoğan tarafından atıldı. Kent ulaşımını çözmeyeceği gerekçesiyle karşı çıkılan ve seçimin hemen öncesinde temeli atılan proje için açılan çukur törenin ertesi günü belediye işçileri tarafından kapatıldı. Duruma tepki gösteren vatandaşlar "Burada törenlerle, alkışlarla temel attılar. Ertesi gün de gelip kapattılar. Seçim öncesi göz boyamaya çalışıyorlar" dedi.
Tarih: 16 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Yıkılan Hacılar Camii''nin yerine Selçuklu tarzı cami yapılacak (16 Temmuz 2007)Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, Dikmen''deki Mürsel Uluç Mahallesi''nde yıkılan Hacılar Camii''nin yerine Selçuklu mimarisi tarzında yeni bir cami yapmak üzere temelini attıklarını belirterek, ''''Din-mezhep ayrımı yapmaksızın tüm ibadethanelere destek veriyoruz'''' dedi.
Berlin büyükelçiliğini Türk mimar mı yapsın? (16 Temmuz 2007)Berlin büyükelçiliği binası için düzenlenen yarışmada ilk üç sırayı Alman mimarlık büroları paylaşırken, dördüncü Erginoğlu&Çalışlar seçildi. Hangi projenin uygulanacağına Dışişleri Bakanlığı karar verecek.
Brezilya bu golü nasıl attı (16 Temmuz 2007)İsviçre’deki New7Wonders Vakfı’nın düzenlediği "Dünyanın Yeni Yedi Harikası" oylaması, 100 milyon insanın katılımıyla 07.07.2007’de sonuçlandı ve seçilen 7 harika, Lizbon’da açıklandı. Ancak sonuçlara yapılan itirazlar bitmedi. En şaşırtıcı sonuç, bu 7 harikanın arasında Brezilya’daki İsa Heykeli’nin de bulunması. 1931’de Rio de Janeiro’da yapılan bu heykel nasıl oldu da bu listeye girebildi?
Gel de Bakan Pepe''nin verdiği söze inan (16 Temmuz 2007)Bakan Pepe''nin ''Yanan orman başka amaçla kullanılmaz. Ağaçlandırılır'' sözüne rağmen Kuşadası''nda yanan orman madene tahsis edildi. Tahsiste ÇED raporu bile istenmedi.
Ormanı yakan bedelini öder (16 Temmuz 2007)Yargıtay, oğlunun yazlık evi etrafındaki kuru otları yakarken makilik alanın yanmasına neden olan kişinin, yangın söndürme masraflarının tümünü ödemesi gerektiğine karar verdi.
Projeler, Zorlu Center için yarışıyor (16 Temmuz 2007)Zincirlikuyu’daki eski Karayolları arazisini 800 milyon dolara alan Zorlu Holding, bu arazi üzerine inşa edeceği Zorlu Center için projelendirme sürecini başlattı. Toplam 96 bin 505 metrekarelik araziye kurulacak olan Zorlu Center, 14 mimarlık bürosunun hazırlayacağı projelerin arasından seçilecek. World Architecture Community tarafından yönetilen yarışma sürecinde, uluslararası mimarlık ve kentsel tasarım bürolarından gelen 117 başvuru dosyasını inceleyen Danışma Kurulu, 14 mimarlık bürosunun yarışmaya katılmasına karar verdi. Yapılan değerlendirme sonucunda Yarışmacılar 4 yabancı büro, 5 Türk-yabancı konsorsiyumu ve 5 Türk büro olarak gruplandı. Zorlu Center mimarlık ve kentsel tasarım yarışmasına katılabilmek için adaylarda, en az 100 bin metrekarelik kentsel kullanım alanının kavramsal düzeyden ihale dosyasına kadar tamamlanmış olması, uluslararası ve ulusal ödüller kazanılmış olması, uluslararası yayınlarda yer alınmış ve uluslararası jüri üyelikleri görevlerinde bulunulmuş olması şartları arandı. Yarışmacıların, projelerini 1 Ekim 2007’ye kadar teslim etmesi gerekiyor. Birinci seçilen projenin yapımı 2008 yılının Ocak ayının sonunda başlayacak.
Tarih: 16 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet
Genç tasarımcılar İtalya yolcusu (16 Temmuz 2007)İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri, ''Fikirlerinizin tıpasını açın'' sloganıyla üçüncüsünü düzenlendiği Endüstriyel Tasarım Yarışması''nda birinci olan yarışmacıları İtalya''nın en ünlü tasarım okuluna gönderiyor.
Tatilciler, alarm zillerini 150 milyon dolara çaldırıyor (16 Temmuz 2007)Türkiye’de kullanım oranı yüzde 3 olan alarm sistemlerinde yaz coşkusu yaşanıyor. Şehirdışına, yurtdışına ya da yazlıklarına giden tatilciler, kışlık evlerinin güvenliğini sağlamak için alarm sistemleri kurduruyor.
Ağaçlandırılacak alana maden izni (16 Temmuz 2007)Kuşadası''nda geçen yıl çıkan yangında küle dönen orman alanı, "ağaçlandırma sözü" veren Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe''nin izniyle, kalker ocağı ve kırma eleme tesisleri kurulmak üzere bir şirkete tahsis edildi.
Toplam 203 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.