Haberler

Haberler

Toplam 267 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Antalya''daki orman yangını (16 Ekim 2007)Antalya-Kemer karayolu üzerindeki Sarısu mevkisinde çıkan orman yangını, şiddetli rüzgarın etkisiyle genişleyerek sürüyor.
Anayasa taslağında "piyasa" çevre (16 Ekim 2007)Çevreyi piyasa için bir girdi olarak gören yaklaşım, mantıkî sonuçlarına anayasa taslağında kavuştu. Bu yaklaşım, hakları değil sermayenin çıkarlarını, doğayı değil piyasanın sürdürülebilirliğini savunuyor.
Yağış barajlardaki su oranını etkilemedi (16 Ekim 2007)Başkentte metrekareye düşen ortalama 10 kilogramlık yağışın, barajlardaki su oranını etkilemediği bildirildi. Ekim ayı yağış ortalaması olan 35 kilogram yağış miktarına henüz ulaşılamadı.
Manço''nun evi okul olacak (16 Ekim 2007)Barış Manço Müzesi, müzik okulu ve müze oluyor. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, sekiz yıldır dokunulmayan Moda''daki evdeki eşyaların sayıldığını ve koruma altına alındığını açıkladı. Öztürk, "Burayı 2008 yılı, mart başında hizmete sokacağız. Üst kat müze, giriş katı ''Çocuklar Notayla Buluşuyor'' müzik okulunun merkezi olacak" dedi. ''Çocuklar Notayla Buluşuyor'' programı kapsamında belediye, 990 çocuğa ücretsiz piyano, keman, gitar ve saz eğitimi veriyor. Manço''nun evine banka borcu nedeniyle el konulmuştu.
Tarih: 16 Ekim 2007 Kaynak: Radikal
51 günlük su kaldı (16 Ekim 2007)İstanbul, etkili olan yağışın barajlardaki su seviyesini artırmasına karşın hâlâ susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya. Kentin barajlarında yaklaşık 51 günlük su kaldı.
Doğayı katlettirmeyiz (16 Ekim 2007)Kaz Dağları''nda ilk sondajlara başlayan altın madeni işletmecilerine karşı sivil toplum örgütleri ayaklandı. Çanakkale''de, Çevre Derneği, TEMA, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çanakkale Kadınlar Birliği, Barolar Birliği, DİSK ve KESK''e bağlı sendikalar, Eğitim-Sen, Türkiye Mimar Mühendisler Odası''na bağlı meslek odaları gibi 30 kuruluşun katılımıyla ''Çanakkale Çevre Platformu'' kuruldu.
Altyapı yine çöktü (16 Ekim 2007)Sel baskınlarının yol açtığı hasarları önlemek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İSKİ tarafından 49 milyon YTL harcanarak ıslah edilen Alibeyköy Deresi, hafta sonu etkili olan yağmurda yine taştı. Alibeyköy Deresi ıslah çalışmalarının tamamlanması nedeniyle 14 Eylül 2006''da düzenlenen açılış töreninde Alibeyköy''ün kaderinin dev bir yatırımla değiştiğini söyleyen İBB Başkanı Kadir Topbaş, "500 yılda bir olan yoğun yağışta dahi Alibeyköy''ü sel basmayacak, insanlarımız mağdur olmayacak" gibi iddialı açıklamalar yapmıştı.
Turizm ve Kültür Bakanlığı Ulus için kendi binasını yıkacak (16 Ekim 2007)Kültür ve Turizm Bakanlığı Ulus kentini eski haline dönüştürmek için yıkılacak binalar arasına kendi binasını da ekledi.
Kaz Dağları''nın dibi oyuluyor (16 Ekim 2007)Altın arama tartışmalarıyla gündeme gelen Kaz Dağları''nda çok sayıda şirket, maden arama-sondaj ruhsatı alıp rezerv belirleme çalışmaları yapıyor.
Bu kanunla Kaz Dağları kurtulamaz (16 Ekim 2007)Eski Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, çevrecilerin büyük tepki gösterdiği Kaz Dağları’ndaki altın arama çalışmalarına ilişkin, kendi bakanlığı döneminde çıkan maden arama kanununun acilen değiştirilmesi gerektiğini savundu.
İYTE Mimarlık Fakültesi Bergama’daydı… (16 Ekim 2007)7 Ekim 2007 Pazar günü, İYTE Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü’nden asistan ve öğrencilerin oluşturduğu 28 kişilik bir grup Bergama’ya bir gezi düzenledi. Sabah 9:30’da İzmir’den yola çıkılmasının ardından, Foça yolu üzerinde verilen kahvaltı ve çay molasından sonra Bergama’ya olan yolculuğa devam edildi. Bu yolculuk aynı zamanda 28 kişilik bir rehber grubu gibiydi. Yol boyunca geziye katılanlar, Bergama ve çevresiyle ilgili tanıtıcı bilgiler aktardı. Böylece hem tanışıldı, hem eğlenildi, hem de bilgilenildi.
