Haberler

Haberler

Toplam 169 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Vakfıkebir Fol Deresi projesi ile ''Mini Venedik''e dönüştürülecek (20 Ağustos 2007)Trabzon''un Vakfıkebir ilçesinde yılardır yapılması planlanan Fol Deresi Yürüyüş Bandı ve Deniz Suyunun Dere Yatağına İlerlemesi projeleri ile şehir ''Mini Venedik''e dünüştürülecek.
Bir zamanlar cennetti (20 Ağustos 2007)Suları çekilen Manyas Kuş Cenneti, hüzün içinde kuşlarıyla vedalaşıyor. Kuşlar ilk kez Manyas''ı her zamankinden bir ay erken terk ederken cennet AB''nin verdiği A Sınıfı diplomasını da kaybetmek üzere.
AKM nasıl kurtulur? (20 Ağustos 2007)İstanbul Serbest Mimarlar Derneği''nin düzenlediği ''S.O.S İstanbul Mimari Proje Yarışması''nın bu yılki konusu, hakkında yıkım kararı alınan AKM... Arkitera''dan yapılan açıklamada, mimarlık öğrencilerine açık yarışmanın ikincisinin, gençleri, ''AKM''yi yıkmak yerine, bu yapının farklı bir yaklaşımla ele alınıp, yeniden kent kültürüne, Taksim Meydanı''na ve İstanbul''a kazandırılması için alternatif öneriler üretmeye çağırdığı belirtildi.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Tünel kavşak projesi trafiği rahatlatacak (20 Ağustos 2007)Kahramanmaraş''ta "Kent İçi Trafik Düzenlemesi ve Proje Uygulamaları" kapsamında yapılan çalışmalardan biri olan "Tünel Kavşak Projesi" trafiği rahatlattığı kadar estetik yapısıyla da göz kamaştıracak.
İngilizlerin gözdesi Kapadokya (20 Ağustos 2007)İngiltere''de yapılan bir araştırmada Kapadokya, mutlaka görülmesi gereken yerler listesine girdi. Virgin Travel Insurance adlı şirketin 1267 kişiye, dünyada mutlaka görülmesi gereken turistik yerler ve hayal kırıklığına neden olan turistik yerler hakkındaki görüşleri soruldu. Londra''daki Big Ben saat kulesi, Paris''teki Eyfel Kulesi, Washington''daki Beyaz Saray, New York''taki Özgürlük Heykeli gibi mekânlar İngiliz turistlerin gözünde sınıfta kaldı. Mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde Kapadokya 7''inci oldu.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Tabakhanelerin de boşaltılması ile Kanalboyu cazibe merkezi olacak (20 Ağustos 2007)Bursa''da Soğanlı, Çirişhane ve Çiftehavuzlar mahallelerinin ortasında yer alan ve Kanalboyu olarak bilinen bölge, Osmangazi Belediyesi''nin hazırladığı düzenleme projesiyle cazibe merkezine dönecek.
Antik deprem mezarlığı (20 Ağustos 2007)Anadolu''nun deprem gerçeği arkeolojik kazılardan da fışkırıyor. Burdur''un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos antik kentinde toplu mezar bulundu. Apollon Tapınağı''nın güneyindeki mezarda, M.Ö. 6/7''nci yüzyıllardaki büyük depremde ölenlere ait olduğu sanılıyor. Belçika Leuven Katolik Üniversitesi yetkilileri şimdiye kadar beş mezar açıldığını, ikisinin kadınlara ait olduğunu, bir kadının bebeğiyle birlikte gömüldüğünü söyledi. 1706''da keşfedilen, 1987''de kazılmaya başlanan kentin altından fay hattı geçiyor. Üzeri kayan topraklarla kapanan kentte son olarak 5 metrelik İmparator Hadrian heykeli bulundu.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Ulu Cami ve Küçük Cami için restorasyon projesi hazırlanıyor (20 Ağustos 2007)Tarihi, MÖ''den 3 binli yıllara uzanan Elazığ''ın Palu ilçesindeki Ulu Cami ve Küçük Cami için restorasyon projesi hazırlanıyor. Palu Belediye Başkanı Sait Dağoğlu, yaptığı açıklamada, ilçedeki tarihi değerlerin gün ışığına çıkarılması için Kaymakamlık ile birlikte yaptıkları girişimlerin ardından olumlu sonuçların ortaya çıktığını söyledi. İlçede bulunan ve geçtiğimiz yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilen Ulu Cami ve Küçük Cami için Genel Müdürlüğün restorasyon projesi ihalesi açtığını belirten Dağoğlu, ihalenin M.R. proje firması tarafından alındığını ve proje çalışmalarına başlandığını kaydetti. Çarşıbaşı Mahallesi''ndeki bu camilerin restorasyon ve röleve projelerinin hazırlanmasının yaklaşık 3,5 ay süreceğini bildiren firma yetkilisi Ömer Barut ise projenin tamamlanmasının ardından Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna gönderileceğini, kabul edilmesinin ardından restorasyon çalışmalarına başlanması sürecinin yaşanacağını bildirdi.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Çelik Palas''a en yüksek teklif MSN Yapı''dan: 38.9 milyon $ (20 Ağustos 2007)Emekli Sandığı''na ait Bursa''daki Çelik Palas Oteli''nin özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 38.9 milyon dolarla MSN Yapı verdi.
