Haberler

Haberler

Toplam 172 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Marmaray’a bağlı tarih! (27 Ağustos 2007)Höyük kazılarında aşağı katmanlara doğru gidildikçe hep bir önceki dönemlerin buluntularının çıkması, oldum olası insanlarda merak uyandırmıştır: İnsanlık, bugün belki bin, belki üç-beş yüz kişinin kol kola çevreleyebileceği büyüklükteki bu alanlarda mı çağlar boyu yaşamıştır? Alt katmanlar nasıl olmuş da yıkıma uğramış ve toprakla dolmuştur? Arada kopuk dönemler oluşmuş mudur?
Büyükdere''deki çile 1 Eylül''de bitecek (27 Ağustos 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Seyrantepe-TEM Otoyolu-Maslak bağlantısı alt-üst geçit kavşak inşaatının birinci etabının 1 Eylül Cumartesi günü açılacağını bildirdi.
İstanbul’un suyunu artıracak formül “İçinde alkol var” diye uygulanmıyor (27 Ağustos 2007)Geçen hafta internet sitelerinde gezinirken gercekgundem.com sitesinde Barış Yarkadaş’ın bir yazısı dikkatimi çekti. Yarkadaş bu yazısında “İstanbul’daki su rezervlerindeki buharlaşma nedeniyle kaybedilen suyun yüzde 40’ı kurtarılabilir” diyordu.
İzmir''in kültür hayatına ''Üçünçü can suyu'' (27 Ağustos 2007)İzmir Büyükşehir belediyesi, Adnan Saygun Kültür Merkezi ve Güzelbahçe Amfitiyatro''dan sonra Bornova Kültür Merkezi''nin de yapımına başladı.
Anadolu''nun ilk camisi restore ediliyor (27 Ağustos 2007)Anadolu''nun ilk camisi olma özeliğini taşıyan Habib-i Neccar Cami restore ediliyor. Kurtuluş caddesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından tarihi dokusuna uygun bir şekilde restore edilen cami için 541 bin 620 YTL harcama yapılacağı bildirildi.
İstanbul 4 gün gürültüyü tartışacak (27 Ağustos 2007)Dünyada gürültü kontrolü alanındaki en önemli bilimsel kongrelerden biri olan Inter-Noise’nin 36. buluşması İstanbul’da başlıyor. Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde yarın başlayıp 31 Ağustos’a kadar sürecek kongreye 50 ülkeden 800’ü aşkın bilim insanı katılacak. Türk Akustik Derneği’nin öncülüğündeki toplantı, gürültünün insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin toplumda anlaşılmasını sağlamayı amaçlıyor. Organizasyon Komitesi Başkanı İTÜ Öğretim Üyesi Prof. H. Temel Belek, “Bugüne kadar yaşam kalitesi yüksek ülkelerde düzenlenen Inter-Noise, Türkiyede ilk kez yapılıyor. Gürültünün topluma maliyeti de tartışılacak konuların başında yer alacak” dedi. Kongre sırasında teknolojik yeniliklerin sunulduğu fuar da açılacak.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Vatan
Heidelberg rakibini 15.8 milyar $’a aldı (27 Ağustos 2007)Alman çimento devi HeidelbergCement, İngiliz inşaat malzemeleri üreticisi Hanson PLC’yi 15.8 milyar dolara satın aldı. Dünyada bugüne kadar inşaat malzemeleri alanında yapılmış olan en büyük satın alma işlemi ile Hanson PLC’nin hisselerinin yüzde 100’ü HeidelbergCement’in eline geçti. Alman grup, bu satın almayla, dünyanın en büyük agrega üreticisi, ikinci en büyük hazır beton üreticisi ve en büyük çimento üreticilerinden birisi olarak bu sektörde daha güçlü bir konuma yükseldi.
Seyrantepe ihalesi bugün yapılacak (27 Ağustos 2007)Ali Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe''de kurulacak yeni spor kompleksinin ihalesi, Toplu Konut İdaresi tarafından bugün yapılacak.
