Haberler

Haberler

Toplam 250 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
İmar planında "tarihi" yanlış (4 Eylül 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının, İmar Planı ve Kent Taslağı''nda bulunan bilgilerin, 2007 yılı bilgilerine dayanmadığı ve verilerin en son 1991 yılnda güncellendiği ortaya çıktı.
Tarih Yarışıyor (4 Eylül 2007)Büyükşehir Belediyesi’nin, tarihi yapıların korunmasını teşvik amacıyla düzenlediği büyük yarışma, giderek artan bir ilgi görüyor. Bu yılki katılımcı sayısı, geçen yılki rakamı ikiye katladı. Binlerce yıllık kültür geleneğinin biriktiği bir coğrafya üzerinde kurulan İzmir’de, bu uygarlıklara ait kültürel-mekansal mirasa hak ettiği saygının gösterilmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri” 5. yılına girdi.
Çiftliklerin gözü hâlâ deltada (4 Eylül 2007)Didim ve Akbük kıyılarındaki 120 balık çiftliğinin, uluslararası sözleşmelerle korunan ve Türkiye''nin en önemli 10 sulak alanı ve kuş üreme bölgelerinden biri olan Menderes Deltası kıyılarına taşınması girişimlerinin sürdüğü öğrenildi.
Gülen''e arazi kıyağı (4 Eylül 2007)AKP''li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Atatürk Havalimanı yakınındaki ağaçlandırma alanını, ihaleye bile gerek duymadan imara açıyor.
Yabancının konut tercihi İstanbul (4 Eylül 2007)Yapı Endüstrisi Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süha Yılmaz, Türkiye''de konut fiyatlarının yurtdışına kıyasla çok ucuz olduğunu belirterek, yabancıların özellikle İstanbul''daki konutlara büyük ilgi gösterdiğini dile getirdi. Yılmaz " Yabancılar arasında özellikle İngiliz ve İrlandalılar Türkiye''deki konutlara ilgi gösteriyor. Evleri daha çok yatırım amaçlı alıyorlar. 3-4 yıl ellerinde tuttuktan sonra satıyorlar" dedi. Tasarımı modacı Cemil İpekçi tarafından yapılan, Yapı Endüstrisi Grubu''nun inşa ettiği Bodrum Sandalet Evleri 31 Ağustos''ta açıldı. Adını Bodrum''un simgesi sandaletten alan Sandalet Evleri metrekaresi 3 bin dolardan satıldı. Evlerin yüzde 25''inin yabancılara satıldığını söyleyen Yılmaz, " Eski Roma mimarisinden esinlenerek hazırlanan projede el isçiliğini ön planda tuttuk. Bodrum''un doğal ve tarihi yapısına da katkı sağlamayı amaçladık " dedi. Süha Yılmaz, emlak sektörünü değerlendirdiği konuşmasında, " Ev maliyetlerinde hiçbir firmanın üstünlüğü yok. Hepimiz çimentoyu aynı çimento fabrikasından alıyoruz, demiri Ereğli''den alıyoruz. Ev maliyetlerini farklılaştıran arsa maliyetleridir. İstanbul''da en büyük arsa spekülatörü devlettir. En büyük arsalar devletin elinde. Biz müteahhitler olarak arsa bulamıyorduk. TOKİ müteahhitlerin önünü açtı " dedi.
Tarih: 4 Eylül 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Duygu Atahan
İşte Tarihe Saygı (4 Eylül 2007)Fransızlar tarafından 150 yıl önce inşa edilen Alsancak’taki Havagazı Fabrikası, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyonu ile yeniden hayat buluyor. Kültürel aktivite merkezi haline getirilecek binanın yıl sonuna kadar yetiştirilmesi için çalışılıyor.
Ilısu Barajı yapılmayacak (4 Eylül 2007)Dün sabah erkenden Hasankeyf’ten haberler geldi. 12 bin yıllık tarihi sular altında bırakacak Ilısu Barajı’nı protesto için yola çıkan "Hasankeyf’e Sadakat Treni" keyifleri yerine getirmiş.
Danıştay Dalaman''ı kurtardı (4 Eylül 2007)Danıştay 6. Dairesi, Dalaman''daki 550 bin dekarlık tarım arazisinin turizme açılmasını engelledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı''nca uygulanmak istenen "Dalaman Turizm Kenti Projesi" için Bakanlar Kurulu 2005''te karar almıştı. Dalaman''la birlikte Ortaca''yı da kapsayan 550 bin dekarlık alanda uygulanmak istenen proje alanında, TİGEM arazisi de bulunuyordu. Bu nedenle yöre halkı ve TİGEM personeli, konuyu yargıya taşımıştı. Danıştay''ın atadığı bilirkişi heyeti bölgenin birinci derece tarım arazi olduğu ve turizme açılmaması gerektiğini belirtti. Bunun üzerine Danıştay 6. Dairesi Bakanlar Kurulu''nun aldığı kararın yürütmesini durdurdu.
