Haberler

Haberler

Toplam 172 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Sorgun Ormanı için Güçbirliği (15 Ocak 2007)Antalya'nın Manavgat ilçesindeki Sorgun Ormanı'nda yapılan oteller için yürütmeyi durdurma kararı çıkmasına karşın otel inşaatlarının devam etmesi sivil toplum örgütlerini harekete geçirdi. TEMA Vakfı, Side Doğa Gönüllüleri Derneği, Sorgun Platformu, Sorgun Muhtarlığı ve Alanya YAYÇED temsilcileri Sorgun Ormanı'nda bir araya gelerek, ormanda ve otel inşaatlarının yapıldığı bölgede inceleme yaptı. Ormanda katliam yapıldığını belirten Sorgun Platformu Başkanı Eteş, "Son iki yılda 335 tahsis yapılmış. Bunların yüzde 90'ında fazlası kıyı alanı. Turizm Teşvik Kanu-nu'nun kökünü kazıyana kadar bize ne gece ne de gündüz uyku var. Biz artık bu kanunu hedef aldık. Bu kanundan artık kurtulmamız lazım" dedi. Side Doğa Gönüllüleri Sözcüsü Ali Yükser de yürütmeyi durdurma kararı alınmasıyla çok önemli bir hukuksal bir zafer kazandıklarının altını çizdi.
Tarih: 15 Ocak 2007 Kaynak: Birgün
Hasankeyf, bilim kurulunu bekliyor (15 Ocak 2007)Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, baraj suları altında kalacak Hasankeyfin, Dünya Mirası Listesi'ne alınması taleplerinin, bilim kurulunun çalışmalarını tamamlamasının ardından değerlendirileceğini bildirdi. Bakan Koç, Anavatan Partisi Mardin Milletvekili Muharrem Doğan'ın, Ilısu Barajı suları altında kalacak 12 bin yıllık uygarlığın ve kültürün başkenti Hasankeyf in, Dünya Miras Listesi'ne alınmasına ilişkin soru önergesini cevaplandırdı. Dünya Miras Sözleşmesi uyarınca taraf ülkelerin, Dünya Mirası Listesi'ne aday göstermek istedikleri varlıkları içeren geçici listeyi, Dünya Miras Komitesi'ne iletmekle yükümlü olduğunu belirten Atilla Koç, bu doğrultuda hazırlanan ve 2000 yılında komiteye sunulan geçici listede, Hasankeyfin bulunmadığını bildirdi. Koç, kararın oluşturulan bilim kurulunun değerlendirmesinden sonra açıklanacağını belirtti.
Tarih: 15 Ocak 2007 Kaynak: Birgün
Kuraklık, Çukurova'yı tuzlu suya mahkûm etti (15 Ocak 2007)Tarımın merkezi Çukurova'ya iki aydır yağmur yağmadı. 13 Kasım 2006'dan beri suya hasret bölgede ekili hububat, patates, soğan ve marul gibi ürünler kuraklık tehdidi altında.
Amasya'da tarihi mekanlar ışıklandırılıyor (15 Ocak 2007)Amasya'da tarihi ve kültürel mekanların ışıklandırılması sürüyor. Amasya Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalarda kentin tarihi ve kültürel mekanlarının yanı sıra Yeşilırmak sahilinde de çeşitli ışıklandırma çalışmaları yapılıyor. Belediye Başkanı İsmet Özarslan, yapılan çalışma ile kentin gece görünümünün de ortaya çıkarılmasını amaçladıklarını söyledi.
Tarih: 15 Ocak 2007 Kaynak: Zaman
'Arkeolojik kalıntılar taşınamaz' (15 Ocak 2007)Taksim-Yenikapı metrosu güzergâhındaki Ceneviz Surları'nın taşınması planına uzmanlar tepki gösteriyor. Arkeologlar Derneği İstanbul Şube Başkanı Prof. Gülçur, tarihi kalıntıların taşınmasının mümkün olmadığını belirterek "Bu, Süleymaniye Camisi'ni başka bir yere taşımak gibi bir şey" dedi.
