Haberler

Haberler

Toplam 172 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
I ♥ IIT… Ama Hala Rem’i Sevmiyorum… (19 Ocak 2007)O Kasım gecesi, Modern’de bir şeyler atıştırmak için barın önünde durmam çok kötü oldu. İlk önce, yüksek ısılı özel fırın patladı ve Modern Sanat Müzesi’nin, önceden Midtown kompleksi olan bölümüne sıkıştırılmış restoran, özel menüsünü servis edemedi; ben ve Brooklyn’den bir arkadaşımı buraya getiren o muhteşem tart Flambe’yi! Yan tarafta, Müze’nin üst kısmında, Rem Koolhaas’ın CCTV Kulesi hakkındaki monografik gösterimin (Pekin’de devam eden) basın açılışının olduğunun hayal meyal farkındaydık. Barda ikinci tercihlerimizi yedikten sonra bile, oraya gidip gitmeyeceğimize hala karar verememiştik.
Tuna Köprülü “Kültür Başkenti İstanbul” adlı kitabını imzalayacak (19 Ocak 2007)İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olmasının ilk meyvesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından Tuna Köprülü’ye hazırlatılan “Kültür Başkenti İstanbul / The Capital of Culture” eseriyle ortaya çıkıyor. Tuna Köprülü'nün imza günü, 20 Ocak 2007 Cumartesi İstanbul Kitapçısı'nda...
TOKİ ile çalışan 2 inşaat firması ciddi sıkıntı içinde (19 Ocak 2007)TOKİ Başkanı Bayraktar, çalıştıkları 25 müteahhit firmadan, 2'sinin ciddi sıkıntı içinde olduğunu, 4'ünün de ödeme sıkıntısı çektiğini belirtti. Bayraktar "Sorun nedeniyle teslimat gecikebilir" dedi.
Su zirvesi, 2009’da İstanbul’da (19 Ocak 2007)İstanbul’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’le, "5. Dünya Su Forumu ve Bakanlar Konferansı"nın 2009 yılında İstanbul’da yapılmasına ilişkin sözleşme mektubunu imzalayan Dünya Su Konseyi (WWC) Başkanı Loic Fauchon, suyun televizyon ve telefondan daha önemli olduğunu söyledi.
Yayalar karşıya minyatür Boğaz köprüleriyle geçecek (19 Ocak 2007)İstanbul'un trafik yükünü çeken E-5 karayolu üzerine rezistanslı, alttan ısıtmalı, Boğaz Köprüsü siluetinde yaya üstgeçitleri yapılıyor.
Topkapı Sarayı'na layık bir kitap, şimdi raflarda (19 Ocak 2007)Tarih ve mimari meraklılarını aynı kitapta birleştirecek yeni bir eser Yapı Kredi Yayınların'dan çıktı: '15. ve 16. yüzyılda Topkapı Sarayı Mimari, Tören ve İktidar'. Harvard Üniversitesi Sarat ve Mimari Tarihi bölümünde İslam Mimarisi Profesörü olan Gülru Necipoğlu tarafından hazırlanan eser, imparatorluğun en güçlü döneminde Osmanlı'nın gücünü yansıtan Topkapı Sarayı'nın zengin arşiv ve görsellerle süslü ayrıntılı bir incelemesini ve yorumlamasını yapıyor. Kitapta Topkapı Sarayı'nın çok katlı mimari söylemi yorumlanırken, aynı zamanda egemenlik ideolojisi, saray teşrifatının anlamı, mimari ve teşrifat arasındaki karşılıklı etkileşim, erkek ve kadın mekânlarının ayrımı, kamusal ve özel yaşam karşıtlığı ve yapının çağdaş izleyicilerice algılanışı hakkında ayrıntılı bilgiler veriyor. Osmanlı'nın 19. yüzyıl sonlarına doğru Avrupa'yı örnek almasıyla terk edilen bir dönemin bu önemli yapısı hakkında bir kaynak niteliğindeki kitap, gerek bu konuya ilgi duyanlara, tarihçilere gerekse de öğrencilere önerilen bir eser.
Tarih: 19 Ocak 2007 Kaynak: Birgün
Ev adresiniz, nüfus kâğıdınızda... (19 Ocak 2007)Türkiye'yi soya ile tanıştıran Dr. Nusret Arsel'i ben, Koç Grubu'nun toplantılarında tanımıştım. NTV'de İstanbul'u masaya yatırdığımız Can Dündar'ın programının ardından ise Siemens'in eski genel müdürü şapkasıyla sohbet ettik.
