Haberler

Haberler

Toplam 250 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Hızlı tren 226 km hıza ulaştı (7 Eylül 2007)İstanbul Hızlı Tren Projesi’nin ilk etabını oluşturan Ankara-Eskişehir hattında gerçekleştirilen deneme seferlerinde saatte 226 kilometre hıza ulaşıldı. TCDD yetkilileri, Esenkent-Hasanbey arasında önceki gün yapılan test sürüşlerinde 226 kilometre hıza ulaşıldığını belirtirken, test sürüşlerinin saatte 270 kilometre hıza ulaşılana kadar süreceğini açıkladılar. Hızlı tren ile ticari taşımanın başlamasının 2008’in ikinci yarısını bulması bekleniyor. Esenkent-Eskişehir kesiminin devreye girmesiyle, Ankara-İstanbul 4 - 4.5 saate inecek. Esenkent-İnönü ve İnönü-Köseköy’ün, her iki etabın 2008’de devreye girmesiyle, Ankara - İstanbul 3 saate, Ankara-Gebze 2 saat 30 dakikaya inecek.
Tarih: 7 Eylül 2007 Kaynak: Hürriyet
II. Abdülhamid''in şerhi Gökkafes dosyasına girdi (7 Eylül 2007)Gökkafes olarak bilinen Gümüşsuyu''ndaki Süzer Plaza davasında yeni bir gelişme yaşandı. İstanbul 2. İdare Mahkemesi, yargı kararıyla tapuya işlenmiş olmasına rağmen II. Abdülhamid''in 1908''de koyduğu ''üzerinde yapılaşmaya gidilemez'' şerhini görmeyerek İstanbul Mimarlar Odası''nın açtığı ruhsat iptali davasını reddetmişti.
Tatvan''a dev cami (7 Eylül 2007)Bitlis Tatvan''da 6 yıl önce yapımına başlanan ve Doğu Anadolu''nun en büyüğü olan İbadullah Camisi tamamlandı.
Heykel, halkı ikiye böldü, turistler tartışmaya güldü (7 Eylül 2007)Antalya’nın Kemer İlçesi’ndeki belediye tarafından bir kavşağa konulan ve AKP İlçe Başkanı Zafer Yaman’ın müstehcen olduğu gerekçesiyle kaldırılmasını istediği heykel tartışması alevleniyor.
Gökmedrese''nin dökülen mavi çinileri yenileniyor (7 Eylül 2007)Adını, üzerindeki gök mavisi çinilerinden alan ve ''Mavi Medrese'' olarak da bilinen tarihî Gökmedrese''de zamanla dökülen çinilerin toplanarak yerine monte edilmesi çalışmaları başladı.
Yabancının gayrimenkul alımları yüzde 100 arttı (7 Eylül 2007)Lisanslı Değerleme Şirketleri Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Yazıcı, bu yılın ilk yarısında Türkiye''de yabancıların ticari taşınmaz alımının geçen yıla göre yüzde 100''e yakın artış gösterdiğini söyledi. Yazıcı, yazlık alanında daha çok İngiliz, İrlandalı ve Hollandalıları gördüklerini söyledi. Yazıcı, piyasalarda yaşanan son dalgalanmanın ardından ticari gayrimenkulde biraz durulma beklediğini bildirdi. Rusların Türkiye''de lüks konutla ilgilenmeye başladığını da belirten Yazıcı, "İngilizler ve İrlandalıların ilgilendiği konut yapısı genellikle 100 bin euro civarındadır. Ruslar ise daha fazla para harcayabiliyor. Güney ve Ege''ye Rus rüzgârı geliyor" dedi. Yazıcı, İngiltere ya da Avrupa''da ortak oldukları bir şirket üzerinden gayrimenkul yatırımı yapan ABD''lileri şimdi direkt gördüklerini ifade etti.
