Haberler

Haberler

Toplam 172 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Sahipsiz kent, İstanbul?.. (29 Ağustos 2007)Yahu bu Kanyon ne biçim bir gecekondudur?.. Yanındaki Metro City de öyle.. Dün geçerken yoktular.. Bir gecede kondurmuşlar.. Gecekondu işte.. Çünkü ancak bir gecede konarsa, bugünkü rezillik olur.. Bu kentin sahipsizliğinin en büyük işareti..
Derelerin ıslahı değil israfı (29 Ağustos 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB), ''Dereleri ıslah edeceğiz'' diye, dört yıl içinde 128 milyon dolar para harcadı. Ama yapılan temizlik çalışmaları sonuç vermediği gibi, dereler insan sağlığını eskisinden daha ciddi boyutlarda tehdit etmeye başladı. Uzmanlar, İstanbul''un göbeğinde bulunan bu derelerdeki kirlilik oranının; ıslah çalışmalarının başlamasından önceki değerlerin çok üstüne çıktığına da dikkat çekerlerken, söz konusu derelerde, az sayıda kefal balığının dışında hiçbir canlının yaşayamaz hale geldiğini ifade ediyor.
Yaşayan kent öğrenen yerel yönetim (29 Ağustos 2007)Türkiye seksenli yıllardan sonra dünyadaki gelişmelere paralel olarak, hızlı bir kentleşme ve kentlileşme sürecine girdi. Türkiye''nin bütün bölgelerinde köylerin kazalarla, kazaların kentlerle bütünleştiği, büyük yerleşim koridorları oluştu.
''Kapadokya bir mücevher gibi ama değerlendiremiyoruz'' (29 Ağustos 2007)Tarihi ve doğal yapısı nedeniyle dünyanın en gözde turizm bölgeleri arasında gösterilen Kapadokya’nın dünya turizminden hak ettiği payı alamadığını belirten Kapadokya’nın önemli otellerinden Lykia Lodge’ın Genel Müdürü Selçuk Özgünsür, "Bu yöre doğal yanı ile bize sunulmuş bir mücevher. Ancak bunu yeterince kullanamıyoruz. Bölge ne ülke turizminden ne de dünya turizminden hak ettiği payı alabiliyor” dedi.
Santrale karşı tabutlu miting (29 Ağustos 2007)Şırnak’ın Silopi ilçesinde 1999 yılında kurulan termik santrale ek ünite kararına karşı Silopililer, 10 bin kişinin katılımıyla miting düzenledi.
İstanbul''un tüm adres bilgileri elektronik ortama aktarıldı (29 Ağustos 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesince hazırlanan ve 1,5 milyon bina ve iş yeri, güncel olaylar, tarihi ve kültürel eserler ile yol bilgisinin sorgulanabileceği "http://sehirrehberi.ibb.gov.tr" adresli internet sitesi hizmete girdi.
Norveç''te ''ekolojik cezaevi'' (29 Ağustos 2007)Norveç''te hizmet veren dünyanın ilk ''ekolojik cezaevinde'', mahkumlar yapılan çalışmalara katılarak, çevreyi korumayı ve sorumluluk duygusunu öğreniyor.
Yeni Galata Köprüsü 4,5 gün trafiğe kapalı (29 Ağustos 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Yeni Galata Köprüsü''nün bakım ve yenileme çalışmaları nedeniyle 4 gün 9 saat süreyle araç trafiğine kapatılacağını bildirdi. İBB''den yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Deniz Hizmetleri Müdürlüğü''nün, Yeni Galata Köprüsü''nde başlattığı genleşme derzlerinde yenileşme çalışmaları nedeniyle 29 Ağustos Çarşamba günü saat 21.00''den itibaren köprünün trafiğe kapatılacağı belirtildi. Asfaltlama ve temizlik çalışmaları yapılan Yeni Galata Köprüsü''nün, 03 Eylül 2007 Pazartesi günü saat 06.00''da trafiğe tekrar açılacağı ifade edildi. Açıklamada, belirlenen tarihler arasında Yeni Galata Köprüsü''nü kullanacak olan araç ve yayaların Atatürk Köprüsü''nü kullanmaları gerektiği bildirildi.
Tarih: 29 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Tarım arazisine konut katliamdır (29 Ağustos 2007)TOKİ’nin Torbalı ilçesi Yazıbaşı beldesinde yürüttüğü konut projesini eleştiren Demirtaş, "Bu bir katliamdır" diye tepki gösterdi.
TOKİ, Denizli''de 1.536 konut yapacak (29 Ağustos 2007)Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Denizli''de bin 536 konut inşa ettirecek. Konutların yapımı için açılan ihaleyi kazanan inşaat firmaları, Aktepe Mahallesi''nin Kurudere mevkiinde şantiyeleri kurdu. Akevler konutlarının inşa edileceği bölgede, ilköğretim okulu, ticaret merkezi, sağlık ocağı, cami ve sosyal amaçlı tesisler de yer alacak. Konutlar 14 ayda tamamlanacak. Konutların bir bölümü bölgede istimlak edilen gecekondu sahiplerine verilecek. İstimlak bedelinden fazlasını hak sahipleri, taksitler halinde ödeyecek. Kalan konutlar da dar gelirlilere satılarak, kira öder gibi ev sahibi olmaları sağlanacak. Karşıyaka Mahallesi''ndeki konut alanında oturan ve Denizli Belediyesi ile uzlaşmaya varan hak sahiplerinin boşalttığı evlerin yıkımı devam ediyor.
