Haberler

Haberler

Toplam 169 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Arabasız İstanbul düş değil (24 Ağustos 2007)Dünyada otomobil bağımlılığını azaltmayı, kent içi ulaşımda alternatif çözümler üretmeyi amaçlayan uluslararası "Otomobilsiz Şehirlere Doğru Konferansı" nın yedincisi İstanbul''da yapılacak. Bu yılki teması, "İklim Değişikliğinde Yaşanabilir Bir Gelecek Kurmak" olarak belirlenen konferansta, İstanbul''un otomobilsiz ilçesi Adalar ziyaret edilerek insan odaklı ulaşım politikalarına dikkat çekilecek. World Carfree Network''ün (Dünya Otomobilsiz Şehirler Ağı) uluslararası konferansı, 27-31 Ağustos tarihleri arasında, İstanbul Valiliği''nin öncülüğünde, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği''nin ev sahipliğinde, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü işbirliği, Beşiktaş Belediyesi ve Suat Ayöz Trafik Mağdurları Derneği''nin desteğiyle gerçekleştirilecek. Konferans kapsamında, 5 gün boyunca İstanbul''un farklı mekânlarında çeşitli konferans ve etkinlikler düzenlenecek.
Tarih: 24 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Trilyonluk arsa mahkemelik oldu (24 Ağustos 2007)Etimesgut Belediyesi’nin İstasyon Mahallesi’nde kat karşılığı ihale ettiği 12 bin metrekarelik arsaya yapımı süren alışveriş merkezi, belediyenin milyonlarca YTL zarara uğratıldığı gerekçesiyle mahkemelik oldu.
Batıkent’e yeni hastane yatırımı (24 Ağustos 2007)Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Uyar, Sağlık Bakanlığı ile Batıkent’te 60 dönümlük bir alana hastane yapılması konusunda iş birliği yaptıklarını belirterek, temelin de 1 ay içinde atılacağını söyledi. Uyar, 320 bin nüfusa sahip Batıkent’te yaptırdıkları ankette, semtin hastaneye ihtiyacının olduğunu saptadıklarını belirtti. Bu çerçeveden hareketle Sağlık Bakanlığı ile iş birliği içine girdiklerini ifade eden Uyar, şunları kaydetti: "Belediye olarak maddi olanağımız yetmediği için, Sağlık Bakanlığına Batıkent’te 60 bin dönüm alanı tahsis ettik. Gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından, Eylül ayı sonu gibi temeli atmayı planlıyoruz. İhalesi yapıldı. Halkın gereksinimleri doğrultusunda hizmetlerimizi, sürdürme taraftarıyız." Yerel yönetimlerle bakanlıkların uyum içinde çalışmalarının, halka fayda sağlayacağını kaydeden Uyar, ayrıca okulların yeni eğitim-öğretim yılına başlayacak olması dolayısıyla çalışmalara hız verdiklerini söyledi.
Tarih: 24 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
2200 yıllık yüze defineci tokadı (24 Ağustos 2007)Henüz milli park statüsünde olmadığı için korunmayan İncesu Kanyonu''ndaki tarihi Kibele heykeli, içinde altın saklandığını düşünenler tarafından her gün biraz daha tahrip ediliyor.
Metrobüs saatte 15 bin yolcu taşıyacak (24 Ağustos 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Topkapı-Avcılar arasını 30 dakikaya indirecek metrobüs projesini, eylül ayında tamamlamak için çalışmalarını hummalı bir şekilde sürdürüyor. Ancak, 20 kilometrelik hattın Avcılar kısmında yol genişletme çalışmaları ve 14 istasyonun yapımı eylül ayına bir hafta kalmasına rağmen tamamlanamadı. Bir yandan Küçükçekmece-Avcılar arasında yol genişletme çalışmaları devam ederken, hattın bazı duraklarının da yapımına başlandı. Hat üzerinde 14 adet durak yer alacak. Hollanda’dan alınacak maksimum 250 yolcu kapasiteli 26 metre uzunluğundaki metrobüslerin 10 adedinin eylül ayı içinde alınması planlanıyor. Tanesi 1 milyon 200 bin Euro olan araçlardan 50 tane satın alınacak. O-1 Karayolu’nun orta aksında ve kendisine ayrılmış özel şeritlerde çalışacak metrobüsler, saatte bir yönde 15 bin yolcu taşıyacak.
