Haberler

Haberler

Toplam 169 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Türkiye her mevsim cazip (23 Ağustos 2007)Türkiye''nin turizm çeşitliliği yeni atılımlarla artıyor. Asıl yoğunluğa sahip güneş ve deniz turizmine, kış turizmi, sportif faaliyetler ve kongre turizmi de eklendi.
Abdülhamit''in av köşkü ziyaretçilerini bekliyor (23 Ağustos 2007)Ümraniye''de bulunan tarihi Hekimbaşı Av Köşkü, uzun süre devam eden restorasyon çalışmalarının sonuçlanmasının ardından ziyarete açıldı. 1881''de Mimar Sarkis Balyan''a yaptırıldığı ve Sultan Abdülhamit tarafından av köşkü olarak kullanıldığı tahmin edilen üç katlı binanın restorasyon projesini Prof. Haluk Sezgin ve Prof. İlgi Yüce Aşkın hazırladı. Bünyesinde 20 metrelik bir merdiven kulesi de barındıran, İtalyan Rönesansı tarzındaki yapının yenileme çalışmalarına, 1999 yılında Yapı İşleri Müdürlüğü tarafından başlanmıştı. 1200 metrekarelik bir alanda sürdürülen ve 2001 yılı mart ayında tamamlanan 1. etap çalışmalarından sonra ara verilen inşaat faaliyetine, 2005 yılı mayıs ayında kaldığı yerden devam edilerek, binanın zemin kaplaması, boya, tavan, çıta işleri ve bahçe peyzajı yenilendi ve tarihi köşk orijinal haline döndürüldü.
Tarih: 23 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Kars''ın "Uygarlık Belgeseli" (23 Ağustos 2007)"Tarih ve arkeolojiyi sevmemde etken olan ve en güzel gençlik yıllarımın geçtiği anıtsal Kars Kalesi''ne..."
Hasankeyf''te son tango başladı (23 Ağustos 2007)Önce Danıştay''a, sonra uluslararası çevrelerin baskısına takılan Ilısu Barajı Projesi, aranan 1.2 milyarlık kredinin bulunmasıyla yeniden ivme kazandı.
Taksim''e cami yerine Cumhuriyet Müzesi (23 Ağustos 2007)Taksim''e adını veren tarihi ''Maksem'' binası, Cumhuriyet Müzesi oluyor. Taksim Meydanı''nın hâkim köşesindeki tarihi Maksem binasının hemen arkasına, 1960''lı yılların sonunda da cami kurulması gündeme gelmiş, yıl yıl olgunlaşan proje, 12 Eylül darbesiyle rafa kalkmıştı.
Yenişehir Gölü suya hasret (23 Ağustos 2007)Hatay''ın Reyhanlı ilçesindeki Yenişehir Gölü, kuraklık nedeniyle tamamen kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Dağlardan gelen çaylarla beslenen gölde önceki yıllarda kayıkla gezintiler düzenlenip balıkçılık yapılabiliyordu. Gerek bölge halkının gerekse Cilvegözü Sınır Kapısı''nı kullananların, kıyısındaki lokantalarda dinlenip ''tuzda balık'' yediği gölün ölümü herkesi üzüyor. Reyhanlı Belediye Başkanı AKP''li Hüseyin Şanverdi, "Önceki yıl su dolu olan göl son iki yılda mevcut suyunu kaybetmeye başladı. Göl için şu an yapacak bir şeyimiz yok. Arızalar giderildikten sonra gölü yeniden besleyeceğiz. Eski konumuna gelmesini ümit ediyoruz, ama kuraklık giderek artıyor" dedi.
