Haberler

Haberler

Toplam 172 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Kamusal alan pratikleri (28 Ağustos 2007)Santralistanbul öncülüğünde; Selanik''ten ArtBox, Helsinki''den University of Art and Design Helsinki ve Paris''ten Maison des Metallos''nun proje ortağı olduğu "Kamusal Alan ve Güncel Sanat Pratikleri" başlıklı uluslararası projede, kamusal alanın yaratıcı bir biçimde dönüştürülmesinde ve kamusal hayatın demokratikleşmesinde sanat uygulamalarının yaratıcı rolünün irdeleneceği bir dizi etkinlik yer alıyor.
Yabancıya mülk satışında: Rekor Vergi Kaçağı (28 Ağustos 2007)Yabancılara mülk satışı denetimlerinde yüzde 60,3''lük vergi kaçağı tespit edildi. Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu Başkanı Mahmut Vural''dan alınan bilgiye göre, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan''ın onayı ile uygulamaya konulan 2007 Yılı Genel Çalışma Planı uyarınca gerçekleştirilen turne denetimlerinde, yabancılara mülk satışı da büyüteç altına alındı.
Azap Gölü’nün çektiği azap (28 Ağustos 2007)Ülkemizde küresel ısınma ve kuraklığın etkilerinin en çok görüldüğü bölgelerin başında Ege Bölgesi geliyor. Bölgedeki Büyük Menderes Deltası ve Bafa Gölü’nden sonra 3. büyük sulak alan olan Azap Gölü’nün son hali, kuraklığın ulaştığı boyutları gösteriyor. Bilim insanları ve çevreciler, Azap Gölü’nün kurtarılması için bir an önce bir şeyler yapılması gerektiğini belirtirken, yüksek biyolojik çeşitliliğe sahip göl sularının olduğu yerlerde şimdi traktörler dolaşıyor.
İstinyePark''ta klasik pazar yeri de lüks mağazalar da var (28 Ağustos 2007)Fashion Zone adlı güneş ışığını geçiren yüksek tavanlı bölümdeki 3 katta dünyanın en lüks mağazalarını buluşturacak olan İstinye Park''ta Türk markaları da en gösterişli mağazalarıyla yer alacak.
İstanbul''un tek Bizans kalesi için hazırlanan proje parasızlığa takıldı (28 Ağustos 2007)Bizans’tan günümüze kalan Yoros Kalesi''nde Hristiyanlık öncesi döneme ait pek çok arkeolojik kalıntı bulunabileceği tahmin ediliyor. Kalede araştırma yapmak için proje hazır ancak ödenek bulunamıyor.
Derelerin ıslahı değil israfı (28 Ağustos 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB), ''Dereleri ıslah edeceğiz'' diye, dört yıl içinde 128 milyon dolar para harcadı.
Metrobüs işi yarım yamalak (28 Ağustos 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı''nın, özellikle Cevizlibağ-Avcılar-Beylikdüzü trafiğini rahatlatmak amacıyla hizmete sokacağını taahhüt ettiği Metrobüs Projesi''nin, eksik güzergah ve özel araçları olmadan hizmte gireceği açıklandı.
"Küresel ısınma boğazları da vuracak" (28 Ağustos 2007)Greenpeace Akdeniz Ofisi Kampanya Sorumlusu Aslıhan Tümer de deniz suyu seviyesinde bütün Türkiye''de 15-88 cm. arasında artış beklendiğini dile getirerek bu yükselmenin olası sonuçlarını şöyle sıraladı:
Saklıkent''tekileri kim koruyacak? (28 Ağustos 2007)Ayşe Ürün Güner''in yaralandığı Saklıkent, Fethiye''ye 45 dakika mesafede, nefes kesici bir kanyon. 18 kilometre uzunluğundaki kanyonun altı kilometrelik kısmı, parayla girilen bir yürüyüş parkuru. Giriş 3 YTL.
"Türkiye çöplüğe dönüştürülüyor" (28 Ağustos 2007)Türkiye Çevre Platformu Koordinatörü, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, sera gazı emisyonlarının azaltılmasını hedefleyen Kyoto Sözleşmesi''ni imzalayan ülkelerin kendi eski teknolojilerini Türkiye''ye ihracat kredileri ile pazarladığını ve ülkemizin karbon emisyon ticaretinin pazarı haline getirilmeye çalışıldığını vurguladı.
Sahillerimizi ucuza kapatan bakış açısı (28 Ağustos 2007)Başlığı detaylandırmaya geçmeden bir soru sormak istiyorum; 2003 sonrası İstanbul’daki emlak fiyatlarını “tavan yapan dinamikler” acaba Türkiye’nin tamamı için geçerli mi? Türk sahilleri de “İstanbul” kadar prim yaptı denebilir mi?
