Haberler

Haberler

Toplam 212 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Sivas’taki Venedik (10 Ekim 2007)Sivas Belediyesi’nin, kent içinden geçen ve çevre kirliliği yaratan Mısmılırmak’ı ıslah ederek hazırladığı Ak-Su projesinde son aşamaya gelindi. Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, çevre düzenlemesi yapılacağını, kanalda kayık ve deniz bisikletleri kullanılarak çeşitli aktiviteler gerçekleştirileceğini söyledi. Projenin kanallarıyla ünlü İtalya’nın Venedik kentiyle özdeşleştirildiğini de belirten Aydın, "Ben gördüm. Burası çok daha görülmeye değer bir yer olacak" dedi.
Tarih: 10 Ekim 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hilal Yüksel
Tasarım Guruları Nerede Yiyor? (10 Ekim 2007)Yemek yediğimiz mekânların tabağımızda bulunanlar üzerinde oldukça güçlü bir etkisi var. Rahatsız bir ortamda yenen yemek elbette tam anlamıyla asla tatmin edici olmaz ama mesele bundan daha da fazlası.
Arkitera Mimarlık Merkezi 7 Yılı Geride Bıraktı (9 Ekim 2007)Arkitera Mimarlık Merkezi, 9 Ekim 2000’de ilk yayın organı olan Arkitera.com ile faaliyetlerine başlayarak, mimarlık kültürünün iyileştirilmesi, geliştirilip çağdaş ülkeler seviyesine gelebilmesi adına hayat verdiği, birçok önemli proje ve etkinlikle 7 yılı geride bıraktı. Arkitera Mimarlık Merkezi, işini doğru yapmanın vermiş olduğu güçle, 7 sene içinde birçok başarılı ve kaliteli işler ile sektöre adını yazdırarak, mimarlık kültürünün en önemli kurumlarından biri haline geldi. Üzerindeki sorumluluğun bilincinde olan Arkitera Mimarlık Merkezi, çalışanları, kullanıcıları, sponsorları ve her daim yanında olan dostları sayesinde her geçen gün hızla büyümeye devam ediyor.

