Haberler

Haberler

Toplam 267 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
''2005 trendi geçmişte kaldı, proje yapmak değil evi satmak önemli'' (18 Ekim 2007)Konut açığı ve depreme dayanıklı konutlara ilgi olduğu sürece inşaat sektörünün büyümeye ve Türkiye''nin lokomotif sektörlerinden biri olmaya devam edeceğine dikkati çeken Güneri, "Artık bin adetlik dev konut projelerine imza atılabileceğini düşünmüyorum. Sektörde faaliyet gösterenler adımlarını sağlam atmalı" dedi.
Tekfen, yeni emlak projeleri için ABD''li Och-Ziff ile ortak oldu (18 Ekim 2007)Tekfen Holding bünyesinde 2000 yılından bu yana faaliyet gösteren Tekfen Emlak Geliştirme Grubu, yeni bir ortaklığa imza attı.
Prefabrik yıkımı başladı (18 Ekim 2007)Adapazarı''nın Serdivan beldesinde Marmara Depremi sonrasında geçici iskan için yapılan prefabrik konutların yıkımına başlandı. Serdivan Belediyesi''nin yapacağı iş merkezinin arazisinde bulunan Kara Elmas prefabrik konutlarının boşaltılması için belediye görevlileri, polis yardımıyla çalışmalara başladı. Tüm uyarılara karşın uzun süredir prefabriklerin boşaltılmaması üzerine belediye görevlileri, Çevik Kuvvet ekipleri ve iş makineleriyle konutların bulunduğu alana geldi. Konutlardan çıkmaları istenen vatandaşlar belediye görevlileriyle tartıştı. Daha önce elektrik ve suları kesilen prefabriklerden bazıları iş makinelerince yıkıldı. Gerginliğin sona ermesinin ardından vatandaşlar prefabrikleri boşaltmaya başladı.
Tarih: 18 Ekim 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Salih Hamurcu
1 milyonluk Çorlu''ya dev alışveriş merkezi yapıyor (18 Ekim 2007)Propa İnşaat, Ankaralı Prokon ve Ekon''la Çorlu''ya Trakya''nın en büyük alışveriş merkezini yapıyor. 90 bin metrekarelik alanda inşa edilecek alışveriş merkezinde dört yıldızlı bir de otel bulunacak.
Yeni Çevre Planı''nda Sapanca''ya özel önem (18 Ekim 2007)Çevre ve Orman Bakanlığı, Sakarya Valiliği ve Adapazarı Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan çevre düzeni planında Sapanca Gölü''ne özel önem verildi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Osman Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, Çevre Düzeni Planı''nda orman ve tarım arazileri ile su kaynak ve havzalarının korunmasının temel politika olarak belirlendiğini söyledi. Planda Sapanca Gölü''ne özel önem verildiğini vurgulayan Kaya, daha önce Sapanca Gölü için 1/25 bin ölçekli çevre düzeni planı hazırlandığını hatırlattı. Kaya, açıklamasında şu bilgilere yer verdi: "1/100 bin ölçekli yeni planın haricinde daha önce hazırlanan 1/25 bin ölçekli planda Sapanca Gölü koruma alanı olarak ilan edilmiştir. Sapanca Gölü ve havzası Marmara Bölgesi''nin en önemli içme suyu kaynaklarından biri. 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planında bu bölgede yaşayan nüfusun sosyo-ekonomik kalkınması da dikkate alındı. Gölün doğal ve fiziksel niteliklerinin korunması ve geliştirilmesi ana amaç oldu. 1/100 bin ölçekli planda Sapanca Gölü''ne özel önem verildi."
Tarih: 18 Ekim 2007 Kaynak: Zaman
Malezyalı mimarın projesine onay (18 Ekim 2007)Büyükşehir Meclisi, uluslararası bir yarışmayla seçilen Malezyalı Mimar Ken Yeang''in Küçükçekmece sahil şeridi kentsel dönüşüm projesini onayladı.
''AKM yıkılmamalı, yenilenmeli'' (18 Ekim 2007)Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhcu: "22 Temmuz seçimleri sonrası ilk iş olarak AKM''nin yıkılmasına yönelik karar alınmasını biz hayret ve esefle karşılıyoruz."
Galata Köprüsü ne söyler? (18 Ekim 2007)Bir zamanlar iki dünyayı, Doğu''yla Batı''yı birbirine bağlayan bu muhteşem köprü, Osmanlı, Rumeli''den çekildikten sonra, sadece Drina nehrinin iki yakasındaki köylerde oturanların karşıdan karşıya geçerken kullandıkları, tarihine ve mimari ihtişamına hiç yakışmayan bir sıradanlığa mahkûm olmuştu.
Kars''a ''onarım'' (!) darbeleri (18 Ekim 2007)Tarihi dokusunu korumak için adeta "seferberlik" halinde olan Kars''ta kenti bezeyen "Baltık mimarisi " örneği eski taş binalar da artık apartman uğruna yıkılmıyorlar.
2008''de 30 bin yeni konut gelecek (18 Ekim 2007)2005''in ardından gayremenkul sektörü sakin bir dönem geçirse de 2008''de yatırımlar tam gaz devam edecek. Gelecek yıl İstanbul''da 30 bini aşkın konutun inşasına başlanacak.