Acaristanbul’da deniz bitti (19 Ocak 2007)Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Acaristanbul Villaları için verilen 30 günlük kanuni sürenin dolduğunu belirterek, “Ayın 27-28’inde, herhangi bir durdurma, mahkeme kararı olmadıktan sonra gerekli infaz yapılır’’ dedi. Romanya ve Bulgaristan Çevre Bakanları ile Swissotel’de gerçekleştirdiği yuvarlak masa toplantısından sonra açıklama yapan Pepe, Beykoz Belediyesi’nin konuya ilişkin tebligatı yapmasının ardından salı günü gerçekleştireceği encümen toplantısında konuyu görüşeceğini, daha sonra Acaristanbul yetkililerine bir haftalık süre tanıyacağını belirtti. Pepe “Herhangi bir yasal durdurma, müdahale, vesaire olmadıktan sonra bir hafta sonunda gerekli olan işlem uygulanacaktır’’ dedi. Beykoz Belediyesi’nin yıkıma ilişkin bir karar almaması durumunda tavırlarının ne olacağı sorulan Pepe, şunları söyledi: Beykoz Belediyesi, yasal görevini yerine getirir. Ama oradaki mevcut durumun eski haline getirilmesiyle alakalı yasaların bize vermiş olduğu yetki var, gerekirse onu da kullanacağız.
Tarih: 19 Ocak 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Bülent Şanlıkan
Kars-Ahılkelek-Tiflis-Bakü demiryolu projesine Ermenistan da katılmak istiyor (19 Ocak 2007)Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ulaşım yollarının gelişmesine önemli katkı sağlaması beklenen Kars-Ahılkelek-Tiflis-Bakü demiryolu hattı projesine Ermenistan da katılmak istiyor.
Başkan Topbaş: İstanbul'da plakayı sınırlandırmak farklı sonuçlara yol açabilir (19 Ocak 2007)İstanbul'da plaka sayısının sınırlandırılmasının belki kısmi bir çözüm getirebileceğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Ama başka sonuçlar da var. Plakaların yeni bir piyasa oluşturması, otomotiv sanayinin ciddi etkilenmesi gibi..." dedi.
Acarİstanbul yıkıma giderken, Dubaili fırsatçılar türedi (19 Ocak 2007)Orman Bakanlığı Acarİstanbul için topu Beykoz Belediyesi’ne attı. Yıkım kararı 23 Ocak’ta alınacak. Bu arada bazı spekülatörler el altından ucuza ev almaya çalışıyor.
’Kuraklık Eylem Planı’ hazır (19 Ocak 2007)Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, orta ve uzun vadede yaşanabilecek küresel ısınma ve kuraklık sorununa karşı, "Kuraklık Eylem Planı" hazırladıklarını açıkladı.
"Plaka sınırlaması kısmi çözüm getirir" (19 Ocak 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da plaka sayısının sınırlandırılmasının kısmi bir çözüm getirebileceğini belirterek, ''Ama başka sonuçlar da var. Plakaların yeni bir piyasa oluşturması, otomotiv sanayinin ciddi etkilenmesi gibi...'' dedi.
Türkiye’nin susuz alanları (19 Ocak 2007)Doğal Hayatı Koruma Vakfı Su Kaynakları Program Müdürü Buket Bahar Dıvrak, Türkiye’de 2.5 milyon hektarlık sulak alanın yarısından fazlasının yok olduğunu söyledi. Dıvrak "2030’lu yıllarda ciddi su kriziyle karşı karşıya kalabiliriz" dedi.
Kirli hava tarihî eserleri karartıyor (19 Ocak 2007)Özellikle büyük kentlerde görülen hava kirliliği, çevreye olduğu kadar tarihî eserlere de önemli zararlar veriyor. Mimarlar Odası Konya Şube Başkanı Serdar Işık, hava kirliliğinin yoğun olduğu ortamlarda partikül maddelerin havada asılı vaziyette bulunduğunu, bunların, tarihî eserlerdeki yıpranmayı son derece hızlandırdığını vurguladı. Üzeri sırlı olan yapı taşlarının, andezit gibi gözenekli taşlara göre hava kirliliğinden daha az etkilendiğini anlatan Işık, şunları kaydetti: “Taş cinsinden malzemeyle yapılmış tarihî binalarda kullanılan yapı malzemesi, hava kirliliğini adeta sünger gibi emer. Hava kirliliği içine nüfuz etmiş olan tarihî binada oluşan tahribatı, ‘bunu yıkayalım da hadi temizlensin’ diyerek gideremezsiniz. Çünkü sararmalar ve kararmalar bir boya değildir. Kirli hava, maddenin içine işler ve yapısında fiziksel ve kimyasal bozulmalara sebep olur. Hava kirliliği artıkça bina malzemelerindeki bozulma da o kadar artar.”