Taşköprü'de tarihi kalıntılar inşaat malzemesi oldu (15 Ocak 2007)Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde 1927 yılında çıkan ve kentin tamamına yakınını yok eden yangından sonra ilçedeki Pompeiopolis Antik Kenti'ne ait kalıntıların birçok ev ve kamu binasının inşasında kullanıldığı ortaya çıktı.
Belediye imar planını değiştirecek (15 Ocak 2007)Van Belediyesi Meclisi, 1991 yılında hazırlanan şehir imar planında değişikliğe giderek, kaçak yapılara ruhsat verilmesini kararlaştırdı. Belediye Meclis toplantısı 3 yıl içinde yapılan çalışmaların slayt gösterisi ile başladı. Belediye Başkanı Burhan Yenigün yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başkan Vekili Zahir Soğanda ve Meclis üyesi Deniz Baş kentteki kaçak yapılaşmasının önüne geçilmesi için şehir imar planında revizyona gidilmesi, imara uydurulabilecek yapıların ruhsatlandırılması için önerge verdi. Meclis üyeleri tarafından kabul gören önerge ile en son 1991 düzenlenen imar planı değişecek. Yine 1990'lı yılların başında hızlı bir şekilde göç alarak artan kaçak yapılaşmalara af çıkmış olacak.
Tarih: 15 Ocak 2007 Kaynak: Zaman
İnşaatı 21 yıl süren buz pisti bu sene tamamlanıyor (15 Ocak 2007)İstanbul'un tarihî surları üzerindeki Silivrikapı'da siyasi hesaplarla temeli atılan; ancak 21 yıldır inşaatı bitirilemeyen buz pisti, Büyükşehir Belediyesi tarafından ölü yatırım olmaktan kurtarılacak. 1986'da Belediye Başkanı Bedrettin Dalan tarafından temeli atılan salon, yüzme havuzu olarak planlanmış ve daha sonra buz sporları salonuna çevrilmişti. Trilyonlarca lira harcandığı halde bir türlü tamamlanamayan tesis, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in girişimiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bitirilip hizmete açılacak. 2004'te göreve seçilen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, belediye meclis kararı ile tesisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne verdi. Büyükşehir Belediyesi de tesisin projesinde gerekli düzenlemeleri yaparak inşaatına başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol çerçevesinde aynı alanda buz pateni pisti, yüzme havuzu ve sosyal tesislerin de bulunacağı bir spor kompleksi yapımı için çalışmalara başlandı. İnşaatı devam eden spor kompleksinin 2007 sonlarına doğru bitirilmesi için çalışmalar sürüyor.
Tarih: 15 Ocak 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Habibe Demircan
TOKİ'nin de gözü Zincirlikuyu'da (15 Ocak 2007)Uyguladığı gelir paylaşımı projeleriyle arazilerin değerinin en az dört-beş kat artmasını sağlayan TOKİ, gözünü, özelleştirme kapsamında satışa çıkarılacak Karayolları Genel Müdürlüğünün İstanbul-Zincirlikuyu'daki bölge müdürlüğü arazisine dikti.
'Kasaptan imar müdürü olmaz' (15 Ocak 2007)Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe , Türkiye'de hiçbir kentin çevre planı olmaması nedeniyle herkesin istediği yere istediğini yapabildiğini belirterek "Kamyon şoföründen belediye başkanı, kasaptan imar müdürü olursa işler içinden çıkılamaz hale gelir" dedi.
Pepe, çöplükte basın toplantısı düzenledi (15 Ocak 2007)Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe dün Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir'le birlikte kent merkezindeki şehir çöplüğünde incelemelerde bulundu. Daha sonra çöplükte basın toplantısı yapan Pepe, "Arkada şehir, önünde çöplük. Bu sadece Trabzon'un tablosu değil. Bu tablo Hopa'dan başlayıp, Rize, Trabzon, Ordu, Samsun, Sinop ve Zonguldak'tan Bulgaristan sınırına kadar gidiyor. Gürcistan Batum'dan başlıyor, Bulgaristan'a kadar uzanıyor. Başlattığımız 'Temiz Şehir Sağlıklı Türkiye' kampanyasıyla bu tabloyu kaldırmayı amaçlıyoruz" dedi. Trabzon ve Rize bölgesindeki belediyelerin kurduğu ve inşası süren Katı Atık Depolama Tesisi ile ilgili bilgi veren Pepe, "Bazı yerel yöneticilerimiz inisiyatif almıyor. Aktarma tesisinin yapılmasına Eskipazar Belediyesi karşı çıktı. Bunun üzerinden siyaset yapan muhalefet var. Bu tablonun sürmesi için direniyorlar" dedi.