Tarih: 4 Eylül 2007 Kaynak: Cumhuriyet
İklim Değişikliği ve Paylaşım Kavgaları (4 Eylül 2007)Sıcak havalar çok yakında tüm sorunlarımızı unutturacak. Kitlesel göç ve ölümlerin yaşandığı, çıkar gruplarının devletler üzerinden birbirlerine savaş açtıkları, zayiatınsa her zaman olduğu gibi insanlar olacağı bir dünyayla ilgili olarak, bilim insanları nüfusun ne kadarının hayatta kalacağını hesaplamaya çalışıyorlar.
Kemerliler tepkili (4 Eylül 2007)Maliye Bakanlığı''nın Kemer''de 3 bin metrekarelik deniz yüzeyini ihaleye çıkaracağı açıklaması tepki çekti.
Arkeologsuz kazıya soruşturma (4 Eylül 2007)Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir''in Çeşme Kalemburnu Yarımadası''ndaki antik İonia kentinde, başlarında arkeolog bulunmadan kazı yapan işçilerin MÖ 6. yüzyıla ait lahitleri parçalaması konusunda soruşturma talimatı verdi.
Belediyenin gözü İMKB''nin arsasında (4 Eylül 2007)Kamu kurumu tanımı içine alınan ve bilgisayar ihaleleri için bile merkezi idareden izin almak zorunda bırakılan Borsa''nın şimdi de arsasına göz konuldu.
Antalya’da Yıkılan Okullarla İlgili Hazırlanan Bilirkişi Raporu (4 Eylül 2007)Keşif ve bilirkişi incelemesi için Naip Üye Sayın Işıl Yılmaz tarafından bilirkişilere sözlü olarak yöneltilen, metni dava dosyasında mevcut “bilirkişi sorusu” gereğince anlaşmazlık konusu taşınmaz ayrıntılarıyla incelenerek yakın çevresi gezilip görülmüş, dava dosyasındaki bilgi ve belgeler de değerlendirilerek bilirkişi raporu hazırlanmıştır.
Tijuana Kentinde “Arazi ve Boşluk”un Ayrımı (3 Eylül 2007)Tijuana kentinin büyüme hızı, dinamik ekonomi ve aşırı göçün de etkisiyle ortalamanın üstünde yer alıyor. Bu büyüme konut üretimine de yansıyor. İnşaat firmaları yılda 12.000 konut üretiyorlar. Bu yoğun konut üretimi kentin doğu ve batı bölgelerindeki arsalara dağılmış durumda. Nüfusun çoğunluğu, kredi alarak bu konutlara sahip olabiliyor. Bu konut bölgelerinin gerekli altyapı ve sosyal donatıları ile birlikte kentleşmiş birer kara parçası olmaları hedefleniyor. Bu üretimlerle birlikte inşaat yatırımcıları da sektöre iyi bir dönüş yaptılar. Yerli halk bile bu konutlarda otumak istiyor.
Aslan''ın mabedine ikiz kule dikilecek (3 Eylül 2007)Ali Sami Yen Stadı yerine rezidans, ofis ve alışveriş merkezinden oluşacak ikiz kule geliyor. 2.5 emsalli proje için ilk kazma 2 sene sonra vurulacak.
Edip, yapımı süren alışveriş merkezi için başka bir ortak arıyor (31 Ağustos 2007)ip İplik, bağlı ortağı Edip Uluslararası Gayrimenkul ve Turizm şirketinin yapımına başladığı Alışveriş Merkezi projesi için başka bir ortak arayışına girileceğini açıkladı.
Cennet Koyu''na tekneler çöp bırakıyor (31 Ağustos 2007)Muğla''nın Bodrum ilçesinde bulunan ve doğal güzelliğiyle ünlü Cennet Koyu, günübirlik teknelerden atılan ve tatilcilerin bıraktığı çöpler nedeniyle kirlendi.
"Kazın kafası koparılıyor" (31 Ağustos 2007)Kazdağları''nda "altıncı saldırı" artarken, bölge halkı da mücadelenin çıtasını yükseltiyor. Bölgede başta belediye başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcileri başta olmak üzere "birlik" sesleri daha yüksek çıkarken, hukuksal mücadele altıncılara karşı başlatılan karşı çıkışın ana unsurunu oluşturuyor.
Bereketli Topraklar;Taş ve Barış: Gelveri (31 Ağustos 2007)Gelveri''nin sokaklarında dolaşırken zaman tünelinde yolculuk yapıyormuş gibi bir duyguya kapılmak mümkün. Sokaklar, evler geçmişin tüm izleri geçen yüzyılın başında olduğu gibi duruyor...
Kent, siyaset ve sınıfsal bakış (31 Ağustos 2007)Kente dair politika geliştirememek, kentteki her şeyin basitçe metaya, paraya, teknolojik araca dönüşmesi demek.
Toplam 250 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Eylül 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.