Haberler

Haberler

Toplam 250 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 201. haberden 220. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
İshakpaşa, şeffaf çatı ile kapatılacak (3 Eylül 2007)İshakpaşa Sarayı''nın restarosyonu ekimde başlayacak. Sarp kayalar üzerine kurulmuş, kartal yuvasını andıran, Türk mimarisinin en güzel örneklerinden İshakpaşa Sarayı, Doğu Anadolu''nun hırçın iklimine artık daha rahat göğüs gerecek.
Almanya''nın piramidi Mısır''a rakip olacak (3 Eylül 2007)Alman girişimciler, ''dünyanın en büyük piramidi''ni inşa ederek firavunların saltanatına son vermeyi planlıyor. Dessau kenti yakınlarına yapılacak 1600 feet (487 metre) boyundaki piramit, Giza şehrideki orijinal ''Büyük Piramit'' gibi bir gömülme yeri olacak, ancak Büyük Piramit''in aksine tek bir kral yerine, buraya milyonlarca insan gömülebilecek. İnanılmaz plan, insanların binayı oluşturacak blokların içine küllerini koymak için ödemeyapmalarına dayanıyor. Projenin girişimcilerinden Jens Thiel''e göre, önemli olan, dünyadaki en büyük anıtın herkese uygun olması. Blokta küllerin yerleştirileceği bir yer 700 sterline mal olacak. Şimdiden yüzlerce insan külleri için rezervasyon yaptı.
Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Radikal
Kaçak yapılaşmaya uydulu takip (3 Eylül 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kaçak yapılaşmanın önüne geçebilmek için uydudan ve havadan takip sistemi geliştirdi. ''http://rehber.iib.gov.tr'' adlı sitede İstanbul''un tüm adres bilgilerinin yanı sıra 1 milyon 195 bin binaya ait uydu fotoğrafları, yapıların imar ve ruhsat bilgilerine de ulaşılabilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın tarafından hazırlanan projeyi, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı yürütüyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü''nün de sistemden yararlandığını kaydeden Başkan Topbaş, “Yapılan inşaatların ruhsatının olup olmadığı sisteme girilerek görülebilecek. Mahallesinde kaçak bir yapı olduğunu düşünen vatandaşımız, bilgisayardan on-line şikayette bulunabilecek. Bu uygulama dünyada bir ilk olacak” dedi.
Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Galata''da 11 yıldır bitmeyen tamirat (3 Eylül 2007)27 Ocak 1986''da 30 milyon 785 bin dolar bedelle STFA-Thyessen Konsorsiyumu''na ihale edilen ve 60 milyon dolara mal olan Galata Köprüsü''nün tamir derdi bitmiyor.
Bir ‘Efes’imiz daha oldu! (3 Eylül 2007)İzmir’deki antik Efes kentinden sonra Anadolu’nun en büyük ve en önemli antik kenti olan Laodikya (Laodikeia) gün yüzüne çıkarılıyor. Denizli ilinin 6 kilometre doğusunda, Çürüksu (Lykos) Vadisi’nin en büyük ve en önemli antik kenti, terk edilişinden bin 300 yıl sonra törenle tekrar açılacak.
Tarihi medrese restore ediliyor (3 Eylül 2007)Trabzon İl Kültür Müdürlüğü, Tonya ilçesi İskenderli Belediyesi Turalı köyünde bulunan 187 yıllık tarihi Turalı Medresesi''nin çatı onarımı için 25 bin YTL ayırdı.
Gazipaşa Havaalanı ihalesi Alanyalıları sevindirdi (3 Eylül 2007)Antalya''nın Gazipaşa ilçesindeki havaalanı ihalesinin sonuçlanması Alanya''da büyük sevinçle karşılandı. Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, 1 yıl içinde açılması planan havaalanının bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağını belirtti.
Kent Müzesi (3 Eylül 2007)Şehrin kimlik vizyonu bugüne taşıma açısından çok önemli bir sunuş şeklidir Kent Müzesi. Antalya için gecikilmiş bu projeyi hayata geçirmek isteyenler, başta kültür ve turizm olmak üzere tüm ticaret yaşantısına büyük katkılar koyacaktır bu misyonla.
Ağrı''nın 100 yıl altyapı problemi olmayacak (3 Eylül 2007)Ağrı Belediye Başkanı Ekrem Aktaş, şehrin 100 yıllık altyapı sorununu çözmesi beklenen projenin çalışmalarını yerinde inceledi.
Kültür Bakanı Günay: Tarihi dokunun bozulmasına müsaade etmeyeceğiz (3 Eylül 2007)Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bakan olduktan sonraki ilk ziyaretini Şanlıurfa''ya yaptı. Günay, tarihi dokunun bozulmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi.
