Haberler

Haberler

Toplam 212 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
"Süreyya Operası" yeniden doğuyor (8 Ekim 2007)Süreyya Operası, 80 yıl aradan sonra, 27 Ekim akşamı Ahmet Adnan Saygun ''un "Yunus Emre Oratoryosu'''' ile yeniden opera salonu olarak hizmete giriyor.
Modernist, Yeşil İnşaat’ın dev projesiyle hayata geçiyor (8 Ekim 2007)Özel sektörün gerçekleştirdiği en büyük yaşam projelerinden biri olan Modernist, Yeşil İnşaat’ın dev projesiyle hayata geçiyor.
İki eksikle sezon açıldı (8 Ekim 2007)İstanbul''daki ödenekli tiyatrolar sezonu yarım açtı. İstanbul Devlet Tiyatroları Taksim Sahnesi''ni, İstanbul Şehir Tiyatroları da Muhsin Ertuğrul Sahnesi''ni kaybederek sezona başladı. Tiyatro oyuncuları önceki gün Muhsin Ertuğrul''un yıkımını protesto edip ''Dozerlerden daha çok ses çıkaracağız'' dediler.
"Cumhuriyetin belleği yıkılıyor" (8 Ekim 2007)"Mimarlık yapıtları bir ülkenin belleğinin en önemli öğeleri arasındadır ve kayıpların devam etmesi halinde ülke halkı bir süre sonra belleğini yitirecektir" diyen Mimarlar Odası, kamuoyunu ve tüm ilgilileri, "Cumhuriyetin mekân ve yapılarını korumaya ve günümüz yaşamının ayrılmaz parçaları olarak değerlendirmeye; aynı kapsamda AKM yıkımını da durdurmak için herkesi somut girişimlerde bulunmaya" davet etti.
Hızlı tren tarihe çarptı (8 Ekim 2007)Eskişehir''in İnönü ilçesinde devam eden hızlı tren hattı çalışmaları sırasında MÖ 6. yüzyıla ait iki tümülüse rastlandı. Hızlı tren inşaat çalışmalarının kısa süreli olarak durdurulduğu 200 metrekarelik alanda Arkeoloji Müzesi görevlileriyle AÜ Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyeleri birlikte kazı yapıyor. AÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Oğuz Alp, "Mezarların erken klasik döneme ait olduğu tahmin ediyoruz. İki mezar binasının birinin üzerinde hızlı tren hattı geçiyor. Toplam 200 metrekarelik bir alanda kazı yapacağız" dedi. Eskişehir Arkeoloji Müzesi Müdürü Dursun Çağlar çalışmaların yaklaşık bir ay süreceğini, kazının hızlı tren çalışmalarını aksatmayacağını söyledi.
Tarih: 8 Ekim 2007 Kaynak: Radikal
TOKİ''den Kuzey Ankara atağı (8 Ekim 2007)Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi için start verdi. Başkentin vitrini konumundaki Esenboğa havalanı yolunu Hasköy Şenyurt mevki arasında şantiye kuran TOKİ sayesinde 994 ailenin depreme dayanıklı modern konutlara kavuşacaği belirtildi. TOKİ yetkilileri, 2 yıl önce dağınık bir gecekondu yerleşim bölgesi olan alanda sağlıksız bir şekilde olan yerleşim alanındaki konutlarda yaşayan vatandaşların Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında öncelikli olarak modern konutlarına kavuşacaklarını açıkladılar. Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi''nin 2 yıl içinde tamamlanması doğrultusunda çalışmalarına başladıklarını belirten TOKİ yetkilileri, depreme dayanıklı modern konutların bölgeye estetik ve güzel bir görünüm kazandıracağını ifade ettiler. TOKİ''nin bölgede şantiye kurarak inşaata başlaması ile birlikte şimdiden emlak ve arsa fiyatlarında hareketlilik başladı.