Tatilya''nın yerine alışveriş merkezi (20 Ağustos 2007)Beylikdüzü''ndeki eğlence merkezi Tatilya''nın binası yıkılarak yerine yap-işlet-devret modeliyle alışveriş merkezi yapılacak.
Alısveriş Merkezi Kiraları Avrupa’yı Solladı (20 Ağustos 2007)Her yeni alışveriş merkeziyle, metrekare kira fiyatları artıyor. Önümüzdeki günlerde, açılacak olan Nişantaşı’ndaki Cities ve Bakırköy’deki Capacity alışveriş merkezlerinde 150 metrekarelik dükkanlar 130 ile 150 eurodan kiralanmaya başlandı.
Buzullarda ''tarihi'' azalma (20 Ağustos 2007)Kuzey Kutbu''nda, denizdeki buz kütlesinin toplam alanının rekor düzeyde azaldığı bildirildi. Amerikan Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi''nin üst düzey araştırmacılarından Mark Serreze, "Veriler uydu kayıtlarında gördüğümüz en az buz kütlesi alanını gösteriyor. Önümüzde 1 aylık bir erime dönemi daha var" dedi. Bugünkü uydu ölçümlerine göre, Kuzey Kutbu''ndaki buz kütlesinin alanı 5.26 milyon kilometrekare. Öte yandan Almanya Başbakanı Merkel, Grönland''daki erimeyi inceledi.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Konut durdu, çimentocular altyapı yatırımlarını bekliyor (20 Ağustos 2007)Bundan yaklaşık 7 ay önce Portekiz kökenli uluslararası çimento şirketi Cimentos de Portugal (Cimpor), Yibitaş Lafarge Orta Anadolu Çimento A.Ş.''yi (YLOAÇ) 535 milyon euro''ya satın almıştı.
Trilyonluk Metro İstasyonu Alt Geçit Olarak Kullanılıyor (20 Ağustos 2007)Elektro mekanik sistemi için yeterli kaynak bulunamadığı gerekçesiyle yarım kalan Kızılay-Çayyolu arasındaki metro hattında bulunan istasyonlar, şimdi vatandaşlar tarafından alt geçit olarak kullanılıyor.
Mimarlar Mardin''i UNESCO''ya hazırlıyor (20 Ağustos 2007)Mardin Valiliği, Mardin Belediyesi ve MAREV desteğiyle UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization)''ya başvuru hazırlıkları için Türkiye''nin farklı üniversitelerinden gelen 75 mimar, Mardin''deki tarihi binaların röleve çalışmalarını başlattı.
Osmangazi''de ''Kentsel Dönüşüm Projesi'' kapsamında 1,5 ayda 270 bina yıkıldı (20 Ağustos 2007)Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Osmangazi Belediyesi işbirliği ile Bursa''nın en eski mahallelerinden olan Doğanbey, Tayakadın, Kırcaali ve Kiremitçi mahallelerini kapsayan yaklaşık 200 bin metrekarelik alanda uygulamaya başlanan ''kentsel dönüşüm projesi'' büyük bir hızla ilerliyor.
Kuş Cenneti de kuraklığın pençesinde (20 Ağustos 2007)Her yıl 250 türden üç milyon göçmen kuşu ağırlayan Manyas Kuş Cenneti''ni de kuraklık vurdu. Suların çekilmesiyle 600 metre uzunluğundaki Taş İskele ile gölde bırakılan kayıklar, midye kabuklarıyla kaplı kurak arazide ürkütücü bir görüntü oluşturuyor. Karabatak, gri balıkçıl, kaşıkçı, pelikan gibi göçmen kuşların yuva yapacakları göl içindeki ağaçlar, suların çekilmesiyle ortada kaldı. Manyas''tan her yıl ağustos sonuyla eylülün ilk haftasında göç eden kuşlar da bölgeyi ilk kez bir ay erken terk etti. Manyas Kuş Cenneti''nin AB tarafından geçen yıl yenilenen "A" sınıfı diploması da kuraklığın devam etmesi halinde, üç yıl sonra iptal edilme tehlikesiyle karşı karşıya.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Erdem Özcan Kaynak: Milliyet
Küresel kıyamet için çok az zamanımız kaldı! (20 Ağustos 2007)1997 Kyoto zirvesiyle dünyanın ısınması sorunu küresel ölçekte kamuoyu tartışmalarındaki yerini aldı. Geçen 10 yıllık süre zarfında kat edilen yol önemlidir. Kyoto zirvesinin yapıldığı sırada, gaz birikimine dayalı tehlikelerin uzmanlar dışında bilinmediğini hatırlıyoruz.
13 Milyon Konutun Ancak Yüzde 20’si Depreme Karşı Sigortalı (20 Ağustos 2007)Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Türkiye’nin yüzde 84’ünün 1 ile 3. derece deprem bölgesinde bulunduğunu belirtirken, Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına, 7 yılda 2 milyon 570 bin 528 adet konut dahil oldu.
Alibey Barajı kurudu gibi (20 Ağustos 2007)Kuraklık İstanbul''un su kaynaklarını birer birer bitiriyor. Papuçdere ve Kazandere''den sonra Alibey Barajı da devre dışı kalmak üzere. 36 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip Alibey Baraj''nda 512 bin metreküp su kaldı.
Toplam 169 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.