Haberler

Haberler

Toplam 250 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Kaş’ta sanal sualtı müzesi kurulacak (6 Eylül 2007)Antalya’nın Kaş ilçesinde “Türkiye Sualtı Kültür Mirası Sanal Müzesi” kurulacak. Sualtı Araştırmalar Derneği (SAD) ve Başkent Üniversitesi Kültür ve Sanat Araştırmaları Merkezi tarafından yürütülen Kaş Arkeopark Pilot Projesi çalışmaları kapsamında, ilçeye sualtı müzesi kurulacak.
Ortalık fena karıştı! (6 Eylül 2007)İnşaat mühendisleri Odası`nda ortalık bu kez hakikaten fena karıştı. Şube Başkanı Adem Özdemir Danışma Kurulu`nu topladı ve Kurul`dan Ekrem Algül`ün adaylığı çıktı.
Dere yatağına imar izni talebi tartışma yarattı (6 Eylül 2007)Atatürk Havalimanı’nın yanındaki ağaçlandırma alanı ve dere yatağı olarak görünen arazi için Çağ Öğretim İşletmeleri’nin imar talebinde bulunması tartışmalara yol açtı.
Tarihi evleri genç gönüllüler tanıtacak (6 Eylül 2007)Trabzon''un Akçaabat ilçesinde, tarihi evleriyle ünlü Orta Mahalle''yi, 40 kişiden oluşacak "genç turizm gönüllüleri" grubu tanıtacak. Evleri, sokakları, merdivenleri, duvarları ve çeşmeleri ile Osmanlı dönemi sivil mimarisine ait örnekleri barındıran Orta Mahalle''nin tanıtılması ve turizme kazandırılması için hazırlıklarını yoğunlaştıran Akçaabat Belediyesi, Avrupa Birliği (AB)''nin desteklediği ''Yerel Kalkınma Girişimleri Hibe Programı'' kapsamında oluşturduğu ''Akçaabat Genç Turizm Gönüllüleri'' isimli projenin sonucunu bekliyor. İlçedeki evleri turizme kazandırmak istediklerini ifade eden Türkmen, yaşları 18-24 arasında değişen 40 işsiz gencin, turizm gönüllüleri olarak yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Türkmen, gönüllülerin elde ettikleri bilgileri de ilköğretim öğrencilerine aktaracaklarını da söyledi.
Tarih: 6 Eylül 2007 Kaynak: Birgün
İzmir''in ''Kent ve Sağlık Müzesi'' gün sayıyor (6 Eylül 2007)İzmir Büyükşehir Belediyesi EXPO 2015 hedefi doğrultusunda Ahmet Priştina Kent Arşivi ve Müzesi''nde ''Kent ve sağlık'' konulu interaktif bir müze kuruyor. Toplum sağlığı uygulamalarının bulunduğu müzede, döneminde önemli merkezlerden birisi olan Karantina da yer alıyor.
İnşaat metrekare maliyeti yüzde 14 arttı (6 Eylül 2007)Arsa payı hariç inşaat metrekare maliyeti 2007 yılının ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14 artarak 477 YTL''ye yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Yapı İzinleri 2007 Yılı II. Dönem Sonuçlarına göre, 2006 Ocak-Haziran döneminde arsa payı hariç 417,96 YTL olan inşaat metre kare maliyeti, bu yılın altı ayında 477 YTL''ye yükseldi. Bu arada inşaatı tamamlanıp iskana açılan yapılar için, belediyeler tarafından "Yapı Kullanma İzin Belgesi" verilen yapıların yüzölçümü ile daire sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18,3''er, bina sayısında yüzde 14,5 , değerinde ise yüzde 35 oranında artış kaydedildi. 2007 yılının 6 ayında, yapı ruhsatı alan bina sayısı ise, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,3 azalarak, 50 bin 565 adete geriledi. 2006 yılının aynı döneminde 56 bin 389 adet bina yapı ruhsatı almıştı.
Tarih: 6 Eylül 2007 Kaynak: Birgün
Dolmabahçe Sarayı Başbakanlığa devrediliyor (6 Eylül 2007)Dolmabahçe Sarayı, metruk bölümünü onarması şartıyla Başbakanlığa tahsis edilecek. TBMM Başkanı Köksal Toptan, Dolmabahçe Sarayı’nın metruk hale gelmiş bir bölümünün onarılmak şartıyla Başbakanlığa tahsis edilmesini Başkanlık Divanı’nın uygun bulduğunu söyledi. Toptan, kendisine iadeyi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü uğurladıktan sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. Köksal Toptan, bir başka soru üzerine de Dolmabahçe Sarayı’nın metruk hale gelmiş bir bölümünün, Başbakanlık tarafından “onarılmak şartıyla” tahsisinin istendiğini belirterek, Başkanlık Divanı’nın da bu talebi uygun gördüğünü söyledi.