Tarih: 8 Ekim 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yılmaz Çamdalı
Ekolojik plastik geliyor (8 Ekim 2007)ABD''deki Michigan Üniversitesi araştırmacıları, ''kâğıt kadar ince, çelik gibi sağlam'' plastik üretti. Kil ve zehirli olmayan bir yapıştırıcıdan üretilen plastiğin, doğada kolay yok olma özelliğine sahip olduğu açıklandı. Araştırmayı yürüten Nicholas Kotov, bu plastiğin ekolojik olarak tanımlanabileceğini ve üretim maliyetinin de düşük olduğunu anlattı. Bu malzeme kimya fabrikalarında gaz elemanlarını ayırmak için gereken enerji tüketimini azaltabilecek, mikroçip ya da biomedikal sensör teknolojisini iyileştirmek, güvenlik araçlarını korumak için daha güçlü ve daha hafif zırh üretmek gibi amaçlarla kullanılabilecek.
Tarih: 8 Ekim 2007 Kaynak: Radikal
Marmaray''da 5 şirket yarışacak (8 Ekim 2007)Asya ile Avrupa''yı denizin altından birleştirecek "Yüzyılın Projesi" olarak adlandırılan Marmaray''ın son etabında, demir yolu aracı üretiminde dünyada söz sahibi 5 şirket yarışacak. Ulaştırma Bakanlığının, Gebze-Halkalı arasında sefer yapacak 440 adet demir yolu aracının temini için 7 Haziran 2007 Perşembe günü açtığı ön yeterlilik çağrısına 6 firmadan teklif geldi. Güney Kore''den ROTEM, Fransa''dan ALSTOM, İtalya''dan Ansaldobreda SPA, İspanya''dan CAF, Çin''den China National Aero-Technology Import and Export Corporation ile Kanada''dan Bombardier ve Almanya''dan Siemens''in yanlarına Nurol''u da alarak oluşturdukları konsorsiyum teklif verdi. Bakanlık, 30 Haziran 2007 tarihinde firmaların ön yeterlilik dosyalarını alarak, inceledi. Ön yeterlilik dosyası veren firmalardan Çin''den China National Aero-Technology Import and Export Corporation firması ön yeterliliği geçemeyerek elendi. Ulaştırma Bakanlığı, ön yeterliliği kazanan firmaları 16 Ocak 2007 tarihinde projelerini ve mali tekliflerini sunmaları için davet mektubu gönderdi.
Tarih: 8 Ekim 2007 Kaynak: Hürriyet
Şahin, Beylikdüzü''nde toprağa 1 milyar $ gömecek (8 Ekim 2007)Tekstil ve turizm yatırımlarıyla dikkat çeken Kemal Şahin, İstanbul Beylikdüzü''nde alışveriş merkezi, kule şeklinde lüks konutlar inşa edecek.
Marriott, İstanbul''a yeni bir otel için arsa arıyor (8 Ekim 2007)İstanbul Anadolu yakasına ilk uluslararası 5 yıldızlı otel açan Marriott International, Avrupa yakasında da otel yapmak için arsa arıyor.
İmar rantı (8 Ekim 2007)İstanbul''da yaşanan ''imar rantı'' kavgasında son örnek... Ümraniye''ye bağlı Yenidoğan Belediye Başkanı Hakan Örüng, Büyükşehir Belediyesi''nin kendi bölgesinde 18 inşaatı mühürlemesi üzerine İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Şevket Özkan Kıral''ı görevden almak istiyor. İddialara göre, Kıral bunun üzerine, Belediye Başkanı Örüng''ün odasına silahla giriyor ve "Beni görevden alamazsın" diyor. Tartışma büyüyünce, görevden alınan Kıral, 9 Eylül''de Söğüt''teki bir törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''a gidiyor. Kıral''ı dinleyen Erdoğan, AKP İl Başkanı Aziz Papuççu''yu arıyor. Başbakan "Bu işi çözün" diyor. Papuççu da talimat üzerine Kadir Topbaş''ı arayıp Başbakan''ın talimatını iletiyor. Topbaş, "Bölgeye 3 müfettiş yolladım. Nasıl çözmemi istiyorsunuz?" yanıtını veriyor. Yazdığımız imar skandallarıyla ilgili ibretlik olayın ayrıntısını www.gercekgundem.com adlı sitede okuyabilirsiniz.
Tarih: 8 Ekim 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
Sayın Sarıgül İletişim Fakültesi''ni çadıra mahkûm etti (8 Ekim 2007)Şişli Belediye Başkanı, CHP Başkan adayı Sayın Sarıgül, Nişantaşı''nda kendi mülkü olan arazide büyük bir inşaat yapıyor.