Küresel ısınma Akdeniz''i yakacak (18 Ekim 2007)Küresel ısınmanın en önemli etkilerinden olan kuraklık son yıllarda yalnızca Türkiye''yi değil, Avrupa''nın birçok bölgesini etkisi altına aldı. Kuraklıktan en çok İspanya, Türkiye, Portekiz ve İngiltere zarar görüyor. Avrupa Çevre Ajansı''na göre Avrupa''da kuraklıktan en çok etkilenecek kesimin Akdeniz havzası olduğunu söyleyen WWF Türkiye Su Kaynakları Program Müdürü Buket Bahar Dıvrak, Türkiye''de ise Karadeniz ve Marmara bölgelerinin bir kısmının düşük su sorunuyla karşı karşıya kalacağını, Ege ve Orta Anadolu bölgelerinde ise çok ciddi su sıkıntısıyla baş etmek zorunda kalınacağını bildirdi
Bu doğal afet değil ihmal'' (18 Ekim 2007)Ataköy''den geçen Tavukçu Deresinin taşması sonucu Ataköy 11.Kısım''daki evlerde incelemelerde bulunan ve temizlik çalışmaları başlatan Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen,"Burada yaşananları doğal afet olarak niteleyemeyiz. Bu tamamen İSKİ''nin müteahhitinin ihmali sonucudur" dedi.
Yaylalarda kaçak yapılaşma başladı (18 Ekim 2007)Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu''nun, yaylalardaki yerel mimarinin korunması amacıyla bu yıl başlattığı uygulamayla, otantik yapılarını korudukları için "Yeşil Bayrak Ödülü" verdiği yaylalardan biri olan Torul ilçesine bağlı Minarlı Yaylası''nda bile yaklaşık bir ay önce asılan bayrak kaldırılarak, 4 kaçak yapı inşa edildi. İmar Kanunu''na aykırı bir şekilde yapılmak üzere birçok bina temelinin de açıldığı görüldü.
Hükümetlerin deprem çözümü; ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ (18 Ekim 2007)Türkiye’nin deprem gerçeği ve hükümetlerin deprem politikalarının tartışıldığı Ulusal Deprem Konferansı’nda 1999 Marmara Depremi’nden günümüze kadar deprem...
Melen’den su geldi, tören referandumdan sonra… (18 Ekim 2007)Başkan Kadir Topbaş, Melen Projesi’nin 1. Etabı’nın yarın itibariyle tamamlanmış olacağını, ancak açılış töreninin Pazar günü yapılacak referandumun ‘seçim yasakları’ nedeniyle bir başka tarihe ertelendiğini açıkladı.
Pera Gayrimenkul Kentsel''le birleşiyor (18 Ekim 2007)Pera Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., diğer ortakların yüzde 50 hissesini satın alarak yüzde 100''üne sahip olduğu Kentsel Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık Planlama A.Ş. ile birleşmek için çalışma başlattı. Pera Gayrimenkul''den İMKB''ye yapılan açıklamada, şirketin, Denizli merkezde yer alan ve üzerinde konut, otel, alışveriş merkezi ve hastane inşa edilmesi planlanan arazinin maliki bulunan Kentsel Gayrimenkul''ün sermayesinin yüzde 50''sine sahip olduğu hatırlatıldı. Kentsel Gayrimenkul''ün diğer yüzde 50 hissesinin de 30 milyon 196 bin YTL bedelle devralındığını bildirilen açıklamada, birleşmeye izni için Sermaye Piyasası Kurulu''na en kısa sürede başvuru yapılacağı vurgulandı.
Tarih: 18 Ekim 2007 Kaynak: Milliyet
Antalya sahilleri ‘İşgal altında’ (18 Ekim 2007)Antalya Defterdarı Hidayet Mat, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en önemli turizm merkezi olan Antalya’nın kıyılarının 640 kilometre uzunluğunda olduğunu anımsattı.
AKM''yi yıkımdan kurtarma yarışması (18 Ekim 2007)İstanbul Serbest Mimarlar Derneği ile Arkitera Mimarlık Merkezi; Atatürk Kültür Merkezi''ni yıkmak yerine bu yapının farklı bir yaklaşımla ele alınarak yeniden kent kültürüne, Taksim meydanına ve İstanbul''a kazandırılması amacıyla bir yarışma açtı. Mimarlık öğrencilerine açık olan yarışmaya son başvuru tarihi 19 Kasım 2007 olarak belirlendi. S.O.S İstanbul 2007''nin jurisi Bunyamin Derman, Kerem Erginoglu, Cem İlhan, Ömer Kanipak, Haydar Karabey ve Murat Tabanlıoğlu''dan oluşuyor. Katılımın ücretsiz olduğu yarışmaya, Türkiye ve KKTC''deki mimarlık bölümlerinde ve mimarlık programlarında kayıtlı tüm lisans ve yüksek lisans mimarlık öğrencileri önerilerini gönderebilecek.
Tarih: 18 Ekim 2007 Kaynak: Milliyet
Bornova''nın yeşil alanı üç yılda dörde katlandı (18 Ekim 2007)Bornova Belediyesi, Osmangazi mahallesi 592/15 sokaktan başlayan Laka Deresi''ne kadar uzanan atıl durumdaki 15 bin 500 metrekarelik araziyi değerlendirerek park ve yeşil alan haline getirdi.
Malezyalı mimardan apartman katında bahçe (18 Ekim 2007)Tulip Gayrimenkul İcra Kurulu Üyesi Atalay Kocatepe, Ispartakule mevkiinde inşaatına başlayacakları 932 dairelik Tulip Bahçeşehir projesinin, mimarlık dünyasının yakından tanıdığı Malezyalı mimar Ken Yeang tarafından tasarlandığını söyledi.
Toplam 267 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.