Haberler

Haberler

Toplam 267 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 221. haberden 240. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Kaz Dağlarına kıymayın (15 Ekim 2007)Son günlerde güzellikleriyle değil, altın arama tartışmalarıyla gündeme gelen Kaz Dağlarındaki altın rezervinin 250-300 ton olduğu sanılıyor. Bunun karşılığında altın madeni işletecek firmalar devlete çıkarılan altının yüzde 2''si kadar vergi verecek. Uzmanlar, 10-15 yıl faaliyet gösterecek madenlerin yaptığı tahribatı gidermek için harcanacak paranın, altının getirisinden çok daha fazla olacağı görüşünde.
Çanakkale''de zehirli atık incelemesi (12 Ekim 2007)Çevre ve Orman Bakanlığı''ndan yetkililer, pazartesi günü Çanakkale''de toprağa gömüle halde bulunan zehirli yağlı atıklarla ilgili bölgede inceleme yapacak. Alınan sonuçlara göre de gerekli yaptırımlar uygulanacak.
Marmaray Projesi''nde bir adım daha (12 Ekim 2007)11 tüp tünelden oluşacak İstanbul Marmaray Projesi’nde 8''incisinin batırılma işlemi başladı. 135 metre uzunluğundaki tüp tünel, yaklaşık 13 saatte deniz dibine yerleştirilecek.
Zaha Hadid''in konferansına rekor başvuru yapıldı (11 Ekim 2007)Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi ilk kadın mimar olan ve Türkiye''de, Kartal Kıyı Kesimi Kentsel Dönüşüm Projesi''nin tasarımına imza atan Zaha Hadid''in konuşmacı olarak katılacağı ARKIMEET Konferansı''nın için bir haftada 700 katılımcı başvuruda bulundu.
Başkent’e Su Sağlayacak Kızılırmak Projesi’nde İki Hattın Yapımı Tamamlandı (11 Ekim 2007)Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, barajlarda Başkent’in beş aylık su ihtiyacını karşılayacak su bulunduğunu belirterek, Kızılırmak Projesi’nin de tek hattan ilk su akışının kasım ayı içinde sağlanacağını bildirdi.
Ortaylı’nın kalemiyle Topkapı Sarayı (11 Ekim 2007)Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın, kaleme aldığı “Mekânlar ve Olaylarıyla Topkapı Sarayı” adlı kitabı, Bank Asya Kültür Hizmetleri tarafından yayınlandı. Eser önceki akşam, Topkapı Sarayı’nda iftarda tanıtıldı. Gecede konuşan Prof. Dr. Ortaylı, “Saray için küçük bir rehber yapmak lazımdı. Bu, mütevazı bir rehberdir. Ardından da çocuklar için yazılmış bir Topkapı Rehberi çıkacak” dedi. Bank Asya Genel Müdürü Ünal Kabaca da kitapta, Topkapı Sarayı’nın geçmişinin, işlevinin, öneminin ve bölümlerinin bütün ayrıntılarıyla sade ve çarpıcı bir dille anlatıldığını belirterek, “Bu etkili anlatıma, Topkapı Sarayı’nın bugüne kadar pek az yerde görüp rastlayabileceğiniz nadir fotoğrafları da eşlik ediyor” şeklinde konuştu. Kitap içerisinde, eserin özeti niteliğinde 44 dakikalık bir belgesel film DVD’si de yer alıyor. Belgesel, özel izinler alınarak çekilen sarayın yıllardır kapalı olan mekanlarını da görüntülüyor.
Tarih: 11 Ekim 2007 Kaynak: Türkiye
Havaray geliyor (11 Ekim 2007)2008 yatırım programına alınan havaray, Şişhane-Okmeydanı hattına yapılacak.
"Alışveriş kasabası kuruyoruz yurtdışından müşteri çekeceğiz" (11 Ekim 2007)Ünlü markaların seri sonu ürünleri için Amerika''ya veya Avrupa''ya gitmeye gerek kalmadı. Türkiye''nin en büyük ucuz alışveriş merkezi yakında İstanbul Pendik''te açılıyor.
Göz göre göre tarihi yok ediyorlar (11 Ekim 2007)Şırnak Valiliği''nin ''herhangi bir tahribat yok'' dediği 16. yüzyıla ait olan Tarihi Börücek Köprüsü''nün kum eleme şirketleri tarafından tahrip edildiğini Van Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü de onayladı.
Proje yapılmadan AKM yıkılmayacak (11 Ekim 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, "AKM''de bir yöntem yanlışlığımız oldu.