Tarih: 19 Ocak 2007 Kaynak: Türkiye
‘Akıllı sınıflar’ geliyor (19 Ocak 2007)Millî Eğitim Bakanlığı, mesleki ve teknik eğitimi geliştirmek amacıyla yeni bir projeyi daha hayata geçiriyor. ‘Akıllı Sınıflar’ isimli proje ilk etapta 7 ilde uygulanacak ve zamanla Türkiye geneline yaygınlaştırılacak. Video konferans sistemi içeren son teknoloji ile donatılmış akıllı sınıflar, farklı illerde tek bir merkezden ders verme imkanı sağlıyor. Uygulama sayesinde, Türkiye’nin dört bir yanındaki öğrenciler sorularını anında Ankara veya İstanbul’da dersi veren öğretmene sorabilecek. Öğrenciler, Japon Uluslar Arası Ortaklık Ajansı iş birliği ile Japonya’daki okullardan da ders takibi yapabilecek. Proje ile, alanlarında uzman isimlerden daha fazla fayda sağlanırken; öğretmen ihtiyacı da daha kolay karşılanmış olacak. Akıllı sınıflara ilişkin hazırlıklar tamamlandı. Ankara, İzmir, İstanbul, Van, Trabzon, Antalya, Gaziantep’te 6 aylık çalışma ile hazırlanan yedi sınıf, 30’ar kişilik ve ses yalıtımı özelliğine sahip. Ankara’daki proje merkezi ise fiziki mekan ve donatımı ile birlikte 103 bin dolara mal oldu. Terminal olarak nitelenen farklı illerdeki diğer 6 okul ise toplam 276 bin 660 dolara tamamlandı. Proje maliyeti Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2006 bütçesinden karşılandı. Akıllı sınıfların ağ ve internet bağlantısı ise Ulaştırma Bakanlığı tarafından sağlanacak ve maliyetini bu bakanlık karşılayacak. Projenin uygulaması için öğretmenler de hizmetiçi eğitim seminerlerine tabi tutuldu.
Tarih: 19 Ocak 2007 Kaynak: Türkiye
Truva Atı, ancak 33 yıl sonra kapsamlı onarıma alındı (19 Ocak 2007)Tarihi Truva Savaşı'nı simgeleyen ve 1974 yılında Çanakkaleli marangoz Ahmet Karadeniz tarafından yapılan Truva Atı, tam 33 yıl aradan sonra yenileniyor.
En fazla 1 yıllık suyumuz var (19 Ocak 2007)İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, Türkiye’de kaçak su kullanım oranının ortalama yüzde 50’ler civarında olduğunu belirterek, “Bu çok büyük bir israf ve Türkiye’nin çok önemli bir problemi” dedi. Çodur, İstanbul’daki mevcut su rezervinin hiç yağmur yağmasa 240 gün yeteceğini, tasarruflu kullanılması halinde ise bir yılı bulabileceğini belirterek, “Barajlarımızdaki doluluk oranı halihazırda yüzde 55 dolaylarında. Bu oran 479 milyon metreküp suya tekabül ediyor. İstanbul’a günde ortalama 2 milyon metreküp su veriyoruz. Bu rezervlerdeki suyun hiç yağmur yağmasa 240 gün daha yeteceğini gösteriyor. Ama biz aynı zamanda regülatörlerden de su alıyoruz. Dolayısıyla suyun yeterlilik süresi biraz daha uzuyor. Ama bu demek değildir ki suyu istediğiniz kadar har vurup harman savuralım. Her halükârda suyu tasarruf etmekte fayda var. İstanbullular suyu tasarruflu kullanırsa, barajlarımızdaki su bize bir yıl yeter” dedi. Türkiye genelindeki yerleşim yerlerinde kaçak su kullanım oranının yüzde 50 civarında olduğunu kaydeden Çodur, “Bu çok büyük bir israf ve Türkiye’nin önemli bir problemi. İstanbul’da kaçak su oranı yüzde 27’ydi. Büyükşehir’e yeni bağlanan beldelerle bu oran yüzde 29’a çıktı. Dünya ortalaması yüzde 20’dir. Bizim hedefimiz de bunu yüzde 15’lere çekmek” şeklinde konuştu.
Tarih: 19 Ocak 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Sadettin Erkişi
Topbaş devrinde araç sayısı 500 bin artmış (19 Ocak 2007)Kadir Topbaş, 28 Mart 2004 tarihinde Büyükşehir Belediye Başkanı koltuğuna oturduğunda, İstanbul trafiği bugün olduğundan 'yarım milyon taşıt aracı kadar' daha hafifti.
Pepe: Acaristanbul ay sonunda yıkılır (19 Ocak 2007)Ruhsatı iptal edilen Acaristanbul'da yasal itiraz süresi bugün doldu. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Acaristanbul'la ilgili yıkım kararının 27-28 Ocak'ta infaz edilebileceğini söyledi.
Toplam 172 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.