Haberler

Haberler

Toplam 212 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Hoş geldin Süreyya (9 Ekim 2007)Eski milletvekili Süreyya İlmen''in (Süreyya Paşa) Avrupa''daki opera salonlarından etkilenerek 1924''te yaptırdığı ama hep sinema olarak kullanılan bina, 80 yıl aradan sonra eski kimliği ile perdelerini açacak. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Süreyya Sineması''nın nasıl Süreyya Operası''na dönüştürüldüğünü anlattı: "Süreyya Sineması aslında bir opera olarak yapılmışsa da hiç opera olarak kullanılamadan sinemaya dönüştürülmüş ve yıllarca sinema olarak hizmet vermiş" diyen Öztürk, binanın operaya kazandırılması yönündeki öneri üzerine, Süreyya Paşa''nın ölümünden sonra binayı bağışladığı Darüşşafaka Cemiyeti ile görüşmelere başladıklarını belirtti. Öztürk, Kadıköy Belediyesi''nin binayı 49 yıllığına kiraladığını söyleyerek, "Önemli olan böyle bir sanat eserini topluma kazandırmak. Bunları para ile satın alamazsınız. Caddebostan Kültür Merkezi''ni yaptık, daha büyük salonları var ama hiçbir zaman Süreyya''daki hazzı orada alamazsınız." dedi.
Tarih: 9 Ekim 2007 Kaynak: Birgün
Bir binanın tarihi anıları (9 Ekim 2007)Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi''nin kuruluşunun 50. yıldönümü kapsamında, eskiden cezaevi olarak kullanılan Üsküdar Toptaşı''ndaki Valide-i Atik Külliyesinde ''Bir Binanın Anıları'' başlığı altında çeşitli etkinlikler düzenlenecek.
Buluşma noktası "Saat Kulesi" (9 Ekim 2007)EXPO 2015 İzmir Derneği''nin yaptığı ankete katılanların yüzde 43''ü, kentte düzenlenmesi hedeflenen EXPO organizasyonunun simgesel anıtı olarak tarihi saat kulesinin seçilmesi gerektiğini söyledi.
Bir avuç altın için… (9 Ekim 2007)İzmir-Çanakkale karayolundan otobüsle geçtim geçen gün… Ovacık köyünün boz renkli, bir daha hiç canlanmayacak olan ölü topraklarının önünden… Yüreğim avkuldu… Bugün size, konuyu bir kez daha yetkilisi anlatsın istedim.
Truva atına hayır!.. (9 Ekim 2007)Kaz Dağları eteklerindeki Balıkesir Küçükkuyu ilçesinde gerçekleştirilen “Kaz Dağları ve Altın Madenciliği” konulu panele yüzlerce yöre insanının yanı sıra Kaz Dağları ve Edremit Körfezi çevresindeki Güre, Bayramiç, Akçay, Zeytinli ve Assos belediye başkanları, zeytin ve zeytinyağı üreticileri, turizm işletmecileri ve bilim insanları katıldı.
Yapanlar ve yıkanlar... (9 Ekim 2007)30 Eylül 2007, Taganka Tiyatrosu''nun kurucusu olan ve tiyatro dünyasında bir mit olarak anılan Yuri Lyubimov ''un 90. yaş günüydü. Böylesine anlamlı bir kutlamaya davetli olmak bir onurdu benim için.
"Yabancı yatırımcı gelince Bodrum''dan vazgeçtik" (9 Ekim 2007)Propa İnşaat''ın patronu Özçiçek, yabancı yatırımcının da gelmesiyle Bodrum''un konuta doyduğunu söyledi...
AKM ve AKP... (9 Ekim 2007)AKP İstanbul''da 1994''ten itibaren belediyeleri ele geçirdi. İstanbul''un çevresi on binlerce kaçak kondu ile doldu. Varoşlar oluştu. Kentin yarısı o varoşlarda yaşıyor şimdi. AKP''li belediyeler bu varoşlarda bugüne dek kaç tiyatro ve konser binası yaptılar? AKM''yi yıkıp daha iyisini yapma vaadi o yüzden hiç inandırıcı değil. Ankara''dan gelen çok akılcı bir çağrıyı buraya iliştirelim: "Park Otel''in artık hayalete dönmüş cenazesini kaldırın, orayı temizleyin ve önerdiğiniz kültür merkezini oraya yapın. İnanın ki fazla gelmeyecektir bir ikinci kültür merkezi İstanbul''a..."