Kisho Kurokawa 73 Yaşında Görevini Noktaladı (15 Ekim 2007)12 Ekim 2007’de e-mail adresimin gelen kutusuna AJPlus’tan gelen haberin başlığı “Kisho Kurokawa 73 yaşında görevini noktaladı” şeklindeydi. Hemen siteyi açıp haberi bir de orada gördüm ve sonrasında Google''dan Kisho Korokawa’nın web sitesini buldum.
Levent Loft Leaf Yeni Bina Ödülü’ne Aday (15 Ekim 2007)Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan Levent Loft projesi Kopenhag Scala Tower, Şangay REN People''s Building, Kopenhag Mountain Dwellings, Riyad ARB Bank, Kuveyt Al Hamra Firdous Tower ve Dubai’deki Porsche Design Towers I ve II projeleri ile birlikte Leaf Yeni Bina Ödülü’ne aday oldu. Ödül töreni 29 Kasım 2007 tarihinde Londra Waldorf Hilton’da gerçekleşecek.
Arkeo-Kent ile Foça tanıtılacak (15 Ekim 2007)Bugünkü Batı Uygarlığı''nı kuran en önemli unsurlardan biri olarak kabul edilen İonlar''ın en büyük kenti Phokaia ve üzerindeki modern Foça ilçesini "Arkeo-Kent"konumuna getirecek projeler, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sahiplenildi. Yaşayan kent ile antik kentin bütünleşmesini, Türkiye''nin dünyaya açılan kapılarından biri olmasını sağlayacak Foça''daki projeler yılbaşında başlayacak.
Marmaray''da 8. tüp tünel batırılıyor (12 Ekim 2007)Asya ile Avrupa''yı denizin altından birleştirecek Marmaray Projesi çerçevesinde, İstanbul Boğazı''na yerleştirilecek 11 tüp tünelden sekizincisinin deniz dibine indirilmesi işlemine başlandı.
İçinde insan yaşayacak tek klozet! (12 Ekim 2007)Tasarımcı Koki-woong tarafından yapılan klozet şeklindeki ev Seul''un 40 kilometre güneyindeki Suwon''da yer alıyor. 11 Kasım''da tamamlanmış olacak evin sahibiyse Dünya Tuvalet Birliği aktivisti, Güney Koreli Sim Jae-Duck. Dünya Tuvaletler Birliği, dünyada tuvalet temizliği ve arıtma sorunu konusunda mücadele ediyor. 2.6 milyar insanın, modern dünyanın gelişmişlik seviyesine yakışmayacak ölçüde sağlıksız tuvaletleri kullandığını her fırsatta hatırlatan birlik, çalışmalarıyla bağlantılı olarak, 19 Kasım''ı ''Dünya Tuvalet Günü'' ilan etmişti. Birlik ayrıca ''Dünya Tuvalet Koleji'' adı altında çevre sorunlarıyla ilgili eğitimler de veriyor.
Tarih: 12 Ekim 2007 Kaynak: Radikal
Taksim''e yakışır mıydı? (15 Ekim 2007)Taksim Camii için açılan proje yarışmasına eseriyle katılan Mimar Necip Dinç''in yıllar önce büyük beğeni toplayan modern tasarımı, Beykoz''un Elmalı Köyü''nde inşa edildi.
İlber Ortaylı’nın kaleminden köşe bucak Topkapı Sarayı (15 Ekim 2007)Osmanlı padişahlarına 400 yıl boyunca ev sahipliği yapan Topkapı Sarayı’nın hikâyesi İlber Ortaylı’nın kaleminden ‘Mekanlar ve Olaylarıyla Topkapı Sarayı’ adıyla kitaplaştı.
Hürrem Sultan''ın ülkesine tarihi camii (15 Ekim 2007)Trabzonlu işadamı Salih Cihan tarafından Ukrayna''nın Mariupol şehrine yaptırılan cami ve kültür merkezinin açılışı mehter eşliğinde yapıldı.
Güzelbahçe''ye büyük ilgi (15 Ekim 2007)Güzelbahçe Evleri projesi ile bu güne kadar hiçbir standardı olmayan çelik ev konusunda örnek bir başarıya imza attıklarını belirten Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, "Altyapı çalışmaları son aşamaya geldi. Projenin her anlamda eksiksiz bir biçimde tamamlanması için Ege-Koop''un öz kaynaklarını da seferber ediyoruz. Aralık ayı sonunda projeyi tamamlamış olacağız" dedi.
Toplam 267 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.