Haberler

Haberler

Toplam 172 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
"Kamuflaj" ve Taklit (18 Ocak 2007)Yüksek gerilimi, kullanım seviyesine indirerek kente elektrik dağıtan, bazen direk tepelerinde bazen de küçük kulübecikler halinde konutların, işyerlerinin, parkların, okulların, hastanelerin aralarına serpiştirilen trafolar; günümüzde etraflarındaki reklam panolarıyla ve üzerlerindeki ilginç resimlerle dikkat çekiyor. Sihirli (!) tekniklerle boyanarak birer küçük “Geleneksel Türk Evi” modeline dönüştürülen trafolar uzun süredir Arkitera Forumda da tartışılıyor.
Auguste Perret'nin Yeniden İnşa Ettiği Kent Le Havre (18 Ocak 2007)Garanti Galeri, 23 Ocak - 17 Mart 2007 tarihleri arasında, Auguste Perret'nin Yeniden İnşa Ettiği Kent: Le Havre başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak. Sergi, bir liman kenti olan Le Havre'ın 1517'de François I tarafından kuruluşundan 1944'te hava saldırısıyla yok edilişine ve sonra da Auguste Perret tarafından yeniden inşasına kadar olan süreci anlatıyor.
Eyüp, Kağıthane ve Tuzla'da imara aykırı yapılar yıkılıyor... (18 Ocak 2007)Eyüp, Kağıthane ve Tuzla ilçelerinde imara aykırı yapılan kaçak yapıların yıkımı Büyükşehir Belediyesi ekiplerince 16.01.2007 Salı günü gerçekleştirildi.
İstanbul’un su rezervi sorun yaşatmayacak… (18 Ocak 2007)NTV’de yayınlanan “NTV’ye Sorun” programında konuşan İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, “Hiç yağmur yağmazsa İstanbul’un 240 günlük su rezervi var. İstanbullular suyu tasarruflu kullanırsa bu su bize bir yıldan fazla yeter” dedi.
Elçiliklerden yol yapımına isyan (18 Ocak 2007)Başkent'in merkezini büyük bir şantiyeye çevirerek, 15 Ağustos'tan bugüne trafik, çamur ve gürültü çilesi çektiren Atatürk Bulvarı inşaat çalışmaları diplomatik ilişkileri de gerdi.
Tek hat ile 10 bin yeni araç gelecek! (18 Ocak 2007)İstanbul'un gökdelen hattı Büyükdere'deki projeler tamamlandığında, otopark sayısından yola çıkılarak bu caddeye en az 10 bin araçlık yeni bir trafik yükü binmiş olacak.
İlk yabancı ortak Yunanistan'dan! (18 Ocak 2007)"Kuruluşumuzdan beri bize önerilen arsaların toplam büyüklüğü 3 milyon dönümü buldu" diyen Han Yapı Genel Müdür Yardımcısı Leyla Üstel Çağatay, Yunanistan'ın ünlü işadamlarından Sokrates Kokalis ile Türkiye'de ortak bir proje geliştireceklerini belirtti.
2007, cilalı mobilya senesi olacak (18 Ocak 2007)İnşaat sektörünün son birkaç yılda patlamasıyla beraber yeni ev alanlar evlerini dekore etme telaşına düştüler. Bu sayede de dekorasyon eşyaları satan dükkanlar altın çağını yaşamaya başladı.
Başbakan'ın İstanbul kıskançlığı (18 Ocak 2007)Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kendi deyimiyle "İstanbul aşığı". İstanbul'a olan aşkı onu kıskançlığa sürüklüyor. İstiyor ki, her elini kolunu sallayarak gelen İstanbul'da yaşamasın. Başbakan, İstanbul'u yeni gelenlerle paylaşmak istemiyor.
Zeugma sanal ziyarete açılıyor (18 Ocak 2007) Gaziantep’in Nizip ilçesinde bulunan Zeugma Antik Kenti’nin renkli ve üç boyutlu görüntülerinin bilgisayar ortamına aktarılması çalışmaları tamamlanmak üzere. Zeugma Kazı Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay, çalışmayla elde edecekleri üç boyutlu görüntüleri röleve, restorasyon ve tanıtım başta olmak üzere Zeugma ile ilgili çok farklı çalışmalarda kullanacaklarını söyledi.
Sur engeline ‘numaralı’ çözüm (18 Ocak 2007)İstanbul’un ulaşım probleminin çözümünde ana omurgayı oluşturan Taksim - Yenikapı Metro Projesi’ne Haliç kıyısında “dur” diyen Ceneviz Surları’na “numaralı çözüm” getirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Haliç’e Metro Köprüsü’nü yapabilmek için surların 30-40 metrelik bölümünde taşların tek tek sökülüp ve numaralanıp taşınacağını, daha sonra da özel bir harç kullanılarak yeniden yapılacağını açıkladı. Başkan Topbaş, metroyu Haliç’ten geçirebilmek için surların ciddi bir proplem teşkil ettiğini, taşınması için İstanbul 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na müracaat ettiklerini kaydederek “Kurulumuzun sayın başkanı ve hocalarımıza teşekkür ediyorum. Taşınıp, tekrar üstüne veya o bölgede bir yere yapılabileceğine karar verdiler. Benim ihtisas saham, bu olur. Başta Atina Metrosu olmak üzere dünyada çok örneğini gördük. Kurul’un ifadesine göre taşlar tek tek numaralandırılıp taşınacak ve bir yerde istiflenecek. Yani taşlar işaretlenip fotoğraflanacak ve bir yerde toplanacak. Metro geçtikten sonrada bir düzenleme yapılacak. Sağına veya soluna olabilir veya ötelenebilir. Harcı da özgün malzemeyle o tarzda üretilir ve surlar yeniden yapılabilir. Çimentoyla olmaz” diye konuştu.