Tarih: 24 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Boğaz''daki fiyatlar, Hampton''la başa baş (24 Ağustos 2007)Türkiye''deki gayrimenkul yatırımlarının gelişimini incelemek için İstanbul''a gelen Ernst&Young (E&Y) Global Gayrimenkul Sektörü Bölüm Başkanı ve Sorumlu Ortağı Dale Anne Reiss, İstanbul ve New York''ta emlak fiyatlarının benzer seyrettiğini söyledi.
Dönüşen Haliç (23 Ağustos 2007)Yıllarca endüstriyel atıklarla kirlenen ve ihmal edilen Haliç''te 1980''lerden beri sürdürülen çalışmalar sonucunda, dört binden fazla yapı istimlak edilip, iş yerleri şehir dışındaki yeni merkezlere nakledildi, kıyılar park ve bahçeler ile çevrildi, ilk defa inşa edilen dev kanal sistemleri ve kolektörler ile sular temizlendi. Böylece Haliç hakettiği değere kavuşarak tekrar İstanbullular''ın gözde kültür ve turizm bölgesi haline geldi. Özellikle son yıllarda gerçekleştirilen kentsel dönüşüm ve restorasyon projeleriyle gündemden düşmeyerek, mimarlık camiasının dikkatini üzerine çeken Haliç kıyılarında sürdürülen çalışmaları biraraya topladık.
KlimaPlus’dan Hidrojen Enerjisiyle Çalışan Otomobile Destek (23 Ağustos 2007)Kuruluşundan itibaren tüm faaliyetlerinde ve distribütörü olduğu Mitsubishi Electric Klima Sistemleri ürünlerinde çevreye duyarlı bir yaklaşım ile hareket eden KlimaPlus AŞ çevreyi korumaya yönelik faaliyetleri de desteklemeye devam ediyor.
İYTE 2007 Yaz Rölöve Stajı Tamamlandı (23 Ağustos 2007)2006 - 2007 öğretim yılında İYTE Mimarlık ve Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencilerinin birlikte yaptığı AR 190 Rölöve Stajı, 09 - 20 Temmuz 2007 tarihleri arasında, Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesi ve köylerinde gerçekleşti.
Taksim Meydanı’na Cumhuriyet Müzesi (23 Ağustos 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Meydanı’ndaki tarihi maksemi (Su Deposu) Cumhuriyet Müzesi’ne dönüştüreceklerini açıkladı.
Güzelbahçe''ye Anfitiyatro Müjdesi (23 Ağustos 2007)İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Güzelbahçe’de yapacağı anfitiyatrodaki çalışmaları inceleyen Başkan Kocaoğlu, 1140 kişilik tiyatronun yıl sonuna yetiştirilmesinin hedeflendiğini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Güzelbahçe’ye kazandırmak için geçtiğimiz Nisan ayında yapım ihalesine çıktığı ve Temmuz ayında temelini attığı anfitiyatroda çalışmalar hızla devam ediyor.
Amsterdam en kozmopolit kent (23 Ağustos 2007)Hollanda’nın başkenti Amsterdam’ın 177 ülkeden insan barındırdığı ve bu sayıyla dünyanın en kozmopolit kenti olduğu belirtildi.
Mimar Sinan''ın Kayseri''deki Tek Eseri Restore Ediliyor (23 Ağustos 2007)Mimar Sinan’ın Kayseri’deki tek eseri olan Kurşunlu Cami, Vakıflar Bölge Müdürlüğünce restore ediliyor. Vakıflar Bölge Müdürü Abdullah Kayan, Osmanlı döneminin büyük yapı ustası Mimar Sinan’ın Kayseri’deki tek eseri olan Kurşunlu Camii’nde restorasyon çalışmalarının başladığını bildirdi. 430 yıllık geçmişine rağmen ayakta duran caminin aslına uygun olarak restore edileceğini belirten Kayan, “Cami içindeki beton sökülerek, aslına uygun olarak taş döşemeyle kaplanacak. Ayrıca caminin kubbelerinin bakımı da yapılacak. Minarede bozulan yerler orijinali gibi onarılacak. Caminin dış duvarları ise ilaçlı suyla temizlenecek” dedi. Restorasyon çalışmaları sebebiyle ibadete kapanan tarihi caminin ramazan ayında açılması planlanıyor.
