Haberler

Haberler

Toplam 250 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Herkese Bir Blog (7 Eylül 2007)Arkitera Mimarlik Merkezi 31 Ağustos’ta başlattığı yeni bir hizmet sayesinde üyeler kişisel blog''unu Arkitera Forum platformu üzerinde hazırlayabilecek.
Ümraniye’de kaçak çekme kat yıkımı yapıldı (7 Eylül 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı Zabıta Tedbir Müdürlüğü''nce, Ümraniye ilçesinde ruhsata aykırı olarak yapılan kaçak çekme katın yıkım işlemi 05/09/2007 Çarşamba günü gerçekleştirildi.
Ek binada yabancı konuk ağırlanacak (7 Eylül 2007)TBMM İletişim Daire Başkanlığı; Milli Saraylar Bilim Değerlendirme Kurulu tarafından, Dolmabahçe Sarayı’nın metruk haldeki ek binalarının, aslına uygun olarak restorasyon çalışmaları için bina eklentilerinden arındırılması kararı alındığını açıkladı.
Barajların dibi göründü (7 Eylül 2007)İstanbul''a su sağlayan barajların doluluk oranı yüzde 20''nin altına düşerek yüzde 19.55''e kadar geriledi. 10 barajdan 4''ü tamamen devre dışı kaldı.
Denizin satışı ikinci bir emre kadar durduruldu (7 Eylül 2007)Kemer’de sahilden 700 metre içerde 3 bin metrekarelik deniz yüzeyi bugün satılacaktı. Ancak Antalya Defterdarı, NTVMSNBC’ye Maliye Bakanlığı’nın ihaleyi durdurduğunu açıkladı. Hukukçulara, mimar ve mühendislere göre ise denizi satmak zaten imkansız.
Salı Pazarı "park içinde" yaşayacak (7 Eylül 2007)İstanbul''un en büyük semt pazarlarından Kadıköy''deki ünlü Salı Pazarı yeniden yaratılıyor. Ancak bu kez seyyar satıcı tezgâhları, yamalı tenteler ve sırıklara gerilmiş iplerle değil, geniş bir "kentsel park alanı" nın içinde tasarlanan "özenli bir mimari" yle...
Sandalet Evleri''nde yaşam başladı (7 Eylül 2007)Konsept tasarımını modacı Cemil İpekçi’nin gerçekleştirdiği Yapı Endüstrisi’nin Bodrum Sandalet Evleri''nde yaşam 31 Ağustos’ta başladı. Eski Roma mimarisiyle, modern yapı teknolojilerinin harmanlanmasıyla ortaya çıkan Bodrum Sandalet Evleri''nde, tamamı koy manzaralı 82 daire bulunuyor. Sandalet Evleri’nin en önemli özelliği el işçiliğinin ön planda tutulması. Mimarisinde sanatsal çizgilerin ağır bastığı proje Göltürkbükü’nde toplam 33 bin metrekarelik alan üzerine inşa edildi. Arazinin 29 bin metrekarelik alanı sosyal tesisler ve yeşil alan için ayrıldı. Projede daireler, 1300 dolar metrekare fiyatı üzerinden satıldı. Evlerin büyüklükleri 100 metrekare ile 200 metrekare arasında değişiyor. Projede, Roma havuzu ve tropik havuz olmak üzere iki büyük havuz, köy meydanı, market, asmalı kahve, Sandalet Müzesi, restoran bulunuyor. İnşaat sektöründe 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren Süha Yılmaz tarafından 2002 yılında kurulan Yapı Endüstrisi, 1 Eylül’de 5. kuruluş yıldönümünü kutladı. İstanbul ve Bodrum’da bir kısmı biten, bir kısmı devam eden 11 ayrı projeyle toplam 1024 konut üreten firmanın projelerindeki en önemli ortak nokta, doğal yapıyı korumaya yönelik peyzaj çalışmaları yapması.
