Haberler

Haberler

Toplam 267 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 161. haberden 180. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Bergama-Efes bağlanacak (15 Ekim 2007)İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocağlu, kruvaziyer turizmle Alsancak Limanı''na inen turistleri, raylı sistem ile Bergama ve Efes gibi tarihi ören yerlerine ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Başkan Kocaoğlu, metro ve raylı sistem çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Türkiye, tarihine sahip çıkıyor (15 Ekim 2007)Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, yurt genelinde ait olduğu dönem ve medeniyete bakılmaksızın 38 tarihî eserin onarımı için çalışma başlattı.
EGS''de İpekyolu sevinci (15 Ekim 2007)EGS Bank''a 9 Temmuz 2001''de el konulmasının ardından 6 yıldan bu yana EGS Grubu''nu canlandırmak için yapılan çalışmalar çerçevesinde Ankara''dan gelen müjdeli haber umutları artırdı.
Tarihe vefa (15 Ekim 2007)Osmanlı döneminin görkemli yapılarından biri olan “Çoban, Gazi ve Melek” lakaplarıyla tanınan Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında yaptırılan Kurşunlu Külliyesi, Eskişehir’in ilk yerleşim yeri Odunpazarı’na inşa edilmiş.
Çıraklık eserinde "büyük ustalık" (15 Ekim 2007)Kanuni Sultan Süleyman tarafından 22 yaşında ölen oğlu Şehzade Mehmet için Mimar Sinan’a yaptırılan Şehzade Camii, asırlar önce kurulan kalorifer sistemiyle dikkat çekiyor. Şehzade Mehmet Camii İmamı Kemal Kızgın, cami minarelerindeki süslemelerin o dönem yapılan hiçbir camide bulunmadığına dikkat çekti. Caminin ilginç mimari özelliklerine değinen Kızgın, “Mimar Sinan burada bir de kalorifer sistemi yapmış. Caminin tabanında kanalcıklar içinde su var. Yazın serin, kışın da sıcaktır camimiz” diye konuştu. Kızgın, caminin iç mekanının 1986’da tamire alındığını ve 1999 yılında tamamlandığını, çalışmalar dahilinde tezyinatın ve kubbe aksamının yenilendiğini söyledi. Ortadaki sandukada Şehzade Mehmet, sağında Şehzade Cihangir, solunda Hümaşah Sultan yatıyor. Şehzade türbesinin sol tarafında Rüstem Paşa Türbesi bulunur. Dış avluda İbrahim Paşa Türbesi ile Destari Mustafa Paşa Türbesi vardır” diye konuştu.
Tarih: 15 Ekim 2007 Kaynak: Türkiye
İlçe ve Beldeler Katı Atıktan Kurtuldu (15 Ekim 2007)Büyükşehir sınırlarına “sonradan” dahil edilen yerleşimlerde çöp sorununu büyük ölçüde çözdüklerini açıklayan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Yeni bağlanan yerleşimlerimizi de, tıpkı diğer 9 metropol ilçe gibi öz evladımız olarak bağrımıza bastık. İlçe ve beldelerimizin bazılarına düzenli çöp depolama alanı, bazılarına da transfer istasyonu kurarak çöp sorununu çözüyoruz” dedi.
Trakya’daki en büyük Bizans mozaiği gün yüzüne çıkarıldı (15 Ekim 2007)Marmara Ereğlisi’nde bulunan Perinthos Bazilikası’nın üzeri uzay çatıyla kapatılarak teşhire hazırlanıyor.
Suriye’de dünyanın en eski duvar resmi (12 Ekim 2007)Fransız arkeologlar, Suriye’nin kuzeyinde, kırmızı, siyah ve beyaz renkler kullanılarak yapılmış 11 bin yaşında bir duvar resmini günyüzüne çıkardıklarını açıkladı.