Tarih: 7 Eylül 2007 Kaynak: Milliyet
100''üncü Yıl İhalesi Fettah Tamince''nin (7 Eylül 2007)Antalya''da, 30 bin kişilik stat, 10 bin kişilik spor salonu ve çok amaçlı kongre merkezi, Dilek Sabancı Kültür Merkezi ve yarım kalan yüzme havuzunun yıkımı, ayrıca Büyükşehir Beledisi''nin Vakıflar Bölge Müdürlüğü''nden 29 yıllığına kiraladığı Kızıltoprak''taki araziye 2 bin 500 kişilik spor salonu ve yüzme havuzu yapım işini içeren 100''üncü Yıl ihalesini, ünlü turizmci Fettah Tamince aldı. 11 firmanın şartname aldığı ihaleye tek başına giren Tamince''nin sahibi olduğu Komisyon Başkanı Ali Deveci, ihalenin Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel''in onayıyla kesinlik kazanacağını söyledi. Deveci, 40 bin metrekarelik alanın ise iş bitimiyle firmaya teslim edileceğini söyledi. Çalışmalar 18 ay içerisinde bitirilecek.
Tarih: 7 Eylül 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Emre Baylan
Multi Turkmall''dan Aydın''a da "Forum" (7 Eylül 2007)Hollanda - Türk ortaklığı ile kurulan Multi Turkmall''un CEO''su Levent Eyüboğlu, Aydın''a 50 milyon euro tutarındaki yatırımla "Forum Aydın" alışveriş merkezinin yapılacağını bildirdi.
Dubai Kuleleri''ne itiraz reddedildi (7 Eylül 2007)Dubai Kuleleri''nin yapılacağı eski İETT arazisinin Sama Dubai Gayrimenkul A.Ş''ye satışının iptal edilmesiyle ilgili Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası''nın açtığı dava reddedildi.
Mimarlık ve İç Mimarlık Öğrencilerinin E-Tasarım Atölyesi Deneyimi (7 Eylül 2007)08 Mayis 2007 tarihinde Anadolu Üniversitesi Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümleri arasında E-Tasarım Atölyesi gerçekleşti. E-Tasarım Atölyesi kullanımı her geçen gün yaygınlaşan bilgisayar ve iletişim teknolojilerini buluşturan Bilişim Teknolojilerini mimarlık ve mühendislik tabanında mesleki bağlamda kullanılıyor.
IKEA’nın 2008 Kataloğu Yayınlandı (6 Eylül 2007)Mobilya ve ev aksesuarları alanında üretim yapan IKEA’nın 2008 yılı kataloğu bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Türkiye’de birinci baskısı 2005 yılında yapılan katalog, anavatanı İsveç olan firma tarafından 36 ülkede ve 26 farklı dilde toplam 191 milyon adet basılıyor.
Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 1.8 artış gösterdi (6 Eylül 2007)Belediyeler tarafından "yapı ruhsatı" verilen yapıların yüzölçümünde 2007 yılının ilk altı ayında bir önceki yılın ilk aynı dönemine göre yüzde 1,8 oranında artış gerçekleşti.
“asp” Architekten ile Seyrantepe Projesi Üzerine (6 Eylül 2007)Uzun bir süredir basında yoğun tartışmalara neden olan Galatasaray Spor Kulübü’nün Seyrantepe’de yapılacak stadına dair ihale süreci sonunda tamamlandı. İhaleyi Eren Talu Mimarlık - Alke İnşaat Ortak Girişim Grubu kazandı. Bugüne dek alana dair birçok proje tasarlandı, ertelendi, iptal edildi, yine tasarlandı ve yine ertelendi. Sonuç olarak ise Mete Arat ve "asp" Architekten''in tasarladığı stad projesinin gerçekleştirilmesine karar verildi. Projenin basında boy gösteren tanıtımlarında maalesef “asp” Architekten ofisinin ismi o kadar az geçti ki kamuoyunda projenin TOKİ tarafından tasarlandığı bile düşünüldü.
