Haberler

Haberler

Toplam 278 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Dağdaki yangın Atina''ya ''indi'' (17 Ağustos 2007)Yunanistan''ın başkenti Atina yakınlarındaki büyük orman yangını kente yaklaştı. Yunan başkentinin kuzeyindeki Pendeli Dağı''nda dün sabah çıkan orman yangını, şiddetli rüzgâr ve yetkililerin başlarda önemsememesi sonucu kilometrelerce uzunlukta bir cepheye yayılarak Atina''nın kuzey semtlerini ateş çemberine aldı. Medyadaki haberlerde şehrin Kifisia, Politia, Brilissia semtlerinin tehlikede olduğu, Melissia ve Nea Pendeli semtlerinde ise birkaç evin yandığı bildirildi. Pendeli ve civarında bulunan 3 hastane ve 2 çocuk tatil kampı acilen boşaltıldı. Büyük çoğunluğu Atina dışında tatilde olan ve yangını medyadan öğrenen, tehlike altındaki semtlerin sakinleri Yunan TV ve radyo kanallarının telefonlarını kilitledi. Yangın nedeniyle kısa süren elektrik kesintileri de yaşandı.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Taki Berberakis
''Kızılırmak kirli'' uyarısı kulak arkası (17 Ağustos 2007)Ankara''nın susuz kalmaması için gerekli önlemleri almamakla suçlanan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek''i zora sokacak bir resmi belge daha gün yüzüne çıktı.
Yeni Çarşı''da Yıkım (17 Ağustos 2007)Altındağ Belediyesi ekipleri Hamamönü Yeni Çarşı’da "Eski Kent Dokusunu Korumak ve Sağlıklılaştırmak" Projesi kapsamında yaklaşık 15 dükkanın yıkım çalışmalarına başladı. Kültür Bakanlığı ve Altındağ Belediyesi’nin ortaklaşa gerçekleştireceği proje kapsamında yıkılan dükkanların yerine meydan yapılacağı bildirildi. Altındağ Belediyesi İmar Müdürü Ziya Kalaycıoğlu çalışmaların en geç bir ay içinde tamamlanacağını belirterek, "Belediyeye ait olan bu arsa üzerindeki yıkım için gerekli her türlü hukuki işlem tamamlandı. Bu alan bir ay içerisinde meydan olarak düzenlenecek" dedi. Yıkımda herhangi bir olay yaşanmazken bazı esnaflar dükkanlarını zamanında boşaltamadıkları için yetkililelerle tartıştı.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Zeynep Gürcan
Risk her yerde denetim 19 ilde var (17 Ağustos 2007)Marmara Depremi''nin üzerinden 8 yıl geçmesine karşın yapı denetimine ilişkin yasal mevzuat boşlukları giderilmedi. 3 yıl önce gerçekleştirilen Deprem Şûrası''nda alınan kararların birçoğu unutuldu.
Bursaray viyadüğü tamam (17 Ağustos 2007)Bursa''nın hafif raylı sistemini kentin doğusuna ulaştıracak olan B etabının en zorlu bölümlerinden biri olan viyadük inşaatı son segmentinin de eklenmesiyle tamamlandı. Viyadüğün Ankara Yolu ile Gökdere Kavşağı''nı bağlayan son segmenti de yerleştirilirken, küçük kaynak işlerinin bu ay sonuna kadar bitirilmesi bekleniyor. Ankara Yolu''nun kapalı olan bölümü bu ayın sonunda trafiğe açılacak. Viyadük inşaatı için kurulan iskelelerin kaldırılmasıyla Ankara Yolu 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş olarak hizmet verecek. Toplam uzunluğu 493 metre olan viyadük inşaatının 195 metresi çelikten oluşuyor. 298 metresi ise prefabrik-betondan inşa edildi. Viyadük, Gökdere Kavşağı''ndan Ankara Yolu''na kadar 14 adet betonarme ayak üzerine oturuyor.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Manisa''daki yangın kontrol altına alındı (17 Ağustos 2007)Manisa-İzmir arasında, yaklaşık 350 hektarlık alanda etkili olan orman yangını kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları sürüyor. 4 gün içinde beşinci kez aynı bölgede orman yangını çıkması nedeniyle, sabotaj ihtimali üzerinde duruluyor.
"Küresel ısınmaya Kyoto çare değil, radikal önlemler şart" (17 Ağustos 2007)Türkiye''nin saygın çevre dergisi Ekoloji Mazagin, küresel ısınmaya karşı insanlığın elindeki en önemli reçetelerden biri olan Kyoto Protokolü''nün kesin çözüm olmayacağını, dünyaya sadece 10 yıl kazandıracağını yazdı. Küresel ısınmanın önüne geçilmesi için radikal kararlar alınması gerektiği kaydedildi.