Seyrantepe için pazarlık (31 Ağustos 2007)Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Ali Sami Yen Stadyumu''nun yerine Seyrantepe''de kurulacak spor kompleksi (Seyrantepe Projesi) için yapılan ihalenin ikinci oturumu bugün saat 16.00''da yapılacak. İhalenin ilk aşaması pazartesi günü yapılırken, 5 firma teklif vermişti. İhalede en yüksek idare payı gelir oranını yüzde 20.44 ile Kuzu İnşaat verirken, en yüksek toplam satış gelirini 1 milyar 596 milyon YTL ile Sembol-BF Ortak Girişim Grubu önermişti. TOKİ''nin Bilkent''teki merkezinde hafta başında yapılan ihalenin birinci bölümünde, katılımcı firmaların mali teklifleri açılmıştı. TOKİ Başkan Yardımcısı Çağatay Göktayoğlu da, bir hafta-10 gün içinde değerlendirme yapılarak, ihalenin ikinci aşaması olan "açık artırmaya" geçileceğini bildirmişti.
Tarih: 31 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Ters inşa edilen evle barış mesajı (31 Ağustos 2007)Polonya''daki tersyüz ev turistlerin ve bölge halkının ilgi odağı. Evi inşa ettiren işadamının amacı, insanlığa karşı işlenen yanlışları hatırlatmak.
Tarihi Ulu Camii restore ediliyor (3 Eylül 2007)Ramazanoğlu Piri Paşa''nın oğlu İbrahim bey tarafından yaptırılan ve içerisinde ölümsüzlüğün sembolü Lokman Hekim ile Şit Peygamber''in makamı ve Abbasi Halifesi Halife Me''mun''un mezarının bulunduğu Mersin''in Tarsus ilçesindeki Ulu Cami''de restorasyon çalışmalarının devam ettiği bildirildi.
Kepez’de TOKİ’nin ikinci etabı başlıyor (3 Eylül 2007) Kepez Belediyesi’nin, ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ toplu konut çalışması, beldenin gecekondu siluetini değiştirmeye başladı.
Gazipaşa Havaalanı işletmesi TAV''ın (3 Eylül 2007)Antalya Gazipaşa Havaalanı''nın 25 yıllığına kiraya verilmesine ilişkin olarak DHMİ''de gerçekleştirilen ihaleyi, kârının yüzde 65''ini devlete vermeyi ve yıllık kira olarak 50 bin dolar artı yüzde 18 KDV ödemeyi taahhüt eden TAV Havalimanları Holding kazandı. Şirket yetkililerinden alınan bilgiye göre, TAV, dizaynındaki hata nedeniyle atıl durumda bulunan havaalanını kapsamlı bir dönüşüme tabi tutacak. Şu an uçak inemeyen havaalanına 60 - 70 milyon dolar yatırım yapmayı planlayan TAV, havaalanını yeni baştan dizayn edecek. Havaalanına yeni bir pist yapılmasının da gündeme alınabileceği ifade edildi. İhalede, Avusturyalı Meinl Airports firması geçici teminat bedelinin dekontunu ibraz etmemesi ve teminat bedelinde eksiklik olması nedeniyle pazarlık turlarına giremedi. Teminat yatırırken havale masrafını hesaplamayan şirketin ödemesi gereken masrafların teminattan kesildiği ve bu şekilde teminatın eksik hale geldiği öğrenildi.
Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Mithat Yurdakul
Seyrantepe''ye en yüksek teklif Talu''dan (3 Eylül 2007)Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Ali Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe''de kurulacak spor kompleksi için yapılan ihalenin dün yapılan son turunda en iyi teklif, Eren Talu Mimarlık - Alke İnşaat Ortak Girişim Grubu''ndan geldi.
Tarihi dokuya deprem tedbiri (3 Eylül 2007)Vakıflar Genel Müdürlüğü, bilim adamlarının Türkiye''de büyük bir deprem yaşanabileceği uyarılarına karşı tarihi eserleri depreme karşı kuvvetlendiriyor. Asırlardır dimdik ayakta kalan ancak zamanla yıpranan eserlerin restorasyon çalışmalarında depreme karşı da özel önlemler alınıyor.
İstanbul''da 105 okul güçlendirilecek (31 Ağustos 2007)İstanbul''da okulların depreme dayanıklı hale getirilmesi için başlatılan çalışmalar sürüyor. Yıl sonuna kadar 105 okul güçlendirilmiş olacak. Yerine yenisinin yapılması için de bugüne kadar 83 okul yıkıldı.
Haliç''te, İstanbul Design Week''te buluşalım (3 Eylül 2007)Dünyanın en ünlü tasarımcılarını İstanbul''da buluşturan İstanbul Tasarım Haftası (İstanbul Design Week/IDW), 4-10 Eylül 2007 tarihleri arasında Balat''taki Eski Galata Köprüsü üzerinde düzenlenecek.
Kapadokya''nın 10 bin yıllık bilinmeyeni (3 Eylül 2007)Aksaray''da on bin yıllık geçmişe sahip, İç Anadolu''nun en eski yerleşim birimi Aşıklı Höyük''ün, yeni düzenlemelerin ardından turistler için Kapadokya''nın ilk durağı olacağı bildirildi.
Toplam 250 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 201. haberden 220. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.