Tarih: 23 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Ferhat Dervişoğlu
Dünyanın en kozmopolit kenti Amsterdam oldu! (23 Ağustos 2007)Hollanda''nın başkenti Amsterdam''ın 177 ülkeden insan barındırdığı ve bu sayıyla dünyanın en kozmopolit kenti olduğu açıklandı. Belediye kayıtlarına göre, geçen yıl 176 olan değişik ülke vatandaşı sayısı, bu yıl Malavi''den gelen bir kişinin kente yerleşmesiyle 177''ye yükseldi. 746 bin nüfusa sahip olan Amsterdam''da, 532 bin Hollandalı yaşıyor, nüfusun geri kalanı ise başka ülkelerden gelenler oluşturuyor. Kentte yaşayan yabancılar sıralamasında 64 bin 588 ile Faslılar ilk sırada yer alırken, onları 37 bin 421 ile Türkler ve 10 bin 244 ile İngilizler izliyor. Amsterdam''ı kozmopolit özelliği açısından 164 ayrı ülke vatandaşıyla Anvers izliyor. New York''ta ise bu sayı 150''nin altında bulunuyor.
Tarih: 23 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Tasarımcılar Eski Galata Köprüsü''nde (23 Ağustos 2007)Ünlü tasarımcıları İstanbul''da buluşturan İstanbul Tasarım Haftası, 4 - 10 Eylül''de Balat''taki Eski Galata Köprüsü üzerinde düzenlenecek.
Gurbetçi Türkiye''den gayrimenkul almıyor (23 Ağustos 2007)Üçüncü kuşak gurbetçilerin artık babaları ve dedelerinin aksine Türkiye''den gayrimenkul alma yönünde eğilim göstermediği bildirildi.
''Paraları alıp kaçmadık, projelerimizi devrediyoruz'' (23 Ağustos 2007)Maket üzerinden sattığı konutları teslim etmediği ve hileli iflas yoluna başvurduğu gerekçesiyle yöneticileri hakkında suç duyurusu yapılan AKS Anadolu Konut Sanayi A.Ş''nin genel koordinatörü Nusret Görmüş, Chantua Evleri, Çelik Evler ve Çelik Residence projelerinin yaşanan finansal zorluklar nedeniyle başka firmalara devrinin sözkonusu olduğunu ancak iddia edildiği gibi kaçmadıklarını açıkladı.
"Bir batık bütün sektörü etkiler" (23 Ağustos 2007)Hektaş Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ekşi, maket üzerinden satışı yapılan projelerlerde elde edilen gelirin, proje bitmeden başka bir projeye aktarılmaması gerektiğini belirterek "Böyle bir aktarım olduğu zaman projenin tamamlanması konusunda mutlaka sıkıntı olur. Bir sıkıntı olduğu zaman satıştaki bütün projelere yansır" dedi.
Folkart, Lüks Konutta 6 Aylık Satış Hedefine, 15 Günde Ulaştı (22 Ağustos 2007)Saya Grup bünyesindeki Folkart, İzmir’in en lüks konut projesi olarak başlattığı Folkart Narlıdere evlerinde 6 aylık satış hedefine 15 günde ulaştı. 4 Ağustos’ta satışa sunulan 168 dairenin %20’si satıldı.
Taksim Meydanı Meydana Çıkıyor (22 Ağustos 2007)Büyükşehir Belediyesi İstanbul’un en önemli mekanlarından biri olan Taksim Meydanı’ndaki araç trafiğini başka caddelere yönlendirerek meydanı yayalaştıracak. Böylece Gezi Parkı’yla bütünleşen 14 bin metrekarelik dev bir meydan ortaya çıkacak.
Hindistan’dan Mektup: “Mimarlar Kentlileşmiş Bir Dünya için Hazır Değiller" (22 Ağustos 2007)Dünya şehirlere doğru hızla akarken, kent merkezlerine göç eden insan topluluklarının konut ve barınma ihtiyaçlarını çözebilecek kimi profesyoneller –mimarlar ve şehir plancıları- kötü bir donanıma sahip olduklarını kolaylıkla kabul edeceklerdir.