Tarih: 15 Ocak 2007 Kaynak: Radikal
Romanlara zorunlu göç (15 Ocak 2007)Kentsel Dönüşüm Projesi ile evleri yıkılacak olan 3 bin 500 Roman, müzikleri, kahkahaları, düğünleri, göbek danslarıyla doldurdukları 1150 yıllık semtlerini terk etmek istemiyor, "Zoraki göçe hayır" diyor.
Acaristanbul'taki kaçak yapılaşmanın peşindeyiz (15 Ocak 2007)Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Acaristanbul'daki kaçak yapılaşmanın takipçisi olduklarını söyledi. Çevre Bakanı Osman Pepe, Trabzon'un çöplerinin döküldüğü Moloz mevkiinde basın toplantısı düzenledi. Pepe, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Makine Mühendisliği Bölümü'nde 'Mühendislik ve çevre sorunları' konulu bir konferans verdi. Konferansın sonunda bir öğrenci Acaristanbul Projesi'nde yaşanan yolsuzluklara karşı kararlı duruşundan dolayı Bakan Pepe'ye teşekkür etti. Pepe ise, "İnanmadığım hiçbir şeyi hayatımın hiçbir safhasında söylemedim. Sonuna kadar arkasında durabileceğim şeyler söyledim. Bunu lise ikinci sınıftaki hayatımın başlangıç noktasında da aynı şekilde düşünüyordum, bugün 53 yaşındayım ve ülkenin idaresinde birisi olarak aynı şekilde düşünüyorum." ifadelerini kullandı. Bakan Osman Pepe, Trabzon'un çöplerinin döküldüğü Moloz mevkiinde incelemelerde bulunan Pepe, katı atık arıtma ve depolama tesisleri kurulmasından sonra bölgeyi atletizm pistine dönüştüreceklerini söyledi.
Tarih: 15 Ocak 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Fahri Öztoprak
Acaristanbul kararları didik didik (15 Ocak 2007)Adalet Bakanlığı, Beykoz Cumhuriyet Savcısı Cevdet Ünal hakkında Acaristanbul soruşturmasındaki iddiaları araştırmak üzere üç müfettişini Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevlendirdi.
34 dur 2007 (15 Ocak 2007)Trafik sorununa karşı, plaka sınırlaması dahi gündeme gelmişken plansız kentleşme ve yapılaşma, bu sorunu içinden çıkılmaz boyutlara taşıdı.
Projesi yarım kalan, TOKİ'nin kapısını çalıyor (15 Ocak 2007)Projelerini bir türlü hayata geçiremeyen ya da inşaatı yarım kalan kuruluşlar son ümit olarak Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) kapısını çalıyor.
Metro için Ceneviz surları taşınacak (15 Ocak 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metroyu Haliç'ten geçirebilmek için Galata bölgesindeki 700 yıllık Ceneviz surlarını başka yere taşıyacak.
Hasanağa'daki TOKİ konutlarında doğalgazdan sonra dere sorunu (15 Ocak 2007)Bursa il merkezine bağlı Hasanağa beldesinde geçen eylül ayında hak sahiplerine teslim edilen TOKİ konutlarında sorunlar bir türlü bitmiyor.
'Otopark sorunu çözülürse İstanbul'un trafiği rahatlar' (15 Ocak 2007)Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da trafik sorununun çözümü için "İstanbul için plaka sayısını belirleyerek dondurmamız lazım." teklifi otomotiv sektöründe tartışmaya yol açtı.
Köprü için güzergah tespiti ilk altı ayda (15 Ocak 2007)İstanbul'da, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin ardından yapılması düşünülen üçüncü köprünün güzergahı, 2007'nin ilk yarısında tespit edilecek.
Toplam 172 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.