Tarih: 23 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
Batı uygarlığının kökeni Anadolu (23 Ağustos 2007)Burdur Müze Müdürlüğü’nün desteğiyle geçen yıl başlatılan Gölhisar ilçesindeki Kibyra Antik Kent kazılarına bilimsel danışmanlık da yapan Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Fahri Işık, Türk bilim adamlarının son yıllarda yapılan kazılarda ortaya çıkardığı gerçeklerde, antik uygarlığın Yunan uygarlığı olmadığını, Anadolu kültüründen oluştuğunu belgelediklerini savundu. “Türk bilim adamları, antik kent kazılarında o dönemdeki uygarlıkların Yunan uygarlığı olmadığını ortaya çıkardılar” diyen Işık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk bilim adamlarımız, bizim söylediklerimizin tümünü son üç yılda yapılan kazılarda belgelediler. Eski çağ biliminde bir ön yargı vardır. Her ne varsa ve her ne bulunursa batıda Yunan uygarlığı ile özdeşleştirilir. İki yüzyıldır tüm dünya bunu böyle bilir. Biz bu ön yargıları kazma ile parçaladık ama bu hiç de kolay olmadı. Bizim yıllardır söylediğimiz Pamfilya’nın bir Anadolu kültürünün toprağı olduğu gerçeğini Almanlar’ın yaptığı kazılar belgeledi. Anadolu kültürlerinin bugünkü Batı uygarlığını oluşturduğu gerçeğini kimse bozamaz.”
Tarih: 23 Ağustos 2007 Kaynak: Akşam
TAV, "geleceği" inşa edecek (23 Ağustos 2007)TAV İnşaat, Libya''daki Trablus Havalimanı ihalesini çokuluslu konsorsiyumla birlikte 24 ayda 3 milyar dolarlık yatırımla inşa edecek. Havalimanı modern tasarımı ile geleceği yansıtacak.
Mimarların "Plan" savaşı (23 Ağustos 2007)Mimarlar Odası, bakanlığın hazırladığı “Antalya-Burdur 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’na Isparta’nın dahil edilmemesi durumunda hukuki süreç başlatacaklarını açıkladı.
Büyükşehir çalışıyor İstanbullu çıldırıyor (23 Ağustos 2007)Okulların açılmasının arefesinde yol çalışmalarına başlamayı âdet edinen İstanbul Büyükşehir Belediyesi aynı uygulamayı bir kez daha yaptı ve Büyükdere Caddesi''nde alt - üst geçit çalışmasına başladı.
Amcazade Yalısı otel olacak (23 Ağustos 2007)Dünyanın ayakta kalan en eski ahşap yapısı Amcazade Yalısı için ilanla ihaleye çıkılacak. Geniş bahçesi cazibesini daha da artıran Yalı’nın restorasyon ihalesini alan, burayı butik otele dönüştürecek.
30 milyon $’a tarihi yeniden canlandırdı... (23 Ağustos 2007)ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times, dünyanın en güzel evlerini tanıttığı “saray evler” bölümünde Boğaz’da yeniden restore edilen Pertev Bey Yalısı’nı (Süslü Yalı) tanıttı.
Da Vinci''nin köprüsü sergiye çıkıyor (23 Ağustos 2007)Hiçbir projeyi vaad ettiği zamanda bitiremediği için sürekli işsiz kalan İtalyan ressam, mimar ve mucit Leonardo Da Vinci''nin, Sultan II. Bayezid''den mektupla iş istediğini ve Haliç''in üzerine bir köprü projesi olduğunu bilen pek az kişi vardır.
Toplam 169 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.