"Kent Düşleri" Yarışması (11 Ekim 2007)TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası'' nın birlikte düzenlediği "Hasanoğlan Köy Enstitüsü ve Yüksek Köy Enstitüsü Değerlendirme Projesi Ulusal Öğrenci Fikir Yarışması"na 359 öğrenci kayıt yaptırdı. TMMOB Mimarlar Odası''nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreter Üye Yeşim Ulusal, proje ile mimarlık ve inşaat mühendisliği öğrencilerini birlikte çalışmaya özendirmeyi ve disiplinler arası ilişkiyi artırmayı hedeflediğini anlattı. Ulusal, kentte kullanılmayan boş alan ve yapıların geri kazanılması için öğrencilerin yanı sıra toplumun her kesiminin düşünmesini sağlamak gerektiğini söyledi. Yarışmaya 359 mimarlık ve inşaat mühendisliği öğrencisinin kayıt yaptırdığını ifade eden Ulusal, projelerin son teslim tarihinin 16 Kasım 2007 olduğunu kaydetti. Ulusal, 26 Kasımda sonuçların açıklanmasının ardından 27 Kasımda da yarışmanın sergisinin ve ödül töreninin yapılacağını belirtti.
Tarih: 11 Ekim 2007 Kaynak: Birgün
İstanbul''a küresel ısınma zammı geldi (11 Ekim 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, suya yüzde 15 ile yüzde 134 arasında değişen oranlarda kademeli zam oranını kabul etti.
Büyükşehir Belediyesi arazi vurguncularını kayırdı (11 Ekim 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı''nın önceki gün yapılan belediye meclisinde, Küçükçekmece ile ilgili olarak aldığı ve Küçükçekmece İç-Dış Kumsal Alanını, "Kentsel Yenileme Alanı" olarak kabul eden karar ile, arazi vurguncularını cesaretlendirdiğine dikkat çekiliyor.
Madra küresel felaketin kitabını yazdı (11 Ekim 2007)Yazar, gazeteci ve radyo programcısı Ömer Madra, ‘Küresel Isınma ve İklim Krizi’ adlı bir kitap çıkardı. Kitabını İTÜ’de gerçekleşen TTDM’nin küresel ısınma seminerinde tanıtan Madra, küresel ısınmanın dünyayı nasıl etkilediğini farklı örnekler vererek anlattı; “Eskimolar ilk defa buzdolabı ve klima satın aldılar. Bu bir fıkra değil, çok üzücü bir durum” dedi.
Doğal miras çöplüğe döndü (11 Ekim 2007)Dünyanın en önemli doğal miraslarından biri olarak kabul edilen Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı Beldesi’ndeki Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda sezon sonu temizliği yapıldı.
Kültür Bakanı’na mektup (11 Ekim 2007)Sayın Ertuğrul Günay, gözüm üzerinizde, ne yapacaksınız diye merakla bekliyorum. Daha çok da, “basında size ne gibi pislikler yapacaklar” diye bakıyorum.
Villamız tapınak manzaralıdır (11 Ekim 2007)Bodrum''daki villa inşaatında bulunup kaderine terk edilen tarihi eserler, ''düz hale getirildi''. Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi Yaşar Yıldız''ın talimatıyla Çarşı Mahallesi Mars Mabedi Caddesi''ndeki arsaya iki arkeolog gitti. İnşaat sahibi de eserleri molozların altından çıkarıp düzgün biçimde dizdi. Arkeologlar eserlerin çıktığı yerde Mars Tapınağı kazısı yapılması için proje hazırlandığını söylerken inşaat sahibi Rıza Kösem, "Dört villa bitince zaten ben de burda eserleri sergileyecektim" dedi.
Tarih: 11 Ekim 2007 Kaynak: Radikal
"Git pastanede çay iç" (11 Ekim 2007)Adana Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Beyazevler Mahallesi’nde bulunan çamlık alanın otel ve alışveriş merkezi olarak satılması kararı, oluşan tepkiler üzerine Büyükşehir Belediye Meclisi’nde tartışıldı.
Avrupa''da trend değişti deniz fenerleri konut oldu (11 Ekim 2007)Kullanım dışı kaldıkları için terk edilen deniz fenerleri restore edilerek ev veya otele dönüştürülüyor. Önce ABD''de şimdi ise Avrupa''da deniz fenerlerine olan ilgi giderek artıyor...
Anadolu''da "TOKİ Mimarlığı!" (11 Ekim 2007)Mimarlar Odası''nın birkaç yıldır gündeme getirdiği "Türkiye Mimarlık Politikası" ndaki temel amaç özetle şöyle vurgulanıyor: "Dünya mimarlık ve kent tarihinin en zengin birikimlerini taşıyan bir ülkede; çağdaş yapılanmanın da bu geçmişi aratmayacak düzeyde nitelikli ve kimlikli olmasını sağlayacak ''ulusal mimarlık politikası'' nın, tüm kurumlarca gözetilerek yaşama geçirilmesi.."
Toplam 267 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 221. haberden 240. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.