Kuyumcukent’e 5 yıldızlı otel (28 Ağustos 2007)Kuyumcukent, ekim ayına hazırlanıyor. Altın üreticilerinin yanında halkın rahatça dolaşabileceği alanlar oluşturuluyor. Sosyal kompleks ve iş merkezleriyle donatılan Kuyumcukent’e bir de 5 yıldızlı otel yapılacakmış. Bu otel özellikle altın almaya gelen hatırlı müşteriler için hazırlanıyormuş.
Tarih: 28 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
‘Bu şehrin ruhu var’ (28 Ağustos 2007)Orhan Pamuk İspanyollar''a İstanbul’u anlattı. Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk, doğup büyüdüğü İstanbul’u, El Pais gazetesinin pazar eki EP(S)’de İspanyollara anlattı: “Çocukluğumun sokaklarının şimdiki gibi kargaşalı olacağını rüyalarım bile öngöremezdi. Bir kente çok bağlı biri olduğunuzda, kentin kaderini kendi kaderiniz olarak kabul etmek zorunda kalıyorsunuz. Sokakların değişikliğini görünce, bunu vücudumun yaşlanmasını görmemle eş tutuyor ve yeni görünüşüme razı oluyorum.” İstanbul’un ruhunun olduğunu belirten Pamuk, “Benim görüşüm bir kentin ruhu, kent değiştikçe değişiyor. Yeni ve zenginlik içinde yüzen İstanbul, çocukluğumda tanıdığım melankolik kent değil” dedi.
Tarih: 28 Ağustos 2007 Kaynak: Vatan
Kurtuluş’ta gecekondular yıkılıp havuzlu site yapılıyor (28 Ağustos 2007)Konutta şehiriçine dönüş trendi, merkezi semtlerde arsa bulmakta zorlanan inşaat firmalarını, kentsel dönüşüm projelerine el atmaya itiyor.
Zeugma''nın en büyük mozaiği (28 Ağustos 2007)Gaziantep''in Nizip ilçesinde Zeugma Antik Kenti''nde kazı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Zeugma''da en büyük mozaik kalıntısı bulundu. Kazı Başkanı Kutalmış Görkay, “Agora''nın güneyinde yapılan kazılarda şu ana kadar çıkarılan en büyük mozaik kalıntısını bulduk” dedi. Görkay, “Zeugma Antik Kenti''nde büyük bir mozaik kalıntısı üzerinde Poseidon, Eros, tuzlu ve tatlı balık su kalıntılarına rastladık, büyük bir Roma Villası ve Roma evleri tespit ettik.
Tarih: 28 Ağustos 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Görülmemiş Mimari (28 Ağustos 2007)Bugüne kadar Frig, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı''ya ait pek çok eserin bulunduğu Eskişehir''in Han ilçesinde Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan kazılarda yeraltı şehri bulundu. Han ilçesinin antik yeraltı şehri üzerine kurulu olduğunu belirten Eskişehir İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Pekak ilçenin Kapadokya özelliği taşıdığını söyledi. Çok tanrılı pagan dininden Hıristiyanlığa geçiş döneminde ilk Hıristiyanların yeraltında saklandığı anlatan Pekak, "Yeraltındaki odalar tünellerle birbirine bağlı. Han''da görülmemiş akıllıca bir mimari var" dedi.
Tarih: 28 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Bütün sokaklar Gençlik Parkı''na çıkar (28 Ağustos 2007)Ankara''nın ziyneti güzelim Gençlik Park''ı, hoyrat ellerde ne hale geldi. Ankaralılar, yolu başkentten geçmiş öğrenciler, hep birlikte bir şeyler yapabilir miyiz?
Gökdelenlerden ''şerefiye'' bedeli (28 Ağustos 2007)İstanbul Belediyesi, Mashattan olarak adlandırılan bölgedeki gökdelenlerden ''şerefiye'' bedeli alınmaya hazırlanıyor.
Dağların sakladığı efsane köy (28 Ağustos 2007)Bütün güzellikler gibi Karaburun''a ulaşmak da zordur, biraz, zahmetlidir. Dağların arasından kıvrılan yolların akışına kapılmak, nergis kokularının izini sürmek, tuzlu rüzgara eğimli bir yolculuk tutturmaktır. Mimas''ın direnci, Börklüce Mustafa''nın Bedrettinî ruhunu hissetmektir.
Marmaris’e Avrupa’nın "en büyük" engelli oteli (28 Ağustos 2007)Muğla’nın Marmaris İlçesi İçmeler Beldesinde bulunan eski ‘Park Panorama Otel’ baştan aşağıya yenilenerek engelliler için tatil merkezi haline getirildi. Otelde, engelliler için eşikler kaldırıldı, gerekli yerlere rampalar inşa edildi.
Toplam 172 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.