Tarih: 7 Eylül 2007 Kaynak: Hürriyet
Kent evlerine yeniden giren Barok stili (7 Eylül 2007)Dekorasyon, moda ve mimarlıkta pek çok geri dönüş yaşıyoruz. Moda dergilerini karıştırdığımızda "1980’lerin tarzının yükselişi", dekorasyon dergilerinde ise "Neo Gotik" ya da "Modern Art Nouveau" gibi başlıklarla sıkça karşılaşır olduk.
TCDD ''hızlı'' ders çıkardı (7 Eylül 2007)Hızlandırılmış tren faciası Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları''na (TCDD) ders oldu. Bittiğinde Ankara-İstanbul arasını 3 saate indirecek hızlı tren projenin ilk etabını oluşturan Ankara-Eskişehir hattında 226 kilometre hıza ulaştı. Hızlı trenleri kullanacak 24 makinist 10 bin kilometre deneme sürüşü yapacak.
Antik İstanbul Limanı kimin umurunda (7 Eylül 2007)Antik İstanbul Limanı kimin umurunda Yakınçağ’ın gemicilikle ilgili en büyük arkeolojik keşfinin İstanbul’da yapıldığını, Marmaray inşa kazıları sırasında antik İstanbul Limanı’nın kalıntılarının bulunduğunu biliyor muydunuz?
Adalet Bunun Neresinde? (7 Eylül 2007)Başkentliler su bunalımını unutmuşa benziyor. Oysa, su sorunu sudan bir olay değil. Ülkenin yönetimi deyince akla sadece cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar geliyor.
Uğur Mumcu Derneği''ni yıktılar (7 Eylül 2007)Kartal Uğur Mumcu Mahallesi''nde bulunan Uğur Mumcu Mahallesi Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği (UMDER) binası dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yıkılarak kullanılamaz hale getirildi.
Heykele bakıp "ayıp şeyler" düşünmek (7 Eylül 2007)Antalya’nın Kemer İlçesi’ndeki "kadın ve erkek figürlü" heykelle ilgili tartışma, sanırım ki bu topraklarda sonu hiç gelmeyecek bir ana tartışmanın parçasıdır. CHP’li eski Belediye Başkanı ve son seçimlerde MHP adayı olan bir kişi, "40 kişilik bir grubun heykelin kaldırılmasını istediğini, aksi takdirde taşlayacaklarını" söylüyor. AKP’li İlçe Başkanı da "Heykele baktığım zaman utanıyorum" diyor. Bir sanat eserine bakarken insanın aklına "seks" gelmesi, gerçekten ilginç bir durum! Sanat eserine bakarken içinde kontrol edilemeyen müstehcen duygular hisseden kişiler, Madrid’e, Roma’ya, Paris’e gitseler demek ki sokakta gezerken toplum için ciddi bir tehlike oluşturacaklar. Söz konusu heykelin gazetelerde fotoğrafları da yayınlandı. Ve bence tartışılması gereken tek şey bu fotoğraflara göre "heykel müstehcen mi, değil mi" sorusundan önce, "bu heykel güzel bir heykel mi" olmalı. Bu heykelin sanatsal değeri nedir, Kemer gibi bir turistik merkezde kent meydanında bulunması gelen turistlere Türk heykel sanatı hakkında nasıl bir fikir veriyor? Bu tartışılmalı. Ve bunu tartışmak da herhalde öncelikle sanatçıların işi olmalı. Eline taş alıp heykel kırmaktan söz edenlerin değil.
Tarih: 7 Eylül 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mehmet Y. Yılmaz
"Susuz başkent" Meclis gündeminde (7 Eylül 2007)MHP, küresel ısınma nedeniyle Türkiye''de yaşanan su sorununu TBMM gündemine taşıyor. MHP, büyükşehir belediyesinin akıl almaz uygulamaları sonucunda "başköy" e dönüşen Ankara''daki su kesintisinin nedenleri ve sorumlularının Meclis tarafından araştırılmasını istiyor. MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır tarafından verilen Meclis araştırma önergesinde, büyükşehirlerin su gereksiniminin sağlıklı ve güvenli şekilde karşılanması için alınan önlemlerin belirlenmesi ve Ankara''da yaşanan su kesintilerinin nedenleri, sorumluları ve çözüm önerilerinin araştırılması istendi.
