Haberler

Haberler

Toplam 267 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 181. haberden 200. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Tarihi sokaklara makyaj (15 Ekim 2007)Tarihi mahalle, cadde ve sokaklar, Osmangazi Belediyesi tarafından yapılacak çevre düzenlemesiyle yeni bir görünüme kavuşturulacak.
Arşimed’i coşturan kütüphane İskenderiye! (15 Ekim 2007)Bazı araştırmacılara göre kütüphane adeta üniversitenin ana unsuru haline geliyor. Arşimed, suyun kaldırma kuvvetini bu kütüphanede yaptığı çalışmalar sonunda keşfederken, Eratosthenes dünyanın çapını, Öklit ise geometrinin kurallarını İskenderiye ve kütüphanede yaptığı araştırmalarla ortaya koyuyor.
Evde eğlence var (12 Ekim 2007)Tekstil tasarımcısı Hasip Özbudun ve iç mimar Sertan Özbudun kardeşlerin 9 yıl önce Etiler’de 10 m2’lik küçücük bir mağazada kurduğu Budun Design Company, o yıllarda küçük mobilya, aydınlatma, kırtasiye, hediyelik eşya ve aksesuarlar satıyordu.
Konya Ovası çölleşiyor, ekonomi olumsuz etkilenecek (15 Ekim 2007)İngiltere''de yayımlanan The Independent gazetesinin, geçen ayın sonunda Konya Ovası''ndaki kuraklığa dikkat çekmek için yarım sayfa ayırdığı haberde kaynak gösterdiği Konya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Tahir Nalbantçılar, Konya''da 18 Ekimde yapılacak ''''Küresel İklim Değişikliği ve Çevresel Etkileri'''' konulu uluslararası konferansta sunacağı bildiri üzerinde çalışıyor.
İstanbul’a doğalgazlı 500 yeni otobüs geliyor… (15 Ekim 2007)İETT Genel Müdürlüğü, 500 adet doğalgaz yakıtlı otobüs ve 100 adet metrobus alacak. Çevre dostu otobüsler için 3 yıl içinde 218.5 milyon YTL harcanacak.
Çimento üretimi rekor seviyeye çıktı (15 Ekim 2007)Tamamı özel sektöre ait çimento fabrikalarında 2007 yılı Haziran sonu itibariyle toplam 23 milyon 657 bin 28 bin ton çimento üretimi yapıldı. Aynı dönemde Türkiye’nin çimento ihracatı ise 2 milyon 872 bin 689 ton oldu. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nin, yasa gereği iki ay gecikmeli olarak açıkladığı verilere göre, altı ayda üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 346 bin 979 ton daha fazla oldu. İç piyasadaki talep artışına paralel çimento ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre düşüş gösterdi. İhracat bu yıl 2 milyon 872 bin 689 ton düzeyine geriledi.
Tarih: 15 Ekim 2007 Kaynak: Vatan
2 bin 500 yıllık kent taşınıyor (15 Ekim 2007)Atina’nın simgelerinden biri olan Akropolis’te, bugünlerde hummalı bir çalışma yaşanıyor. 2 bin 500 yıllık tarihi kentteki yaklaşık 4 bin tarihi eser, daha uzun süre dayansın diye antik tepenin yamacında kurulan bir müzeye taşınıyor. Bu iş için tarihi kentte üç devasa vinç kuruldu. Her parça büyük bir itina ile teker teker, yeni müzeye yerleştiriliyor.
Tarih: 15 Ekim 2007 Kaynak: Vatan
En büyük akvaryum gündemde (15 Ekim 2007)Topbaş, yapımı Ali Müfit Gürtuna döneminde gündeme gelen Florya’ya dünyanın en büyük akvaryum projesini gündeme aldı.
İlk konut Oscar’ı için 150 proje yarışacak (15 Ekim 2007)Türkiye’nin en iyi konut projeleri, 5 Şubat 2008’de Lütfi Kırdar’da düzenlenecek bir organizasyonla ilk kez ödüllendirilecek. 150 projenin yarışacağı törende 11 kategoride altın, 5 alanda platin ödülü verilecek.
Tiyatro kıyımı (15 Ekim 2007)Yazacaklarımız ''Harbiye''de Kongre Vadisi Projesi'' ile ilgili; bir işin nasıl yapıldığının, geride kalan İstanbul Şehir Tiyatrosu sanatçılarının nasıl tepkili oldukları...
Ağaoğlu My World yok sattı (15 Ekim 2007)Ağaoğlu Grubu, Ataşehir’de inşa ettiği My World projesinde ’tapu gibi teklif’ sloganıyla sunduğu kampanya ile 1.5 ayda 400 konutun satışını gerçekleştirdi.
Topkapı-Avcılar''dan sonra Anadolu yakasına da metrobüsler geliyor (15 Ekim 2007)İstanbul''da yaşanan trafik sorununu çözmek için geliştirilen metrobüs projesine yeni halkalar ekleniyor. Topkapı-Avcılar''da yapılan ve İstanbullular tarafından yoğun talep gören metrobüs projesi için 6 yeni güzergâh belirlendi.
Tarihi tahrip edene, "mimar polisler" göz açtırmayacak (15 Ekim 2007)2010''da ''Avrupa Kültür Başkenti'' olacak İstanbul''da, yetkililer işi sıkı tutuyor. Kentteki tarihî dokuyu görecek turistlerin hayal kırıklığı yaşamaması için eski binalar, mimarlardan oluşan ekiplerle korunuyor. Denetimler yedi gün yirmi dört saat sürüyor.