Satışa çıkan Derince Limanı''na 5 teklif verildi (22 Ağustos 2007)Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları''na (TCDD) ait Derince Limanı''nın özelleştirilmesi için açılan ihaleye toplam beş teklif alındı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı''ndan yapılan açıklamaya göre, teklif verme süresi önceki gün sona eren Derince Limanı''na Akfen Holding Akfen Altyapı Yatırımları Holding Ortak Girişim Grubu (OGG), Türkerler OGG; Global Altyapı Hizmetleri ve İşletmecilik, Çelebi Holding Kocaeli Sanayi Odası OGG ile Limak İnşaat teklif verdi. Haziran ayında ihalesi açılan ve 36 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi suretiyle özelleştirilecek olan Derince Limanı için teklifler dolar olarak alındı ve ihale bedeli, işletme hakkı devir sözleşmesi imza tarihinde peşin veya vadeli olarak ödenebilecek. TCDD''ye ait Mersin Limanı''nın 36 yıllığına işletme hakkı, 775 milyon dolara, dünyanın en büyük liman işletme şirketlerinden olan Ports of Singapur Authority (PSA) ile Akfen Ortak Girişim Grubu''na satıldı. İzmir Limanı''nın 49 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi için açılan ihalede ise Global-Hutchison Ports-Ege İhracatçı Birlikleri (EİB Limaş) OGG 1 milyar 275 milyon dolarla en yüksek teklifi vermişti. Limanların özelleştirilmesinden elde edilen gelirler TCDD hesaplarına aktarılacak. Bu gelirler demiryolu araçlarının alımı ve yeni demiryolu inşaatı ile mevcut demiryollarının bakım, onarım ve iyileştirilmesinde kullanılacak.
Tarih: 22 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Korumacı mimarlar ödüllendirilecek (22 Ağustos 2007)Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültür varlıklarını korumaya yönelik çalışan mimarları 5 ana dal ve 9 kategoride ödüllendirecek. Başvurular 17 Eylül’de başlayacak, ödül 5’er bin YTL.
Öymen''in otel kuracağı arazinin beşte biri ''özel orman'' ilan edildi (22 Ağustos 2007)CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen''in oğlu Burak Öymen''in kurucu ortağı olduğu Capital Partners şirketinin Kaplankaya Projesi''ne ''özel orman'' sınırlaması geldi.
İSKİ, 99 günlük suyu kalan İstanbul için yeni kuyular açıyor (22 Ağustos 2007)İstanbul''a su sağlayan barajlardaki su miktarı 198 milyon metreküpe düştü. Günlük ortalama 2 milyon metreküp su kullanılan İstanbul''un 99 günlük suyu kaldı.
Beşiktaş''ın tescilli müzesi var (22 Ağustos 2007)Beşiktaş Jimnastik Kulübü tarihine ait kültür mirasının sergilendiği kulüp müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı''na bağlı ilk özel spor kulübü müzesi olarak tescil edildi. Beşiktaş Kulübü''nden yapılan açıklamada, siyah-beyazlı kulübün müzesinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın onayı ile "Özel Beşiktaş Jimnastik Kulübü Müzesi" olarak tescil edildiği ifade edildi. Beşiktaş Kulübü Müze Kurulu Başkanı Zülal Gök, 2005 yılından bu yana sürdürdükleri çalışmaların neticesinde bu büyük gurura eriştiklerini belirterek, "Amacımız, kalıcı bir esere imza atmak ve tarihi emanetlerimizi gelecek nesillere resmi bir müze çatısı altında taşımaktı. Yoğun çabalarımız sonucunda bu arzumuzu gerçekleştirdik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" dedi.
Tarih: 22 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün
İşte mobil tatil odası (22 Ağustos 2007)Kamp keyfinden vazgeçmiyor ancak çadırda da rahat edemiyorsanız artık tam size göre bir ürün var: Mobil otel odası.
Toplam 169 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.