Tarih: 29 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Ferhat Pamuk
Otomobil Bağımlılığından Kurtulmak Mümkün mü? (29 Ağustos 2007)"Dünya Otomobilsiz Şehirler Ağı" diye bir oluşum duymuş muydunuz? Ben, bu uluslararası hareketin varlığından, önceki gün İstanbul''da başlayan konferans ile birlikte haberdar oldum. Üstelik bu yıl yedincisi yapılıyormuş.
ASKİ Genel Müdürü istifa etti (29 Ağustos 2007)Ankara''nın yaşadığı susuzluk nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri''nde (ASKİ) başlayan deprem devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek''in ihmalleri olduğu gerekçesiyle 10 bürokratı görevden almasının ardından dün de ASKİ Genel Müdürü İhsan Fincan istifa etti. Ankara''yı susuz bırakmakla eleştirilen ve istifası istenen Gökçek, faturayı bürokratlarına kesmişti. Gökçek, ASKİ Genel Müdür Yardımcıları Bülent Torun, Zülfigar Altay ve Mustafa Kurt, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Arif Yılmaz ve Necip Avcı, Fen İşleri Daire Başkanı İrfan Kaya, EGO Genel Müdür yardımcıları Etem Uludağ ve Avni Erdoğan, ASKİ Özel Kalem Müdürü Ahmet Polat ile BELSO Genel Müdürü Çetin Cin''in işine son vermişti. Polat''ın, daire başkanlarına "Niçin her şeyi Melih Başkan''a anlatıyorsunuz. Ağzınızı sıkı tutun" demesi üzerine görevden alındığı öğrenildi. Su sıkıntısı nedeniyle son dönemde çalışmalarını yoğunlaştırmasına karşın eleştirilerin odağında olan Fincan, sağlık nedenlerini gerekçe göstererek istifa etti. Belediye ve ASKİ ise istifa haberini doğrulamadı, dört gün raporlu olduğunu iddia etti.
Tarih: 29 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
"Param var" diyen her ünlü bizden konut satın alamaz (29 Ağustos 2007)Folkart Yapı''nın Genel Müdürü Mesut Sancak, İzmir''e lüks konut ağır gelir diyenlerin yanıldığını söyleyerek, "Altı aylık satış hedefine iki hafta içinde ulaştık." dedi.
Su seviyesinde 5 günlük artış (29 Ağustos 2007)İki gündür aralıklarla devam eden sağanak yağış yüzünden bazı evleri su bastı, trafik arapsaçına döndü. Ama İstanbullular, barajlara 5 günlük su dolmasından memnun.
Otomobilsiz şehre ’ilk adım’ haftaya (29 Ağustos 2007)Avrupa’da büyük kentlerde uygulanan "Park and Ride/Park Et Devam Et" yöntemine pilot bölge Ümraniye’de başlanıyor. Gelecek hafta Ümarine’de sürücüler otomobillerini ücretsiz olarak park yerine bırakacak, ’şehir merkezi’ne toplu taşıma araçlarıyla ulaştırılacaklar.
Pekin’de Geri sayım (29 Ağustos 2007)8 Ağustos’ta 2008 tarihinde başlayacak Pekin Olimpiyatları’na 1 seneden daha az bir zaman kaldı. Olimpiyat için başlatılan ve son 4 senedir Pekin’in devasa bir şantiyeye dönüşmesine sebep olan inşaat çalışmaları hummalı bir şekilde devam ediyor. Herzog&deMeuron tarafından tasarlanan olimpiyat stadı ve Avusturalyalı ekip PTW tarafından tasarlanan yüzme merkezi binası olimpiyat için başlatılan hazırlıklarının sadece birer parçası. Olimpiyat için harcanan milyon dolarlar ile ortaya çıkan mimari ürünler Pekin’i adeta bir mimarlık parkı haline dönüştürdü.
Metrobus’te ilk sefer 15 Eylül’de (28 Ağustos 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Mayıs 2006 yılında çalışmalarına başlanan metrobusun Topkapı-Küçükçekmece arasındaki ilk seferini 15 Eylül’de yapacağını açıkladı.
İzmir, Yeşil Alan Sulamalarında Türkiye’ye Örnek Olacak (28 Ağustos 2007)İzmir Büyükşehir Belediyesi, park ve bahçe sulamalarında ciddi tasarruf sağlayacak yeni önlem paketini açıkladı.
İzmir’e Süper Kriz Merkezi (28 Ağustos 2007)İzmir Büyükşehir Belediyesi, kriz ve afetlerde tüm kentin kontrol altına alınmasını sağlayacak çağdaş bir “Kriz Yönetim Merkezi” kuruyor.
Güvenlikli kentler (28 Ağustos 2007)"Kent ve Güvenlik" günümüzde birbirini yoğun olarak duyumsatan iki kavram. Bu iki kavram öyle yaşamsal ki, insanlar artık kentleri güvenlik durumlarıyla birlikte düşünüyor...
Toplam 172 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.