Haberler

Haberler

Toplam 212 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Orhan Irmak Tasarım Red Dot Design Award 2007''de "En İyilerin En İyisi - Best of the Best" Ödülü''nü Kazandı (27 Temmuz 2007)Orhan Irmak Tasarım''ın Koleksiyon Mobilya - İstanbul serisi cam bardakları için hazırladığı ambalaj, dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarından biri olan Red Dot Design Award''da "red dot award: communication design 2007" ödülüne layık bulundu.
Mimarların Altın Madeni Değerindeki Kişisel Arşivleri (27 Temmuz 2007)“Arşiv bir varlıktır; ben de bu varlığı öylesine bağışlamak istemiyorum” diyor 78 yaşındaki mimar Frank Gehry. “Bu hayatınız boyunca büyütüp geliştirdiğiniz bir şeydir ve size aittir. Ayrıca bunu saklamak ve bugüne kadar getirmek için yüklü miktarda kira da ödedim.” Frank Gehry, arşivini satmayı düşünen az ama etkili sayıdaki ünlü mimarlardan biri. Bahsi geçen arşivler binlerce objeyi, çok sayıdaki büyük ölçekli maketi, çizimlerle dolu kağıt rulolarını ve birçok başka şeyi içeriyor. Hatta bu objelerin bazıları üzerinde hala çalışılıyor. Modern Sanat Müzesi’nin mimarlık ve tasarımdan sorumlu baş küratörü Barry Bergdoll, Gehry’nin arşivine uzun zamandır sıcak baktığını, ancak bu arşiv için istenilen rakamın milyonlarca Dolar''a ulaştığını söylüyor. Rakam konusunda daha spesifik olmayı ise reddediyor.
500 milyon dolarlık perdede dört mevsim dönemi bitti (27 Temmuz 2007)Konut sektörünün ivme kazandırdığı kumaş perde sektöründe, dört mevsim dönemi kapanıyor. Bunun yerini, yazlık ve kışlık perde kavramları alıyor. Yazlık perdeler ve güneşlikler, güneş ışığının doğrudan girişini önleme yanında ısıyı azaltma amacıyla tercih ediliyor.
Proje üretene 5 bin YTL (27 Temmuz 2007)İstanbul''un problemlerinin çözümü, sosyal kültürel hayatın geliştirilmesi, hemşehrilerin hayat standartlarının iyileştirilmesi amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ''Bir Projem Var'' sistemi geliştirildi. Belediyenin hizmet verdiği her alanda projenin sunulabileceği sistemde değerlendirmeyi, İBB bürokratları, meclis üyeleri, sivil toplum temsilcileri ve üniversiteden akademik kariyere sahip alanında uzman hocalar yapacak. Projelerin kullanım hakkı İBB''ye ait olmak üzere sistem kapsamında yılda en fazla 100 projeye, 5 bin YTL''ye kadar ödül verilecek. Proje değerlendirilmeleri her üç ayda bir yapılacak ve kamuoyuna duyurulacak.
Tarih: 27 Temmuz 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Tramvay yeraltına inecek (27 Temmuz 2007)Büyükşehir Belediyesi İstanbul''un trafik sorununu çözmek için raylı sistem çalışmalarına devam ediyor. İstanbul genelinde 562 kilometrelik raylı sistem planlayan Büyükşehir Belediyesi, 72 kilometrelik metro yatırımına devam ediyor. Zeytinburnu-Kabataş tramvayının 1994''te Topkapı-Zeytinburnu kısmını hizmete almıştı. Zeytinburnu Belediyesi ve İstanbul Ulaşım AŞ''nin talepleri doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi, 2 kilometrelik Topkapı-Zeytinburnu kısmını yeraltına almaya karar verdi. Çalışma için 80 milyon YTL harcanması planlanıyor. Finansman KİPTAŞ''ın lüks konut projesinin kârından karşılanacak.
Tarih: 27 Temmuz 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Alışveriş merkezleri Anadolu’ya kayıyor (27 Temmuz 2007)Türkiye’nin 1980’li yıllarda tanıştığı alışveriş merkezi yatırımları yönünü büyükşehirlerden Anadolu’ya çevirdi. Bugün Anadolu’daki birçok ilde birbiri ardına yeni alışveriş merkezleri (AVM) açılıyor.
Türkiye’nin 10 harikası (27 Temmuz 2007)Bu aralar gündem, internet üzerinden oylarla belirlenen dünyanın yeni 7 harikası ile meşgul. Ayasofya ile aday olan Türkiye, listeye girmeyi başaramadı. Şimdi herkes dünyanın 7 doğa harikası seçimine ümidini bağlamış durumda. Bu kez Kapadokya ile adayız.
Ahşap evler ''miras'' kapsamına alınıyor (27 Temmuz 2007)Ünlü denizci Kayserili Ahmet Paşa''nın konağının da bulunduğu tarihi ahşap evlerden oluşan Kayserili Ahmet Paşa Sokağı, ''İstanbul Miras Evleri'' projesiyle geçmişine uygun olarak restore ediliyor.
İstanbullular Projeleriyle İstanbul''a yön verecek (27 Temmuz 2007)İstanbul’un problemlerinin çözümü, sosyal kültürel hayatın geliştirilmesi, hemşehrilerin hayat standartlarının iyileştirilmesi amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Projem Var sistemi geliştirildi.