Hazine''den imar planı şartı geliyor (27 Ağustos 2007)Maliye Bakanlığı, belediyelerin ardından Hazine arazilerinin, imar planı yapılmadan küçük sanayi siteleriyle ticaret borsalarına satışına da yasak getiriyor. Başbakanlığa gönderilen Milli Emlak Genel Tebliğ Taslağı ile Hazine''nin mülkiyetinde bulunan taşınmazların satış işlemlerine ilişkin usul ve esaslar belirleniyor. Taslakla, Hazine arazileri üzerinde rant elde edilmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yeni düzenlemeyle tapuda şerh bulunmasına rağmen sit alanı satın alan kişiler, sit sertifikalarını Hazine ihalelerinde ödeme aracı olarak kullanamayacak. Hazine''ye ait tarım arazilerini 2003''ten önce kullananlardan doğrudan satış hakkından yararlanmamış olanlar, bu arazilerin ihaleyle satışında öncelikli alım hakkına sahip olacak.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Seyrantepe bugün yeniden ihalede (27 Ağustos 2007)Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''nın (TOKİ), teklifleri teknik şartnameye uygun olmadığı gerekçesiyle iptal ettiği, Seyrantepe Spor Kompleksi yapımı ihalesi açık ihale usulüyle bugün tekrar yapılıyor. Ali Sami Yen Stadyumu''nun bulunduğu 34 bin 640 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde "Kentsel Sosyal Altyapı Alanları"nın yapılması karşılığında Seyrantepe arazisi üzerinde spor kompleksi kurulacak. 52 bin seyirci kapasiteli, çok amaçlı, çatısı açılır kapanır tipte stadyum ve 4 bin 500 araçlık otoparktan oluşan spor kompleksi inşaatı yapılarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü''ne devredilecek. Daha önce yapılan ihaleye 5 firma teklif vermiş, ihaleyi Eren Talu Mimarlık toplam 1 milyar 482 milyon YTL''lik satış tutarı üzerinden 111 milyon 111 bin 111 YTL idareye gelir payı önerisi ile kazanmıştı. Talu, ilginç teklif tutarı ile uğur denediğini ve kazandığını kaydetmiş, ancak sonra rekabet şartları oluşmadığı için ihale iptal edilmişti. İhaleye Nurol İnşaat AŞ, Eren Talu Turizm AŞ, Cengiz İnşaat AŞ, Mesa Mesken Sanayi AŞ ve Bozoğlu İnşaat katılmıştı.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Antalya gerçekleri (27 Ağustos 2007)Hasan Üstün''ün 12 Ağustos 2007 tarihinde Radikal İki ekinde yayınlanan son yazısını değerlendirmeden iki konuya dikkat çekmek istiyorum.
Tasarım dünyası İstanbul’da buluşacak (27 Ağustos 2007)İstanbul, bu yaz çeşit çeşit konser ve festival kadar moda ve tasarım konularında da büyük organizasyonlara ev sahipliği yapıyor.
Kibyra Antik Kenti havadan kesfediliyor (27 Ağustos 2007)MS 200’lerde yaşanan deprem felaketi sonucu yıkılan Kibyra Antik Kenti’ndeki kazılar, Burdur Müze Müdürlüğü’nün başkanlığı ve Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri Işık ve Havva İşkan Işık’ın bilimsel danışmanlığında devam ediyor.
Sadakat Treni (27 Ağustos 2007)Hasankeyf''i sular altında bırakacak Ilısu Barajı''yla ilgili uluslararası kredinin bulunduğuna ilişkin haberler üzerine çevreci kuruluşlar ayağa kalktı.
Filyos kazıları ile Karadeniz''in ilk antik kenti ortaya çıkacak (27 Ağustos 2007)Zonguldak''ta yapılan antik kent kazı çalışmaları devam ediyor. Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde yapılan kazı çalışmalarını Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen de yerinde inceledi.
Mardin Kalesi restorasyon bekliyor (27 Ağustos 2007)Gecesi gerdanlık gündüzü seyranlık olarak bilinen Mardin''in kalesi 7 bin yıllık tarihin verdiği yorgunlukla kayalarını artık taşıyamaz hale geldi. Mardin Mimarlar Odası Başkanı Yılmaz Altındağ, kalenin hızla şehre doğru kaydığını belirterek, acil tedbir alınmasını istedi.
Tarlabaşı''nda ''cumbalı okazyon'' günleri başladı (27 Ağustos 2007)Nüfus yapısı ve arka sokakları en karışık semt Tarlabaşı, Beyoğlu Belediyesi''nin son projesiyle ''yenileniyor''. Başkan Ahmet Misbah Demircan, akademisyenler ve bölge sakinleri ileriye baktı.
Gecekondu bölgeleri modern şehre dönüşüyor (27 Ağustos 2007)Her büyük şehir görenin, "Aslında buraları yıkıp yeniden yapacaksın." sözü gerçeğe dönüşüyor. Büyük şehirlerdeki plansız kentleşmenin önüne geçmek ve çağdaş yerleşim alanları oluşturmak amacıyla üretilen kentsel dönüşüm projeleri kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir''de ilk adımlar çoktan atıldı.
Foça''da okul gidecek tapınak yükselecek! (27 Ağustos 2007)İzmir Foça antik kentinde yıllar önce Ord. Prof. Ekrem Akurgal tarafından bulunan ancak üzerinde bir okul olduğu için ayağa kaldırılamayan Anadolu''nun en eski İon tapınaklarından olan Athena Tapınağı, sonunda ayağa kaldırılıyor.
Arsayı üzerine tescil ettirmeyen yapı kooperatifine KDV istisnası yok (27 Ağustos 2007)İnşaat, 2003 yılından itibaren yıldızı parlayan sektörler arasında. Özellikle faiz oranlarında yaşanan düşüş, konut talebine ivme kazandırdı.
Toplam 172 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.