Üzgünüz, Petrol Yok! (9 Ekim 2007)Günümüzde süregelen enerji sıkıntısı ve petrol bağımlılığına örnek teşkil etmek üzere Kanada Mimarlık Merkezi (CCA) “1973: Sorry, Out of Gas (Üzgünüz, Petrol Yok) sergisini düzenleniyor.
3247 yıllık baraj taş gibi (9 Ekim 2007)Alacahöyük Antik Kenti’nde 32 asırlık Hitit Barajı, yüzyıllar sonra yeniden tarım alanlarının sulanmasında kullanılıyor.
Yüzyıllara meydan okuyan şaheser: Ağaçayak Cami (9 Ekim 2007)Başkentteki Ağaçayak Cami yüzyıllara meydan okuyor. Su basmanına kadar taş, üzeri ahşap malzemeden yapılan caminin 1705 yılında yaptırıldığı tahmin ediliyor.
Denizde hızla ilerleyen Marmaray karada rötarlı (9 Ekim 2007)İstanbul Boğazı geçişini 4 dakikaya düşürecek olan ve saatte 70 bin yolcu taşıyacak Marmaray Projesi, deniz altında hızla ilerliyor. Ancak karada yapılan çalışmalar, arkeolojik kazılar ve Tabiat Varlıklarını Koruma ve Anıtlar Kurulu''ndan çıkması beklenen izinler nedeniyle ağır aksak ilerliyor.
Sular çekilince okul ortaya çıktı (9 Ekim 2007)Kırıkkale’nin Bahşılı ilçesine bağlı eski Karaahmetli köyünün okulu, Kapulukaya Barajı’nın suyunun azalması sonucu gün yüzüne çıktı. Daha önce eski Karaahmetli köyünde yaşayanlar bir zamanlar öğrenim gördükleri okulu gezdiler.
40 km’lik köprü için geri sayım (9 Ekim 2007)Katar’la Bahreyn, 40 km’lik köprüyle birbirine bağlanacak. Dünyanın bu en uzun köprüsünün inşaatına gelecek yıl başlanacak. Katar medyasının haberine göre, 5 şirketten oluşan uluslararası konsorsiyumun gelecek Mayıs’ta inşaatına başlayacağı köprünün maliyeti 2 milyar doları geçecek. 2011 yılında bitirilmesi planlanan köprü üzerinde iki ülkeyi birbirine bağlayacak kara ve demiryolu bulunacak. Dünyanın halen en uzun köprüsü Çin’de bulunuyor. Seneye hizmete sokulacak 36 km’lik köprü, Hangzu körfezinden geçerek Ningbo ile Ciaşing yörelerini birbirine bağlıyor.
Tarih: 9 Ekim 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Marmaray’da 5 yabancı şirket yarışacak (9 Ekim 2007)Ulaştırma Bakanlığı’nın, Gebze-Halkalı arasında sefer yapacak 440 adet demiryolu aracının temini için 7 Haziran 2007 Perşembe günü açtığı ön yeterlilik çağrısına 6 firmadan teklif geldi. Güney Kore’den ROTEM, Fransa’dan ALSTOM, İtalya’dan Ansaldobreda SPA, İspanya’dan CAF, Çin’den China National Aero-Technology Import and Export Corporation ile Kanada’dan Bombardier ve Almanya’dan Siemens’in yanlarına Nurol’u da alarak oluşturdukları konsorsiyum teklif verdi.
Konut krizi Türk yöneticiyi işinden etti (9 Ekim 2007)Subprime krizi, dünyanın önde gelen finansal kurumlarında üst düzey yöneticilerin işlerini kaybetmelerine neden oluyor. Pazartesi günü UBS’in yatıcım bankacılığı bölüm başkanı ve mali işlerden sorumlu müdürüyle yollarını ayırmasının ardından, dün de Merrill Lynch Sabit Getirli Menkul Kıymetler Bölümü Başkanı Osman Semerci’nin işine son verdi. Dünyanın en büyük aracı kurumu olan Merrill Lynch, Osman Semerci ile birlikte bir başka birim müdürünü daha işten çıkardı. Goldman Sachs, Merrill Lynch’in sabit getirili menkul kıymetlerden 1.5 milyar dolar zarar ettiğini tahmin ediyor.
Tarih: 9 Ekim 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Alman Vaillant, Demirdöküm’ü aldı (9 Ekim 2007)Vaillant şirketi tarafından bugün yapılan açıklamada, Demirdöküm hisselerinin yüzde 78,24’lük kısmının 229.5 milyon Euro’ya satın alındığı bildirildi.
İstanbul’a yeni projeler lazım (9 Ekim 2007)Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul’un merkez olmaktan çıkarılması gerektiğini bildirdi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Oditoryumu’nda yapılan “İstanbul’da Büyük Projeler” temalı “İstanbul Buluşmaları” etkinliğine katılan Erdoğan Bayraktar, “İstanbul için artık çok değişik projeler yapılmasının zamanıdır. İstanbul’da eylem zamanıdır” diye konuştu.
İzmir, 1317''de Türk şehri olmuş (9 Ekim 2007)İzmirli işadamı Kamil Eron''un koleksiyonunda bulunan bir sikke, ''Smyrna'' adının ''İzmir'' olmasının 1694 yılına dayandığı bilgisini değiştirdi.
Melen Projesi’nde son 2,2 kilometre… (9 Ekim 2007)DSİ ile Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacıyla yürüttüğü Melen Projesi’nde son 2.2 kilometre boru döşeniyor. Projede ilk su 20 Ekim’de saat 16.59’da Ömerli Barajı ile buluşacak.
100’üncü Yıl ihalesi ve gerçekler (9 Ekim 2007)Antalya, son haftalarda 100’üncü Yıl olarak bilinen bölgeye yapılacak 30 bin kişilik stadyum ve 10 bin kişilik spor salonu ihalesini tartışıyor. Hatta, ihale iptal edildi ama tartışması aynı hızla sürüyor.
Gayrimenkul satışlarında KDV istisnası (9 Ekim 2007)Katma Değer Vergisi Yasası’nın 17/4-r maddesi uyarınca “kurumların aktifinde veya belediyelerle il özel idarelerinin mülkiyetinde en az iki tam yıl süreyle bulunan iştirak hisseleri ile gayrimenkullerinin satışı suretiyle gerçekleşen devir ve teslimlerle bankalara borçlu olanların ve kefillerinin borçlarına karşılık gayrimenkul ve iştirak hisselerinin, müzayede mahallerinde yapılan satışlarda dahil olmak üzere bankalara devir ve teslimleri Katma Değer Vergisi''nden” bağışık tutulmuştur.
TEMA''dan "2/B arazilerinin satılmaması" için imza kampanyası (9 Ekim 2007)TEMA Vakfı, 2/B arazilerinin satılmaması için imza kampanyası başlattı.
Çevre raporu (9 Ekim 2007)Türk Hava Kurumu, orman yangınlarında etkin mücadele edebilmek için ''ambifik'' uçak kampanyası başlattı. ''Susmasın ağaçlar, kararmasın gelecek'' sloganıyla yürütülen kampanyaya destek vermek için ''YANGIN'' yazarak 3919''a kısa mesaj göndermek yeterli.
Büyükdere Caddesi’nde metrekare fiyatı düştü (9 Ekim 2007)Büyükdere Caddesi’ne cepheli Ziraat’e ait 6 bin 721 metrekare arazi 40 milyon YTL’ye satılıyor. Son satışla caddedeki metrekare fiyatı 5 bin doların altına inecek.
Toplam 212 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.