Tarih: 6 Eylül 2007 Kaynak: NTVMSNBC
İSKİ temizlerken kirletiyor (6 Eylül 2007)Her fırsatta İstanbul''un atık su ile ilgili problemlerini çözdüklerini ve deniz kirliliğinin sıfır seviyesine geldiğini iddia eden İSKİ''nin, Avrupa Yakası''nın büyük bölümüne ait kanalizyon atığını, bir yılı aşkın süredir Marmara Denizi''ne akıttığının ortaya çıkması tepki ile karşılanıyor.
Ormanların idam fermanı (6 Eylül 2007)Geçen dönem Çankaya Köşkü''nden geçemeyen 2B Yasası yeniden raftan indiriliyor. AKP iktidarı, Meclis işbaşı yapar yapmaz, orman vasfını yitirmiş arazilerin satışı için de düğmeye basacak.
Süleymaniye Camii MiniaAvusturya''da (6 Eylül 2007)Avusturya''nın Kurnten Eyaleti''nin başkenti Klagenfurt''ta bulunan Minimundus''taki Süleymaniye Camisi ilgi çekiyor. Mimarisi ve tarihi ile dünyaca ünlü binaların maketlerini yaparak sergileyen Minimundus kurulduğu tarihten bu yana 15 milyon kişi tarafından ziyaret edildi. 26 bin metrekare üzerine kurulu maket şehirde 150 model bulunuyor. 1958 yılında küçük bir alan üzerine az sayıda model ile kurulan Minimundus Avrupa''da kurulan diğer maket şehirlerden esinlenerek yaklaşık 50 yıl önce hizmete girmiş. Zamanla hizmet verdiği alanı ve sergilediği modelleri artırılan Minimundus''ta 1960''lı yılların sonlarında yapılan Süleymaniye Cami modeli izleyenlerin seyrine sunuluyor. Maket şehrin mesai saatleri sırasında Cami maketinin içine yerleştirilen ses sistemi sayesinde Kabe imamının sesinden Kuran okunuyor.
Tarih: 6 Eylül 2007 Kaynak: Yeni Şafak
TMSF, Yiğit''in inşaat şirketlerine el koydu (6 Eylül 2007)TMSF, Türkbank''ın eski sahibi Korkmaz Yiğit ile imzalanan protokolü dün feshetti. 554 milyon dolar borcu olan Yiğit''in iki inşaat firması Fon tarafından devralındı.
Tarihi Kentler Şanlıurfa''daydı (6 Eylül 2007)Tarihi Kentler Birliği''nin (TKB) 31 Ağustos-2 Eylül 2007''deki "Şanlıurfa Buluşması" , 60. hükümetin kurulduğu günlere rastladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndaki görev değişimi de aynı gün yapıldığından, toplantının bu kez "bakansız" olacağı kesindi.
Körfez Havaalanı uluslararası oluyor (6 Eylül 2007)Edremit Körfezi’ne büyük yatırım ve gelir kapısı açacak olan Uluslararası Havaalanı Projesi’ni kaldığı yerden devam ettirmek için ilk adımı attıklarını belirten Edremit Belediye Başkanı Yunus Bozbey, Körfez Havaalanı Müdürü Ahmet Şalk’a sürpriz bir ziyaret yapıp, görüşmelerde bulundu.
Fon, Marmaris''te denize sıfır turizm arazisi satıyor (6 Eylül 2007)TMSF, Marmaris''te bulunan 41 dönümlük turizm tesis alanı imarlı araziyi 46 milyon YTL muhammen bedelle satışa çıkardı.
TARİŞ arsası tartışması büyüyor (6 Eylül 2007)Kuşadası’nda 10 yıldır tartışılan ve belediye tarafından iki kez yeşil alan ilan edilen TARİŞ’e ait 10 dönümlük arsanın otel yapılmak üzere satılmasının yankıları sürüyor. Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve siyasi partilerce oluşturulan TARİŞ Arsası Çalışma Grubu, arsanın satışının önlenmesi için imza kampanyası başlatırken, tartışmalara AKP Aydın milletvekili Ahmet Ertürk de katıldı. Milletvekili Ertürk, Kuşadası’nın marka otellere ihtiyacı bulunduğunu belirterek, TARİŞ’e ait arsanın otel yapılmasının son derece önemli olduğunu söyledi. “Bir firmanın Kuşadası’na bir otel için 45 milyon dolar yatırım yapmasının iyi olacağını vurgulayan Ertürk, “Buna karşı çıkmamak lazım. Kararı destekliyorum. Ayrıca, söz konusu arsa TARİŞ’e ait ve TARİŞ’in ortakları var. Bir yeri ben yeşil alan ilan ettim demekle olmaz” dedi.
