Haberler

Haberler

Toplam 250 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 221. haberden 240. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Hasankeyf''in sadık dostları (3 Eylül 2007)Ilısu Barajı gölünün suları altında kalacak Hasankeyf için İstanbul''dan hareket eden doğa severler kente geldi. Haydarpaşa''dan yola çıkan ve değişik illerden gelenlerle sayıları 320''yi bulan "Sadakat treni" yolcuları önceki gece Batman''a ulaştı. Geceyi Dicle Nehri kıyısında geçiren konuklardan bazıları Dicle Nehri''ne girerken, kimileri de uyku tulumlarıyla mağaralarda uyudu. Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, "Barajın vereceği şey, elektrik enerjisi. Hasankeyf bütün Türkiye''ye yaşam enerjisi veriyor" diye konuştu. Beşiktaş taraftar grubu Çarşı da, "Hasankeyf''e dokunma, Çarşı Ilısu Barajı''na karşı" yazılı pankartı, El Rızk minaresine astı. Çarşı grubu İstanbul''daki maçlarda barajı protesto etmişti.
Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Arif Arslan
Büyük Kulüp gayrimenkul işine girdi (3 Eylül 2007)Seçkinler kulübü olarak anılan Türkiye''nin ünlü bürokrat, siyasetçi ve işadamlarını bir araya getiren ve 6 bine yakın üyesi bulunan Büyük Kulüp''ün yönetimi, gayrimenkul şirketi kurdu.
Yunan trajedisi (3 Eylül 2007)Mora Yarımadası ve Eğriboz Adası''nda çıkan yangınları bir hafta boyunca söndüremeyen Yunanistan, 64 kişinin ölümü, 16 bin kişinin evsiz kalması ve 2,7 milyon dönüm orman arazisinin kül olması sonucu İkinci Dünya Savaşı''ndan bu yana karşılaşmadığı bir yıkıma uğradı.
Duran: Çevreye zarar verecek hiçbir yatırıma izin vermeyiz (3 Eylül 2007)Bütün yatırımları çevreyi düşünerek yaptıklarını söyleyen Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran "İstanbul ve Ankara gibi Türkiye''nin en büyük iki metropolünün arasında, çevre değerlerini koruyan, yaşanabilir bir şehir hedefindeyiz." dedi.
Atatürk Bulvarı (3 Eylül 2007)Kızılay''ı Çankaya''ya bağlayan Atatürk Bulvarı, adı konmamış bir sit alanıdır... O yoldan Atatürk geçmiştir, İnönü geçmiştir, cumhuriyet tarihinin bütün siyasileri geçmiştir, diplomatlar geçmiştir, yabancı devlet başkanları geçmiştir...
İstanbul tünellerinde ışık göründü (3 Eylül 2007)Kâğıthane-Piyalepaşa arası tünel yol çalışmasında son aşamaya gelindi. Tünelin bu ay sonuna kadar hizmete girmesi planlanıyor.
İlk 8 ayda 10 bin hektar kül oldu (3 Eylül 2007)Türkiye bu yılın ilk 8 ayında yaklaşık 10 bin hektarlık ormanlık alanını yangınlar nedeniyle kaybetti. Yangınlarla mücadele için orman içinde bin 500 gölet yapılacak.
Müze eliyle lahit kıyımı (3 Eylül 2007)Ilıca ile Çeşme arasında yer alan Kalemburnu yarımadası, antikçağda Ionya bölgesinin en önemli yerleşmelerinden biriydi.
Türkiye’nin İlk “Takı Tasarımı Yüksek Lisans Programı” Başlıyor (29 Ağustos 2007)İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ), Endüstri Ürünü Takı ve Aksesuar Tasarımı Yüksek Lisans İkinci Öğretim Programı’na başvurular başlıyor.
İstanbul’un e-rehberi “sehirrehberi.ibb.gov.tr” (29 Ağustos 2007)İstanbul’daki bütün bina ve işyerlerinin detaylı hava fotoğraflarından oluşan, yol ve harita bilgilerinin yanı sıra güncel olaylar, tarihi, kültürel eserler ve trafik durumunun sorgulanabileceği e-rehber, Başkan Kadir Topbaş tarafından tanıtıldı. Rehber sitemizde yayında.
Niçin Daha Fazla Bekleyemeyiz? (29 Ağustos 2007)“Hayatın her türüne büyük saygı gösterilmesi gerektiğine inanıyorum. İnsanların yeryüzüne ve deneyimlerimizi paylaştığımız bütün hayata karşı sorumluluğu olduğuna inanıyorum...