Önlem alınmazsa Van Gölü yok olacak (14 Ekim 2007)Bitlis''in Tatvan ilçe Kaymakamı Osman Hacıbektaşoğlu, Van Gölü kirlenmesinin göl kıyısındaki yerleşim birimleri için çok büyük bir sıkıntı olduğunu ve bu sıkıntı gittikçe çözülemez bir hal aldığını söyledi. Hacıbektaşoğlu, yaptığı açıklamada, gölde özellikle kıyıya yakın yerleşim alanlarının bulunduğu yerlerin çok kirlendiğini, eğer önlem alınmazsa gölün yok olup gideceğini ifade etti. Kirlilik oranlarının daha çok kıyı şeridinde bulunduğunu, gelecekte bunun temizlemesinin çok güç olacağını belirten Hacıbektaşoğlu, şöyle konuştu: "Elimizdeki kaynakları hiç bitmez zannediyoruz. Ama elimizdeki kaynaklar hava dahil, havadaki oksijen dahil biter. Hava kirletilirse havanın içindeki oksijen miktarı da değişir. İnsan sağlığını tehdit eder boyuta gelir. Koca Van Gölü hiç bozulmaz gelir gözümüze. Eğer kirletirsek bozulur. Önlem alınırsa bunun faturası çok yüksek olmaz ama bugünden önlem alınmazsa, kirlenmenin faturası çok büyük olur. Tehlike boyutunu aşmadan önlem almamız lazım. Maalesef biz bunun bilincinde değiliz."
Tarih: 14 Ekim 2007 Kaynak: Birgün
Çevre bakanlığı mı, toplama kampı mı? (13 Ekim 2007)Çevre ve Orman Bakanlığında, 28 bakanlık müşavirinin, emekli olmaya zorlandıkları, bu amaçla, bodrum katında, geçmişte arşiv olarak kullanılan bir yerde çalışmaya zorlandıkları bildirildi.
Oturanlara Baskı Uygulanıyor: Tarlabaşı Projesi spekülatöre yarayacak (14 Ekim 2007)İstanbul Beyoğlu''ndaki Tarlabaşı''nda bir süredir yaşanan insanlık dramı herkesi hayrete düşürürken, özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Ekipleri ve Beyoğlu Belediye Başkanlğı yetkililerinin uygulamaları, görenleri hayrete düşürüyor. Tarlabaşı''nda, birçok ev istimlak ve yıkılma tehlikesi gerekçe gösterilerek boşaltılırken, yine birçok evde bulunan ve çoğunluğunu Orta ve Güney Amerikalıların oluşturduğu birçok mülteci, sınır dışı edilmek üzere emniyet yetkililerine sevkediliyor.
Seyrantepe Stadı mahkemelik oluyor (12 Ekim 2007)Mimarlar Odası Galatasaray''ın Seyrantepe ve Ali Sami Yen projelerine yaptığı itirazın İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile reddetmesi üzerine mahkeme açmaya hazırlanıyor. Mimarlar Odası, planın kentin gelişimini kuzeye doğru taşıma tehdidini içerdiği, ekolojik ve topoğrafik açıdan hassas olunması gereken bölgede yoğun yapılaşmaya gidildiği ve avam projeye göre uygulama yapılacak denilmesinin 3194 sayılı imar kanuna aykırı olduğunu ifade etti. İSKİ de kendisine ait tescilli kültür varlığının üzerinden, 933 numaralı anıtsal çınarın ve bir blokun üzerinden yol geçirildiğini belirtti.
Tarih: 12 Ekim 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Ercan Sarıkaya
Ant Yapı, İş Kuleleri''ne rakip gökdelen yapacak (12 Ekim 2007)Ant Yapı, inşa edeceği gökdelenle, Türkiye''nin en yüksek binası, 52 katlı İş Kuleleri''ne rakip olacak. Şişli Bomonti''de Tekel fabrikasının yanına yapılacak, rezidans ve alışveriş merkezinden oluşacak gökdelenin 45-50 katlı olması planlanıyor.
Nobel iklim değişimi mücadelesine (13 Ekim 2007)Bu yılki Nobel barış ödülü, iklim değişimi ile mücadeleye yönelik çalışmalar yapan eski ABD başkan yardımcısı Al Gore ve Uluslararası İklim Değişimi Kurulu arasında paylaştırıldı.
Japonya''nın efsane mimarı Kurokawa öldü (15 Ekim 2007)Doğaya, tarihe ve geleneksel olana önem veren; yapıları ortak yaşam çerçevesinde ele alan; kenti, mimariyi büyüyebilen ve değişim içerisinde olan organizmalar olarak gören ''Metabolist Hareket''in kurucularından efsane Japon mimar Kisho Kurokawa, Tokyo''da bir hastanede öldü. Kurokawa 73 yaşındaydı. 1934 doğumlu Kisho Kurokawa''nın en önemli projeleri arasında Hiroshima Çağdaş Sanatlar Kent Müzesi, Osaka Uluslararası Kongre Merkezi, Kuala Lumpur Uluslararası Havaalanı, Amsterdam''daki Van Gogh Müzesi''nin ek binası, Japanese Nursing Association Building yer alıyor. Kurokawa''nın son büyük yapıtı ise ocak ayında açılan Tokyo''daki Japon Ulusal Sanat Merkezi''ydi. Kent planları da tasarlayan Kurokawa, dünyaca ünlü mimarların davet edildiği Kartal Kentsel Dönüşüm Proje Yarışması için de proje hazırlamış ancak yarışmayı Zaha Hadid''in projesi kazanmıştı. Kurokawa, geçen yıl bir konferans için Türkiye''ye gelmişti.
Tarih: 15 Ekim 2007 Kaynak: Radikal
Toplam 267 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 181. haberden 200. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.