Tarih: 7 Eylül 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Çevreyi kirleten firma zabıta engeline takıldı (7 Eylül 2007)Hadımköy zabıta ekipleri, 4 farklı noktada 50 kamyon yanmış tekstil atığı tespit etti. Araştırmalar sonucunda atıkları bırakan firmaya ulaşıldı. Çevreye karşı duyarlı zabıtalar, firmayı İl Çevre ve Orman Müdürlüğü''ne şikâyet etti.
Gaziantep Müze Kompleksi tartışıldı (7 Eylül 2007)Gaziantep''e yapılması düşünülen ''Gaziantep Kültür Parkı-Müze Kompleksi''ne ilişkin proje, Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu''nda düzenlenen bir toplantıda tartışıldı.
Metro yolunda ağaç katliamı iddiası (7 Eylül 2007)Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır, Bornova''daki metro inşaatı sırasında toplam 210 ağacın zarar gördüğünü iddia etti. Bayındır, "Protokolde ağaçların belediye tarafından zarar görmeden taşınması gerektiği belirtildiği halde 70 zeytin ağacı nakledilebilmiş, kampüste 140, lojmanlarda da 70 adet çam, okaliptüs ve karabiber ağacı kaybedilmiştir." dedi. Bayındır, ağaç kaybı üzerine inşaatın durdurulduğunu açıkladı. Belediye yetkilileri ise ağaç kaybı yaşanmadığını, 6 ağacın nakledildiğini, 70''e yakına ağacın ise üniversitenin talebi üzerine budanarak bırakıldığını söyledi.
Tarih: 7 Eylül 2007 Kaynak: Zaman
İETT arazisinde Maktum’a vize çıktı (7 Eylül 2007)Dubai Şeyhi Maktum’un şirketi Sama Dubai’nin 1 milyar 156 milyon YTL bedelle kazandığı Levent’teki eski İETT arazisi ihalesinin iptali için TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin İstanbul 7. İdare Mahkemesi’ne birlikte açtıkları dava reddedildi.
Ruslar, Türkiye''de lüks konuta yöneldi (7 Eylül 2007)Yabancıların Türkiye''de gayrimenkule ilgisi artarak devam ediyor. 2007''nin ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 100''e yakın artış gösteren alımlarda İngiliz, İrlanda ve Hollandalılar öne çıkarken son zamanlarda Ruslar da lüks konutla ilgilenmeye başladı.
Deniz satılmayacak! (7 Eylül 2007)Milliyet gazetesinde dün yayımlanan "Deniz içindeki anıt alanı satışa çıktı" haberinden sonra, Kemer sahilinden 700 metre açıkta bulunan deniz içindeki 3 bin metrekarelik alanın satış ihalesi iptal edildi. Maliye Bakanlığı, 1. Dünya Savaşı''nda düşman gemilerini batıran kahraman Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul anısına anıt yapılması planlanan, sahilden 700 metre açıklıkta tesis yapmayı planlıyordu. Deniz yüzeyinin 2.5 metre altındaki kayalıklar üzerine, 3 bin metrekarelik tesis ve anıt projesi için 3 yıldır uğraş veren yapımcılar, Maliye Bakanlığı''nın ön izin ihalesine tepki göstermişti. Bu gelişmeler, Milliyet''te, "Deniz içindeki anıt alanı satışa çıktı" başlıklı haberde dün yer aldı. Maliye Bakanlığı da haberimizin ardından bugün yapılacak ihaleyi iptal etti.
Tarih: 7 Eylül 2007 Kaynak: Milliyet
Toplam 250 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.