Tarihi Mezarlıkta İlk Kümbet (29 Ağustos 2007)Ahlat’ta bulunan ve dünyanın en büyük Müslüman mezarlığı olan Selçuklu Mezarlığı’nda yapılan kazı çalışmaları sırasında ilk defa bir kümbet bulundu. Selçuklu Mezarlığı’nda bulunan sekizgen kümbet içerisinde, 4 adet sanduka ile daha sonradan eklenen bir tuğla mezar çıkarıldı. 8 binin üzerinde mezarın yer aldığı tarihi alanda bulunun kümbet, bölgede kazı çalışması yapan bilim adamlarını şaşırttı. Kazı başkanı Gazi Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Mühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç . Dr. Nakış Karamağaralı, kümbetin Moğol dönemine ait olabileceğini söyledi. Sandukalar okunmadığı için kümbetin kime ait olduğu belirlenemedi.
Tarih: 29 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
Dört aylık yasayla gelen orman talanı (29 Ağustos 2007)Çekmeköy Ormanı''nın içine yapılan villalara, orman vasfını yitirmiş alanların satışını öngören ve dört ay yürürlükte kalan 2-B yasası sayesinde tapu alındı.
İzmir''den Türkiye''ye sanat mabedi (29 Ağustos 2007)İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Adnan Saygun Sanat Merkezi''nin yapımının sürdüğünü, sadece İzmir''in değil tüm Türkiye''nin sanat mabedi haline gelecek bir yapı inşa ettiklerini bildirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi''nden yapılan yazılı açıklamada, yıllardır adına yakışır bir sanat merkezine sahip olamayan İzmir''in Adnan Saygun Sanat Merkezi projesiyle hayaline kavuşacağı ve geçen aralık ayında temeli atılan merkezin inşaatının sorunsuz devam ettiği belirtildi.
Sahipsiz kent, İstanbul?.. (29 Ağustos 2007)Yahu bu Kanyon ne biçim bir gecekondudur?.. Yanındaki Metro City de öyle.. Dün geçerken yoktular.. Bir gecede kondurmuşlar.. Gecekondu işte.. Çünkü ancak bir gecede konarsa, bugünkü rezillik olur.. Bu kentin sahipsizliğinin en büyük işareti..
Derelerin ıslahı değil israfı (29 Ağustos 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB), ''Dereleri ıslah edeceğiz'' diye, dört yıl içinde 128 milyon dolar para harcadı. Ama yapılan temizlik çalışmaları sonuç vermediği gibi, dereler insan sağlığını eskisinden daha ciddi boyutlarda tehdit etmeye başladı. Uzmanlar, İstanbul''un göbeğinde bulunan bu derelerdeki kirlilik oranının; ıslah çalışmalarının başlamasından önceki değerlerin çok üstüne çıktığına da dikkat çekerlerken, söz konusu derelerde, az sayıda kefal balığının dışında hiçbir canlının yaşayamaz hale geldiğini ifade ediyor.
Yaşayan kent öğrenen yerel yönetim (29 Ağustos 2007)Türkiye seksenli yıllardan sonra dünyadaki gelişmelere paralel olarak, hızlı bir kentleşme ve kentlileşme sürecine girdi. Türkiye''nin bütün bölgelerinde köylerin kazalarla, kazaların kentlerle bütünleştiği, büyük yerleşim koridorları oluştu.
''Kapadokya bir mücevher gibi ama değerlendiremiyoruz'' (29 Ağustos 2007)Tarihi ve doğal yapısı nedeniyle dünyanın en gözde turizm bölgeleri arasında gösterilen Kapadokya’nın dünya turizminden hak ettiği payı alamadığını belirten Kapadokya’nın önemli otellerinden Lykia Lodge’ın Genel Müdürü Selçuk Özgünsür, "Bu yöre doğal yanı ile bize sunulmuş bir mücevher. Ancak bunu yeterince kullanamıyoruz. Bölge ne ülke turizminden ne de dünya turizminden hak ettiği payı alabiliyor” dedi.
Santrale karşı tabutlu miting (29 Ağustos 2007)Şırnak’ın Silopi ilçesinde 1999 yılında kurulan termik santrale ek ünite kararına karşı Silopililer, 10 bin kişinin katılımıyla miting düzenledi.
İstanbul''un tüm adres bilgileri elektronik ortama aktarıldı (29 Ağustos 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesince hazırlanan ve 1,5 milyon bina ve iş yeri, güncel olaylar, tarihi ve kültürel eserler ile yol bilgisinin sorgulanabileceği "http://sehirrehberi.ibb.gov.tr" adresli internet sitesi hizmete girdi.
Toplam 250 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 221. haberden 240. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.