Hızlı tren (8 Ekim 2007)Almanya''da bir sabah erkenden Hamburg''da "hızlı trene" binmiştik. "Aşağıya, Tuna Nehri''nin doğduğu Ulm şehrine" gitmiştik. "Mesafe" 750 kilometre. Orada bir toplantıda konuşmuş ve akşam Hamburg''a geri dönmüştük.
Tiyatronun gözyaşları (8 Ekim 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin yıkım kararı aldığı, yaklaşık 10 gün önce boşaltma tebligatı gönderdiği Şehir Tiyatroları Muhsin Ertuğrul Sahnesi bu yıl perdelerini açamadı. Tiyatro sanatçıları, ölen tiyatrocular için perdelerin açıldığı ilk gün 50 yıldır geleneksel olarak yapılan anma törenini bu kez sahne yerine tiyatronun giriş merdivenlerinde yaptılar ve yıkım kararını gözyaşları içinde alkışlarla protesto ettiler. Tiyatro sanatçıları adına konuşan Can Başak, "2010 Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlanan İstanbul''da tiyatrolar bir bir kapanıyor. 10 gün önce tiyatronun boşaltılması için yazı aldık. İstanbul''daki 7 sahneyi kullanamıyoruz. Dram tiyatrosu, Ferah Tiyatrosu, Aksaray Belediye Tiyatrosu, Küçük Opera Tiyatrosu yandı ve işhanına çevrildi. Karaca Tiyatrosu ise Büyükşehir Belediyesi Sular İdaresi''nin yemekhanesi olarak kullanıyor. Kimse farkında değil ama İstanbul''da tiyatro kıyımı yapılıyor" dedi. Tiyatro sanatçısı Tamer Karadağlı ise "Bu tiyatronun tam karşısında zaten kongre merkezi var. Yapılması düşünülen tiyatro bunun yarısı kadar. Şehir tiyatrolarına sahip çıkılsın" diye konuştu.
Tarih: 8 Ekim 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Süleyman Kaya
Belediyeden itirazlar (8 Ekim 2007)Kadıköy Belediyesi ile Taşyapı İnşaat ilişkilerini gündeme taşıyan haberlerden birine belediyeden ''kasıtlı ve yalan'' itirazı geldi.
Aslanlar arenası (8 Ekim 2007)Karadeniz kıyısındaki Amasra adlı cennet, Ankara bürokratlarının -alternatif- yazlık tatil yöresiydi. 15 yaşlarındaydım. Orada bir arkadaşım oldu.
"Alkıştan yıkılsın" (8 Ekim 2007)Şehir Tiyatroları''na bağlı Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi bu yıl perdelerini açmadı... Sanatçılar önceki gece bir hayalet gibi duran Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu''nun önüne gittiler, çiçek koydular... Bir de bildiri okundu...
Melen''in suyuna 2.5 kilometre kaldı (8 Ekim 2007)Kuraklık sıkıntısıyla karşı karşıya kalan İstanbul''un su ihtiyacını karşılayacak olan Melen Çayı Projesi''nde sona yaklaşıldı. 105 kilometrelik boru hattının sadece 2.5 kilometrelik kısmı kaldı. Devlet Su İşleri (DSİ) yetkilileri şu bilgileri verdi: "İstanbul''un Anadolu yakasına yılda 268 milyon metreküp ilave su sağlanarak yaklaşık 4 milyon kişinin ihtiyacı giderilecek. Projenin tüm etaplarının tamamlanmasıyla birlikte yılda 1 milyar 180 milyon metreküp su temin edilerek şehrin 2040 yılına kadar su ihtiyacı karşılanmış olacak."
Tarih: 8 Ekim 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Şenol Demirci
Para yerine imar verelim (8 Ekim 2007)İzmir trafiğinin can damarı Konak Meydanı sahilindeki Atatürk Bulvarı’nı kapanmanın eşiğine getiren Büyükşehir Belediyesi ve Ziraat Bankası arasındaki arsa krizi 3.5 yıldır bitmedi.
İletişim''i çatlatan inşaat (8 Ekim 2007)Şişli Belediyesi tarafından Nişantaşı''nda sürdürülen katlı otopark inşaatı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi''nin bulunduğu binanın duvarlarını çatlattı.
Toplam 212 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.