Tarih: 9 Ekim 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Melih Aşık
Magnum Fotoğrafçısı Alex Webb’in Gözüyle “İstanbul” (10 Ekim 2007)Dünyaca ünlü fotoğraf ajansı Magnum Photos üyesi olan Alex Webb, “Istanbul: City of a Hundred Names (İstanbul: Yüz İsimli Kent) adlı kitabında yer alan çalışmalarıyla Mac Art Gallery’de İstanbul ile buluştu.
Ankara''dan Kim Gitmeli? (9 Ekim 2007)11 Şubat 2004 tarihinde yazdığım “Ankara Belediye Başkanları’nı Ararken” başlıklı yazımda; Yerel seçimlere az kaldı ve bizler geride bıraktığımız yıllarda bize cansiperane (!) hizmet veren büyük, küçük belediye başkanlarını ve yönetimlerini aratmayacak (!) yeni “Şehremini”ler (Belediye Başkanları) seçeceğiz...
Ulucanlar Yeniden Halka Açılıyor (9 Ekim 2007)2006 Ağustos’unda boşaltılan Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi bu kez uluslararası bir organizasyona kapılarını açıyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 2008 yılında gerçekleştireceği Mimarlığın Sosyal Forumu’na doğru düzenlediği Toplumsal Mimarlık Şenliği kapsamında 15 - 27 Ekim 2007 tarihlerinde Ulucanlar Cezaevi’nin yeniden halka açılmasını sağladı.
Temizlenen Doğal Taşlar Dupont Zonyl ile Korunuyor (8 Ekim 2007)Hava şartları ve hava kirliği nedeniyle doğal taş yapıların kirli görüntüleri temizlik işlemleriyle sadece geçici olarak engellenebiliyor. Bilim ve teknoloji firması DuPont’un yapı sektörüne sunduğu yeni ürünü Zonyl ise temizlik sonrasında taşa uygulanarak, temizliği uzun yıllar muhafaza etme imkânı veriyor.
“Kahramanmaraş Kültür Parkı Ulusal Mimari Proje Yarışması” ile İlgili Merak Edilenler (8 Ekim 2007)Geçtiğimiz aylarda duyurulan “Kahramanmaraş Kültür Parkı Ulusal Mimari Proje Yarışması” ile ilgili her geçen gün başka bir tartışma konusu açılıyor. Arkitera Forum’da jüri üyeleri ile ilgili yoğun olarak devam eden tartışmaların ardından Türk Serbest Mimarlar Derneği de konu ile ilgili bir açıklama yaptı.
Eczacıbaşı’nın Artema’sına Alman Grohe talip (5 Ekim 2007)Alman Grohe AG ile Eczacıbaşı’nın stratejik ortaklık görüşmesi yaptığı ve Artema’nın çoğunluk hisselerini aldığı iddia ediliyor.
Müzik Müzesi hayali gelecek yıla kaldı (8 Ekim 2007)Geçtiğimiz haziran ayında Üsküdar''daki eski Tekel Deposu''nda açılması planlanan Türkiye''nin ilk ve tek Müzik Müzesi, ziyaretçilerini gelecek yıldan itibaren Gülhane''deki İslam Teknolojileri Müzesi içinde ağırlayacak.
Peyzaj mimarlığı öğrencileri Ölüdeniz''e proje hazırlayacak (8 Ekim 2007)Fethiye Ölüdeniz''e gelen Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileri, kentsel gelişim projesi kapsamında Ölüdeniz''in peyzaj mimari projesini hazırlıyor.
Ünlülerin cezaevi müzik okulu oluyor (8 Ekim 2007)428 yıldır ayakta durmayı başaran Valide Külliyesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2003 yılında Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne ön tahsisi yapıldı. Külliye müzik okulu olarak hizmet verecek.
"Tarihsel değeri olan tek taş dahi sular altında kalmayacak" (8 Ekim 2007)Kültür ve Turizm Bakanı Ertul Günay geldiği Mardin''de, terörün tarihe verdiği zarara işaret ederek, "Türkü, Kürdü, Arabı ile kardeşçe barış içinde yaşamamız gerekiyor" dedi. Sular altında kalacak Hasankeyf ile ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulunan Bakan Günay, arkeolojik ve tarihsel değeri olan tek taşın dahi sular altında kalmayacağını söyledi.
Gaziosmanpaşa 40 ülkeden daha kalabalık (8 Ekim 2007)Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2007 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’yle yapılan sayıma göre İstanbul’un en kalabalık ilçesinin 917 bin 405 kişi ile Gaziosmanpaşa olduğu belirlendi.
İzmit Körfezi temizlenince yeni kuş türleri ortaya çıktı (8 Ekim 2007)İzmit Körfezi''nde sürdürülen temizleme çalışmaları deniz içindeki balık çeşitlerini artırırken, bölgedeki doğal hayatın da zenginleşmesini sağladı.
Toplam 212 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.