Efes’te en eski yerleşim bölgesi araştırılıyor (6 Eylül 2007)Dünyanın sayılı antik kentlerinden olan Efes’in en eski yerleşim bölgesini bulabilmek için kazılar sürüyor. Efes Antik Kenti’nde bu yıl yapılan kazılarda, kentin en eski yerleşim bölgesi araştırılıyor.
Ünlüler Eşya Olsaydı (6 Eylül 2007)Balat’taki Tarihî Galata Köprüsü’nde üç yıldır yetenekli tasarımcıları bir araya getiren “İstanbul Tasarım Haftası” (İstanbul Design Week-IDW), önceki gece kapılarını ziyaretçilerine açtı.
İstanbul Maslak''taki dev alışveriş merkezi 21 Eylül''de kapılarını açıyor / İstinye Park''ta yılda 1 milyar dolar dönecek (6 Eylül 2007)Türkiye''nin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olarak Orjin Grup ve Doğuş Sağlık ortaklığında inşa edilen İstinye Park, 21 Eylül''de kapılarını açıyor.
Anadolu Kulübü Kütüphane Oluyor (6 Eylül 2007)İzmir Büyükşehir Belediyesi, Alsancak semtindeki eski Anadolu Kulübü binasını kütüphaneye dönüştürerek Kültürpark Kütüphanesi’ndeki çoğu İngilizce 38 bin kitabı buraya taşıyacak. Boşalan bina ise engelli merkezine dönüştürülecek.
The Economist''e göre İstanbul, yaşam kalitesinde 104''üncü / ''En yaşanılası kent'' Vancouver (6 Eylül 2007)İngiltere''de yayımlanan haftalık siyaset ve ekonomi dergisi The Economist''in hazırladığı dünya kentlerindeki ''yaşam kalitesi'' endeksinde İstanbul 104. sırada yer aldı.
Portakal Va(a)di (6 Eylül 2007)Ankara''da "Seğmenler ve Botanik parklarını birleştirerek yeşil bir koridor yaratılması ve vadinin yeniden vadi olabilmesi ihtimali" üzerine kurgulandığı söylenen Portakal Çiçeği Vadisi, sonraları yeşil alandan çok binaları bünyesinde barındıran, kentin merkezinde yapılaşmış bir prestij projesi olarak karşımıza çıktı.
Tarihî Tunca Köprüsü eski fotoğraflara göre onarılıyor (6 Eylül 2007)Halk arasında Tunca Köprüsü olarak bilinen Edirne’nin tarihi simgelerinden Ekmekçioğlu Ahmed Paşa Köprüsü, eski fotoğraflara bakılarak onarılmaya başlandı. Restorasyon sırasında kemerlerin şekli konusunda anlaşmazlık yaşanınca, Devlet arşivleri ve kişisel koleksiyonlar araştırılarak eski fotoğraflara ulaşıldı. Köprünün onarımı, bu fotoğraflara bakılarak yapılmaya başlandı. Çalışma sonrası Tunca Köprüsü’nün tamamen yıkılan dairesel iki kemeri, 60 yıl sonra orijinal haline döndürülecek. Köprünün döşeme ve kanat duvarlarındaki onarım işi tamamlanırken, toplam 34 metrelik iki kemer için Ankara’dan getirilen taşıyıcı kalıp iskelesinin montajı da yapıldı. Tunca Nehri üzerinde bulunan 11 ayaklı, 10 kemerli köprü, Sultan II. Mehmed döneminde defterdarlık görevinde bulunmuş olan Ekmekçizade Ahmet Paşa tarafından 1608-1615 yılları arasında İstanbul’daki Sultanahmet Camii’nin de mimarı olan Sedefkar Mehmet Ağa’ya yaptırıldı.
Tarih: 6 Eylül 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: İbrahim Arslan
Toplam 250 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.