Tarih: 18 Ocak 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Sadettin Erkişi
2327'inci yıldız Donald Trump'ın (18 Ocak 2007)ABD'nin önde gelen işadamı ve müteahhitlerinden Donald Trump, Amerikan NBC televizonunda yayımlanan 'The Apprentice' (Çırak) adlı programdaki rolüyle Hollywood'un 'Walk of fame'de (ünlüler kaldırımı) bir yıldız sahibi oldu. Trump'ın yıldız alma törenine, Çırak programının yapımcısı Mark Burnett, Jay Leno ve Larry King gibi ünlüler katıldı.
Tarih: 18 Ocak 2007 Kaynak: Milliyet
Defineciler antik kenti talan etmiş (18 Ocak 2007)zmir'in Bergama ilçesindeki Allionai antik kentindeki geçen yıl ekonomik nedenlerle yarıda bırakılan kazılarda ortaya çıkartılan açılmamış tümülüslerin, defineciler tarafından soyulduğu ortaya çıktı. Çok zengin bir mezarlık alana sahip olan Allianoi antik kenti çevresindeki kazı çalışmaları, maddi imkânsızlıklar nedeniyle yarım bırakılmıştı. Bölgedeki bekçilerin görüş alanının dışında kalan yerlerde bazı mezarların içlerinin boşaltıldığı fark edildi. Kazı Başkanı Ahmet Yaraş, "Aynı mevkide ve daha birçok yerde kazı yapılması gereken tümülüsler buluyordu. Fakat bu kış tümülüslerin bazılarının içi defineciler boşaltılmış" dedi.
Tarih: 18 Ocak 2007 Kaynak: Milliyet
Norveçli 100 bin emekli için Türkiye'de 20 şehir kurulacak (18 Ocak 2007)ODTÜ Teknoparkı'nın hazırladığı projeyle Türkiye ve Romanya'da yapılacak olan 20 kentte 100 bin Norveçli emekli yaşayacak.
Apartmana 'merkezi ısıtma' tartışma yarattı (18 Ocak 2007)Dünyada merkezi ısıtma sistemi hızla yaygınlaşıyor. Avrupa'da 4 kattan yüksek binalarda merkezi sistem zorunlu. Türkiye'de ise merkezi ve bireysel ısıtma tartışması yeniden alevlendi. Sitelere kombi taktıran TOKİ de eleştiriliyor.
Acaristanbul kararı salıya (18 Ocak 2007)Orman arazisine kurulan Acaristanbul sitesindeki 138 villa için Danıştay'ın verdiği süre bugün doldu. Ancak bugün yıkım yapılmayacak. Beykoz Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, yıkıma en erken önümüzdeki salı günü başlanılabilecek. Belediyeden dün yapılan açıklamadaysa Acaristanbul'a yıkım emri verilebilmesi için Encümen'den karar çıkması gerektiği ifade edildi. Öte yandan dün Beykoz'da ilginç bir gelişme yaşandı. Beykozlu 44 muhtar birleşerek Acarlar lehine bir bildiri yayımladı. Bildiride, "İstanbul'un en güzel siteleri yıkılacak. Orada çalışan 5 bine yakın insanımız var. Gerçekte Beykoz halkı cezalandırılıyor " ifadelerine yer verildi.
Tarih: 18 Ocak 2007 Kaynak: Radikal
Anadolu'nun en eski anıtları (18 Ocak 2007)Yarın Almanya'nın Karlsruhe Sarayı'nda dünyada ilk kez, Anadolu'nun ve insanlığın en eski yapıtlarını bir araya getirecek bir sergi açılacak.
Neyi kurtaracağız: İstanbul mu, trafik mi? (18 Ocak 2007)Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'a vize konulması ve İstanbul plakalı araçlara sınırlama getirilmesi ile ilgili önerilerinden yola çıktık.
Zincirlikuyu-Levent hattında 158 dönüm 650 milyon dolar (18 Ocak 2007)Levent’teki eski İETT Garajı arazisini Dubai Şeyhi El Maktum’a kat karşılığı verdikten sonra eleştiri yağmuruna tutulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, arsa için yeni bir ihale açma kararını bu ayın sonunda uygulamaya koyuyor.
Yatağanlılar isyan etti: "Ölüyoruz" (18 Ocak 2007)Muğla'nın Yatağan ilçesinde termik santralden kaynaklanan hava kirliliği sürerken, ilçe halkı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na dilekçe göndererek, ''Ölüyoruz, bu çevre cinayetine son verin'' çağrısında bulundu.
Toplam 172 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.