Haberler

Haberler

Toplam 172 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Okullar için acı rapor! (28 Ağustos 2007)Marmara depreminin üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen hâlâ onarılmayı bekleyen binalar var. İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında İstanbul''daki kamu binalarının bazılarının yanı sıra 60 okulun güçlendirme projelerini hazırlayan Tümaş Türk Mühendislik Müşavirlik ve Müteahhitlik AŞ''nin İstanbul Bölge Müdürü Doğan Göksoy şunları söyledi:
Teleferik için ilk adım atıldı (28 Ağustos 2007)Fethiye Kaymakamı Hasan Karakaş, Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz, Ticaret Odası Başkanı Akif Arıcan, Ticaret Odası yönetim kurulu üyesi turizmci Mehmet Tokgöz, Antalya Kemer’de 2365 metre yükseklikteki Tahtalı Teleferiği’ni inceledi.
Ayazağa tüneli yakında devrede (28 Ağustos 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı KadirTopbaş, yapımı süren ve Büyükdere Caddesi-Maslak-Sarıyer güzergahında trafiği önemli ölçüde rahatlatması beklenen Ayazağa kavşağı tünelinin okullar açılmadan önce devreye gireceğini bildirdi.
TOBB, Kapıkule''yi güzelleştirecek (28 Ağustos 2007)Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği''ne (TOBB) yap-işlet-devret modeliyle devredilen Kapıkule Gümrük Kapısı, 132 milyon YTL''ye modernize edilecek.
Kilis Mevlevihanesi açılıyor (28 Ağustos 2007)Kilis''in en eski taş yapısı olan Kilis Mevlevihanesi''nin yeniden Mevlevihane olarak kullanılmasını sağlayacak proje tamamlandı. 2007 Mevlânâ yılı dolayısıyla yapılan çeşitli etkinler, bu tarihî yapılara olan ilgiyi artırıyor. Önümüzdeki yıl hizmete girecek olan bina, Konya, Manisa, İstanbul-Galata, Çanakkale-Gelibolu ve Gaziantep Mevlevihaneleri ile birlikte Mevlevi kültürünün yaşadığı bir mekan haline gelecek. Kilis Kültür ve Turizm Müdürü Raif Tokel, Mevlevihanenin 3 boyutlu resimlerini çekerek DVD ortamında ve yüksek çözünürlükte bakanlığa gönderdiklerini söyledi. Mevlevihane''nin resimleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yeni hazırlanan web sitesinde de üç boyutlu olarak yer alacak.
Tarih: 28 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Fatih Arıgüloğlu
Seyrantepe''ye en yüksek teklifi Kuzu İnşaat verdi (28 Ağustos 2007)Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Ali Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe''de kurulacak yeni spor kompleksi için ikinci kez ihaleye çıktı. Önceki ihale iptal edilmişti.
Tarihî İncesu Kanyonu, defineci tehdidinde (28 Ağustos 2007)İncesu Kanyonu''nu turistlerden çok defineciler ziyaret ediyor. Definecilerin yeni hedefi ören yerleri ve turistik bölgeler. Bitlis''in Ahlat ilçesinde tarihî Selçuklu mezarlığı ve tarihî Ahlat harabe şehirde yapılan kazılar, çalışma döneminin bitmesinden sonra definecilerin istilasına uğradı.
Bisikletli İstanbul, Otomobilli Büyükada (28 Ağustos 2007)İstanbul’da dün hepimizi ilgilendiren üç günlük bir konferans başladı. "Otomobilsiz Şehirlere Doğru" Konferansı. Konferansın ev sahibi Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği...
Bir İş Olarak Yarışma (28 Ağustos 2007)Charles Gwathmey bugünlerde mimari yarışmalara girmeyi reddediyor. Çok masraflılar ve diğer projelerin zamanlarını çalıyorlar, diyor. Renzo Piano da artık daha fazla yarışmaya girmiyor çünkü ihtiyacı yok; yolunda giden pek çok projesi zaten var ve bir at yarışına dahil olmadan kolaylıkla iş alabiliyor. Diğer taraftan Peter Eisenman ise meydan okumanın tadına varıp, meşgul olabilmek için yarışmaya girmesi gerektiğini söylüyor. Ve Richard Meier de pek çok yarışmayı reddetse de yaptığı önemli işlerin, örneğin Roma’daki Jubilee Kilisesi, önemli bir bölümünü yarışmalar yoluyla elde ettiğini ve bazı yarışmaları reddetmenin ise gerçekten zor olduğunu, örneğin şu an hazırladığı Varşova’daki en uzun yapı için açılan yarışma, ekliyor.
Antalya Büyükşehir Belediyesi Konyaaltı Doğa ve Kültür Parkı Alanı Mimari ve Çevre Düzenleme Proje Yarışması Kolokyumu (28 Ağustos 2007)Antalya Büyükşehir Belediyesi Konyaaltı Doğa ve Kültür Parkı Alanı Mimari ve Çevre Düzenleme Proje Yarışması kolokyumu Mimarlar Odası Antalya Şubesi Mehmet Özkurt Konferans Salonu''nda yapıldı.