İstanbul Ulaşım A.Ş.’nin Hizmet Kalitesi Yolculuğu Sürüyor: Yolcu Memnuniyeti % 5 arttı (27 Temmuz 2007)İstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından işletmeciliği yapılan Raylı Sistemler''de yolcu memnuniyeti bir önceki yıla göre % 5’lik artışla 2007 yılında %79 düzeyine çıktı.
Eurobarometer: Avrupa''nın en "güvensiz" kenti İstanbul (27 Temmuz 2007)AB Komisyonu''nun "Avrupa''nın Kentlerinde Yaşam Kalitesi" araştırmasında, insanların kendilerini en az güvende hissettikleri kent İstanbul çıktı. Listede Türkiye''den kentler arka sıralarda yer bulabildi. Yeşil alanlar sıralamasında ise Antalya 24''üncü sırada.
Tarihi Çarşının "Kurtuluş Hikayesi" Ağustos''ta (27 Temmuz 2007)Büyükşehir Belediyesi, Anafartalar Caddesi’ndeki binaların restorasyonu ve görüntü kirliliğinin önlenmesi amaçlayan yeni düzenleme için 1 Ağustos’ta ihaleye çıkıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı’nı eski tarihi dokusuna kavuşturmayı amaçlayan “Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi” ihalesine 1 Ağustos 2007 tarihinde çıkıyor.
Yeni Bir Fransız Devrimi: O Zaman Bisiklet Sürsünler (27 Temmuz 2007)Paris’te Vélib olarak adlandırılan yeni bir uygulama sayesinde, bisikletlerin makul fiyatlara kiralandığı, çok sayıda bisiklet istasyonu açıldı. Pazar günü bir düzine kadar bisikletli, izleyicilerin coşkulu alkışları eşliğinde Arc de Triomphe’dan başlayarak Champs – Élysées bulvarını tırmandı.
Stad için teklif veren 5 firmada da pürüz var (27 Temmuz 2007)Seyrantepe Stadyumu ihalesine katılan firmaların hepsinde teknik prüz çıktı. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar “5 firmada da prüz var. Normalde ihaleyi iptal etmemiz lazım. Fakat biz her türlü esnekliği göstereceğiz. Çünkü bu iş çok uzadı” diye konuştu.
İstanbul surları restore edilecek (27 Temmuz 2007)Restorasyonu 2 yıl önce doğru yapılmadığı gerekçesiyle durdurulan İstanbul''un tarihi surları, UNESCO''nun da desteğiyle yeniden onarılacak.
Türkiye’de kuraklık yaşamı etkiliyor (27 Temmuz 2007)Türkiye’nin yer altı suyunun yüzde 40’ını barındıran Konya Kapalı Havzası’nda su seviyesi son 20 yılda 22 ile 40 metre arasında düşerken, son 1 yıldaki düşüş 3 metre oldu. Türkiye’de yaşanan kuraklık yaşamı olumsuz etkiliyor. Göller, ırmaklar kuruyor, barajlarda su çekiliyor.
Prosedüre göre ağaç katliamı (27 Temmuz 2007)Antalya''da çevreciler, ormanlık alanda tramvay istasyonu yapımı için ağaç kesimini engellemek amacıyla protesto gösterisi yaptılar.
Antalya’da su müzesi kurulacak (27 Temmuz 2007)AKP’den milletvekili seçilen Sadık Badak’ın başkanlık ettiği Kent Konseyi Ekonomi Çalışma Grubu’nun toplantısında Antalya’da su müzesi kurma kararı alındı. Toplantıda ayrıca, Antalya’daki yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının korunmasını amaçlayan müzenin kurulması konusunda bir de çalışma komisyonu kuruldu. Komisyonda, Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, Jeoloji Mühendisi Tunç Tarımcı ile Mimar Recep Esingil görev aldı. Yerel Gündem 21 Kent Konseyi bünyesinde oluşturulan Su Müzesi Çalışma Komisyonu, 3 gün içinde çalışma planlarını sunacak. Öte yandan, Yerel Gündem 21 Kent Konseyi üyeleri, konsey üyelerinden birinin milletvekili seçilmesinden memnunluk duyduklarını ifade ederken, Sadık Badak’a çiçek vererek tebrik ettiler. Badak, kent konseyindeki görevine devam edecek.
Tarih: 27 Temmuz 2007 Kaynak: Akşam
Havalimanı kokusu aldığımız yere uçuyoruz, yılda 200 gün havadayız (27 Temmuz 2007)Kırksekiz saatliğine seçim havasından pek uzaklarda, Tunus’tayız. 45 dereceyi aşan sıcak altında TAV’ın işletme ihalesini de kazandığı Enfidha Uluslar arası Havalimanı’nın temel atma törenindeyiz.
Kültür ve İletişim (27 Temmuz 2007)Her seçim öncesi olduğu gibi, bu kez de kültür-sanat alanımız, siyasetle içli dışlıydı. Hatta bu seferki ilginin geçen seçimlere oranla daha yoğun olduğu söylenebilir.
Toplam 212 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.