Hitit uygarlığının sonunu kuraklık getirmiş (17 Ağustos 2007)Eski çağ tarihi uzmanı Prof. Dr. Hasan Bahar, kuraklığın Anadolu''da tarih boyunca hüküm süren pek çok medeniyetin en büyük sorunu olduğunu söyledi. Prof. Dr. Bahar, Hitit uygarlığının kuraklıktan en çok etkilenen medeniyet olduğunu dile getirdi.
Sungate’e Yeni Soluk (17 Ağustos 2007)Türkiye’nin ilk 7 yıldızlı tesisi Sungate Otel, 340 milyon dolar bedelle Mirax Grubu’nun oldu. Rus şirket, dev tesise Moskova’daki gece kulüplerinden yapıp, boş olan alanları da lüks villalarla dolduracak.
Deniz Seviyesinde Olağanüstü Yükselmeler (16 Ağustos 2007)Deniz seviyesi şu anda da makul bir düzeyde yükseliyor. Son on yılda 3 santimetre yükseldi, bu da geçen yüzyıldaki ortalama yükselme oranının iki katı. Denizin 20. yy’daki yükselme hızı ise daha önceki yüzyıllardan fazla ve bunun önemli bir sebebi insan faaliyetleri. Okyanuslardaki su sıcaklığının artışı sebebiyle oluşan su seviyesindeki yükselmenin sebebi %50 oranında küresel ısınma. Bu yükselmeyi eriyen buzul dağları oluşturuyor. "Büyük buzul kütlelerinin oluşumu binlerce yıl sürerken bunlar günümüzdeki sürekli parçalanıyor."
İnşa Etmeden Önce Düşün (16 Ağustos 2007)Alçak araziler daha ucuz olduğundan dolayı, bu bölgelerde yeni yeni yaygınlaşan gayrimenkul yatırımları, sel baskınlarının yoğunlaşmasına neden oluyor. Daha iyi seçenekler var.
Accor Hotels''tan KKTC''ye Yardım (16 Ağustos 2007)Dünya''da, 100 ülkede 4200 otel otel işleten dev Fransız oteller zinciri ''Accor Hotels'', ambargoyu dinlemedi, 1974''deki harekâttan bu yana Kıbrıs''a gelen ilk Dünya zincirinin bir halkası olan Mercure Hotel''i, Akfen Holding işbirliği ile Girne''de inşaa edip, hizmete açtı.
AKM bu şehrin belleğidir (16 Ağustos 2007)AKM''nin yıkılması odaklı tartışma keskinleşerek sürerken; Nisan 2007''de, bakanlıktan gelen yasa tasarısı gidişatın seyrini değiştirmişti.
''Seyrantepe projesinin bedeli 2.5 milyon dolar'' (16 Ağustos 2007)Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Helvacı, Seyrantepe İhalesi''yle ilgili soruları yanıtladı.
Prof. Dr. Görür: İstanbul topun ağzında (16 Ağustos 2007)Prof. Dr. Naci Görür, Gölcük ve Düzce depremleri nedeniyle Marmara Denizi tabanında 240 yılda birikmesi gereken enerjinin 55 saniyede yüklendiğini belirterek, “Bu yükü, Marmara kaldırmaz. En sonuna kadar da dayansa 2029’a kadar bu iş biter” dedi.
İstanbul depreme hazır değil (16 Ağustos 2007)Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. K. Erçin Kasapoğlu, “Hazırlıklar, İstanbul olası bir büyük depreme yüzde 100 hazır hale gelene dek sürmelidir; bunun için geç kalmış sayılmayız” dedi.
İstanbullu güvende değil (16 Ağustos 2007)AB Bölgesel Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından, "75 Avrupa kentinde yaşam kalitesine ilişkin kamuoyu yoklaması" başlığıyla açıklanan araştırma çerçevesinde Ankara, İstanbul, Antalya ve Diyarbakır''dan 500''er kişinin görüşleri de yansıtıldı.
"Kültür" de "Çevre" de ayrılmalı (16 Ağustos 2007)Kuruluş aşamasındaki 60. hükümette "kültür" ile "turizm" bakanlıklarının yeniden "ayrılma" sı isteniyor.
Amacımız yaşam alanlarını "engelsiz" hale getirmek (16 Ağustos 2007)Engelliler ve yaşlılar için kullanım kolaylıkları sağlayan Vitaflex mobilya donanımlarını Türkiye''ye getiren Hafele''nin Genel Müdürü Uytun, "Odak noktamız engelsiz yaşam alanları oluşturmak" diyor.
İsrail Kazısı Aksa''nın Yıkımı Olacak (16 Ağustos 2007)Mescid-i Aksa İmamı İkrime Sabri, İsrail''in Haremüşşerif''te yaptığı kazı çalışmasının Mescid-i Aksa''nın yıkımıyla sonuçlanacağını söyledi. Başbakan Erdoğan''ın talimatıyla Haremüşşerif''e giden Türk heyetinin raporunu kamuoyuna açıklamamasını eleştiren Sabri, “Büyük bir şaşkınlık içindeyiz” diye konuştu.
Toplam 278 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.