Tarih: 6 Eylül 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Zafer Hacısalihoğlu
Kurtarmaya "Sadakat" yeter mi? (6 Eylül 2007)Sadakat Treni yolcularının kimi yok olacak tarihi görmeye gelmişti, kimi çocuğuna Türkiye''nin ''Doğu''su olduğunu öğretmeye. Hasankeyf''in sessiz çırpınışına ses katmak için kalkan ikinci Sadakat Treni, dört günlük yolculuğunu geçen hafta tamamladı.
IKEA sattığı 7 bin ürünün 2 bin 858’ini kataloğa koydu (6 Eylül 2007)IKEA’nın 2008 kataloğunun tanıtımı, Gülden Sincer Özkan tarafından Ümraniye’deki mağazada yapıldı. Türkiye için 4 milyon 220 bin adet basılan kataloğun Eylül ve Ekim aylarında İstanbul’da 3 milyon 170 bin, İzmir’de ise 1 milyon 50 bin aileye dağıtılacağını belirten Özkan, IKEA mağazalarında 7 bin ürün bulunduğunu, bunlardan 2 bin 858’inin IKEA 2008 Kataloğu’nda yer aldığını söyledi. Özkan, kataloğun hazırlık aşamasında 20 fotoğrafçı, 10 sanat yönetmeni, 20 iç mimarın görev yaptığını anlattı. Özkan, IKEA’nın Türkiye’deki 3’üncü mağazasını 1 Kasım 2007 tarihinde İstanbul Bayrampaşa’da hizmete açacağını da sözlerine ekledi.
Tarih: 6 Eylül 2007 Kaynak: Vatan
Belediye Gülen''e araziyi doğruladı (6 Eylül 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, gazetemizde 4 Eylül''de yayımlanan "Gülen''e arazi kıyağı" başlıklı haberle ilgili bir açıklama yaptı. Araziye inşaat yapma hakkını, Fethullah Gülen ''in kurucusu olduğu Özel Fatih Koleji''nin kiraladığını isim vermeden doğrulayan açıklamada, "Haberde adı geçen kuruluş, söz konusu arazinin tamamını değil, 30 dönümünün üst hakkını Hazine''den kiralamıştır" denildi. Haberimizde "Fatih Koleji''nin sahibi Çağ Öğretim İşletmeleri''nin araziyi Hazine''den 49 yıllığına kiraladığı" bilgisinin yer almasına karşın arazinin mülkiyetiyle İBB''nin hiçbir ilgisinin bulunmadığını yineledi.
Tarih: 6 Eylül 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Esnaf Antalya’da ticari alan istemiyor (6 Eylül 2007)Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Orhan Tolunay, Vakıflar’a ait Dokuma Bölgesi’ndeki 30 bin metrekarelik semt spor alanı olarak ayrılmış arsanın, plan tadilatı ile alış veriş merkezi yapılmak için 29 yıllığına kiralanmasını üzüntüyle karşıladıklarını söyledi. Büyük alış veriş merkezlerinin küçük esnafı bitirdiğini ve bunların şehir merkezi dışında yapılması gerektiğini her fırsatta dile getirdiklerini belirten Başkan Tolunay, son olarak Vakıflar tarafından kiralanan arsaya yapılacak yeni alış veriş merkezinin zor durumda olan esnaf ve sanatkarın işyerlerini kapatmasına neden olacağını söyledi. Esnaf teşkilatları olarak büyük alış veriş merkezleri ile ilgili hazırlanan yasanın hükümet tarafından bir an önce çıkarmasını beklediklerini altını çizen AESOB Başkanı Orhan Tolunay, “Biz yasanın çıkmasını beklerken, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yine şehir merkezindeki bir arazi, alış veriş merkezi olarak kiraya veriliyor. Planlarda semt spor sahası olarak gözüken bu alana, plan tadilatı ile ticaret yolunun açılması şehircilik açısından da yanlıştır” dedi.
Tarih: 6 Eylül 2007 Kaynak: Akşam
El Maktum, inşaat şirketi Deyaar ile Türkiye''de yeni yatırım yapacak (6 Eylül 2007)Sama Dubai ve Emaar şirketleri ile Türkiye''de yatırım yapan Dubai Emiri Şeyh El Maktum, inşaat şirketi Deyaar ile yeni yatırım hazırlığında.
Toplam 250 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.