Taşmektep’te Yaz Seminerleri Devam Ediyor (28 Ağustos 2007)Çanakkale’ye bağlı Adatepe Köyü’nde bulunan tarihi ilkokul Taşmektep’te yaz seminerleri devam ediyor. 5 Temmuz’da Zerrin Boynudelik ve Kamil Fırat’ın verdiği “Sanat Yapıtında Sanat-Anlam İlişkisi” dersiyle başlayan yaz seminerleri Eylül ayının ortasına kadar devam ediyor.
Adatepe Zeytinyağı Müzesi (28 Ağustos 2007)Çanakkale’ye bağlı Küçükkuyu ilçesindeki Zeytinyağı Müze’si yerli-yabancı birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Kaz Dağları’nın eteklerinde kurulmuş olan, zeytinyağıyla meşhur Adatepe Köyü bu mucizevi yağın yapımıyla ilgili bilgileri 2001 yılından beri bir müzede saklıyor.
Antalya''da 60 Yıllık Okul Çarşı için Yıkıldı (27 Ağustos 2007)“Kentsel dönüşüm” projesi kapsamında yeraltı çarşısı ve otopark yapmak üzere iki ay önce İsmet İnönü Kız Enstitüsü’nü yıkan Antalya Büyükşehir Belediyesi, dün gece de (23 Ağustos) aynı amaçla bitişik parseldeki İnönü İlköğretim Okulu’nu yıktı.
Adnan Saygun Gururu (27 Ağustos 2007)Yapımı hızla devam eden Adnan Saygun Sanat Merkezi’ni gezerek çalışmalar hakkında bilgi alan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Sadece İzmir’in değil, tüm Türkiye’nin sanat mabedi haline gelecek bir yapı inşa ediyoruz” dedi.
Kızlar Manastırı müze oluyor (27 Ağustos 2007)Trabzon’daki tarihi Kızlar Manastırı, müze haline getiriliyor. Bu amaçla bir yıl önce başlatılan kazı çalışmalarında sona yaklaşıldı.
Dolmabahçe''yi kameralar delik deşik etti (27 Ağustos 2007)Duvarlarına izinsiz bir çivi dahi çakılması yasak olan Dolmabahçe Sarayı''nda, sekiz ay önce tarihi nakışların arasına 25 santimlik çivilerle monte edilen 25 güvenlik kamerası; sütunları, duvarları, kiriş ve kolonları delik deşik etti.
Beşiktaş Meydanı''na yeni çehre (27 Ağustos 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beşiktaş''ta trafiğin yeraltına alınıp meydanın yayalaştırma çalışmalarının başladığını söyledi. Topbaş, var olan meydanları yayalara uygun olarak yeniden düzenleme ve İstanbul''a yeni meydan ekleme çalışmalarına hız verdiklerini de kaydetti.
Bereketli Topraklar (27 Ağustos 2007)Bu hafta Gümüşhane''nin güzel bir köyüne gidiyoruz: Santa. Santa, günümüzde Dumanlı köyü olarak adlandırılıyor, bunun nedeni köyün üstünden hiç eksilmeyen bulutlar olmalı.
Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat 2007 Sonuçlandı (27 Ağustos 2007)Arkitera Mimarlık Merkezi’nin bağımsız editörlerini belirlemek için ilkini 2006 yılında düzenlediği “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat” projesinde 2007 sonuçları belli oldu. Sadece Türkiye’den değil Dünya’nın dört bir yanından gelen başvurular arasından 11 kişi belirlenen sürede istenenleri teslim ederek ve sonrasında yapılan değerlendirme sonucunda Arkitera Mimarlık Merkezi’nin yeni bağımsız editörleri olmayı hak kazandılar. Arkitera Mimarlık Merkezi’nin yeni bağımsız editörlerinin isimleri alfabetik sırayla şu şekilde: Burak Pak, Burcu Terakye, Dilara Öcal, Elçin Yıldıran, Esra Sakınç, Hülya Mustafaoğlu, Özgün Özçakır, Özlem Bahadır Kebapçı, Selen Morkoç, Ümmü Gündüz, Zeynep Erözkan.
AKP, 2B arazileri için harekete geçiyor (27 Ağustos 2007)AKP hükümetinin 22. dönemde gündeme getirdiği ancak Cumhurbaşkanı Sezer''e takılan orman vasfını yitirmiş 2B arazilerinin satışı konusunu yeni dönemde bir kez daha gündeme getireceği kaydedildi. Hükümet programına göre 2B arazilerinin iki bölüme ayrılarak satışa sunulacağı bildirilirken, hükümetin 2B''lerden 50-60 milyar dolar gelir beklediği kaydedildi. 22. dönem parlamentosunda gerçekleştirilemeyen düzenleme, Orman Kanu-nu''nun 2. maddesinin B bendini düzenlediği için 2B olarak adlandırılıyor. Kanun kapsamına ise orman niteliğini yitirmiş 473 bin hektarlık arazi ve 400 binden fazla bina giriyor.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Evrin Güvendik
Toplam 172 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.