Green Park’tan Gürcistan’a 50 milyon dolarlık yatırım (15 Ekim 2007)The Green Park, ilk yurt dışı açılımını Gürcistan’a yapıyor. Gürcistan’ın Acaristan Özerk Bölgesi Başbakanı Levan Varşalomidze’nin davetiyle bu ülkeye giden The Green Park Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Adil Üstündağ, bu ülkede 5 yıldızlı otel yapacaklarını söyledi.
Karaköy’de ‘beraber yaşama’ müzesi (15 Ekim 2007)500. Yıl Vakfı tarafından Karaköy’de oluşturulan Türk Musevileri Müzesi, Türklerle Yahudilerin 700 yıl kesintisiz beraber yaşadıklarını görteriyor.
Alışveriş merkezi tanımını değiştiren Park (12 Ekim 2007)Kanyon’u soğuk, Akmerkez’i sıkıcı, Metrocity’i manasız, kısaca her alışveriş merkezine bir kusur buluyorsanız eğer gözünüz aydın.
Niğde’de TOKİ’nin inşaatı çöktü: 1 ölü (15 Ekim 2007)Niğde’de TOKİ inşaat alanındaki alışveriş merkezi inşaatının çökmesi sonucu bir mühendis öldü, 11 işçi yaralandı. Niğde Valisi Gündüz Beder, çökmenin malzeme eksikliği nedeniyle meydana gelmiş olabileceğini söyledi.
Varlığını koruyabilen tek Selcuklu kalesi (15 Ekim 2007)Roma kale kalıntılarının yerine, 1225 yılında Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yeni bir kale yaptırılmış.
Körfez temizliği için Dilovası''na teknolojik arıtma tesisi kuruluyor (15 Ekim 2007)Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze''nin Dilovası beldesinde sanayi ve evsel atıklarını içine alacak şekilde arıtma tesisleri yapılacağını söyledi. Sanayicilerin destek vereceği tesisler, 2009 yılında devreye girecek.
Edirne köprüleri, yüzyıllardır hayatları birbirine bağlıyor (15 Ekim 2007)Bulgaristan''da doğarak Edirne''de birleşmelerinin ardından Ege Denizi''ne dökülen Arda, Tunca ve Meriç nehirlerinin üzerindeki köprüler, su üstündeki gerdanlıkları andırıyor.
"Sıradışı" barajın inşaası sürüyor (15 Ekim 2007)Aydın''ın Çine ilçesinde yapımı devam eden, yapılış itibariyle kendi kategorisinde dünyada beşinci Avrupada birinci olan Çine barajı ve hidroelektrik santrali tamamlandığında, 136,5 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye''nin en büyük barajları arasındaki yerini alacak.
Sultan Abdülaziz''in tamamlanamayan camisinin üzerinde bugün Swissotel yükseliyor (15 Ekim 2007)Sultan Abdülaziz''in İstanbul''un Maçka semtinde yaptırmaya başladığı, ancak ölümü üzerine tamamlanamayan Aziziye Camisi''nin temelleri üzerinde bugün Swissotel yükseliyor.
Rusya sosyetesinin konutuna Türk imzası (15 Ekim 2007)Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde önemli aşama kaydeden Türk müteahhitlerinin, Rusya’da da ‘devasa’ tabir edilebilecek projelere imza attıkları bildirildi.
"Salı Pazarı, bugünkü konumu ile kente yakışmıyor" (15 Ekim 2007)Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Salı Pazarı''nın kaldırılarak yerine katlı otopark ve çevre düzenlemesi yapılmasına ilişkin projeye, yoğun yapılaşmanın azaltılması ve trafik aksının çözülmesi durumunda destek vereceklerini bildirdi.
Antik Kent''e 700 bin YTL ödenek (15 Ekim 2007)Paphlagonia Hadrianoupolis Arkeolojik Kazısı Başkanı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ergün Laflı, ''''Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletme Merkez Müdürlüğü (DÖSİM) tarafından Karabük İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne kazı yerinde kullanılmak üzere aktarılan 70 bin YTL, antik kentteki kilisesinin restorasyonu ve turizme açılması amacıyla kullanılacak'''' dedi.
Toplam 267 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 161. haberden 180. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.